Sovietmečiu Šiluvos miestelis buvo paverstas į kolūkio gyvenvietę. Jame buvo draudžiami atlaidai ir kovojama su jų organizatoriais. Tačiau šiandien mažą, jaukų miestelį supa šilas ir žmonės čia ieško dvasinės ramybės. Raseinių rajono savivaldybė į Šiluvos miestelį deda daug vilčių ir jam kelia ambicingus planus. Jame religinį turizmą norima plėtoti nebe nacionaliniu, o jau pasauliniu lygmeniu.
Tam potencialo iš tiesų yra – apie 500 gyventojų turinti Šiluva yra viena iš penkių vietovių Europoje, kur Jėzaus motinos Marijos apsireiškimas katalikų bažnyčios yra pripažįstamas oficialiai. Be to, jis laikomas ankstyviausiu Europoje Vatikano pripažintu apsireiškimu katalikų istorijoje. 1993 m. čia apsilankė popiežius Jonas Paulius II.
Raseinių rajono savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Armandas Mockus teigia, jog ties šiais planais yra dirbama kryptingai.
„Esame pasitvirtinę rajono vystymo strateginį planą, kurio vienas iš svarbiausių prioritetų – „Gyva piligrimystė“. Siekiame įsigilinti į dvasines vertybes, formuoti gero, svetingo, piligrimų laukiančio krašto, įvaizdį. Vienas iš pagrindinių tikslų – piligrimystės kultūros plėtojimas. Šiluvos reikšmę ir vertę matome ne rajoniniu, netgi ne respublikiniu lygmeniu, bet europiniu ir pasauliniu, kadangi įvykis, XVII a. pradžioje įvykęs Šiluvoje, katalikų pasaulyje yra ypač vertingas.
Matome potencialą, nes religinis turizmas, piligrimystė labai populiarėja. Tuo pačiu kyla susidomėjimas verslininkams – atsiranda poreikis kavinėms, nakvynės namams, senelių namams, reabilitacijos centrams ir panašiai. Mano idėja buvo tokia – „Šiluva – dvasinis kurortas“. Bendradarbiaujant su Druskininkais ir Birštonu, kur žmonės atvyksta pasigerinti fizinę būklę, į Šiluvą jie galėtų atvykti dėl dvasinės sveikatos.
Bendradarbiaujant su kitomis savivaldybėmis yra formuojama piligriminio turizmo trasa Šiluva – Tytuvėnai – Kryžių kalnas. Yra planas dviračių trasą, einančią palei Nemuną pėsčiųjų – dviračių taku sujungti su Kryžių kalnu. Atskiros atkarpos šiame maršrute jau įrengtos.
„Jeigu Šiluva sugebėtų milijoną piligrimų pritraukti per metus į Lietuvą, būtų puikus rezultatas“, – sako A. Mockus.
Jis pateikė Šiluvos miestelio partnerio iš Portugalijos – Fatimos miesto pavyzdį. Jame prieš kiek daugiau nei šimtą metų įvyko ir taip pat katalikų buvo pripažintas Šv. Marijos apsireiškimas. Fatima kasmet sulaukia milžiniško srauto piligrimų.
„Per šimtą metų nuo apsireiškimo mūsų partnerių miestas Fatima pasikeitė neatpažįstamai. Atsirado puikios architektūros, įvyko infrastruktūros pertvarka. Jubiliejiniais metais ten buvo fiksuotas apie 10 mln. piligrimų skaičius“, – tvirtino A. Mockus.
Nors Šiluva ir nedidelis miestelis, joje nemažai geros architektūros. Miestelio cente stovinti Šiluvos Švč. Mergelės Marijos Gimimo bazilika yra vėlyvojo baroko stiliaus architektūros paminklas, žymus joje esančiu Švč. Mergelės Marijos paveikslu.
Apsireiškimo vietoje, ant apsireiškimo akmens pastatyta Šiluvos Apsireiškimo koplyčia, kurios projekto autorius – architektas Antanas Vivulskis. Tai vienintelis architekto įgyvendintas pastato projektas. Verta paminėti ir tai, jog Šiluvos aikštę ir Piligrimų centrą projektavo žymus šalies architektas Gintautas Natkevičius.
Piligrimystė Šiluvoje siejama ne tik su religine tematika, bet ir su menu, kultūra, atradimais. Tam pagrindo duoda ir Šiluvoje gimęs bei palaidotas žinomas lietuvių teatro režisierius bei aktorius Eimuntas Nekrošius, spektaklius pristatydavęs aikštėje prie bazilikos.
Visa tai įpareigoja Šiluvoje palaikyti aukštą architektūros kokybę. Sekant žymaus architekto A.Vivulskio pavyzdžiu, kuris koplyčią projektavo dar būdamas studentu, Raseinių savivaldybė nusprendė dalyvauti žurnalo „Structum“ organizuojamame nacionaliniame architektūros ir urbanistikos konkurse „Išmanusis miestas 8“. Šiluva sulaukė kelių architektūros profesionalų bei studentų komandų projektų, kuriais siekiama miesteliui pateikti atsinaujinimo idėjas. Vienas iš projektų konkurse pateko tarp trijų geriausiai įvertintų projektų profesionalų kategorijoje.
Titulinė nuotr.: A. Pališkio