Prabangus gyvenamasis namas. Nuotr.: Shutterstock

Geriausios kokybiškų prabangių namų savybės


Kokybiški ir tvarūs individualių namų projektavimo bei statybos sprendimai lemia ne tik pastatų ilgaamžiškumą, ekonomiškumą ir aukštą energinę klasę, bet ir gyvenimo komfortą, gerą gyventojų savijautą, aukštą nekilnojamojo turto vertę, taip pat mažina aplinkai daromą poveikį.

Modernios architektūros sprendimų namas šiandien yra neatsiejamas ir nuo modernių technologijų. Novatoriškų sprendimų integravimo negalima pamiršti jau pradinėje šiuolaikinio kokybiško namo projektavimo stadijoje ir atrasti būdus, kaip integruoti juos individualiame name.

Sutiktų mokėti brangiau

Europoje atliekami tyrimai rodo, kad gyventojai suvokia didėjančią energijos kainų kilimo naštą ir savo anglies pėdsaką. Už energiją taupantį ir tvarų būstą daugelis sutiktų mokėti brangiau. Svarbiausių nurodomų bendrųjų kriterijų reitingas apima namo vietą, gerą izoliaciją ir mažas sąskaitas už energiją bei automobilių stovėjimo aikštelę.

Antai Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas rodo, kad 37 proc. suaugusiųjų pirmenybę teikia išlaidų taupymui, todėl sutiktų brangiau mokėti už namą, bet norėtų matyti pigesnes sąskaitas už energiją. O net 65 proc. suaugusiųjų rinktųsi brangesnį, bet mažai anglies dioksido į aplinką išskiriantį namą dėl aplinkos veiksnių, sumažindami anglies pėdsaką arba padėdami užkirsti kelią klimato kaitai.

Nėra vieno atsakymo, kokio tipo namas yra tvariausias, – tai gali būti ekologiškas ar pasyvus namas, medinis ar mažo ploto namas ir kt. Svarbu, gera šilumos izoliacija, sandarumas, vėdinimas, šildymui naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai ir pan.

Energiją taupantys arba pasyvūs namai gali patys pagaminti bent tiek energijos, kiek sunaudoja. Jie pastatyti taip efektyviai, kad sunaudoja iki 80 proc. mažiau energijos, palyginti su namais, pastatytais pagal tradicines technologijas, o atsinaujinančios energijos sistema suteikia jiems likusią reikalingą energiją.

Yra daugybė technologijų, kurios padeda kompensuoti namo anglies pėdsaką, pavyzdžiui, kontroliuojamas patalpų oras, filtruotas geriamasis vanduo, LED apšvietimas, inovatyvūs oro filtrai ir išmaniųjų namų sistemos bei valdikliai.

Norėdami sukurti energiją taupančius namus, statybininkai turi sutelkti dėmesį į dvi sritis: pastato išorės sandarumą ir inžinerines sistemas, įskaitant siūlių sandarumą, izoliaciją, garų barjerą, dvigubus arba trigubus langus, šilumą taupančias lauko duris, energiją taupantį apšvietimą bei išmaniąsias namų valdymo sistemas, tinkamo galingumo ir energiją taupančią ŠVOK įrangą bei saulės baterijų energiją.

Prabangūs namai yra daugiau nei gerai įrengtos saugios erdvės: dizaineriai ir statybininkai renkasi naujas tvarumo technologijas, žaliąją architektūrą ir ekologišką dizainą. Jie stato namus iš vietinių medžiagų, įrengia saulės, vėjo jėgaines, geoterminės energijos siurblius. Ekologiški, moderniai pastatyti namai siūlo didžiausią prabangą ir tvarų gyvenimą.

Svarbios šiuolaikinių namų savybės

ENERGINIO NAUDINGUMO SERTIFIKATAS. Atlikti namo energinio efektyvumo vertinimą yra labai svarbu, nes jis leidžia sužinoti, kiek energijos per metus sunaudoja statinys.

Mažai energijos naudojantys, energiškai efektyvūs pastatai yra šių tipų – A, A+, A++ energinio naudingumo klasių pastatai. Europos Sąjungoje nuo 2021 metų visi naujai statomi namai turi atitikti aukščiausio energinio naudingumo klasę A++.

Šios klasės namai naudoja įvairius energijos šaltinius: saulės energiją, elektronikos bei buitinių prietaisų skleidžiamą energiją, dirvožemio šilumą, netgi žmogaus kūno skleidžiamą šilumą, t. y. atsinaujinančius ir neatsinaujinančius šaltinius.

Didžioji dalis jo sunaudojamos energijos turi būti gaunama iš atsinaujinančių šaltinių, pavyzdžiui, name sumontuota vėjo jėgainė, saulės kolektoriai ir kt. A ir A+ klasės namai irgi naudoja skirtingus energijos šaltinius, tačiau tie šaltiniai gali būti nebūtinai atsinaujinantys.

Svarbu pastatų sandarumas ir atitvaros, kurios turi atitikti aukštas šilumos perdavimo koeficiento U (W/(m2K) vertes. Dėl didesnių reikalingų investicijų A+ ir A ++ namų statybos sąnaudos yra didesnės.

LEED sertifikuotas (angl. Leadership in Energy and Environmental Design; JAV ekologiškų pastatų sertifikavimo programa) prabangus namas „The Residences at Seafire“ yra garsiajame Grand Cayman Seven Mile paplūdimyje.

SAULĖS ENERGIJA. Naudojant neišsenkamą saulės energiją, saulės baterijos ant stogo gali būti lengvas, ilgalaikis ir ekonomiškas būdas padidinti pasyviąją namo energiją.

Gamintojai siūlo ir dvipusius „stiklas– stiklas“ saulės modulius, kurie sugeneruoja iki 19 proc. daugiau elektros energijos. Į namų fasadus, stogus ar langus galima integruoti fotovoltines sistemas, kurios neturi jokių matomų tvirtinimo elementų, bet gali tuo pat metu būti ir langu, ir fasadu, ir stogu, ir visą pastatą energija aprūpinančia saulės jėgaine.

Integruota fotovoltinė sistema bet kurį pastato paviršių gali paversti vientisa saulės jėgaine. Beje, švedai sugalvojo naujovišką būdą, kad stogas gražiai atrodytų ir šildytų namą bei vandenį. Gražios stiklinės stogo čerpės – naujausias šildymo saule metodas.

Stiklas sugauna saulės šviesą ir šildo juodą nailoninę drobę ant stogo. Šiltas oras pasklinda po visą namą. Ši sistema puikiai veikia net žiemą ir naktį, nes kaupia šilumą izoliuotuose oro sluoksniuose po drobe.

Namas Maho įlankoje yra oazė šiauriniame Sent Džono krante JAV Mergelių salose. Saulės baterijų stogas ir generatorius užtikrina nepriklausomą energijos tiekimą.

TVARIOS KILMĖS MEDŽIAGOS. Aplinkai nekenksminga statybų praktika – vietinės kilmės statybinių medžiagų naudojimas – nuo seno buvo taikoma statyboje. Individulių namų savininkai jų statybai rinkosi vietoje aptinkamą akmenį, medieną, šiaudus ar vietinį molį, priklausomai nuo to, kokių išteklių tam tikrame regione buvo gausu.

Tačiau, kai tarptautinių pergabenimų plėtra sudarė galimybes atsivežti medžiagas iš bet kurio pasaulio krašto, kartu padidėjo statybos sektoriaus anglies pėdsakas. Dabar architektai ir statybos rangovai vėl ieško vietinių medžiagų ir renkasi tvarios kilmės metodus.

Aplinkai draugiškas namas Šiaurės Karolinoje, Ašvilio mieste, sukurtas derinant prie kalnų regiono aplinka. Kanados raudonojo kedro malksnos, vietinė mediena, regioninis akmuo ir kitos natūralios vietinės medžiagos atspindi miškingą apylinkę. Ekologiškos inžinerinės technologijos namuose, įskaitant saulės baterijas, šildo grindų plokštes ir karšto vandens sistemą.

TAUPUS LED APŠVIETIMAS. Dėl LED technologijos pažangos apšvietimas iš esmės keičiasi. LED lemputės yra daug efektyvesnės nei kaitinamosios, o tai reiškia, kad namo anglies pėdsaką galima labai sumažinti neišjungiant šviesos.

LED technologija yra pažangiausia pagal šviesos srauto intensyvumą ir sunaudojamą elektros energiją, be to, gali skleisti įvairaus spektro šviesą. Dirbtinis apšvietimas sukuria nuotaiką ir naują estetiką.

Šiuolaikinės apšvietimo technologijos leidžia kiekvienam apšvietimui rinktis tinkamą šaltos ar šiltos spalvos šviesos spektrą. Pasitelkus modernias technologijas, šviesos šaltinius bei pastato valdymo sistemas, funkcionalus ir estetiškas namo apšvietimas leidžia patenkinti įvairiausius poreikius. Namuose šviesos intensyvumą galima valdyti automatizuotai.

Niujorke, Penthouse 42C „The Ritz-Carlton Residences“, vieno miegamojo, pusantro vonios kambario 989 kvadratinių pėdų viršutinio aukšto apartamentų, iškilusių beveik 500 pėdų virš Manhatano panoramos, atsiveria neprilygstami panoraminiai vaizdai. Tarp daugelio nestandartinių savybių – integruotas LED apšvietimas.

GEOTERMINIS ŠILDYMAS IR VĖSINIMAS. Kaip ir saulės baterijos, geoterminis šildymas ir vėsinimas naudoja gamtos išteklius, kad bet kuriuo metų laiku užtikrintų optimalias patalpų sąlygas. Ši technologija leidžia namų savininkams sumažinti prabangiausio namo dvideginio pėdsaką, net jei jo dizainas daro aplinkai didelį estetinį poveikį.

Šilumos siurbliai pastatui pagamina ne tik reikiamą šilumą šildyti ir karštą vandenį, bet šiltuoju metų laiku tiekiama vėsa iš geoterminių gręžinių lauko, o tokios vėsos tiekimas yra 5–7 kartus efektyvesnis, palyginti su kitais tradiciniais vėsos gamybos būdais.

Veiksminga geoterminė sistema gali 20 metų užtikrinti patikimą šildymą ir vėsinimą su minimalia priežiūra, todėl jos įrengimo nauda gali būti didesnė už išlaidas, ypač jei ji skirta naujos statybos namui.

„River House Estate“ yra gamtos mylėtojų rojus miškuose šiaurinėje Britų Kolumbijos dykumoje. Pagrindinė rezidencija „River House“ yra gražus, pagal užsakymą pastatytas rąstinis namas su geoterminiu šildymu ir vėsinimu.

PROTINGO NAMO TECHNOLOGIJA. Šiandieniai ekologiški namai yra ne tik tvarūs, bet ir protingi, kuriamas daiktų internetas, namų funkcijos automatizuojamos – išmaniųjų namų sistemos valdo apšvietimą, šilumą, vėdinimą, garsą ir net drėkinimą vienu mygtuko paspaudimu, kiekviena namų automatikos sistema gali būti programuojama nuotoliniu būdu, kad energija nebūtų švaistoma, kai būstas yra tuščias.

Išmaniosios technologijos taip pat gali padėti apsaugoti namus. Yra daug programų su nuotoliniais, vienu paspaudimu saugos pranešimais, pavyzdžiui, stebėjimo kamerų perspėjimais, buvimo detektoriais ir tiesioginiu garso ir vaizdo perdavimu.

Šį didingą dvarą gaubia miškas ant kalvos išskirtiniame Alpių anklave, Naujajame Džersyje, vos už aštuonių mylių nuo Niujorko. Jame įdiegta naujausia išmaniųjų namų automatika, įskaitant vienu paspaudimu nuotoliniu būdu valdomą sistemą, kuri koordinuoja visą apšvietimą, garsą, šildymą ir vėsinimą, apsaugos kameras, gaubtus, baseiną ir SPA.

ŽALI STOGAI IR SIENOS. Apželdinti stogai yra estetiški ir nekenksmingi aplinkai. Vietoj įprastų stogo dangų naudojant augaliją sumažinama oro tarša ir sugeriamas lietaus vanduo.

Jie taip pat sumažina energijos sąnaudas ir netgi pailgina stogo laikančiosios konstrukcijos naudojimo laiką. Nors naudojami nuo senų laikų, šiandien pasitelkus modernią hidroizoliaciją ir konstrukcijas apželdinti stogai tapo tokie praktiški ir veiksmingi, kad virto ekologiškos statybos praktikos priežodžiu.

Prabangių namų apželdinti stogai ir balkonai, užtikrinantys energinį efektyvų, natūralų vėsinimą, kartu kuria estetinį kraštovaizdžio grožį. Žaliasis namo stogas – tikras skolos grąžinimas gamtai už užstatytą po pastatu žemės lopinėlį.

Toks stogas yra pranašesnis už dirbtines stogo dangas, nes sumažinamas stogo konstrukcijų perkaitimas, mažiau lietaus vandens patenka į kanalizaciją, be to, investicijos į žaliąjį stogą leidžia taupyti energiją patalpoms vėsinti. Bet žalieji stogai reikalauja didesnių investicijų nei tradiciniai, reikalinga specialiai suprojektuota stogo konstrukcija, kuri išlaikys nemenkas papildomas apkrovas.

„Villa sa Contissa“ yra elegantiškas, ekologiškas poilsis Sardinijoje, Porto Cervo mieste. Namas pastatytas ant uolos virš jūros; jo akmeninės sienos primena namus supančius granito riedulius; jo žalias stogas įsilieja į gaubiantį Viduržemio jūros krūmyną.

DARŽAI IR SODAI. Sodo priežiūra yra malonus būdas ilsėtis ir mėgautis grynu oru bei saule. Be to, yra papildoma nauda: galite valgyti savo daržoves – jos tokios pat naudingos planetai kaip ir sodininkui.

Didėjant susidomėjimui ekologiškais produktais, namų daržovių sodai tapo prabangių namų bruožu, kur sumažinta koncepcijos „Nuo ūkio iki stalo“ versija patenka tiesiai į virtuvę.

Sodininkystė skatina augimo ir atliekų perdirbimo ciklą, kuris palaiko sveiką dirvą, o augantys augalai gamina deguonį, taip pat ingredientus šviežioms salotoms gaminti.

Turėdamas pakankamai vietos, užkietėjęs sodininkas gali prižiūrėti citrusinių vaisių ar obelų giraitę ar net gaminti vyną iš nedidelio vynuogyno. Sodai supa namus grynu oru ir žaluma, suteikia natūralų pavėsį.

„Windward Farm“ Naujajame Džersyje, Hanterdono apygardoje, yra ūkis su vaisių, daržovių ir žolelių, figų sodais bei dirbamais laukais, čia bitynas, vištidė, keli tvartai ir du vynuogynai ir šildomas sūraus vandens baseinas.

Energiją taupančių namų statyba turi dvejopą naudą – taupo išlaidas ir padeda geriau jaustis. Yra daug priežasčių, kodėl turėtumėte statyti kuo efektyvesnį namą.

Pirma, tai rodo, kad esate pažangūs, norite naudoti naujausias technologijas ir informaciją. Be to, jos suteikia komfortą ir ilgalaikį energijos sąskaitų taupymą. Kuo daugiau inžinerinių sistemų integruota name, tuo jis išmanesnis ir tuo patogiau jame gyventi.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Namas, apglėbęs ežero vaizdą

Apsisprendę pasistatyti namą, išsirinkę jam vietą ir sklypą toje vietoje, būsimojo namo savininkas kartu su architektu pradeda kurti savo svajonių…

Paskutinės naujienos

Lietuva visiems: Žmonės kuria žmonėms

Minint Tarptautinę neįgaliųjų dieną ir žymint trisdešimtmetį pirmojo aplinkos prieinamumo žmonėms reguliuojančio teisės akto Lietuvoje priėmimą (RSN 154-93), LR Seime…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų