BIM (angl. Building Information Modeling), arba „informacinis pastato modeliavimas“, suteikia statytojams galimybę turėti visą informaciją apie pastatą, jo kūrimo procesą ir projekto vykdymą statybos metu. Jeigu pastačius pastatą ir perdavus jį eksploatuoti jo administratoriui būtų duotas virtualus pastato modelis, tai būtų didelė pagalba ir galimybė progresyviai jį prižiūrėti, rinkti informaciją apie eksploataciją ir panaudoti sukauptus duomenis toliau administruojant. O tai jau interaktyvaus miesto kūrimo prielaida. Pavyzdžiui, administratorius galės tiksliai žinoti sienų, perdangų ar kitų konstrukcinių elementų duomenis kiekvienoje jį dominančioje zonoje ir perduoti informaciją remontą atliksiantiems rangovams. Be to, tiksliai nurodyti, kurioje vietoje yra probleminė situacija (pavyzdžiui, išdaužtas langas, neužsidarančios durys, ventiliavimo problemos ir pan.), operatyviai su pastabomis perduoti ją atsakingiems asmenims. Sunku būtų išvardyti visus įmanomus pritaikymo variantus, bet akivaizdu, kad informacijos turėjimas ir valdymas yra svarbiausias šių laikų veiksnys ir pažangos prielaida.
Viena iš BIM technologijos pradininkių yra kompanija GRAPHISOFT, kurios programine įranga „ArchiCAD“ jau daugiau kaip 30 metų džiaugiasi architektai visame pasaulyje. Kadangi „ArchiCAD“ sieja visų projektavimo disciplinų duomenis ir gali būti naudojama kaip programa, kurioje kaupiama visa informacija apie pastatą, ji gali būti naudojama ne tik projektavimo ir statybų etape, bet ir per visą pastato eksploatavimo, tai yra gyvavimo, laikotarpį – nuo pradžios iki pabaigos.
Akivaizdu, kad BIM technologija yra neišvengiama stambių pastatų projektų ateitis, tačiau ar tai aktualu įgyvendinant mažų pastatų, tokių kaip individualūs namai, projektus? O kodėl gi ne? Ar nebūtų gerai individualaus būsto savininkui tiksliai žinoti, kur ir kaip išvedžioti elektros laidai, vandentiekio ar kanalizacijos sistemos, kaip išspręsti kiti jo būsto techniniai klausimai? Užsakovų reikalavimas architektams ir kitų disciplinų specialistams pateikti visą informaciją elektroniniu formatu prieš statybų pradžią apsaugotų ir juos (kaip ir didžiuosius statytojus) nuo projektavimo klaidų ir finansinių nuostolių. Kaip žinoma, be paklausos sunku sukurti pasiūlą, todėl užsakovų spaudimas architektams ir kitų disciplinų specialistams duotų postūmį pažangai.
„ArchiCAD“ yra tarp lyderiaujančių architektūrinio BIM projektavimo programinių įrangų. Ši sistema visiškai atitinka tarptautinio IFC 2×3 standarto (angl. Model View Definitions) reikalavimus, keliamus „buildingSMART“ ir kitų organizacijų (sąrašą žr. www.graphisoft.com/archicad/archicad-18/openbim/). Be to, „ArchiCAD“ puikiai sąveikauja su inžinierių ir konsultantų programine įranga per BCF (angl. BIM Collaboration Format) formatą. Dėl IFC ir BCF formato palaikymo „ArchiCAD“ programoje sukaupti duomenys gali būti naudojami kitų BIM programų, skirtų informaciniam modeliui patikrinti, klaidoms išvengti, konstruktyvui, inžineriniams tinklams projektuoti ir kt.
BEM yra energinio modelio „Building Energy Model“ santrumpa, arba „pastato energinis modelis“. Tai pastato informacinis modelis, papildytas informacija apie energijos poreikį, reikalingą pastato eksploatacijai.
Architektai, naudodami BEM technologijas, gali simuliuoti pastato energinius procesus jau projektuodami. Tai ypač aktualu kuriant energiškai pasyvius ar net nulinio energinio poreikio pastatus. „ArchiCAD“ programoje sukaupti duomenys gali būti lengvai eksportuojami į specializuotas kitų pasaulinių gamintojų sukurtas energinių skaičiavimų programas ir lokaliai parengtas bei aprobuotas energinio atitikimo įvertinimo programas. Į „ArchiCAD“ integruotas „Energy Evaluation“ įrankis arba papildomai įdiegiamas priedas „Ecodesigner Star“ padės lengvai įvertinti energijos poreikį, esant įvairiems pastato dizaino ar aplinkos scenarijams.
„ArchiCAD“ technologiniai sprendimai komandiniam darbui – TEAMWORK, „BIM Server“ ir BIM CLOUD – suteikia galimybę komandos nariams dirbti su dideliais projektais realiuoju laiku tiek per vietinį tinklą, tiek ir nuotoliniu būdu, keistis duomenimis ne tik su savo komandos nariais, bet ir su partneriais, dalyvaujančiais bendrai kuriant BIM modelį. „BIM Server“ panaudota „Delta Server™“ technologija garantuoja sklandų komandinį darbą. GRAPHISOFT kompanija buvo pirmoji, 2009 metais pristačiusi rinkai tokio tipo technologiją. TEAMWORK ir „BIM Server“ sprendimai yra standartiniame „ArchiCAD“ programinės įrangos pakete, norint juos naudoti nereikia papildomų investicijų nei į programinę įrangą, nei į kompiuterius-serverius.
Šiais laikais, kai išmanieji mobilieji įrenginiai – telefonai, planšetiniai, nešiojamieji kompiuteriai – yra kasdieniai darbo įrankiai, reikalingos ir technologijos, leidžiančios naudotis mobilumo teikiamu patogumu statybų aikštelėse ne tik architektams ir rangovams, bet ir jų klientams. Itin populiari programėlė, skirta 3D ir 2D virtualiam informacijos peržiūrėjimui mobiliuosiuose įrenginiuose, yra GRAPHISOFT BIMx. Norėdami pamatyti modelį trimačiu formatu bet kuriame išmaniajame telefone ar kitame įrenginyje, galite atsisiųsti nemokamą BIMx programėlę iš Apple App Store arba Google Play. Įsigijus mokamą BIMx Hyper Model licenciją, galima peržiūrėti ne tik 3D, bet ir 2D informaciją – pastato planus, pjūvius, konstrukcijų detalių brėžinius, pateikti pastabas, žymėti ir realiuoju laiku „pjaustyti“ modelį, siekiant išsiaiškinti visus rūpimus klausimus, kylančius planuojant ir koordinuojant darbų eigą. BIMx technologija – puiki alternatyva pluoštams brėžinių popieriuje. Ji padeda operatyviai valdyti ir keistis informacija, ko ypač reikia šiuolaikiniam darbo ritmui ir aukštiems efektyvumo reikalavimams pasiekti.