„Terra“ – gaivinanti paunksmė dykumoje


Spalį Dubajuje, JAE, atidaryta pasaulinė paroda „EXPO 2020“, veiksianti pusę metų – iki 2022 m. kovo 31 dienos. Ji buvo atidėta metams dėl Covid-19 pandemijos. Pagrindinė parodos tema – „Sujunkime pasaulį, kurkime ateitį“.

Parodos konceptas suskirstytas į tris erdves pagal potemes: „Tvarumas“, „Mobilumas“ ir „Galimybės“. Tvarumo potemė pabrėžia darnaus vystymosi svarbą, raginama gyventi išvien su gamta. Galimybės poteme norima akcentuoti šalių ir jų žmonių potencialą. Mobilumas atkreipia dėmesį į inovatyvesnį tiek fizinį, tiek virtualų žmonių ir idėjų judėjimą pasaulyje.

Tvarumas, įkvėptas fotosintezės stebuklo

Tvarumo temos paviljonas „Terra“ skirtas pristatyti vieną iš trijų pagrindinių „EXPO 2020“ potemių – tai vienas parodos centrų, skelbiantis pasaulinei auditorijai žinią apie gamtos pasaulį, ekologiją ir technologijas.

Tvarumo temos paviljoną suprojektavo architektūros studija „Grimshaw Architects“. Projektas turėjo atitikti aukščiausią tvarios architektūros „LEED Platinum“ sertifikatą. Paviljonas demonstruoja maksimalias modernios architektūros ir technologijų galimybes bei tvaraus gyvenimo strategiją, esant sudėtingoms klimato sąlygoms.

„Terra“ sukurta taip, kad lankytojai suprastų, kaip svarbu keisti vartotojų įpročius, norint išsaugoti planetą. Siekiant pademonstruoti būdus, kaip gyventi tvariai atšiaurioje dykumos aplinkoje, buvo gerai ištirtas paviljono santykis su jo fiziniu, kultūriniu ir aplinkos kontekstu. Kad pavyktų pasiekti tikslą tapti nulinės energijos pastatu, kuris pats kaupia ir pasigamina jam reikalingos energijos bei vandens, paviljone buvo pasirinkti keli sprendimai ir technologijos.

Taip sukurta strategijų mikroekosistema, įskaitant vietovės natūralių sąlygų optimizavimą. Pasirinkus bendradarbiauti šiomis sąlygomis ir veikti kaip šios aplinkos dalis, siekiant padidinti energinį efektyvumą, pastatas aprūpintas naujausiomis inovatyviomis technologijomis.

„Grimshaw“ architektus įkvėpė sudėtingi natūralūs gamtos procesai, tokie kaip fotosintezė. Ši analogija nusižiūrėta kuriant dinamišką paviljono formą, kuri kaupia energiją iš saulės, o vandens atsargas – iš oro drėgmės. Paviljonas veikia kaip gamtos įkvėptas operacijų centras.

Viena naujoviškų technologijų tvarumo paviljone yra 130 m ilgio baldakimo stogas, kurio struktūra tarsi didelis skėtis, uždengtas fotovoltinėmis plokštėmis. Ant jo įrengta saulės kolektorių platforma su 1055 saulės baterijomis gamina švarią elektros energiją.

Didžiulis „Terra“ stogas užtikrina vandens tiekimą ir padeda aprūpinti paviljoną gėlu vandeniu – jo skėtis surenka iš oro drėgmės kondensatą į vandens tiekimo sistemą. Tada šis vanduo filtruojamas ir dezinfekuojamas, sumaišomas su gėlintu vandeniu ir naudojamas pastato poreikiams.

Pavėsis po stogo ir „saulės medžių“ skėčiais

Didžioji dalis parodos – beveik 6 300 m2 ploto – įrengta po žeme, tad yra gerai izoliuotas nuo aplinkos oro karščio. Piltuvo formos stogas į paviljoną nukreipia natūralią oro srauto ventiliaciją ir natūralią šviesą.

Lyg didelis palinkęs skėtis iškilęs „Terra“ statinio stogas teikia šešėlį aplinkiniams sodams ir kitoms parodų erdvėms. Jis apsuptas 18-os saulės baterijų skėčius išskleidusių „saulės medžių“, kurie taip pat formuoja pavėsį ir gamina papildomą elektros energiją.

„Terra“ paviljonas kurtas holistiniu būdu, apimančiu apgalvotą, papildantį kraštovaizdžio dizainą. Aplink paviljoną yra kelių sodų teritorija, kurią suprojektavo vietiniai kraštovaizdžio architektai. Paviljono konstrukcija papildo sukurtą sodų kraštovaizdį. Jį marginantys vingiuoti takai ir tamsūs anklavai skleidžia magijos aurą, kurią perteikia gamtos vaizdai ir kvapai.

Sodai, supantys paviljoną, yra neatskiriama lankytojų patirties dalis. Juose įsikūrusios parodos erdvės ir pramogų zonos, jie funkcionalūs, kuria jaukias parodų zonas ir šešėlio gaubiamas pramogų bei viešojo maitinimo vietas. Naujus maisto gamintojus įkvepia soduose rodomi įvairūs pasėliai, būdingi ekstremalioms oro sąlygoms.

„Grimshaw Architects“ palydovinės antenos formos „Terra“ paviljono konstrukcija, kaip inovatyvių technologijų demonstravimo centras, liks čia stovėti ir po šešių mėnesių pasibaigus parodai. Jis taps mokslo centru, kuris demonstruos pastatų galimybes savarankiškai apsirūpinti energija ir vandeniu. Tai bus svarbus architektūros tyrinėjimų centras ir funkcinė laboratorija, parodanti architektūros galimybes net esant sudėtingam klimatui.

Paroda „EXPO 2020“: tvarumo, mobilumo ir galimybių versmė dykumoje

438 ha parodos „EXPO 2020“ teritorijoje pastatyti visi svarbiausi jos objektai: parodų kompleksas, teminiai paviljonai, Al Wasl aikštė su įspūdingu kupolu, konferencijų ir koncertų salės, parodos personalui ir svečiams apgyvendinti skirtų namų kvartalas, kiti infrastruktūros objektai, iki parodos iš miesto atvesta moderni keliolikos kilometrų metro linija, įrengti visų parodoje dalyvaujančių valstybių paviljonai.

Pagrindinė parodos erdvė – centrinė Al Wasl aikštė, kurios centre stovi sferinis pastatas „Al Wasl Plaza“. Iš čia svečiai pradės turą po parodą. Įrengtose specialiose erdvėse kasdien vyks spektakliai ir pasirodymai, veiks meno galerijos ir įvairios įspūdingos meninės bei technologijų instaliacijos. Parodos svečiai galės mėgautis įvairių pasaulio šalių virtuvių maistu įrengtuose daugiau kaip 200 restoranų.

Pagrindinius teminius „Expo 2020 Dubai“ pastatus, kuriuose vyks renginys, pagal potemes kūrė viso pasaulio architektai. Trys centriniai pėsčiųjų takai, einantys nuo centrinės aikštės iki trijų teminių paviljonų, puošia daugybė į medžius panašių konstrukcijų.

Šalia pagrindinių teminių paviljonų ekspozicijoje iškilo 192 nacionaliniai paviljonai.

Lietuvos paviljonas sukurtas pagal šalies pristatymo užsienyje strategijos pozicionavimo koncepciją „Open for Co-creation“ (liet. „Atvira kurti kartu“). Kaip pranešė Lietuvos Respublikos vyriausybė, siekiama pristatyti Lietuvą kaip šiuolaikišką ir atvirą bendradarbiauti šalį, išryškinant jos ekonominį ir globalių sprendimų, keičiančių ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio žmonių gyvenimus, kūrimo potencialą.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų