„Išmanusis miestas 8“ konkurso komisijoje – net 17 kompetetingų narių


Žurnalo STRUCTUM organizuojamo nacionalinio architektūros ir urbanistikos konkurso „Išmanusis miestas 8“ komisijoje – 17 narių. Tai žinomi miestų plėtros procesų dalyviai. Tarp jų yra ir du svečiai iš užsienio: vienų žinomiausių architektūros studijų pasaulyje atstovai Gianluca Racana („Zaha Hadid Architects“) ir Fokke Moerel (MVRDV).

 

Artėja konkurso kulminacija – jau birželio 16 d. įvyks iškilmingi apdovanojimai ir paaiškės geriausi projektai. Portalas Structum.lt kviečia iš arčiau susipažinti su konkurso komisija.

 

 

Fokke Moerel

MVRDV partnerė ir architektė

„Išmanusis miestas turi būti tankus, kompaktiškas, tačiau su integruota viešąja, bendrąja ir privačiąja erdve. Miestas yra skirtas žmonėms, todėl jis turi užtikrinti saugumą, įsitraukimą ir patogumą. Jis turi būti gerai suplanuotas, ekologiškas ir tvarus ne tik energijos bei išteklių naudojimo požiūriu, bet ir socialiniu lygmeniu. Išmanusis miestas turėtų būti vieta, skirta žmogui, ir platforma naujoms intervencijoms, vieta, kuri įkvepia bendrystei ir skatina inovacijas.“

 

GIANLUCA RACANA

Gianluca Racana

„Zaha Hadid Architects“ direktorius

„Miestai dabar yra daug įvairesni ir turi būti pritaikyti skirtingų kultūrų bei patirties žmonėms. Tvarus ir darnus miestas tas, kuris atitinka dabartinių ir būsimų kartų ekonominius, socialinius, aplinkosauginius ir kultūrinius poreikius. Manau, kad sėkmingas miesto dizainas – tai gyvybingų, įtraukiančių ir su natūralia aplinka glaudžiai susijusių viešųjų erdvių kūrimas.

Miestuose turėtų derėti funkcijų įvairovės, kai atsisakoma tradicinių miestų zonų ir funkcijų atskyrimo, kuriant daugiafunkcį, įvairios paskirties bei veiklų derinį, sujungiant žmonių judėjimo srautus. Sukurtos erdvės veikloms turėtų skatinti aktyvų socialinį gyvenimą ir gyvybingas bendruomenes. Kadangi miestų ir miestelių tvarumas bei patogumas tampa prioritetu, daug dėmesio reikėtų skirti aktyvaus judumo gerinimui. Tvirtai tikiu, kad architektūra gali atlikti svarbų vaidmenį formuojant socialiai ir ekologiškai tvarius miestus.“

 

Mindaugas Sinkevicius

Dr. Mindaugas Sinkevičius

Jonavos rajono savivaldybės meras, Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas.

„Darniame mieste gyventojai, infrastruktūra ir jame esantys gamtos intarpai egzistuoja vienas šalia kito harmoningai, papildydami ir pratęsdami vienas kitą. Tai – gyvenimo kokybės, miesto plėtros ir gamtos puoselėjimo balansas, kuriame kiekviena iš sudedamųjų dalių turi erdvės augti.“

 

dovydas kaminskas

Dovydas Kaminskas

Tauragės rajono meras

„Išmanus miestas ilgą laiką reiškė didmiestį, kuriame technologijos naudojamos efektyviau valdyti miesto infrastruktūrą. Šiandien bet kuris miestas gali tapti išmanus, neatsižvelgiant į jo dydį, jei keliami iššūkiai susiję su darnios, sveikos ir patogios aplinkos kūrimu. Ateityje kiekvienas išmanus miestas turės savo unikalų tikslą. Vieni jų orientuosis į inovacijas, kiti – į infrastruktūrą ar efektyvumą, tačiau besivystančios interneto ir debesų technologijos suteiks prasmingą galimybę geriau aptarnauti gyventojus, kartu įgyvendinant globalius darnumo principus.“

 

Donatas Baltrusaitis

Donatas Baltrušaitis

UAB „Bauland“ direktorius ir įkūrėjas, „BUUR Part of Sweco“ urbanistikos ekspertas ir LUIT (Lietuvos urbanistinių inovacijų tinklo asociacijos) narys, architektas ir urbanistas.

„Naujasis europinis „bauhauzas“ brėžia naują kryptį Europos miestų formavimosi tradicijoms – gražūs, tvarūs, bendruomeniški (angl. beautiful, sustainable, together). Esamų teritorijų regeneracija ir išteklių optimizavimas tampa svarbiausiais tvarių miestų kūrimo prioritetais.“

 

Ramunė Baniulienė

Ramunė Baniulienė

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miestovaizdžio skyriaus vedėja, kraštovaizdžio architektė.

„Darnus ir tvarus miestas – toks, kuriame jauku gyventi, taip, kaip esame Lietuvoje įpratę. Arti gamta, galima keliauti pėsčiomis, užsiimti mėgstama veikla, jaustis bendruomenės dalimi. To siekiame miesto plėtroje taikydami žaliosios infrastruktūros principus – sujungti želdynų plotus žaliosiomis jungtimis, užtikrinti nenutrūkstamą pėsčiųjų judėjimą, kuo daugiau lietaus vandens natūraliai infiltruoti ir sujungti su rekreaciniais želdynų plotais.“

 

Laurynas_Paškevičius

Laurynas Paškevičius

UAB „Scenos techninis servisas“ (StS) vadovas, 20 metų patirtis inžinerijos srityje.

„Išmaniojo miesto sėkmė, taigi ir pati sąvoka, tiesiogiai koreliuoja su nauda bei atsiveriančiomis galimybėmis: ką gauna ir gali patys duoti miesto gyventojai, svečiai bei esami ar potencialūs investuotojai ir kaip šis miestas pagal kuriamas sąlygas evoliucionuos toliau. Darnus miestas yra neatsiejamas nuo aktyvumo, lankstumo, universalumo ir integralumo – visa tai įgalina įvairių sričių planavimas ir projektavimas, tinkamai parinktos technologijos bei inžineriniai sprendimai.“

 

https://structum.lt/wp-content/uploads/2022/05/justina-muliuolyte-2.jpg

Justina Muliuolytė

Urbanistų studijos PUPA partnerė, urbanistė

„Darnus miestas visų pirma yra toks, kuriame gera, patogu ir saugu gyventi. Tai galimybė gyventi būste, kuris atitinka šeimos poreikius, vykti į darbą ar mokyklas dviračiu, pėsčiomis ir viešuoju transportu, negaišti laiko automobilių spūstyse, lankytis miesto aikštėse, parkuose ir pliažuose.

Tvarų miestą turėtų kurti visi – miestų planuotojai ir architektai, transformuodami buvusias industrines miestų teritorijas į gyvybingus kvartalus, pritaikydami gatves darniam transportui, plėsdami žaliųjų miesto erdvių tinklą, ir nekilnojamojo turto plėtotojai, pasiūlydami daugiau ir įvairesnio tipo būstų. Gyventojai turėtų projektais, verslu ar iniciatyvomis prisidėti kurdami savo bendruomenę, būti pilietiški ir reikšti nuomonę apie miesto pokyčius.“

 

Edita Meškauskienė

Edita Meškauskienė

Mineralinės vatos gamintojų asociacijos (MVGA) prezidentė, architektė

„Suvokimas, kad tik visapusiškai įtraukus statybų ir projektavimo sektorius į bendrą mūsų aplinkos sistemą galima padėti sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą į aplinką, – svarbus ir mums, ir mūsų vaikams, tai ypač svarbu nestabilios energinių išteklių rinkos sąlygomis ir naujai išryškėjusios grėsmės akivaizdoje.“

 

Kęstutis Vanagas

UAB „YIT Lietuva“ generalinis direktorius, Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidiumo narys, viceprezidentas ir LSA Ekonomikos komiteto vadovas, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) valdybos narys

„Tvarus ir darnus miestas yra toks, kuriame per 15 minučių galima pasiekti visas reikiamas paslaugas, pramogas ir erdves poilsiui. Kitaip tariant, tai miestas, kuriame ribos tarp darbo, pramogų ir gyvenamųjų zonų išnyksta, o visos šios funkcijos persipina. Tokiame mieste gerai išvystyta paslaugų ir mobilumo infrastruktūra, aukštos kokybės būsto projektai ir puoselėjamos viešosios erdvės sudaro sąlygas patogiau, įdomiau ir sveikiau gyventi. Tai didina miesto tvarumą ir skatina jame aktyvesnius socialinius, ekonominius bei kultūrinius procesus.“

 

Mindaugas Skrupskelskis

Mindaugas Skrupskelis

architektas, įmonės „Archmind“ vadovas, projekto „Debesų slėnis“ (Kinija, Čengdu) architektų grupės kūrybos vadovas

„Kuriant tvarius miestus svarbiausia minimalizuoti jų vartotojiškumą. Projektuoti taip, kad jų funkcionavimui reikėtų kuo mažiau resursų, kad suvartojamos energijos kiekis būtų kuo mažesnis ir kuo efektyviau naudojamas. Kinija turi ambicingų siekių sukurti modernius tvarius miestus, municipalitetai varžosi tarpusavyje siekdami šių tikslų. Vienas tokių pavyzdžių gali būti Čengdu miesto Tianfu regionas. Manau, kad tvarumas yra pagrindinė šių dienų architektūros misija.“

 

 Asta Rokickienė

Asta Rokickienė

architektė, Aplinkos ministerijos Statybų ir teritorijų planavimo politikos grupės vyresnioji patarėja

„Visuomenės sąmoningumas ir politinis įsipareigojimas, manau, yra gyvybiškai svarbūs siekiant miestuose darnos ir tvarumo. Taip pat svarbūs aukštos kokybės dizaino sprendimai mus supančioje aplinkoje, nes jie kuria bendras vertybes, jie ne tik atitinka funkcinius, techninius ir ekonominius poreikius, bet ir sujungia žmones bei skatina socialinę sąveiką.

Patirtis, kaip naudojome erdves ir vietas COVID-19 pandemijos metu, parodė, kad galimybė gauti kokybišką būstą, lauko erdvę ir natūralų poilsį yra labai svarbi mūsų egzistavimui ir gerovei. Kokybiška gyvenamoji erdvė atitinka ne tik funkcinius, techninius, ekologinius ir ekonominius reikalavimus, bet ir dizaino tikslus, susijusius su estetiniais, socialiniais ir psichologiniais aspektais bei kultūriniais poreikiais, tokiais kaip priklausymo jausmas.“

 

Jūratė Černevičiūtė

Prof. dr. Jūratė Černevičiūtė

filosofijos mokslų daktarė, „Kūrybinio miesto“ ir „Kūrybinių industrijų“ temų ekspertė

„Pagrindiniai kriterijai kuriant darnų, tvarų ir vientisą miestą – harmonija su gamta, formų ir erdvių konceptualumas, tapatumas, miesto bendruomenės įtraukimas, daug traukos centrų. Technologijos padeda kurti, o ne kontroliuoti ir valdyti. Miestas – kūrybai, bendravimui ir bendradarbiavimui.“

 

Dovilė Ivanauskienė 

Dovilė Ivanauskienė

VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ projektų vadovė, kraštovaizdžio architektė

„Darna, tvarumas, harmonija, aplinkos ir žmogaus veiklos sinergija – tai, ko reikia miestui, kuriame gyventų sveiki ir laimingi žmonės. Skandinavijos šalys mums leidžia pamatyti būdus ir priemones, kurios padeda sukurti ilgalaikį ir tvarų santyki tarp žmogaus, gamtos ir miesto.“

 

Eglė Radvilė

Dr. Eglė Radvilė

Vilniaus miesto savivaldybės Intelektualių sprendimų ir duomenų valdymo skyriaus vadovė

„Darnus, tvarus ir vientisas miestas – tai vieta, kur idėjos, žmonės, viešieji ir privatūs asmenys susitinka ir bendradarbiauja, kad pagerintų visuomenės gyvenimo kokybę. Tai natūrali žaidimų aikštelė, kurioje klesti naujovės, nes miestai suteikia galimybę eksperimentuoti su naujomis technologijomis ir produktais realioje aplinkoje.

Integruoti sprendimai, sisteminis idėjų išpildymas nepamirštant ir pavienių iniciatyvų bei bandymų siejant skirtingas sritis: skaitmenizaciją ir kultūrą, energetiką ir duomenis, sveikatą ir judumą bei atrasti juose vientisumą. Man asmeniškai labai patinka 2021 metais inovacijų sostinės titulą laimėjęs (Vilnius – trečia vieta) Dortmundas, Vokietijos miestas, žavintis inovacijų sinchronizacija su dabartimi.“

 

agneta ladek

Agneta Ladek

Vidaus reikalų ministerija, ministrės patarėja

„Šiandien vargiai įsivaizduotume miestą be plačiajuosčio optinio interneto ryšio ar miestą, kuriame negalėtume daugumos dokumentų savivaldybėms pateikti elektronine forma, netgi miestą, kuriame negalėtume judėti laikydami rankose tik savo mobilųjį telefoną ir naudodamiesi tiek viešuoju transportu, tiek važiuodami taksi ar riedėdami el. paspirtukais, užregistruodami vaiką į ugdymo ar savo vizitą į sveikatos priežiūros įstaigą.

Tirpsta erdvės ir laiko svarba, nes miestą vis daugiau galima vartoti sau patogiu metu ir patogioje vietoje. Gyventojų poreikiai diktuos išmaniųjų miestų, taip pat ir jų tvarumo bei darnos vystymosi tendencijas. Tvarūs miestai kartu yra galimybė sustabdyti klimato atšilimą ir bioįvairovės praradimą bei kurti žiedinę ekonomiką, kuri padėtų spręsti skurdo mažinimo ir dabartines aplinkosaugines problemas.“

 

Artūras Blotnys

UAB „Miesto plėtra“ vyriausiasis architektas, projekto „Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studijų miestelio sukūrimas“ projektavimo dalies vadovas, architektas.

„Išmanųjį miestą suvokiu kaip miestą plačiąja prasme, kuriam rūpi jo gyventojai ir kuris išmaniai rūpinasi ne tik jais, bet ir svečiais. Geriausia, kai tas rūpinimasis tampa abipusis. Anksčiau sąvoka „išmanusis miestas“ buvo suprantama tiesiog kaip naujų technologijų diegimas. Dabar ją traktuočiau kaip nuolatinę, darnią sąveiką tarp moderniausių technologijų, paveldo, gamtos ir žmogaus.“

 

ismanusis miestas

„Išmanusis miestas“ – tai analogų Lietuvoje neturintis projektas, kuris apjungia savivaldybes bei architektūros, urbanistikos, inžinerijos, kraštovaizdžio architektus profesionalus, kurie projekto metu drauge siekia atkurti mažuosius miestus ir padidinti jų konkurencingumą Lietuvos miestų kontekste.

Per 7 metus yra sukurti 168 projektai – ateities vizijos savivaldybių teritorijoms. Dalis jų jau yra realizuoti: Elektrėnuose įrengtas rekreacinis parkas, Kuršėnuose – išmanusis tiltas. Ignalinoje planuojamas įgyvendinti sporto ir sveikatingumo centro „Šuolis“ projektas. Dalyviai yra motyvuojami rengėjų ir rėmėjų įsteigtais piniginiais prizais (prizinis fondas 10 000 €) bei dovanomis. Komandą gali sudaryti – 1-7 asmenys. Pagrindinis prizas teikiamas 2-ose kategorijose – profesionalų ir studentų.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų