3D spausdintuvu atspausdintomis molio plytelėmis gelbės koralinius rifus


Ne paslaptis, kad pasaulio koraliniai rifai nyksta nerimą keliančiu greičiu. Siekdami paskatinti likusių koralų augimą Honkongo universiteto mokslininkai sukūrė „rifų plyteles“.

 Jos turėtų būti paklotos ir sujungtomis grupėmis vandenyno dugne, sukurdamos rifą primenančią struktūrą, ant kurios augtų koralai. „Plytelės“ būtų ir „apsėklintos“ koralų fragmentais ir koralų polipai natūraliai „plyteles“ kolonizuotų, kai organizmai būtų ant jų užnešti vandenyno srovės.

 60 cm skersmens plytelės būtų automatiškai atspausdintos 3D spausdintuvu, naudojant tradicinę terakotą, degtą 1 125 ºC temperatūroje.

 Anot mokslininkų, molis yra kur kas ekologiškesnė medžiaga už cementą ar plieną, anksčiau naudotus kitiems rifų statybos projektams. Terakota ne tik išskiria mažiau šiltnamio dujų už betoną ir plieną, bet ir yra mažiau toksiška vandenynui.

 Pilotinio projekto metu 128 molio plytelės buvo apsėklintos 3 tipais gamtinių koralų ir vėliau nuleistos į tris Honkongo Hoi Ha Wan jūrų parko vietas. Šiame parke yra per trys ketvirtadaliai Honkongo vandenų koralinių rifų, nors dėl arealo suardymo ir koralų blukimo koralų pastaraisiais metais sumažėjo.

 Plytelės bus stebinamos sekančius pusantrų metų, aiškinantis, ar jos gali padėti atstatyti rifus.

 

Nuotr. University of Hong Kong


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų