vievis vmu pastatas medine statyba
VMU biuro Vievyje projektas. AFTER PARTY ir Išora x Lozuraitytė studio for architecture vizual.
vievis vmu pastatas medine statyba
VMU biuro Vievyje projektas. AFTER PARTY ir Išora x Lozuraitytė studio for architecture vizual.
  1. Structum.lt
  2. Statyba
  3. „Ate betonui, labas medienai“: jau greitai Lietuvoje įprastas statybines medžiagas keis organinės

„Ate betonui, labas medienai“: jau greitai Lietuvoje įprastas statybines medžiagas keis organinės


Lietuvos statybos sektoriaus laukia nauji iššūkiai, kaip ir architektų, inžinierių ir projektų vystytojų. Šalyje kiek daugiau nei po metų prasidės didelės permainos.

Statant naujus visuoeninius pastatus, bus privalu panaudoti bent pusę organinių ir medienos medžiagų.

Vyriausybė šiuo tikslu siekia didinti antrinių žaliavų naudojimą ir mažinti statybų atliekas, Vyriausybė ketina įpareigoti visuomeninius pastatus statyti naudojant bent pusę organinių ir medienos medžiagų.

Aplinkos ministerija siūlo, kad skelbiant tokių pastatų projektavimo ir rangos pirkimus, kai jie finansuojami valstybės ir Europos Sąjungos lėšomis, turėtų būti naudojama bent 50 proc. tokių medžiagų.

Nauja tvarka būtų taikoma nuo 2024 metų lapkričio 1 dienos administraciniams, transporto, kultūros, mokslo ir sporto  pastatams, o nuo 2028 metų – visiems naujos statybos visuomeniniams pastatams.

Anot ministerijos, taip norima skatinti tvarią pastatų statybą, žaliųjų pirkimų ir su tuo susijusių inovacijų bei technologinę pažangą statybose. Ketvirtadienį apie tai socialiniame tinkle Facebook pasisakė Aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

„Ate betonui, labas medienai! Lietuva pastatus statys iš medienos. Šiandien Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerija paruoštam proveržiui. Nuo 2024 m. lapkričio valstybiniai pastatai bus statomi iš medienos(organinių) statybinių medžiagų ir jos turės sudaryti bent 50% pastato.

Tai reiškia, kad ne tik naujoji Valstybinių miškų urėdija būstinė Vievyje, bet ir naujasis Vyriausybės biurų miestelis, naujos mokyklos, koncertų salės ir visa kita bus statomi iš dominuojančių medinių konstrukcijų.

simonas gentvilas
Simonas Gentvilas. BNS nuotr.

Kartu su komanda ėmėmės šio medinės statybos proveržio, nes turime gyventi sveikiau, kovoti su klimato kaita ir kurti gerai apmokamas darbo vietas Lietuvoje:

Mediniai namai yra sveikesni ir ergonomiški mums gyventojams ir jų lankytojams.

Jei betonas būtų atskira pasaulio valstybė, jis būtų 3-a didžiausia CO2 teršėja po Kinijos ir JAV. Betoną keisdami mediena mes ne tik neišmetame anglies dvideginio, bet jį ir užrakiname ilgamečiuose organiniuose statybos produktuose. Fotosintezės metu medienoje sukaupta anglis ilgam tampa stabiliu nepūvančiu, nesudeginamu komponentu pastate.

Medis Lietuvoje – visų mūsų vertybė. Ką tik paviešinome naują miškų įstatymą, kuriame valstybinių miškų kirtimus apribojame vietoje 100% iki 70% metinio prieaugio. Tačiau, nukirsta mediena ligi šiol sukurdavo per mažą pridėtinę vertę.

Skaičiuojama, kad 1 kubinis metras statybinės medienos sukuria daugiau nei 10 kartų didesnę vertę nei 1 kub. m. biokuro, kurio deginimą ateity tikrai privalėsime riboti.

Tad medinių statybinių produktų gamyba sukurs tūkstančius naujų darbo vietų ir naują (seną) ekonomiką Lietuvoje naujojoje statyboje ir renovacijoje“, – savo feisbuko paskyroje rašė Aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų