Projektavimas turintiems regėjimo ir klausos negalią


Rankos įremtos į sieną priešais. Pirštai lėtai slenka Selio dvaro koridoriaus sienomis link lifto. Šaltos ir nelygios plytelės išduoda, kad liftas už kelių centimetrų kairėje. Paspaudus mygtuką ir nuvykus į vestibiulį, esantį pirmame aukšte, Braulį Thorne užlieja linksmas vaikų juokas. Dūzgiančių automobilių garsas, sklindantis pro pastato duris, išduoda kurioje pusėje yra kiemas. Atsivėrusios lauko durys leidžia Brauliui Thorne patekti į vasarišką sodą. Iš kur jis žino, kad tai sodas? – kvepiančios gėlės.  

1991 metais „Al Pacino“ praleido tris dienas dvare „Selis“, norėdamas išmokti gyventi be regėjimo. Taip jis ruošėsi vaidmeniui filme „Moterų kvapas“. Jei aktorius lankytųsi dabar, jį nustebintų, kaip nuomininkai bendrauja su pastatu. 2016 metais dizainerių komanda atnaujino kompleksą su struktūriniais, tekstūriniais ir kvepiančiais elementais, padedančiais pastatui prisitaikyti prie gyventojo.   

Atnaujinimas buvo nukreiptas į daugiasensinę architektūrą, t.y darbas, kuriame atsižvelgiama į pastato akustiką, apšvietimą, taktiką ir kvapą. Po šio projekto nemažai firmų pradėjo teikti pirmenybę žmonių, turinčių negalią, poreikiams.  

Apie 466 mln. žmonių visame pasaulyje turi didelių klausos problemų. Pagal 2016 m. amerikiečių atliktą tyrimą, 94% visų 57–85 metų amžiaus žmonių turi tam tikrą jutimo negalią. Tai skaičius žmonių, kurie prarado mažiausiai du iš penkių pojūčius. Ilgėjant gyvenimo trukmei, šie skaičiai taip pat didėja. Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad žmonių su klausos negalia skaičius dvigubai padidės iki 2050 metų. Ar pastatai yra tam pritaikyti?  

Savitas požiūris 

Krisas Daunis (Chris Downey), aklas architektas, prisidėjęs prie „Selis“ dvaro renovacijos, 2015 m. buvo pakviestas dirbti su britų kompanija „Grimshaw Architects“. Įmonė sukūrė tvarumo paviljoną, kuris šiuo metu yra statomas, pasaulinei „Expo 2020“ parodai Dubajus.  

Krisas Daunis pirštais brūkšninėmis linijomis brėžiniuose pažymėjo schemą, pagal kurią jis įsivaizdavo, lankytojai galėtų judėti pėsčiomis paviljone, – sako „Grimshaw“ dizaineris Augustinas Savage. Kaip pavyzdžiui, architektas nurodė papildomus atitvarus prie paviljono tilto. Taip pat pasiūlė integruoti įrenginius sužadinančius kvapą ir garsą ir taip pagelbėti įsisavinti aplinką.  

Gebėjimus reikia lavinti 

Airijos firmos „Hall McKnight“ architektai planuoja šiemet pradėti statyti Vašingtono kurčiųjų laisvųjų menų kolegiją. Tai bus pirmoji mokykla istorijoje, skirta klausos ir regos negalią turinčiai bendruomenei.   

2018 m. spalio mėn. Jeilio architektūros mokyklos studentai praleido mėnesį šiame dvare, kad išmoktų pažinti/išplėsti žmogaus kūnų ribas. Niekas iš šių architektų nebuvo mokomi projektuoti pastatus regos negalią turintiems žmonėms. Selis dvare kambarių sienos išlenktos tam, kad būtų galima judėti pagal pastato schemą.  

Krisas Daunis pasakoja, kad grožis tai yra palaima tiek akliesiems, tiek kurtiesiems, tiek ir kitiems. Jis žurnalistams pasakojo, kad iki 45 – erių jis turėjo nepriekaištingą regėjimą, tačiau po nesėkmingos operacijos, navikas pažeidė smegenų dalį atsakingą už regėjimą. Architektui prireikė dešimt metų, kad įžvelgtų koks atskirtas yra regėjimas. Juk klausa, rega, uoslė priklausomai nuo situacijos paaštrėja arba atvirkščiai. Rega yra pastovus jausmas.   


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų