Konkursas „Išmanusis miestas 8“ pristato dar vieną dalyvį. Kiekviena komanda papasakojo, kas jas įkvepia ir kaip įsivaizduoja ateities miestus. Tai padarė ir profesionalų komanda „Konkretu“. Jos narės Dorotė Granickaitė ir Guoda Serapinaitė pasirinko buvusio Kauno kolegijos Kėdainių Jonušo Radvilos studijų centro pastato teritoriją ir pastatą.
– Koks bus ateities miestas? Ar šiandien tai įmanoma tvirtai konkretizuoti?
– Manome, kad išmanumas – kuo mažesnis resursų panaudojimas norint sukurti ką nors naujo. Šiuo atveju tai būtų senų pastatų prikėlimas naujai paskirčiai. Tai yra savotiška besikeičiančio pasaulio interpretacija, kaip, pavyzdžiui, industrializacijos laikotarpiu buvo imta statyti daug gamyklų, kurių daugelį teko vėliau uždaryti dėl pasikeitusių poreikių bei sparčiai besivystančių technologijų. Šiuo metu itin populiaru tas gamyklas pirkti ir pritaikyti naujoms paskirtims – įrengti gyvenamuosius loftus, kultūrines erdves, meno galerijas ir t. t.
– Kokie, Jūsų nuomone, aspektai miestą paverčia išmaniu? Ko iki „išmanumo“ trūksta Jūsų pasirinktai teritorijai?
– Daugelio filmų, knygų, kompiuterinių žaidimų ir t. t. ateities vizija – tai automatizuota bei dirbtinė erdvė, kurią sukūrė žmogus, beveik išnaudojęs visus žemės resursus. Pasak šių teorijų, žemė išvis gali būti nebegyvenama dėl įvairių šiandienių veiksnių. Norėtume teigti, kad ateities miesto idėjos negalime konkretizuoti dėl tos pačios priežasties, jog ateitis iš esmės priklausys nuo mūsų dabartinių veiksmų padarinių bei technologijų.
– Kas Jus labiausiai sudomino pasirinktoje teritorijoje?
– Mus patraukė Kėdainių teritorijos objektas dėl savo autentiškumo, statybų laikotarpio bei iššūkio prikelti jį naujai paskirčiai išsaugant kiek įmanoma daugiau jame esančių vertybių. Kėdainių miesto gyventojai nuo seno menami kaip darbštus ir veiklūs žmonės, tačiau dažnai lieka nepastebėti. Manome, kad šiam miestui trūksta erdvės, kurioje bendruomenė galėtų atsiskleisti ir ugdyti saviraišką įvairiais socialiniais bei kultūriniais būdais.
– Kas Jus įkvepia kurti? Kaip, kada ir kur kyla originaliausios mintys?
– Mūsų kūrybinis pasaulis yra dinamiškas ir skirtingai situacijai įkvėpimo semiamės iš jau esamų kitų meninių kūrinių. Negalime įvardyti, į ką tiksliai lygiuojamės, tačiau tendencingai akį patraukia ir paskatina kurti brutalizmas, minimalizmas ir industrinis stilius. Ko gero, didžiausia inspiracija mums būtų seni pastatai, kad ir kokia paskirtis ar jų laikotarpis būtų. Tai yra puiki erdvė kūrybiškumui atsiskleisti kuriant harmoniją tarp modernių, šiuolaikinių poreikių ir senosios pastato paskirties bei istorijos.