„Išmaniausiuoju” miestu pasaulyje išlieka Niujorkas


Antrus metus iš eilės, pagal „IESE Cities in Motion“ indeksą, Niujorkas buvo paskelbtas išmaniausiu pasaulio miestu. Londonas ir Paryžius taip pat palaiko savo pozicijas visai nedaug nusileisdami „didžiajam obuoliui”.

Top 10 sąrašą sudaro: Tokijas (4), Reikjavikas (5), Singapūras (6), Seulas (7), Torontas (8), Honkongas (9) ir Amsterdamas (10).

Kas yra „išmanusis miestas”?

„IESE Cities in Motion“ indeksas analizuoja 165 miestų išsivystymo lygį iš 80 šalių pagal devynis kriterijus, kurie laikomi raktu į tvarų ir išmanų miestą, t.y.  žmogiškasis kapitalas (talentų vystymas, pritraukimas ir puoselėjimas), socialinė sanglauda (įvairių socialinių partnerių sutarimas), ekonomiką, aplinką, valdymą, miestų planavimą, tarptautinį informavimą, technologijas, mobilumą ir transportą (judėjimo paprastumas ir galimybė naudotis viešosiomis paslaugomis). Indeksą parengė IESE verslo mokyklos globalizacijos ir strategijos centras, vadovaujamas profesorių Pascual Berrone ir Joan Enric Ricart.

Profesoriai pastebi, kad nors dauguma išmaniųjų miestų reitingų yra orientuoti tik į pažangių technologijų ar konkrečių aplinkos tvarumo priemonių naudojimą, norint, kad šis indeksas būtų sėkmingas, miestas turi atlikti daugybę skirtingų elementų. Galų gale, nėra labai gera turėti aplinkai nekenksmingą miestą, jei nusikaltimai ir nedarbas jame yra tokie dideli, kad niekas nenori tame mieste gyventi.

Tyrimo ataskaitoje minima, kad Niujorkas, Londonas ir Paryžius surinko beveik visus aukščiausius balus pagal visus devynis kriterijus.

Niujorkas apskritai yra pirmoje vietoje, nes jis yra svarbiausias pasaulio ekonominis centras, pirmiausia vertinantis šį aspektą, ir taip pat šis miestas pasižymi puikiu teritorijos užstatymo planavimu.  Antrą vietą užėmusiame Londone yra daugiausiai žmogiškojo kapitalo dėl čia esančių prestižinių verslo mokyklų ir universitetų. Tuo tarpu Paryžius išsiskyrė kaip tarptautiškiausias dėl vis į jį plaukiančių turistų minių, taip pat tai mobiliausias miestas: metro sistemos, dviračių dalijimosi platformos, greitaeigiai traukiniai…

Tačiau visi trys miestai vis dar susiduria su socialinės sanglaudos klausimu ir todėl šiemet šis kriterijus buvo analizuojamas pagal „IESE Cities in Motion“ indeksą. Tai atspindi faktas, kad daugelis miestų, turinčių aukštą ekonominį lygį, tuo pat pasižymi ir didžiausia socialine nelygybe. Tai kelia trintį tarp skirtingų visuomenės sluoksnių. Pasak ataskaitos autorių, „vienas iš didžiausių iššūkių miestams yra transformuotis į centrus, kurie yra klestintys, įtraukiantys ir socialiai atsakingi”.

Aišku, kad pasiekta pusiausvyra įvairiose srityse, kuriose vertinama sėkmė, yra sudėtingas ir kompleksinis procesas, kuriam reikia bendros vizijos. Nepakanka stiebtis reitinguose pagal vieną kriterijų, kaip tai daro Montevideo, Bankokas, Kijevas ir Doha. Tai sukuria prielaidas atsirasti „nesubalansuotiems“ miestams. Iš tiesų, tik viena miestų grupė – Amsterdamas, Seulas ir Melburnas – visais aspektais viską daro vidutiniškai gerai. Tyrėjai aprašo pavyzdžius, kaip sunku sujungti tam tikrus skirtingus aspektus, tarkim, ekonominę galią ir socialinę sanglaudą, taip pat mobilumą /tvarumą.

Apie reitingą

Reitingas „IESE Cities in Motion“ sukurtas tam, kad taptų įmonių, suinteresuotų grupių, sprendimus priimančių miesto savivaldų, kurios nori pagerinti miesto gyventojų gyvenimo kokybę, priemone. Studijuojant pažangiausius miestus kiekvienoje kategorijoje, galima semtis gerosios praktikos ir idėjomis remtis, siekiant nustatyti geriausią praktiką naujovėms, tvarumui, teisingumui ir žmogiškiesiems ryšiams.

Šiemet indeksas buvo kuriamas ir su nemažai atnaujinimų: žymiai padidėjo naudojamų rodiklių skaičius ir analizė papildyta naujais duomenimis, pvz., teroristinių išpuolių skaičiumi, ISO 37120 atitikties lygiais (žinomas kaip išmaniojo miesto standartas), ir net būsimieji kintamieji, pavyzdžiui, BVP vienam gyventojui prognozės. Taip pat kylanti metinė klimato temperatūra.

Tiesa, tai nėra vieninteliai reitingai. „CEOWORLD“ žurnalas paskelbė statistinę analizę, pagal kurią Abu Dabis, Jungtiniuose Arabų Emyratuose buvo paskelbtas saugiausiu miestu pasaulyje.

Likę aštuoni pasaulio saugiausi miestai buvo: Osaka, Singapūras, Bazelis, Kvebekas, Tokijas, Bernas, Miunchenas ir Irvinas, Kalifornija. Pagal saugumo indeksą buvo tirti 338 miestai. Buvo vertinamas nusikaltimų indeksas, t.y. bendro nusikaltimo konkrečiame mieste skaičius pokytis.

11 – 15 miestų: yra Dubajus (JAE), Eskisehiras (Turkija), Ciurichas (Šveicarija), Nižnij Novgorodas (Rusija) ir Alborgas (Danija).


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų