Įpusėjus sezonui, metas karpyti projektų sąmatas


Sezono įkarštyje statybos sąnaudų kainos pasiekė piką. Vasara – pats statybų ir namų įrengimo metas, kai remonto sąnaudos gali išaugti net apie 20 %, palyginti su žiemos laikotarpiu. Kaip šiuos pokyčius išgyvena nekilnojamojo turto (NT) sektorius?

Kęstutis Vanagas, statybų ir darnios NT plėtros bendrovės „YIT Kausta“ vadovas pastebi, kad, toliau augant ekonomikai, sąnaudų augimas yra neišvengiamas procesas.

Kaip rodo Statistikos departamento duomenys, vien pastatų statybos sąnaudų elementų kainų pokytis per pastaruosius metus siekia 3,1 %, o statybų sektoriaus darbuotojų darbo užmokestis kilo 7,7 %. NT plėtros bendrovės šiuos pokyčius jaučia ypač stipriai, kalbant ir apie statybinių medžiagų kainų, ir apie darbo užmokesčio kilimą.

Pašnekovas portalo „Structum“ skaitytojams primena, kad pastaraisiais metais labiausiai augo gelžbetonio konstrukcijų elementų įkainiai. Pavyzdžiui, perdangų plokščių kainos kilo 10–15 %, kitų gelžbetonio gaminių – iki 5 %. Keliais procentais brango inertinės medžiagos (smėlis, žvyras, skalda), armatūra, langai.

Tokius (gelžbetoninių konstrukcijų, perdangų, inertinių medžiagų – aut. pastaba) kainų pokyčius stengiamės numatyti iš anksto. Kita vertus, augančiai NT rinkai reikia vis daugiau darbo jėgos. Ne paslaptis, kad kai kurios statybų įmonės jau dabar kviečiasi darbuotojus iš Baltarusijos ar Ukrainos. Tokie procesai nelems statybos darbų kainų mažėjimo. Samdyti svečių šalių darbininkus vilioja jų išties didelis darbo našumas. Šie žmonės atvyksta dirbti ir taip pat siekia užsidirbti, todėl mažu uždarbiu jų nepritrauksi. Kol kas mūsų įmonėje nedirba darbininkai iš svečių šalių, tačiau tokias galimybes svarstome. Be to, darbininkų iš užsienio dairosi ne tik statybų sektoriaus, bet ir gamybos įmonės. Nuolatinis darbuotojų trūkumas kelia ir darbo užmokestį. Mūsų duomenimis, pastaraisiais metais jis augo dešimtadaliu”, – pasakoja K. Vanagas.

Statybos sąnaudų didėjimui įtakos galėjo turėti ir Aplinkos ministerijos sprendimas sugriežtinti Statybos techninį reglamentą (STR) statybinėms medžiagoms. Aplinkos ministerija skelbia, kad pirmadienį, liepos 2 d., buvo patikslinti reikalavimai statinių konstrukcijoms, neturinčioms darniųjų techninių specifikacijų. Sąrašas papildytas reikalavimais bendrųjų inžinerinių sistemų apžiūrai esančiose angose įrengti tik ugniai atsparias ir (arba) dūmams sandarias duris bei liukus. Tai reiškia, kad statybos generalinius rangovus pasiekiančios medžiagos bus dar aukštesnės kokybės ir didins pastatų kokybės standartus. Deja, greičiausiai plonins ir užsakovų pinigines. 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų