AdobeStock nuotr.

CopenHill: Atliekų perdirbimo į energiją gamyklos istorija


BIG Kopenhagoje (Danija) pastatė „švariausią pasaulyje atliekų elektrinę“, kurios viršuje įrengta visus metus veikianti dirbtinė slidinėjimo trasa.

„CopenHill“, taip pat žinoma kaip Amager Bakke, yra elektrinė, įsikūrusi pramoninėje pakrantėje, galinti kasmet 440 000 tonų atliekų paversti švaria energija.

BIG šią gamyklą suprojektavo taip, kad ji galėtų būti naudojama kaip viešoji infrastruktūra, o ant jos stogo įrengti medžių lajų takai, slidinėjimo trasos ir „aukščiausia pasaulyje dirbtinė laipiojimo siena“ ant fasado.

AdobeStock nuotr.

„CopenHill„ yra akivaizdi architektūrinė išraiška to, kas kitu atveju liktų nepastebėta: tai yra švariausia pasaulyje iš atliekų gaminama elektrinė“, – sako Bjarke Ingelsas, „BIG“ įkūrėjas.

„CopenHill„, kaip elektrinė, yra tokia švari, kad sugebėjome jos pastato masę paversti miesto socialinio gyvenimo pagrindu – į jos fasadą galima laipioti, ant jos stogo vaikščioti pėsčiomis, o jos šlaitais galima slidinėti“, – tęsia jis.

„Tai visiškai aiškus hedonistinio tvarumo pavyzdys – tvarus miestas ne tik geriau veikia aplinką, bet ir teikia daugiau malonumo jo gyventojams.“

2011 m. 41 0000 kvadratinių metrų ploto „CopenHill“ slidinėjimo gamyklos projektas laimėjo tarptautinį konkursą, o po dvejų metų pastatas buvo pradėtas statyti. Tikimasi, kad pastatas padės Kopenhagai pasiekti tikslą iki 2025 m. tapti pirmuoju pasaulyje miestu, kurio anglies dioksido išmetimas būtų neutralus.

„Copenhill“ išsiskiria pleišto forma, nuožulniu žaliuoju stogu ir blokiniu fasadu, sudarytu iš 1,2 m aukščio ir 3,3 m pločio aliuminio plytų, sudėliotų viena ant kitos kaip milžiniškos plytos, rašo dezeen.

Viduje įrengtos „naujausios atliekų apdorojimo ir energijos gamybos technologijos“, galinčios sudeginti 440 000 tonų atliekų ir iš jų pagaminti švarią energiją, kuri kasmet tiekia elektrą ir centralizuotą šilumą 150 000 namų.

Visa ši technika išdėstyta aukščio tvarka, todėl suformuotas nuožulnus pastato stogas ir 9 000 kvadratinių metrų slidinėjimo reljefas.

„CopenHill“ slidinėjimo trasa yra 400 metrų ilgio ir driekiasi nuo 90 metrų aukščio pastato viršaus iki jo pagrindo, o trasos pusiaukelėje yra 180 laipsnių posūkis.

AdobeStock nuotr.

Lankytojai į jį pakyla lėkštiniu liftu, kiliminiais keltuvais ir stikliniu liftu, pro kurį matosi gamyklos vidus.

Pastate laukiami ne tik slidininkai – ant stogo įrengtas baras, treniruoklių zona, 85 metrų aukščio laipiojimo siena ir 490 metrų ilgio pėsčiųjų ir bėgimo takas sode.

Sodas, kurį suprojektavo „SLA Architects“, sukuria „gyvybingą žalią kišenę“ mieste paukščiams, bitėms ir gėlėms, sugeria šilumą, pašalina kenksmingas oro daleles ir sumažina lietaus vandens nuotėkį.

„CopenHill“ turi dešimties aukštų administracines patalpas ir 600 kvadratinių metrų ploto švietimo centrą, kuriame rengiamos akademinės ekskursijos, seminarai ir tvarumo konferencijos.

„Man „CopenHill“ yra puikus pavyzdys, kaip architektūra gali pakeisti pasaulį. Mes turime galią suteikti formą ateičiai, kurioje norime gyventi“, – užbaigia Ingelsas.




Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

Pastatas, kurio laukta 100 metų

Skelbiame paskutinį STRUCTUM metų projektą! Sostinės Antakalnio rajone, Vasaros gatvėje, kur nuo praėjusio šimtmečio trečiojo dešimtmečio veikia psichiatrijos ligoninė, iškilo…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų