architekturos linija
Nuotr.: Ričardas Čerbulėnas

„Architektūros linijai“ – 30 metų!


Prieš trisdešimt metų, tik atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, buvo įregistruota pirmoji šalyje bendra su užsieniu Lietuvos ir Suomijos architektūros projektavimo įmonė – „Architektūros linija“. Jos steigėjui Gintarui Čaikauskui, grįžus iš profesinės stažuotės Suomijoje, teko ieškoti naujos darbo vietos, nes valstybiniai projektavimo institutai jau buvo pradėję byrėti.

Laimingo atsitiktinumo dėka jaunam architektui pavyko įkalbėti savo buvusį vadovą, projektavimo įmonės „Erkki Tarvainen arkkitehtuuritoimisto OY“ vadovą tapti simboliniu partneriu ir tokiu būdu suteikti ekonominį ir intelektinį pagrindą būsimai profesinei veiklai. Kaip žinia, tuo metu Lietuvoje visose srityse radikaliai besikeičiantis gyvenimas reikalavo naujo požiūrio ir visai kitokio supratimo, naujų, inovatyvių idėjų ir modernių sprendimų.

Netoliese esančių Skandinavijos šalių patirtis Baltijos kraštams buvo itin naudinga, o architektūros ir statybos tradicijomis garsėjanti Suomija garsėjo dar nuo pokario laikų – jas studijavo ir pagal to meto galimybes taikė daugelis Lietuvos architektūros meistrų. Taigi, toks betarpiškas projektuotojų bendradarbiavimas buvo labai palaikomas ir skatinamas valstybiniu lygiu.

Atgimstančiai Lietuvai tuo metu reikėjo praktiškai visų įmanomų paskirčių naujų objektų: gamyklų, prekybos centrų, gyvenamųjų namų, ambasadų, degalinių ir t.t. Pirmieji realizuoti tarptautiniai projektai (beje, sėkmingai tebeveikiantys iki šiol), dalyvaujant „Architektūros linijos“ specialistams buvo akmens vatos gamykla „PAROC“, Suomijos ambasados rezidencija, degalinių tinklo plėtra Lietuvoje, mokykla bei logistikos centras Suomijoje.

Per trisdešimtmetį pasirašyta virš trijų šimtų kūrybos užsakymų sutarčių, dauguma jų pavirto realiais, šalyje matomais ir žinomais, reikšmingais pastatais ir statiniais. Paminėtini anksčiau realizuoti projektai: Raudonojo kryžiaus pastatas Tauragėje, Geležinkelių administracinis pastatas Krivoj Roge, Ukrainoje, verslo, sporto ir laisvalaikio centras „FORUM PALACE“, komerciniai centrai „GRAND OFFICE“, „DUETTO“, autocentras Ukmergės plente, Santaros klinikų renovacija ir plėtra, vėliau – sportininkų rengimo centras Druskininkuose, VU Gyvybės mokslų centras, bažnyčia Pilaitės mikrorajone, Jonavos pėsčiųjų tiltas, „TELTONIKA“ ofisas ir kiti.

Per kūrybinį laikotarpį kolektyvui pavyko suprojektuoti ir įgyvendinti visą eilę gyvenamųjų kompleksų Raitininkų, Kairiūkščio, Fizikų, Viršuliškių, Kintų, Aukštaičių gatvėse. Neseniai užbaigtas populiarusis Paupio kvartalas į kurį šiuo metu ir persikėlė įmonės biuras. Visa eilė naujų projektų vėl ryškėja kompiuterių ekranuose.

Atskira kūrybos tema – viešosios erdvės, kuriose dažnai įkomponuojami ir plastiniai akcentai. Tai – Vilniaus mokytojų namų kiemo, Lukiškių aikštės sutvarkymo projektai, Suomijos, A. Vivulskio skverai, Saulėtekio, Paupio aikštės, sukilėlių memorialas Gedimino kalne ir kt. Sostinėje ir kituose šalies miestuose realizuota dešimtys vienašeimių gyvenamųjų namų, sukurti įvairios paskirties patalpų interjerai.

Daugelis užsakymų laimėti konkursų keliu, o dalyvavimas juose tiek šalyje, tiek ir užsienyje – sunkiai besuskaičiuojamas… Pastaruoju metu, po laimėto tarptautinio konkurso, jaunieji įmonės darbuotojai išsikovojo teisę kurti modulinius pastatus JAV rinkoms.

Prof. Gintaras Čaikauskas

Visa eilė šiuo metu žinomų architektų savo kūrybos kelią pradėjo būtent šioje įmonėje, o jos steigėjas, VILNIUS TECH universiteto architektūros katedros profesorius Gintaras Čaikauskas, per trisdešimt penkerius pedagoginės veiklos metus išugdė dešimtis jaunųjų specialistų, jau kelinti metai iš eilės pelno studentų skiriamos geriausio dėstytojo nominaciją.

Žinomas architektas šalia daugybės įvertinimų yra apdovanotas Lietuvos architektų sąjungos garbės ženklu, Šv. Kristoforo statulėle, o šiais metais jam skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija. Kūrybos apžvalga apibendrinta neseniai išleistame solidžios apimties albume.

Šių metų balandžio 5 dieną Vilniaus universiteto gyvybės mokslų centro konferencijų centre surengta retrospektyvinė kūrybos darbų paroda, o paminėti trisdešimties metų veiklos susirinko buvę ir esami įmonės užsakovai, rangovai, kolegos, bendradarbiai ir draugai. Nuotraukose užfiksuotos kai kurios šventės akimirkos.

Fotografas: Ričardas Čerbulėnas.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų