Fasado sprendimai – gerai apgalvoti
Biurų pastatą patikėta suprojektuoti UAB Projektų rengimo centras. Tai – dešimties metų patirtį ir kvalifikuotų specialistų komandą turinti įmonė, kuri rengia statinių projektus, atlieka projekto vykdymo priežiūrą ir energinius auditus, vykdo profesionalią techninę priežiūrą, kuria investicinius projektus, sertifikuoja pastatų energinę būklę ir pan.
UAB Projektų rengimo centras projekto vadovė ir architektė Toma Kartočienė prisiminė, kad detaliuoju planu ten, kur iškilo naujasis verslo centras, buvo numatyti pastatų aukščio ir sklypo užstatymo apribojimai. Tad sugalvoti, kaip ten ne tik pastatyti trijų aukštų pastatą, bet ir įgyvendinti kliento pageidavimą įrengti daugiau vietų automobiliams, buvo nelengva. Aplinka toje vietoje gana asketiška ir skurdoka, todėl nesinorėjo, kad pastatas labai išsiskirtų, bet buvo pageidaujama, kad atrodytų solidus. Tad fasadams panaudotos tamsiai pilkos spalvos ilgalaikės keraminės pakabinamosios plokštės ir aliuminio bei stiklo konstrukcijos.
Fasadinės keraminės plokštės buvo pasirinktos taip pat ne atsitiktinai. Panerių gatvė yra gana užteršta – dėl didelių transporto srautų ir šalia esančio geležinkelio čia nuolat daug dulkių. Tad labai svarbu buvo, kad fasadai būtų ilgalaikiai ir nesunkiai prižiūrimi. Be to, pasak T. Kartočienės, šios keraminės fasadų plokštės atrodo ir itin estetiškai. Nedidelį biurų pastatą norėjosi sukurti nesudėtingos, aiškios architektūros.
Projektuodami šį objektą UAB Projektų rengimo centro architektai laikėsi nuostatos nuolat bendrauti su užsakovu ir teikti jam informaciją, kuri leidžia justi projekto įgyvendinimo ritmą, kartu derinti detales, priimti specifinius sprendimus ir taip išpildyti individualius techninius sprendinius.
Architektė T. Kartočienė džiaugėsi, kad su šio pastato užsakovu sekėsi puikiai sutarti, rasti bendrus sprendimus, tad, nepaisant visų iššūkių, dirbti buvo išties malonu.
Tarsi vaikiškas konstruktorius
Kaip pasakojo UAB „Irdaiva“ projektų vadovas Tomas Juodvalkis, statytojams vienas didžiausių iššūkių buvo tai, kad pagrindinis pastato konstruktyvas buvo įrengiamas žiemą. „Situaciją gelbėjo įdomus pastato projektuotojų ir konstruktorių sprendimas dalį konstrukcijų montuoti naudojant surenkamus elementus. Siekiant kuo efektyviau išnaudoti pastato aukštį, buvo pasirinktas, kaip statybininkai vadina, „skandinaviškas“ karkasas, t. y. gelžbetoninių kolonų ir sijų „Delta Beam“ derinys su sistema „Peikko“. Tai leido greitai ir be šlapių procesų tarsi iš vaikiškų konstruktoriaus elementų organizuoti pastato surinkimą. Kita vertus, tokią sistemą reikia itin atidžiai projektuoti ir gaminius paruošti gamykloje“, – atkreipė dėmesį T. Juodvalkis.
Įrengiant pastato konstruktyvą žiemą teko ir strategiškai suplanuoti darbų eilės tvarką, kad šalčiausiomis dienomis vyktų sausi procesai, o atšilimo momentais – darbai, kuriems reikia geresnių meteorologinių sąlygų, pavyzdžiui, mūrijimas. Anot pašnekovo, toks planas pavyko.
Į darbą įsitraukė ir užsakovas
Dar vienas iššūkis buvo įrengti termoprofilių surenkamus fasadus. „Šie fasadai ypatingi tuo, kad irgi gali būti sausai montuojami tiesiog objekte iš termoprofilių, termoizoliacinių medžiagų, sandarumo plėvelių. Populiariai tariant, šis namas neturi išorinių mūrinių sienų. Jų yra tik ten, kur turi būti, kad būtų išsaugotas stabilumas. Visa kita yra itin šiltas termoprofilių fasadas su kabinamosiomis keraminėmis plokštėmis“, – paaiškino projektų vadovas.
Nelengva buvo ir suderinti medžiagų bei gaminių dizainą, ypač kiekvieno elemento spalvas, taip, kad pastato išorė būtų vientisa. Tai pasiekta daug valandų praleidus drauge ne tik projektuotojams, statybininkams ir technologams, bet ir statybos užsakovui, kuris asmeniškai itin daug prisidėjo prie galutinio rezultato.
Tarsi specialiai siūtas kostiumas
Statant verslo centrą siekta, kad pastato išorė ir vidus darniai derėtų, todėl interjere, kaip ir eksterjere, dominuoja pilki atspalviai, kampuotos formos. Planuojant aukštus atsižvelgta į juose dirbančių įmonių poreikius. Todėl į projektavimo procesą aktyviai įsitraukė ne tik užsakovas, bet ir nuomininkai. Taip kiekvienas biuras buvo pritaikytas būtent čia dirbančiai įmonei, užuot suprojektavus bendrą plotą nuomai.
„Tai – tarsi kostiumas, kuris sukuriamas ir pasiuvamas tik tau“, – palygino pašnekovas.
Įvairias biurų pastato apšvietimo užduotis visapusiškai išsprendė daugiau nei 20 metų patirtį turinti UAB „Mazgas“, kurios profesionalūs specialistai visuomet siekia inovatyvių apšvietimo sprendimų. Ir šį kartą, įgyvendindami naujojo administracinio pastato projektą, atestuoti šios įmonės specialistai įrengė efektyvų ir labai ekonomišką bei ilgalaikį fasadų apšvietimą.
Triukšmas netrukdys
Pastatui šiluma tiekiama
centralizuotai, tačiau įrengta ir automatizuota šilumos valdymo sistema. Tad šilumos suvartojimą galima stebėti ir valdyti nuotoliniu būdu. Naujajame administraciniame pastate šildymo ir vandentiekio sistemų stovai bei horizontalios jungtys sumontuoti iš daugiasluoksnių metalopolimerinių sistemos WAVIN TIGRIS ALUPEX vamzdžių ir presuojamųjų jungčių. Rinkoje vis dar naudojami įprasti stovai iš metalinių vamzdžių, tačiau šiam objektui parinkti stovai iš metalopolimerinių 50 mm skersmens vamzdžių bus naudojami kur kas ilgiau.
Biuro darbuotojų ir atvykusių interesantų netrikdys ir panaudoto, žemyn nutekančio vandens garsai, nes vidaus nuotekyno sistemai įrengti buvo parinkti specialūs betriukšmiai vamzdžiai iš mineralizuoto polipropileno WAVIN ASTO.
Gaminiai parinkti ypač kruopščiai
Įrangą inžinerinėms sistemoms tiekė UAB „NIT“. Kaip pasakojo UAB „NIT“ technikos direktorius Mindaugas Palionis, vėdinimo, šildymo ir oro kondicionavimo įranga buvo parinkta pagal užsakovo keltus aukščiausio energinio efektyvumo, kokybės ir patikimumo reikalavimus. Vėdinimo įranga privalėjo turėti aukšto efektyvumo priešpriešinių srautų rekuperatorius, ekonominius ventiliatorių EC variklius, gamyklinius triukšmo slopintuvus, originalius aukšto efektyvumo oro filtrus. Oro kondicionavimo įranga turėjo būti su inverteriniais kompresoriais, inverteriniais ventiliatorių varikliais ir gamykloje integruotais inverterinių cirkuliacinių siurblių mazgais.
Atsižvelgiant į tai, pasirinkti vienų didžiausių ir patikimiausių Europoje gamintojų produktai.
Biurų pastate sumontuoti didžiausio Italijoje oro kondicionavimo ir vėdinimo įrangos gamintojo „Aermec“ oro kondicionavimo įrenginiai. Šios vienos Europos ir pasaulio lyderių ŠVOK įrangos gamintojų produktai laikomi ypač kokybiškais ir patikimais.
Orui ruošti parinkti Vokietijos įmonės „Blauberg“ įrenginiai, atitinkantys aukščiausius kokybės reikalavimus ir pagaminti, atsižvelgiant į klientų lūkesčius. Vėdinimo ir oro kondicionavimo įranga bus valdoma ypač kokybiška Švedijos gamintojo „Regin“ valdymo automatika. Šis gamintojas derina sudėtingą procesų valdymą su paprastu instaliavimu ir naudojimu, tuo pačiu optimizuodamas sistemų energijos sąnaudas. Ties pagrindiniu įėjimu į pastatą sumontuota modernios išvaizdos elektrinė durų užuolaida „2VV Essensse“. Tokios Čekijoje gaminamos oro užuolaidos padeda užtikrinti laminarinį oro srautą, veikia netriukšmingai ir turi šilumokaičio apsaugą nuo purvo. Jos leidžia reguliuoti oro srautą, didinti oro tėkmę, optimizuoti oro srautų atkirtimą.
Objekto užsakovas: UAB „Eigesa“ |
Generalinis rangovas: UAB „Irdaiva“ |
Projektuotojas: UAB Projektų rengimo centras |
Projekto vadovės: architektės Toma Kartočienė ir Lina Šliogerytė |
Interjero autorė: Goda Ramaškienė (UAB „Trys metrai“) |
Adresas: Panerių g. 38A, Vilnius |
Statybos pradžia: 2015 m. spalis |
Statybos pabaiga: 2016 m. rugpjūtis |
Sklypo plotas: 1 264 m2 |
Bendras pastato plotas: 801,50 m2 |
Pastato tūris: 3 750 m3 |
Pastato aukštis: 10 m (3 aukštai) |