Vilniuje, Šeškinės geomorfologinio draustinio teritorijoje, planuojama įrengti inovatyvų rekreacijos ir edukacijos parką – „Mamuto parką“. Šis projektas siekia atskleisti Vilniaus reljefo unikalumą, susijusį su paskutiniojo ledynmečio pėdsakais, ir sukurti patrauklią erdvę, kuri taptų traukos centru tiek vilniečiams, tiek miesto svečiams. Tai vieta, kur susipins istorija, edukacija ir aktyvaus poilsio galimybės.
Vizija – pažinti Vilniaus unikalumą per istoriją ir kraštovaizdį
Vilnius yra vienintelė Europos sostinė, įsikūrusi ties paskutiniojo apledėjimo riba. Šeškinės šlaitai ir geomorfologinės formos – natūralus muziejus po atviru dangumi, atskleidžiantis, kaip ledynai formavo dabartinį kraštovaizdį ir kokį poveikį tai turėjo miesto raidai. Parko ekspozicija pasakos apie ledynmečio formavimosi procesus, poledynmečio kraštovaizdžio evoliuciją ir įspūdingus mamutų radinius, aptiktus Vilniaus teritorijoje.
Planuojamos funkcinės zonos
Projektuojamoje 32 hektarų teritorijoje bus įrengtos įvairios funkcinės zonos, skirtos edukacijai, poilsiui ir aktyviam laisvalaikiui. Pagrindiniai akcentai:
- Pažintinės-edukacinės zonos: Čia bus įrengti Mamuto takai su apšvietimu, kabančiu tiltu, pakeltais takais virš slėnio, 2 regyklomis, edukaciniais želdiniais ir informaciniais stendais. Šiose erdvėse bus pristatomi mamutų radiniai, ledynmečio pėdsakai bei kraštovaizdžio kaita.
- Mamuto ganyklos – poilsio aikštelės: Penkios išskirtinės poilsio zonos su suoliukais, piknikų stalais ir natūralistiniais žaidimų elementais. Šios aikštelės skatins lankytojus bendrauti su gamta ir per interaktyvias veiklas pažinti aplinką.
- Rekreacinės erdvės: Parke planuojamos įvairios veiklos, įskaitant dviračių ir pėsčiųjų takus, kurie integruosis į Vilniaus takų sistemą. Tai leis ne tik aktyviai leisti laiką, bet ir skatins ekologišką judėjimą mieste.
Mamuto parkas taps unikaliu švietimo centru. Čia bus galimybė pamatyti mamutų ilčių dydį, susipažinti su akmenų kilme, augalijos pokyčiais per tūkstantmečius ir sužinoti, kaip gamtos procesai formavo dabartinę Lietuvos teritoriją. Visa infrastruktūra bus kuriama remiantis universalaus dizaino principais, užtikrinant, kad parkas būtų prieinamas visiems lankytojams.
Projektas numato integruoti Mamuto parką į Vilniaus antžeminių pėsčiųjų ir dviračių takų tinklą, o ateityje – prijungti prie 100 km ilgio žiedinio tako aplink sostinę. Pagrindiniai įėjimai į parką bus iš Šnipiškių ir Šeškinės, skatinant gyventojus aktyviai leisti laiką ir judėti ekologiškesniais maršrutais.
„Mamuto parkas“ – ne tik Vilniaus, bet ir visos Lietuvos geologinio ir gamtinio paveldo pristatymo centras. Šis projektas taps vieta, kur istorija susitinka su šiuolaikiškais sprendimais, o lankytojai – su unikalia Vilniaus gamta ir praeities paslaptimis. Parkas skatins bendruomenių veiklas, edukaciją ir suteiks galimybę aktyviai pailsėti moderniai pritaikytoje natūralios gamtos aplinkoje.
Statytojas: Vilniaus miesto savivaldybė
Architektas: Donatas Baltrušaitis
Tekstas parengtas pagal Vilniaus miesto savivaldybės informaciją