Pilaitės darželis – naujas miesto požiūris į ugdymo įstaigas


Vilniaus mikrorajone, Pilaitėje, jau kitais metais iškils savitos architektūros, modernų požiūrį į ugdymą turintis darželis vaikams. Nestandartinė daugiabučių apsupta lokacija, nuosavas darželio baseinas – tik keli iš daugybės iššūkių, su kuriais susidūrė pastatą projektavę architektai. Darželio idėjos autoriai neabejoja, kad toks darželis bus pavyzdys ir kitoms ugdymo įstaigoms Lietuvoje.

Modernu ir šiuolaikiška

Vilniaus miesto savivaldybė kartu su Vilniaus vystymo kompanija architektams parengė ne vieną stiprių profesinių kompetencijų reikalaujančią užduotį – suprojektuoti unikalią aplinką vaikams, kurioje būtų skatinama įvairiapusė jų raida – pasaulio pažinimas, fizinis aktyvumas, plėtotųsi jų socialiniai, meniniai įgūdžiai, lavėtų ryšys su visuomene, vaikai jaustųsi jaukiai, galėtų bendrauti ir kurti. „Mūsų užduotis buvo suprojektuoti modernų, šiuolaikišką darželį, kuris diktuotų toną kitiems tokio tipo projektams“, – patirtimi dalinasi projekto architektūrinės dalies vadovas, architektas ir autorius Gražvydas Sabaliauskas.

Vaikams pritaikytos erdvės

Šio projekto siekis – maksimaliai, tačiau tuo pačiu tikslingai išnaudoti bendrąsias pastato vidaus erdves, sukurti vaikams pritaikytą jaukią ir svetingą aplinką. Architektai, kurdami interjerą, atsižvelgė į tai, jog vaikai turėtų galimybę saugiai judėti ne tik savo grupėje, bet ir bendrose pastato erdvėse, galėtų tyrinėti juos supančią aplinką, joje žaisti. Atsižvelgta ir į meninės raiškos svarbą ugdymo procese – suprojektuoti ergonomiški, daugiafunkciai baldai, kūrybai ir meniniams mažųjų eksperimentams pritaikyti sienų, grindų paviršiai, numatytos išmaniosios lentos grupėse ir žaidimų projektorius pagrindinio įėjimo hole. Architektė, projekto autorė, Milda Šerkšnė pabrėžia, jog renkant darželio vidaus ir lauko apdailą, baldus buvo pasirinktos natūralios medžiagos – ilgaamžė, karščiu ir garais apdorota mediena, parketlentės, medžio plaušo akustinės plokštės, paliekant šiuos elementus natūralių spalvų ir unikalių jiems būdingų tekstūrų.

Pasirinkta lokacija – iššūkis net profesionalams

Projekto kūrėjai neslepia: įkomponuoti ugdymo įstaigą į miegamąjį kvartalą, kuriame dominuoja daugiabučiai gyvenamieji namai, buvo ilgų diskusijų ir kompromisų pareikalavęs sprendimas. Atsižvelgdama į neįprastą vietą, UAB „Atamis“ projektuotojų komanda pasiūlė uždaro kiemo koncepciją, kurios išpildymui panaudota U raidės formos pastato idėja. Architektės ir projekto autorės Sigitos Kėblienės teigimu, pati statinio idėja paremta aiškumo, paprastumo ir optimalumo principu. Sklypas suskirstytas į funkcines zonas, jį planuojant atsižvelgta į pėsčiųjų takus, ryšius su kvartalo išorine infrastruktūra. Tuo tarpu M. Šerkšnė atvirauja, kad derinant projektinius sprendimus teko nemažai komunikuoti su vietos bendruomene, atsižvelgti į daugiabučių gyventojų interesus. „Projektuojant norėta išvengti stereotipinio darželio koncepto – uždaros, nedalomos teritorijos, į kurią draudžiama patekti ne darželio lankytojams, atvirkščiai, siekta organiškai apjungti skirtingos paskirties erdves kvartalo viduje“, – teigia architektė. Dėl šios priežasties dalis darželio teritorijos yra atvira visai bendruomenei.

Dėmesys įvairiapusiam užimtumui

Uždarame darželio kieme vaikai ras daugybę užsiėmimų, kadangi visa vidinio kiemo teritorija bus skirta nevaržomam jų judėjimui ir bendravimui tarpusavyje. Kiekviena grupė turės po atskirą stoginę su jai priskirtais žaidimų įrenginiais, šios erdvės bus išdėstytos visos teritorijos perimetre.  Susidomėjusieji sodininkyste turės galimybę įgyvendinti savo projektus – jiems yra numatytos specialios vietos, kuriose galės įkurti gėlių, prieskoninių ar lapinių augalų darželius, savarankiškai juos prižiūrėti. Tuo tarpu vidinio kiemo terasa bus pritaikyta kultūrinei veiklai, joje vaikai galės naudotis lauko muzikiniais instrumentais. „Kadangi darželis iš visų pusių apsuptas daugiabučiais, mums norėjosi sukurti jaukią erdvę darželio bendruomenės renginiams. Siekėme, kad visos erdvės būtų atviros, sąveikaujančios tarpusavyje: taip atsirado stiklo fasadai į vidinį kiemą, stiklinės durys į grupes ir kabinetus, dideli langai į lauką. O visų nuostabiausia – išskirtinis sprendimas – baseinas, kuriuo galės naudotis ne tik ugdymo įstaigą lankantys vaikai, bet ir aplinkiniai gyventojai su savo atžalomis. Visą baseino korpusą numatoma apželdinti vijokliais, taip pat įvairūs augalai augs visoje darželio aplinkoje“, – džiaugiasi G. Sabaliauskas.

Komandiškumas, profesionalumas ir kūryba –  kelias į sėkmę

Anot G. Sabaliausko, Pilaitės darželio projektas buvo sudėtingiausia LEGO dėlionė, kuriai instrukciją rašė savivaldybė ir Vilniaus vystymo kompanija, kitų darželių vadovai, kaimynai ir toliau gyvenantys žmonės, vaikai, inžinieriai. Siekiant geresnių sprendimų buvo rengiamos dirbtuvės ne tik įmonės viduje, bet ir su kolegomis architektais iš kitų studijų. Daug nuostabių ir praktiškų minčių kuriant interjero projektą turėjo kolegė Milda Šerkšnė, su skirtingomis sklypo erdvėmis dirbo Linas Kazakevičius, Mantė Janionytė ir Mindaugas Stirbys. Sklypui jaukumo savo želdynų dalies pasiūlymais suteikė kraštovaizdžio architektė Jūratė Usanova. Projekto vadovė Sigita Kėblienė taip pat ne kartą pagelbėjo savo patarimais ir įžvalgomis. ,,Būtent ši architektų komanda padėjo suprasti, atrasti ir suprojektuoti geriausius sprendimus“, – teigia jis.

Kartu su mikrorajono gyventojais buvo sprendžiama, kaip gali keistis nusistovėjusi vaikščiojimui skirtų takų lokacija, taip pat kilo klausimų, kaip vaikai pasieks darželį – aplinkiniams gyventojams tai sunkumų nesukels, tuo tarpu toliau gyvenantieji turės išspręsti logistikos klausimą, kur laikinai palikti automobilius. Tam planuojama įrengti laikino sustojimo aikšteles gretimose gatvėse.

Darželio kūrėjų komanda viliasi, jog projektinių sprendimų kompleksiškumas padės sukurti vaikams ypatingą ,,antrų namų” jausmą  – juk būtent šioje aplinkoje kiekvienas mažasis kūrėjas jaučiasi laisvas, nevaržomas ir saugus.

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų