Iš pirmo žvilgsnio NT rinkoje pasiūla gana didelė, jeigu būstą rinktumėmės vadovaudamiesi vien daugeliui įprastais patogumo ir racionalumo kriterijais. Tačiau, kai norisi rasti širdžiai mielus namus, pasirinkimas lieka kur kas mažesnis. Todėl netenka abejoti, kad naujasis „Užupio etiudas“, esantis Polocko gatvės ir Kreivojo skersgatvio sankirtoje, taps ypatinga vieta gyventi namų aplinką čia papuošė menininkės Audronės Dambrauskienės kūriniai. Sėkminga statybininkų ir menininkės darbų sintezė pavertė šią vietą savotiška meno galerija po atviru dangumi.
Pasak naują projektą pristačiusios AB „YIT Kausta“ vadovo Kęstučio Vanago, Užupis, neretai vadinamas Vilniaus Monmartru, yra vienas labiausiai prestižinių sostinės rajonų, todėl plėtojant projektą norėjosi sukurti šio mikrorajono unikalumą atitinkančią gyvenamąją erdvę tiems, kas vertina kokybę ir Užupio dvasią. Bendradarbiaujant su menininke A. Dambrauskiene, kiemo teritorijoje buvo „apgyvendintos“ meninės instaliacijos.
Tam labai tiko architekto Vytauto Janušaičio sumanymas suprojektuoti saugią ir jaukią uždarą gyvenamąją erdvę. Pagal jo projektą šiaurinėje pusėje, kur namų teritorija ribojasi su apželdintu šlaitu, buvo įrengtos poilsio zonos ir kelios vaikų žaidimų aikštelės.
Menininkės lipdinys iš akmens masės papuošė vieną namų komplekso vidinio kiemo sienelę. Jos išvaizdą pakeitęs unikalus menininkų darbas – didelis ir įspūdingas 2,3 m aukščio, beveik 7 m ilgio reljefinis pano. „Kūrinys imituoja jūros tėkmę, dangaus debesis. Tačiau tai nėra labai aiškus ir konkretus vaizdas – mano manymu, menas turi būti toks, kad pats žmogus sustotų, pagalvotų, improvizuotų ir matytų savaip. Šis pano yra pirmasis, kurį įgyvendinau lauke, – tai padaryti buvo labai sudėtinga, nes procesui prireikė daug darbo ir specialių įrankių“, – apie kūrinio idėjos įgyvendinimą pasakojo A. Dambrauskienė. Kartu su pano buvo sukurti ir prie jo derantys keturi 60–70 kg svorio ir beveik 1 m aukščio akmens masės rankų darbo gėlių vazonai. Jie taip pat namų aplinką papildo maloniu akiai išskirtinumu ir gyventojams suteikia nemažai jaukumo.
Meno kūriniais papildytą namų kompleksą sudaro prie senamiesčio įvaizdžio tinkantys trys 2–3 aukštų namai su mansardomis. Juose naujakuriams suprojektuotas 41 butas. Po namais yra įrengta ir 49 vietų požeminė automobilių stovėjimo aikštelė. Be abejonių, daugumai butų savininkų imponuoja atsiverianti panorama į senamiesčio stogus ir bažnyčių bokštus. Butuose įrengti erdvūs balkonai arba terasos pirmuosiuose aukštuose. Šaltuoju metų laiku gyventojus malonia šiluma aprūpins autonominiai dujiniai katilai.
Senamiesčio išraišką atkartoja pastatų fasadai, puošti klinkerio plytelių apdaila, taip pat žalsva mėtų spalva nudažytos medinės langinės.
Visa tai žinant nenuostabu, kad vos įgyvendinus projektą jau beveik du trečdaliai butų turi savo šeimininkus. Beje, suskubus šiuose namuose dar įmanoma įsigyti 2–4 kambarių, 51–114 m2 ploto būstų.
„Užupio etiudas“ ne pirmas „YIT Kausta“ nekilnojamojo turto projektas, įkūnytas Vilniaus Užupyje. 2007 m. įmonė sėkmingai įgyvendino „Krivių namų“ projektą šio rajono Krivių gatvėje. Patirtis buvo neeilinė, nes pirmasis to projekto įgyvendinimo etapas pelnė architektūros parodos „Žvilgsnis į save“ diplomą už puikią gamtos, modernumo ir gyvenimo aplinkos simbiozę. Antrasis etapas „City 24“ organizuotame konkurse „Metų projektas 2007“ buvo apdovanotas simboline graikų deivės Hestijos, globojančios namus ir jų gyventojus, statulėle. Tuomet „Krivių namai“ buvo pripažinti „Geriausiu daugiabučių kvartalu“. Ir tai – tik nedidelė dalis visų 25 būsto projektų, kuriuos ši įmonė nuo 2001 m. sėkmingai įgyvendino Vilniuje, Kaune bei Klaipėdoje.
„Patirtis rodo, kad prestižinio būsto ieškantys žmonės renkasi būstą išskirtinėse miesto vietose, labiau domisi pastato būkle, įrengimu, pageidauja terasos ar balkono, sutvarkytos aplinkos, erdvios automobilių stovėjimo aikštelės. Taip pat šie klientai linkę rinktis būstą su pilna apdaila ir aktyviai domisi jos atlikimo kokybe, garantinių įsipareigojimų laikymusi, todėl pranašumą NT plėtotojams suteikia tai, kiek komfortą užtikrinančių elementų gali suteikti jų būsto projektas ir kaip jie vykdo savo įsipareigojimus“, – naujus namus besirenkančių žmonių poreikius komentuoja „YIT Kausta“ vadovas K. Vanagas.
Belieka ir kitiems būstų statytojams bei NT plėtotojams sekti tokiu puikiu šiuolaikinės statybos namų darnos su meno kūriniais pavyzdžiu.
Stasys Būdvytis, direktorius įmonės UAB „Statrenova“ vadovas
Statyti namų kvartalą „Užupio etiudas“ buvo kviečiamos ne bet kurios subrangovų įmonės ir renkamos ne bet kokios statybinės medžiagos. Griežtai pagal projekto reikalavimus atlikti fasadų šiltinimo darbus buvo patikėta UAB „Statrenova“ specialistams.
Bendrovės direktoriaus Stasio Būdvyčio teigimu, pasitikėjimas jo vadovaujama įmone buvo neatsitiktinis, nes joje dirbantys statybų profesionalai jau daugiau nei dešimt metų specializuojasi šioje srityje ir turi sukaupę didžiulę atitinkamą patirtį. Be to, įmonė jai patikėtus darbus visada atlieka kokybiškai ir laiku. Šį kartą statybų aikštelėje darbai buvo paskirstyti 18-ai UAB „Statrenova“ statybininkų. Jiems pastatų fasadus teko šiltinti polistireniniu putplasčiu EPS-100. Nors ši statybinė medžiaga dėl aukštesnės kainos pasirenkama rečiau, tačiau, palyginti su analogiškomis, turi mažesnį šilumos laidumo koeficientą. P
o „Užupio etiudo“ klinkerio plytelių fasadų apdaila šiltinamajam išorės sienų sluoksniui įrengti įmonė naudojo austriškos kokybės „Baumit“ klijus, armavimo tinklelį, inkaravimo smeiges. Taip apšiltinti namai Užupio kvartalo naujakuriams užtikrins ilgalaikį jaukumą ir net šaltą žiemą nekels su eksploatavimu susijusių rūpesčių.
Aleksandr Urban, UAB „Premmier“ komercijos direktorius
Kai „Užupio etiudo“ architektūriniame projekte atsirado fasadų originalumą pabrėžiančios langinės ir į jas panašios išorinės pertvarėlės prie pirmųjų aukštų, teko skelbti konkursą subrangovų įmonėms. Lietuvoje mažai kas galėjo išpildyti šio projekto reikalavimus, nes įrengti langines labiau įprasta šiltesnio klimato šalyse. Be to, įgyvendinti projekte numatytiems nemažos apimties langinių ir pertvarėlių pagaminimo bei montavimo darbams buvo likę itin mažai laiko ir tai tapo kliūtimi ne vienai įmonei. Visus konkurso kriterijus atitiko mūsų kompanija „Premmier“. Laimėjome konkursą, nes galėjome pasiūlyti savo profesionalių konstruktorių gebėjimus ir skubiai suorganizuoti automatizuotą langinių gamybą, neatsilikdami nuo griežto darbų grafiko. Galime sakyti, kad mums pavyko su kaupu, nes turime didelę medinių ir aliumininių langų bei durų gamybos ir montavimo patirtį, kokybiškai dirbančią komandą tiek Lietuvoje, tiek ir už mūsų šalies ribų. Todėl šiandien „Užupio etiudo“ fasadus puošia mūsų išskirtinės langinės ir pertvarėlės. Jos nudažytos ekologiškais vandens pagrindu pagamintais ir atspariais saulės UV spinduliams dažais, yra pritvirtintos prie armuoto mūro specialiai pagamintais varžtais.
Džiaugiamės, kad įvykdžius šį užsakymą mūsų galimybėmis labiau domisi architektai ir užsakovai, vertinantys išskirtinius produktus, kokybišką darbų atlikimą ir gerą siūlomų kainų bei kokybės santykį.