3D TILTAI – RYTDIENOS STEBUKLAS


3D spausdinimo technologijos tobulėja žaibo greičiu. O naujas 3D spausdinimo būdu sukurtas tiltas Amsterdame yra dar vienas šios inovacijos svarumą statybos ir inžinerijos pramonės pokyčiams įrodantis stebuklas.

PIRMASIS PASAULYJE 3D SPAUSDINTAS PLIENINIS TILTAS

Neįtikėtini kūriniai, kuriuos galbūt kartais matydavome per fantastinius filmus televizoriaus ekrane, tiesiasi (tikrąja šio žodžio prasme!) kelią į kasdienį žmonių gyvenimą. Tiesa, kad 3D spausdintuvai naujiena buvo prieš kelerius metus, tačiau jų kūrimo galimybės kasdien stebina vis labiau. Matėme daug 3D spausdintuvų, galinčių dirbti su įvairiomis, net ir sudėtingomis, medžiagomis. Matėme tokių 3D spausdintuvų, kurie ore „nupiešia“ objektus. Bet tai, kad pasitelkus šią inovaciją įmanoma sukurti tikrą funkcionalų tiltą, vis dar atrodo neįtikima.

Vis dėlto tai įmanoma. Ir tai įrodo naujas projektas Amsterdame, kuriuo rūpinasi sumanūs kūrėjai. Anot Olandijos 3D spausdinimo technologijų kompanijos MX3D dizainerio Joriso Laarmano, šis nerūdijančiojo plieno tilto projektas įrodys, kad 3D spausdinimas įžengia į didelių ir ilgalaikių objektų pasaulį, išlaikydamas neribotų formų galimybes, kuriant iš plastiko, metalo, betono ir kitų medžiagų.

Inovatyvus plieno kūrinys yra sudėtingos formos, 12,5 m ilgio ir 6 m pločio. O svarbiausia – tai pirmas pasaulyje išspausdintas tiltas, kuriam buvo sunaudota apie 1,3 tūkst. km vielos. Šis bendrovės „Joris Laarman Lab“ konstruktorių suprojektuotas sudėtingos formos tiltas vieną iš Amsterdamo kanalų turėtų papuošti jau kitais metais (jeigu paskutiniai tilto bandymai bus sėkmingi).

Tiltas spausdintas pasitelkus šešių ašių robotinę ranką. Dauguma 3D spausdintuvų, įskaitant ir tuos, kurie spausdina metalą, dažniausiai dirbti gali tik ribotoje erdvėje, bet MX3D robotas nėra ribojamas spausdinti tik už save mažesnius objektus. MX3D atliko daugybę bandymų vidaus ir lauko sąlygomis. Užtikrintas tilto saugumas ir kokybė, tačiau dar planuojama atlikti daugiau bandymų.

Modernaus 3D tilto projektą remia dizaino programinės įrangos kūrėja „Autodesk“. Kompanijos atstovas Jordanas Brandtas teigė, kad 3D spausdinimo technologijų plėtra gali įkvėpti naują industrinę revoliuciją.

Bet ir tai dar ne viskas. Nerūdijančiojo plieno tiltas turės ir išmaniuosius jutiklius. Prie to prisidėjo Alano Turingo instituto inžinieriai ir matematikai, dirbę kartu su MX3D. Jutikliai skirti įrašyti tilto veikimui, renkant duomenis, pavyzdžiui, apie deformaciją, sukimąsi, apkrovą, poslinkį ir vibraciją. Duomenys taip pat bus naudojami parodyti, kiek daug žmonių kerta tiltą ir kokiu greičiu. „Šie duomenys leis mums tobulinti tiltą, suprasti, kas jame vyksta, kiek žmonių eina per jį ir kaip greitai“, – skelbė MX3D.

3D PĖSČIŲJŲ TILTAS

Plieninis 3D tiltas nėra vienintelis toks kūrinys. Kiek paprastesnis, bet toks pat įspūdingas, 3D tiltas buvo sukurtas Madride. Katalonijos pažangiosios architektūros institutas (IAAC) buvo atsakingas už tilto architektūrinį projektą, kurio bendras ilgis – 12 m, o plotis – 1,75 metro.

3D tiltas, atspindintis gamtos formų sudėtingumą, buvo sukurtas naudojant parametrų planą, kuris leidžia optimizuoti medžiagų pasiskirstymą ir sumažinti atliekų kiekį perdirbant žaliavą gamybos metu. Kompiuterinis dizainas taip pat leido maksimaliai padidinti struktūrinius rezultatus, sugebėti disponuoti medžiaga tik tais atvejais, kai to reikia, išlaikant poringumą ir naudojant generuojamus algoritmus.

3D INOVACIJŲ PERSPEKTYVA

3D inovatyvi daikto gaminimo technologija, kurios metu kompiuterinis brėžinys paverčiamas realiu daiktu, sparčiai tobulėja bei populiarėja. Galime tikėtis, kad vis daugiau objektų ir detalių bus gaminama pasitelkus trimačio spausdinimo galimybes. „3D spausdinimo technologija vystosi milžinišku greičiu, todėl labai sunku prognozuoti net artimiausią pusmetį. Nežinau, ką ši technologija galės po 3–5 metų, bet galiu drąsiai sakyti, kad ji sukels labai didelę sumaištį absoliučiai visose žmogaus veiklos srityse“, – spaudai sakė Eugenijus Jurkonis, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) 3D technologijų ir spausdinimo laboratorijos vadovas.

Justina Kaheen


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų