Kopenhagos uosto pertvarkymo planai, transformuoti budistų maldos namai ir nedekoruoto betono koncertų salė, Meksikoje – tai tik keli įspūdingiausi šių metų architektūros projektai.
Tarptautinis architektų konkursas „Architizer A+“ vyksta jau šeštus metus. Per juos buvo įvertinta daugiau nei 5000 objektų. Geriausią architektūrą ir interjero erdves vertino žiuri komisija, kurią šiemet sudarė Yves Béhar, Jeanne Gang ir Olafur Eliasson, taip pat portalo Theculturetrip.com lankytojai. Iš 98 kategorijoms priskirtų pastatų populiariausi projektai surinkto net 400 000 visuomenininkų balsų, o jų autoriai buvo apdovanoti, kaip „Metų projektas” laimėtojai.
COBE architektai, remdamiesi Kopenhagos Šiaurės uosto pertvarkymo planu, transformavo buvusį grūdų sandėlį į daugiafunkcinį pastatą, kurį sudaro 38 gyvenamieji butai ir viešosios erdvės. 17 aukštų pastatas, pavadintas „The Silo„, yra didžiausias pramoninis pastatas rajone.
Tačiau komisijos dėmesį pritraukė ne pastato kvadratūra, o cinkuotu plienu dengtas pastato fasadas. Šis pasirinkimas turi racionalius argumentus – tai apsauga nuo atšiauraus klimato. Pastatas lyg suskirstytas du vienas po kito einančius lygius. Kaip sako architektų studijos COBE įkūrėjas ir kūrybinis direktorius Danas Stubergasas, du pastato lygiai yra visiškai skirtingi, todėl leidžia vartotojams išgyventi daugialypę patirtį.
Nepaisant visų kardinalių pokyčių, dizaineriai sugebėjo išsaugoti autentišką pastato dizainą.
Šiuolaikinio meno centras
„Steven Holl Architects„ sukurtas Šiuolaikinio meno institutas (ICA) išsiskiria išgraviruotos geležies, cinko, odos ir stiklo kompozicijos fasadu.
Interjeras nenusileidžia eksterjerui. Čia stiklinės sienos, durys, milžiniški langai panaikina ribą tarp išorės ir vidaus. Pastate yra 3700 kvadratinių metrų galerijų erdvė, kavinė, 240 vietų auditorija, mokymosi laboratorija, viešai prieinama terasa ir keturi „žalieji” stogai. Tikimasi, kad artimiausiu metu pastatas už aplinkai tvarių sprendimų panaudojimą bus sertifikuotas prestižiniu „LEED Gold„ sertifikatu.
Vandens budizmo šventykla Kinijoje
ARCHSTUDIO šventyklos dizaino koncepciją pradėjo kurti nuo konkretaus tikslo: vientisai sujungti pastatą su gamta. Siekiama panaudoti erdvę, struktūrą ir medžiagas, kad į šventyklą ką tik įėjęs žmogus susimąstytų apie savo asmeninį ryšį su aplinka. Tai sukūrė pastatams šarmą, kurį teigiamai įvertino daugiau nei 300 000 žmonių. Lankytojai pasakojo, kad juos sužavėjo kraštovaizdžio integralumas vidinėje pastato erdvėje. Religinis pastatas turi lyg dvi atskiras ašis ir penkias dalis, t.y. įėjimas, meditacijos kambarys, arbatos kambarys, svetainė, vonios kambarys. Tai skirtingas funkcijas turinčios erdvės. Šios sritys leidžia nenutrūkstamai judėti objekte. Šventyklos interjere naudojami betono klojiniai su tarp jų tarpus užpildančiomis pušies juostelėmis.
„Foro Boca„ koncertų salė
ROJKING ARQUITECTOS šią koncertų salę projektavo, išlaikydami geriausių architektūros mokyklų tradicijas. „Foro Boca„ – miesto plano dalis – pastatas su trijų aukštų vestibiuliu, pagrindine sale, kurioje gali tilpti net 966 žiūrovai, erdvėmis, kurios skirtos mažas pajamas gaunančių šeimų vaikų būreliams. Iš vestibiulio galima patekti į vidines sales. Lankytojai, kurie atidavė savo balsą už šį pastatą, sakė, kad žiūrint į šią koncertų salę, norisi ją sulyginti su LEGO. Tai iš nedekoruoto betono kubelių suklijuotas statinys visiems ir kiekvienam. Pastato sienos gali būti naudojamos tiesioginių transliacijų metu, kaip ekranas, o terasos – pasirinkimas numeris vienas žmonėms, norintiems pasigrožėti miesto panorama.