Atsiradusi kovos su mada (angl. countertrend) tendencija orientuota į mažesnius ir paprastesnius namus – būtent tokie išpopuliarėjo per pastaruosius dešimtmečius. Kartu gimė „mažųjų namų judėjimo“sąvoka, apibūdinanti architektų, aktyvistųir kukliųnamųgerbėjųpastangas turėti gražius, tačiau kartu funkcionalius namus, kurie tilptų 40 m2 ar mažesniame (kartais net 8 m2!) plote.
Tai praktinis atsakas į sparčiai didėjančias būsto išlaidas ir mažėjančias pajamas bei kartu – idealistinė gero dizaino ir protingo išteklių naudojimo išraiška. Tokia koncepcija įkūnija tikslą ir siekiamybę supaprastinti savo gyvenimą, susikurti prieinamus antruosius namus arba rasti naujoviškų būdų gyventi nuosavame name.
Alternatyva keliems dešimtmečiams
Kai kurie mažųjų namų moduliai yra ant ratų (kartais net primena standartinius namelius ant ratų), tačiau jie projektuojami taip, kad žmogus juose galėtų gyventi ne kelias savaites, o kelis ar net keliasdešimt metų. Pagrindinė šių praktiškų ratuotų mažųjų namų koncepcija gimė 1966–1976 m. kartai, dabar sparčiai prie jos jungiasi ir 1984–1994 m. karta. Tai paskatino noras prisitaikyti prie nuolat besikeičiančių poreikių, optimizuoti savo išlaidas, išsigryninti poreikius. Dauguma mažųjų namų šeimininkų yra vidutines pajamas gaunantys asmenys arba tie, kurie sąmoningai siekia „kurti geriau, o ne daugiau“.
Tiesa, pats judėjimas nedidelis (kol kas tik apie keli procentai gyventojų nori keltis gyventi į 40 m2 ar mažesnį namą), tačiau perspektyvus. Daugumą gyventojų rinktis alternatyvų gyvenimo kelią skatina saugumo paieškos dėl ištinkančių stichinių nelaimių (pavyzdžiui, JAV užklupęs 2005 m. uraganas Katrina) ir dėl ekonominių krizių (pavyzdžiui, Didžioji recesija). Jungtis prie dabartinio šiandien sparčiai besiplečiančio mažųjų namų judėjimo skatina ir nestabili vidutines pajamas gaunančių šeimų situacija.
Tokius modulinius namus pigiau statyti ir prižiūrėti, jie dažnai statomi iš perdirbtų ar daugiausia ekologiškai švarių medžiagų. Pasirinkus mažuosius namus išvengiama statybos leidimų, reikia gerokai mažiau išteklių statybai ir įkurtuvėms. Mažieji namai yra puiki išeitis jaunoms šeimoms, siekiančioms turėti savo būstą ir greičiau išsikelti iš tėvų namų.
Tokia gyvenamojo būsto alternatyva pamažu atsiranda ir Lietuvoje. Įvairius modernius mažųjų namų modulius siūlo UAB „Ryterna modul“, kurios specializacija – modulinių pastatų ir mobiliųjų statinių gamyba. Bendrovė gaminius daugiau kaip 12 metų tiekia per savo padalinius ar įgaliotuosius atstovus į Lietuvą, Didžiąją Britaniją, Suomiją, Švediją, Norvegiją, Vokietiją, Belgiją, Rusiją, Baltarusiją. „Ryterna modul“ sėkmingai dirba pagal sertifikuotą kokybės vadybos sistemą, atitinkančią standarto ISO 9001 reikalavimus.