Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) informuoja, kad šių metų pabaigoje – kitų metų pradžioje planuojama skelbti kvietimą savivaldybių viešųjų pastatų atnaujinimui. Iš Modernizavimo fondo jam skirta 49 mln. eurų. Kviečiame pareiškėjus pradėti ruoštis jau dabar.
Norint gauti paramą reikės atitikti nustatytus reikalavimus ir sąlygas, atnaujinti pastatą iki B energinio naudingumo klasės bei sumažinti pirminės energijos suvartojimą ne mažiau kaip 30 proc., mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas.
„Įdiegus energinio efektyvumo priemones įmanoma žymiai sumažinti pastato šildymo išlaidas, todėl bus taupomos valstybės lėšos. Ne mažiau svarbu, kad taip tausojami ir ištekliai, prisidedama prie klimato kaitos mažinimo“, – teigia APVA Pastatų modernizavimo departamento direktorė Gintarė Burbienė.
G. Burbienė atkreipia dėmesį, kad pagal šį kvietimą teikiamos paramos forma yra grąžinamoji subsidija. Projektui įgyvendinti teikiamas 100 proc. finansavimas, o grąžintinos lėšos sudaro 50 proc. ir turės būti grąžinamos per ne ilgesnį kaip 10 metų terminą po projekto įgyvendinimo pabaigos.
Paraiškas galės teikti 51 proc. savivaldybių viešųjų pastatų ploto patikėjimo, panaudos arba nuosavybės teise valdančios savivaldybės institucijos ir įstaigos (biudžetinės įstaigos ir viešosios įstaigos, kurių valdyme savivaldybė dalyvauja didesne nei 50 proc. akcijų dalimi arba balsų teise).
Iki paraiškos pateikimo pareiškėjas turi būti parengęs planuojamo atnaujinti pastato energijos vartojimo auditą. Auditas turi būti atliktas ne anksčiau kaip 2024 m. spalio 7 d. Jeigu pastato energijos vartojimo auditas rengtas ankstesniais kalendoriniais metais nei teikiama paraiška, teikiami atnaujinti dokumentai, įrodantys projekto investicijų pagrįstumą.
Tinkamos finansuoti išlaidos yra visos Viešųjų pastatų energinio efektyvumo didinimo programos 2 priede nurodytos viešųjų pastatų atnaujinimo priemonės, tai yra energiją taupančios priemonės. Taip pat finansuojami liftų ir keltuvų atnaujinimo (modernizavimo), slėptuvių, saulės blokų įrengimo, elektromobilių įkrovimo prieigų darbai, kurie gali sudaryti iki 20 proc. projekto išlaidų bei paslaugų išlaidos, kurios gali sudaryti iki 10 proc. projekto išlaidų.
Projektų veiklų įgyvendinimo trukmė – ne ilgesnė kaip 50 mėnesių nuo projekto sutarties pasirašymo dienos. Išlaidos paramos gavėjams gali būti apmokamos ne vėliau kaip iki 2029 m. spalio 31 d.
Paraiškos galės būti teikiamos iki 2025 m. lapkričio 30 d. arba kol pasibaigs šiam kvietimui skirtos lėšos.
Aplinkos ministerija ir APVA rengia Savivaldybių viešųjų pastatų modernizavimo projektų finansavimo sąlygų aprašą, kuris artimiausiu metu bus pateiktas viešam derinimui.