Vilniuje, Keramikų gatvėje, baigtas statyti naujas lazerių technologijų bendrovės „EKSMA Optics“ mokslinių tyrimų ir gamybos technologijų kūrimo centras. Modernų, užsakovo poreikiams pritaikytą pastatą su pažangiausiomis inžinerinėmis sistemomis pastatė darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“. Planuojama, kad pastate įsikurs 3 įmonės.
„Lazerių komponentų gamybai reikalingas ne tik labai kvalifikuotas personalas, bet ir specialiai įrengtos patalpos. Gamyba vykdoma itin švarioje aplinkoje, o tam tikrų procesų metu reikia kontroliuoti ne tik ore esančių dulkių dalelių kiekį, bet ir oro temperatūrą bei drėgmę. Tai lėmė ir specifinius reikalavimus pastatui, kuriuos mūsų pasirinktas rangovas visiškai išpildė. Esame išties patenkinti bendradarbiavimu ir tuo, kaip buvo organizuojami darbai, savarankiškai sprendžiami iššūkiai, laikomasi terminų“, – sako bendrovės „EKSMA Optics“ rinkodaros ir verslo vystymo vadovas Daugirdas Kuzma.
Pasak jo, naujo pastato poreikį lėmė sparti įmonės plėtra ir siekis sukoncentruoti gamybą vienoje vietoje. Iki šiol įmonė tyrimams ir gamybai naudojo keletą skirtingų patalpų Vilniuje, kurių bendras plotas siekia apie 2 tūkst. kv. m. Nuo šiol optinių ir elektrooptinių lazerių komponentų, lazerių optikai ir kristalams skirtų dangų gamyba, sistemų ir mazgų surinkimas ir moksliniai tyrimai bus vykdomi vienoje vietoje.
Įmonė gamina ir parduoda specialią optiką ir kitus komponentus, skirtus lazerių ir kitų optinių instrumentų bei sistemų gamybai. Bendrovė „EKSMA Optics“ savo produkciją kasmet eksportuoja į 50–60 pasaulio šalių.
Patirtis užtikrino aukštą užduoties įgyvendinimo kokybę
Vilniaus pakraštyje, Dvarčionyse, pastatytam mokslinių tyrimų ir gamybos technologijų kūrimo centro pastatui taikyti itin aukšti užsakovo reikalavimai. Jame įdiegti reikiamą švaros klasę ir mikroklimatą patalpose užtikrinantys inžineriniai sprendimai. Aukštųjų technologijų gamybai pritaikytos inžinerinės sistemos sudaro daugiau nei pusę visos pastato vertės.
Vienas didžiausių generalinio rangovo bendrovės „YIT Lietuva“ sėkmingai įveiktų iššūkių – profesionaliai ir kokybiškai įgyvendinta ypatinga užduotis užtikrinti nustatytus aukštus gamybinių ir laboratorinių patalpų oro švaros, drėgmės, temperatūros bei oro apykaitos ir kt. mikroklimato parametrus.
„Lietuvos lazerių sektoriaus pasiekimai yra gerai žinomi ir vertinami visame pasaulyje, o jo indėlis į šalies ekonomiką vis didėja. Siekiant išnaudoti visą Lietuvos aukštųjų technologijų sektoriaus turimą potencialą svarbu, kad jame veikiančios įmonės galėtų naudotis modernia jų poreikius atitinkančia infrastruktūra, mokslinių tyrimų ir gamybos pajėgumais. Džiaugiamės, kad savo patirtimi, kompetencijomis ir technologijomis galime prisidėti plečiant užsakovo pajėgumus“, – sako bendrovės „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas.
Jo teigimu, pastato statybų ir inžinerinių sistemų projektavimo darbai vyko vienu metu. Tam buvo naudojamos BIM technologijos, kurios padėjo išvengti nenumatytų trukdžių, efektyviai spręsti architektūrinių ir inžinerinių sprendimų suderinamumo klausimus, o projektą įgyvendinti sklandžiai, kokybiškai ir laiku – per 11 mėnesių.
Generalinis rangovas profesionaliai išsprendė iššūkį suvaldyti darbo terminus. Darbai statybų aikštelėje praėjusią sunkią žiemą buvo vykdomi nepaisant sudėtingų oro sąlygų. Kad būtų užtikrinta darbo eiga ir technologiniai procesai esant minusinei oro temperatūrai, generalinio rangovo komandai teko kloti specialius elektros kabelius betonui „šildyti“ ir net jį „užkloti“ apsaugant nuo peršalimo.
Nuo projekto įgyvendinimo pradžios didelis užsakovo ir rangovo dėmesys buvo skirtas rangos darbų kokybei, jų atlikimo terminams ir naudojamoms medžiagoms, užtikrinant aukščiausią užduoties įgyvendinimo kokybę. Beveik 7,4 tūkst. kv. m energetiškai efektyviam A++ kategorijos pastatui statyti naudotos kokybiškos, ilgaamžės apdailos ir konstrukcijų medžiagos. Įdiegtų efektyvių inžinerinių sprendimų dėka, sistemose vykstant energetiniams mainams, atgaunama šiluma. Pastate įrengtos atskiros centralizuotos osmosinio vandens, suspausto oro, dulkių nusiurbimo ir technologinių dujų tiekimo sistemos.
Sėkmingai suvaldyti statybos procesus ir vykdyti įsipareigojimus užsakovui, bendrovei „YIT Lietuva“ padėjo daugiau nei 50 metų darbo patirtis įgyvendinant ne vieną svarbų projektą.
Prioritetas – patogus ir funkcionalus statinys
„EKSMA Optics“ mokslinių tyrimų ir gamybos technologijų kūrimo centro pastatų ir visos teritorijos rekonstrukcijos projektą parengė UAB Vilniaus architektūros studija. Elektros poreikiams užtikrinti šalia sklypo pastatyta nauja elektros transformatorinė pastotė. Sklype suprojektuotos ir įrengtos naujos šilumos tinklų trasos, vandens tiekimo, buitinių ir lietaus nuotekų sistemos, prijungtos prie esamų inžinerinių tinklų.
Naujasis mokslinių tyrimų ir gamybos technologijų kūrimo centro pastatas iškilo 4 aukštų su cokoliniu aukštu. Funkcinė statinio schema – žiedinio tipo: per pagrindinį įėjimą pirmajame pastato aukšte patenkama į vestibiulį, kur vidurinėje pastato dalyje per visus aukštus kyla centrinė laiptinė ir liftai, įrengtos pagalbinės bei bendrojo naudojimo patalpos. Aplink jas suprojektuotas koridorius, iš kurio pasiskirstoma po gamybines, laboratorijų ar švarias patalpas.
Pastate įrengti tyliausiai veikiantys liftų modeliai – du liftai „Schindler 3300“ su diržine pavara, kurių vienas skirtas keleiviams, o kito dydis pritaikytas transportuoti didesnių gabaritų daiktus.
Cokoliniame aukšte pastato perimetru sukurtos gamybinės, laboratorijų ir švarios patalpos, prie lauko sienų – inžinerinių komunikacijų įvadų patalpos. Pirmajame aukšte yra įėjimo vestibiuliai, dalis administracinių patalpų, statinio perimetru išdėstytos laboratorijų patalpos. Antrajame aukšte suprojektuota dalis administracinių patalpų, statinio perimetru išdėstytos švarios patalpos. Trečiajame aukšte yra bendrojo naudojimo patalpos: čia įrengta kavinė, didelė pasitarimų salė, poilsio ir sporto patalpos. Didelę šio aukšto dalį užima techninės patalpos – tai tinkamo pastato funkcionavimo ir gamybos procesų užtikrinimo „širdis“.
Pastate sukurtos 122 darbo vietos. Darbuotojų patogumui įrengta drabužinė su persirengimo spintelėmis, kuriose paliekami lauko rūbai bei avalynė. Kiekviename pastato aukšte yra darbuotojams skirtos bendrojo naudojimo ir poilsio erdvės, virtuvėlės ir WC blokai. Įrengtos 138 automobilių parkavimo vietos.
Mokslinių tyrimų ir gamybos technologijų kūrimo centro pastate įdiegtos modernios energiją taupančios šildymo, vėdinimo ir kondicionavimo sistemos. Šilumą pastatui centralizuotai tieks miesto šilumos tinklai.
Biuro patalpose ir kitose darbo patalpose užtikrintas natūralus apšvietimas, išskyrus dalį gamybos, laboratorijų ir švarių patalpų, kur pagal technologinius reikalavimus apšvietimui parinkti LED tipo šviestuvai.
Patikimos ir lengvos gelžbetonio konstrukcijos
Pastatų betoninės konstrukcijos vertinamos dėl jų ilgaamžiškumo, stiprumo ir atsparumo neigiamam aplinkos poveikiui. Tačiau, liejant betoną, svarbu dirbti profesionaliai ir laikytis oro sąlygas atitinkančių technologinių reikalavimų.
Generalinis rangovas UAB „YIT Lietuva“ išskirtinio patvarumo betono konstrukcijas „Eksma Optics“ projekte patikėjo išlieti patyrusiai UAB „Ewcon“, kuri yra specializuota, inovatyvi ir konkurencinga betonavimo darbų įmonė, jos specialistai profesionaliai ir kokybiškai betonuoja sudėtingas, aukštų architektūrinių reikalavimų konstrukcijas – laiptines, liftų šachtas, perdangas, kolonas, sienas, baseinus ir pan., pritaikydami įvairias liejimo technologijas.
Šiame projekte bendrovė „Ewcon“ išliejo apie 2650 m3 aukščiausios kokybės betoninių konstrukcijų. Jos specialistams patikėti betonuoti rostverkai, atraminės sienos, liftų prieduobės, kolonos, sienos, perdangos ir lauko laiptai. Betonavimui pritaikytos greitai surenkamosios klojinių sistemos.
Šiame objekte išlietas ir išskirtinis konstruktyvas: liejant 18 metrų ilgio betoninę siją 12 metrų aukštyje, panaudoti įtempiamieji lynai. Naudojant juos, statinio svoris, palyginti su įprastu monolitiniu pastatu, gaunamas gerokai mažesnis, dėl to pamatams sukuriama kur kas mažesnė apkrova. Kitas įtemptojo armavimo pranašumas – galimybė įrengti ilgesnes betonines konstrukcijas ir didesnio ploto bei mažesnio storio perdangas.
UAB „Ewcon“ betonuotojai turi daug darbo patirties su slenkančių klojinių sistemomis, apdailiniu bei tradiciniu betonu, todėl įmonė visada garantuojame kokybę ir profesionalumą.
Produkcija pagaminta laikantis tvarumo principų
AB „Dolomitas“, išgaunanti dolomito uolieną ir rinkai tiekianti jos produktus, objektui tiekė dolomito mišinio skaldą. Bendrovė įvykdė visus užsakovo pageidavimus – produkcija pagal pateiktas deklaracijas atitiko visus kokybės reikalavimus, prekės buvo tiekiamos pagal iš anksto suderintą grafiką, siekta geriausiai išpildyti kliento poreikius.
Įmonės gaminama produkcija – visų frakcijų plauta dolomito skalda, dolomito atsijos, atsijų ir skaldos mišiniai, naudojami kelių ir aikštelių pagrindams įrengti, asfaltbetonio mišiniams tiesiant kelius, asfalto paviršiui apdoroti, gaminant geležinkelio balastą, gelžbetonio konstrukcijas, statybinį betoną, akmens vatą, trąšas, stiklą. Taip pat klientams tiekiama įvairių frakcijų granito skalda, smėlis, mineraliniai milteliai.
Bendrovės generalinis direktorius Mindaugas Gudas pabrėžia, kad tvarumas – vienas bendrovės prioritetų, verčiantis nuolat ieškoti novatoriškų sprendimų. „Įpareigojimas „su mažiau daryti daugiau“ kelia nemažai iššūkių. Vienas iš didžiausių – aplinkos tvarumą paversti ekonomikos augimo generatoriumi“, – įsitikinęs M. Gudas.
Vienas iš svarbiausių „Dolomito“ veiksnių, įgyvendinant tvarumą, – perėjimas prie atsinaujinančių energijos išteklių. 2009 metais įmonės teritorijoje pastatytos 3 vėjo jėgainės vidutiniškai per mėnesį pagamina apie 1,2 mln. kWh žaliosios elektros energijos, arba beveik ¼ Pakruojo rajone sunaudotos elektros kiekio. Per 5 metus pagaminta ir pateikta į tinklą daugiau kaip 82 mln. kWh žaliosios energijos, naudojamos elektriniuose ekskavatoriuose, technologinėse linijose ir tenkinant kitas įmonės reikmes.
Mažinant gamybos poveikį gamtai ir aplinkai, žaliavos paruošimo procese vis labiau naudojami hidrokūjai, t. y. gamtai draugiškesnė technologija. Gaminant dolomito skaldą, nenaudojamos cheminės medžiagos. Visi procesai – mechaniniai.
„Eidami beatliekės gamybos keliu, diegiame inovatyvias technologijas, pavyzdžiui, naudojame mechaninius dehidratorius. Žaliavai plauti naudojama tik uždaro ciklo vandens sistema: molio ir kitos mineralinės priemaišos natūraliai nusėda specialiuose baseinuose, o vanduo vėl grąžinamas į gamybą“, – pasakoja M. Gudas.
Specifinių reikalavimų pastate svarbu tinkamai įrengti grindis, o visus jų įrengimo etapus atlikti nepriekaištingai kokybiškai ir profesionaliai.
Pasirinkti patikimi betoninių grindų meistrai
„Eksma Optics“ pastate įrengti ant grunto betono pasluoksnį, ant kurio klojama grindų danga, patikėta bendrovei „Grinduva“, kurios specializacija – pramoninių grindų (poliuretaninių, epoksidinių ir glaistyto betono) klojimas. Tai viena iš nedaugelio įmonių, turinčių patirties patikimai ir kokybiškai atlikti tokius darbus.
Kaip informavo šios įmonės direktorius Tomas Vailionis, objekte „Grinduva“ iš viso ant grunto įrengė apie 2 300 kv. metrų betoninių glaistytų grindų. Beveik kiekviename statybos objekte neapsieinama be pagrindo įrengimo įvairiai grindų dangai kloti ir geriausiai tam tinka kokybiškas pagrindas iš betono mišinio.
Jis turi būti įrengtas itin kruopščiai ir atsakingai. Tinkamai sutankinus gruntą ir naudojant šiuolaikines technologijas betoninis grindų pagrindas išliejamas ne tik tvirtas, bet ir itin lygus, be įbrėžimų ir nelygumų. Tokios kokybės betono pasluoksnis leidžia atsisakyti išlyginamųjų mišinių, kuriais paprastai lyginamas grindų pagrindas, kai klojama PVC, plytelių arba parketo danga.
Anot „Grinduvos“ vadovo T. Vailionio, šis objektas nepareikalavo ypatingų, netradicinių sprendimų. Jis pabrėžia, kad gamyklos su pažangiausiomis inžinerinėmis sistemomis projekte buvo keliami aukščiausi kokybės reikalavimai, o „Grinduva“, rinkoje dirbanti beveik 25 metus, yra subūrusi profesionalius grindų klojėjus bei gamybos inžinierius ir sukaupusi neįkainojamos patirties, todėl jokių sunkumų įrengiant kokybiškas betonines grindis nekilo. Patikima ir laiko patikrinta darbo metodika buvo būtent tai, kas atnešė sėkmę darbų procese.
Švarus vanduo ir gamybai, ir vartojimui
„Eksma Optics“ pastate UAB „Vandens filtras“ sumontavo dvi filtravimo sistemas: viso pastato mechaninio valymo ir vandens minkštinimo (nukalkinimo) sistemą bei atvirkštinio osmoso sistemą su sanitizavimo moduliu, naudojamą ypač švariam vandeniui gauti.
Kaip sakė įmonės direktorius Mantas Šuliūnas, pirmoji sistema tiekia minkštintą vandenį į visas pastato sistemas, taip apsaugodama įrenginius nuo nepageidaujamų kalkių bei geležies nuosėdų. Antroji filtravimo sistema suprojektuota taip, kad gali tiekti dviejų skirtingų parametrų vandenį, t. y. demineralizuotą vandenį patalpų mikroklimatui palaikyti ir ypač švarų dezinfekuotą analizės vandenį, tinkamą optinių komponentų gamybai.
Atvirkštinė osmozė yra vandens valymo procesas, kurio metu iš vandens, tekančio pro pusiau laidžias membranas, išvalomos priemaišinių medžiagų dalelės ir molekulės, tokios kaip chloras, druskos, geležis, kalkės ir kt. Šie filtrai vandenį valo molekuliniu lygmeniu ir galutinis produktas yra visiškai grynas H2O.
Tačiau valytas vanduo gali būti puiki terpė bakterijoms daugintis. „Mūsų įmonė specialiai „Eksma Optics“ gamyklai sukūrė nepriklausomą vandens sanitizavimo modulį, sudarytą iš kelių ultravioletinių spindulių lempų bei atskiros vandens sanitizavimo talpos. Taip pat panaudotas 0,22 mikrometro bakterijas sulaikantis filtras. Didžioji įrangos dalis suprojektuota ir pagaminta Lietuvoje“, – sako M. Šuliūnas.
Pirmą kartą šalies istorijoje panaudota iš dalies valyto vandens „atmetimo“ technologija, kurią pasitelkiant pasiektas beveik dvigubai geresnis vandens išvalymo laipsnis nei reikalaujama trečios kategorijos analizės vandeniui pagal ISO 3696:1987 standartą.
Langai užtikrina šilumos bei garso izoliaciją ir ventiliaciją
„Eksma Optics“ projektas išskirtinis. Lazerių komponentų gamybai būtinos specialiai įrengtos patalpos, nes gamybos procesų metu reikia preciziškai kontroliuoti ir ore esančių dulkių kiekį, ir oro temperatūrą, ir drėgmę. Tai lėmė specifinius pačiam objektui ir ypač pastato langams keliamus reikalavimus.
Štai dėl ko pagrindinė užduotis langų gamybos bendrovei UAB „Megrame“ buvo pagaminti langus, kurie užtikrintų itin gerą šilumos ir garso izoliaciją bei tinkamą oro ventiliaciją.
Objekte pasirinkti aukščiausios kokybės šilumą taupantys langai „Megrame S8000“. Jie pagaminti iš šešių kamerų, 74 mm pločio, GEALAN PVC profilių sistemos S8000, kartu naudojant naujausios kartos selektyvinį trijų stiklų 40 mm storio stiklo paketą.
„Vieno didžiausių Lietuvos langų gamintojų „Megrame“ gaminami langai yra sustiprinti išskirtinės, nestandartinės formos cinkuoto plieno armuotės, kuri suteikia visai lango konstrukcijai ypatingo stabilumo ir tvirtumo“, – sako UAB „Gealan Baltic“ architektų ir projektų palaikymo skyriaus vadovas Giedrius Mastavičius.
Objekte sumontuotų langų dizainas pritaikytas prie išskirtinio pastato eksterjero: išorinė lango pusė tamsiai pilka (RAL 7016), o vidinė – balta, deranti prie sterilaus gamybinių patalpų interjero.
Languose sumontuoti itin aukštos kokybės vokiški GU varstymo mechanizmai, kurie užtikrina, kad langai bus varstomi tikrai ilgai ir patikimai. Be to, didelis dėmesys skirtas gamybinių patalpų saugumui: dalyje langų sumontuotos elektrinės pavaros, gaisro atveju atidarančios langą, kad pritekėtų oro, taipogi dalyje langų dūmams šalinti sumontuoti varstymo mechanizmai, kurie neleidžia atidarytam langui užsiverti. Projekte sumontuota apie 150 plastikinių langų – tai sudaro beveik 300 m2 langų konstrukcijų.
UAB „Barema rytai“ šiam projektui tiekė apie 1500 metrų aliuminio fasado lamelių PR200INV, kurios dažytos antracito pilka spalva (RAL 7016) – tai ilgaamžis, lengvai prižiūrimas ir labai lengvai montuojamas produktas, suteikiantis pastatui dekoratyvumo.
Kokybiškos ir ilgaamžiškos grindys
„Eksma Optics“ patalpose grindis įrengė UAB „Decorum projektai“ specialistai, šiam objektui pasiūlę aukščiausios kokybės ir ypatingo atsparumo grindų dangas. Architektai ir užsakovas neatsitiktinai pasirinko „Forbo“ grindų dangas – tai pirmaujantis pasaulyje grindų dangų sistemų gamintojas, kuriam „Decorum projektai“ atstovauja daugiau nei du dešimtmečius.
Grindų dangos įrengimo darbai atlikti naudojant „Forbo Bonding Systems“ pagalbines medžiagas, klijus, gruntus ir glaistus. „Medžiagas atsirinkome labai kruopščiai, dauguma jų yra patikrintos laiko ir mūsų specialistų. Tiek gamintojo, tiek mūsų prioritetas yra grindų dangų funkcionalumas, draugiškumas aplinkai ir modernumas“, – asako UAB „Decorum projektai“ direktorė Indiana Grigienė.
„Eksma Optics“ pastate įrengta beveik 7000 m2 PVC grindų dangų, taip pat panaudota apie 1000 m2 sieninių dangų. Daugiausia paklota „Forbo Eternal“ aukštos kokybės heterogeninių vinilinių grindų dangų. Sukurtas patrauklus ir praktiškas dizainas, atitinkantis projekto estetinius standartus. Dėl subalansuotos konstrukcijos ir tvirto pagrindo ši danga užtikrina mažiausią įmanomą įspaudą, garantuoja ilgaamžiškumą. Ypatingai svarbu, kad „Eternal“ sudėtyje nėra ftalatų.
Gamybos metu dangos pagrindui naudojamos perdirbtos žaliavos. Gamykloje naudotos dangos iš „Material“ ir „Wood“ kolekcijų. „Galime pasidžiaugti, kad šios dangos kai kuriuose Lietuvos objektuose dėvimos jau apie 20 metų ir iki šiol atrodo puikiai. Joms nereikia ypatingos priežiūros, todėl eksploatacija yra lengva ir nebrangi. Klientas, įsigijęs tokias dangas, gauna labai gerą produktą, kurį gali naudoti itin ilgai“, – pasakoja I. Grigienė.
Pastate paklotos ir homogeninės dangos „Sphera“ bei specializuotos grindų dangos „Sphera SD“. Tai ritininė homogeninė grindų danga, turinti konduktyvinių savybių, specialiai sukurta kontroliuoti statiniams krūviams bei dalelėms pačiose jautriausiose aplinkose, pavyzdžiui, vaistų gamybos, medicinos technologijų patalpose ar lazerių bei smulkios optikos elementų gamybos vietose. Danga užtikrina aukščiausio lygio higieną ir elektrostatinio krūvio neutralizavimą. „Sphera“ danga gaminama atliekų nekaupiančioje aplinkoje – naujoje „Forbo“ gamykloje Europoje.
Sienų apdailai kai kuriose patalpose naudota „Forbo Onyx“ ilgaamžė vinilinė sienų danga. Ji patogi valyti, nepralaidi drėgmei, o rami spalvų paletė leidžia sukurti gražius derinius su grindų dangomis. „Darbus objekte vykdėme sklandžiai: „Forbo“ gamyklos laiku ir labai tvarkingai tiekė grindų dangas, nepajutome jokių trukdžių“, – džiaugiasi pašnekovė.
Įgyvendinti aukščiausi saugumo reikalavimai
MB ,,Gaisrinės saugos skydas“ gaisrinės saugos specialiųjų statybos darbų techninės priežiūros vadovas Žilvinas Sakalauskas pasakoja, kad projektuojant ir įrengiant gamyklos pastatą buvo keliami aukščiausi reikalavimai: siekiama užtikrinti gaisrinės saugos lygį, kad kilus gaisrui būtų kuo mažiau turtinių nuostolių bei negrėstų pavojus žmonių saugumui. Pastate buvo įrengta neuždūminama laiptinė, koridoriuose suprojektuotas mechaninis dūmų šalinimas, įrengtos priešgaisrinės atitvaros, ribojančios gaisro plitimą statinyje.
Bendrovės specialistai buvo atsakingi už tinkamą produkcijos taikymą statinyje: prieš atliekant darbus, patikrinta dokumentacija, įvertinta, ar ji atitinka statybos produktams keliamus reikalavimus, ar pateikiamos gamintojo deklaracijos atitinka projektinius sprendinius ir įgyvendina keliamus saugumo lygio reikalavimus. Patikrinus dokumentus buvo prižiūrima, ar statybų metu produktai sumontuoti pagal deklaruojamų medžiagų įrengimo mazgus.
Pasak Ž. Sakalausko, naudota produkcija statinyje nėra specifinė, bet jos kiekis išskirtinai didelis, atsižvelgiant į gamybos technologijas. Dalyje gamybinių patalpų yra sudaromas viršslėgis, todėl prireikia sudėtingesnių vėdinimo sistemų, kurias reikia izoliuoti, valdyti taip, kad gaisras neplistų patalpose.
Pastebima, kad vis daugiau statybos įmonių rūpinasi gaisrine sauga statinyje, statybų metu pasitelkdamos specialiųjų statybos darbų (gaisrinės saugos inžinerinių sistemų įrengimo) techninės priežiūros vadovus į pagalbą.
Didžiausias iššūkis, su kuriuo susidurta projekto įgyvendinimo metu, – toks priešgaisrinių sistemų valdymo įrengimas, kad sistemos pasileistų tame aukšte, kur kilo gaisras, ir paleidimas nebūtų ilgesnis, nei reglamentuoja normatyvas.
Specialistai džiaugiasi, kad Lietuvoje vis dažniau statomi tokio sudėtingumo objektai, kuriuose galima pritaikyti turimas žinias. Kai statomas ne vieno aukšto, su specifine technologija gamybinis pastatas, visi sprendiniai yra neįprasti. Kiekvienoje naudojamoje patalpoje vyksta skirtingi procesai, kuriuos reikia valdyti, izoliuoti atskirai, todėl prireikia ir sudėtingesnių inžinerinių sistemų.
Šis pastatas ypatingas ir skirtingas tuo, kad dažniausiai gamybiniai procesai būna sutelkti vienoje didelėje erdvėje, o šiame objekte yra mažų skirtingų gamybinių patalpų ir iš visų jų privaloma užtikrinti saugią evakuaciją.
Žaliuojantys šlaitai
Profesionaliai ir estetiškai sutvarkyti gamyklos „Eksma Optics“ aplinką ėmėsi UAB „Minvalda“. Jau trečią dešimtmetį aplinką puošianti įmonė akcentuoja tinkamą teritorijos parengimą trinkelėms kloti, profesionalų dirvos paruošimą vejai įrengti ir stilingą apželdinimą. Jos specializacija – visi lauko darbai: nuo teritorijos sutvarkymo projekto parengimo ir įgyvendinimo iki priežiūros.
UAB „Minvalda“ gamyklos teritorijoje pėsčiųjų bei automobilių takų, aikštelių ir privažiavimų grindiniui pakloti naudojo betono trinkelių dangą. Jos įrengta apie 1000 m2. Vaikščiojamoji takelių dalis klota 6 cm storio, o važiuojamoji dalis – 8 cm storio trinkelėmis. Betoninių trinkelių danga ne tik sukūrė estetišką vaizdą, bet ir užtikrins patogų pėsčiųjų bei automobilių judėjimą, natūralią vandens apytaką, apsaugos nuo vandens balų po lietaus.
Taip pat įmonė objekte paklojo pagrindus 5200 m2 asfalto dangai įrengti ir sumontavo tvorą. Tam, kad galima būtų tai padaryti, reikėjo įvertinti sklypo nelygumus. Tvora sumontuota su aukštėjimais bei žemėjimais, kad po ja neliktų tarpo tarp jos ir žemės.
Aplink gamyklą sužaliavo 1900 m2 ploto sodri veja. Šio objekto išskirtinumas – aukšti šlaitai, kuriuos apželdinant veja buvo naudojamos papildomos medžiagos, kad liūtys nenuplautų šlaitų. Pasak UAB „Minvalda“ želdintojos Dianos Dvelienės, kadangi objekto sklypo reljefas nelygus, į tai buvo atsižvelgta įrengiant dangas ir formuojant tinkamus nuolydžius. O, įrengiant veją ant šlaitų, buvo panaudotas kaučiukinis tinklas, kuris ne tik sustiprina šlaitą, bet ir apsaugo dirvą nuo erozijos.
Dėl aukštų šlaitų sklype įmonė susidūrė ir su netikėtu iššūkiu – objekte prireikė nemažai rankų darbo, nes daug kur ant šlaitų buvo neįmanoma užpilti juodžemio naudojant techniką. Patyrusi įmonė profesionaliai įveikė iššūkius, susijusius su medžiagų pristatymu, ir, taikydama modernius sprendimus bei technologijas, įrengė visas lauko dangas aplink gamyklą.
Įgyvendintas išskirtinis „Eksma Optics“ mokslinių tyrimų ir gamybos technologijų kūrimo centro projektas sukuria naujas galimybes Lietuvos lazerių sektoriaus veiklai.
Nuotr.: Evaldas Lasys