„Zaha Hadid Architects“ direktorių valdybos narys Gianluca Racana

„Išmanusis miestas 9“ komisijos narys Gianluca Racana: tvarus miestas tenkina tiek dabartinių, tiek ateities kartų poreikius


Šių metų nacionalinio architektūros ir urbanistikos konkurso „Išmanusis miestas 9“ komisijoje – ne tik žinomi šalies ekspertai, bet ir garbūs užsienio svečiai. Jau antrus metus iš eilės dalyvių darbus vertins ir savo įžvalgomis dalinsis „Zaha Hadid Architects“ direktorius, architektas Gianluca Racana.

„Zaha Hadid Architects“ studija – viena kūrybiškiausių architektūros studijų pasaulyje, veikia jau keturis dešimtmečius, 44 pasaulio šalyse įgyvendino per tūkstantį projektų.

Studijos direktorių valdybos narys Gianluca Racana jau antrus metus entuziastingai dalyvauja projekte „Išmanusis miestas“ kaip komisijos narys, atsakingai vertina dalyvių darbus ir pateikia unikalių idėjų projektų patobulinimui.

Talino uosto generalinis planas. „Zaha Hadid Architects“ vizual.

Su portalo Structum.lt skaitytojais Gianluca Racana dalinasi savo karjeros kelio pradžia, mintimis apie išmaniuosius miestus ir įsimintiniausiais „Zaha Hadid Architects“ kurtais projektais.

Jis įsitikinęs, kad tvarumas ir socialinė įtrauktis yra neabejotinai pagrindiniai mūsų laikų iššūkiai, o architektūra atlieka itin svarbų vaidmenį formuojant socialiai ir ekologiškai tvarius miestus.

Orhuso stadionas. „Zaha Hadid Architects“ vizual.

-Gal galėtumėte pasidalinti prisiminimais apie savo karjeros pradžią? Ką patartumėte architektams, dar tik pradedantiems savo karjerą?

-Karjeros pradžioje man labai patiko keliauti ir dirbti užsienyje įvairiuose pasaulio miestuose. Mane labai žavėjo idėja tyrinėti didžiuosius miestus, jų evoliuciją, patirti kasdienį gyvenimą ir įgyti darbo patirties įvairiose šalyse.

Per keletą metų gyvenau ir dirbau Paryžiuje, Romoje, Niujorke ir Londone. Išliko puikūs prisiminimai apie kiekvieną miestą ir kiekvieną architektūros biurą, išmokau labai daug, o tai man labai padėjo tolimesnėje karjeroje. Jei turėčiau duoti vieną patarimą jauniems architektams, tai po studijų kuo daugiau keliauti ir dirbti užsienyje, tai gyvenimą keičianti patirtis, kurią jie visada brangins.

Talino uosto generalinis planas. „Zaha Hadid Architects“ vizual.

-Ar ir kaip, jūsų nuomone, dabar keičiasi miestai? Kuria kryptimi jie juda?

-Tvarumas ir socialinė įtrauktis yra neabejotinai pagrindiniai mūsų laikų iššūkiai ir aš tvirtai tikiu, kad architektūra atlieka itin svarbų vaidmenį formuojant tiek socialiai ir ekologiškai tvarius miestus.

Daugiau nei 50 % pasaulio gyventojų dabar gyvena miestuose, ir šis skaičius nuolat auga. Šiandien miestai yra daug įvairesni ir turi aprūpinti daugybę skirtingų kultūrų, patirties ir įtakos turinčių žmonių.

Tvarus ir darnus miestas yra toks, kuris tenkina tiek dabartinių, tiek ateities kartų poreikius, atsižvelgiant į jų ekonominius, socialinius, aplinkosaugos ir kultūrinius poreikius.

Vilniaus geležinkelio stoties projektas „Green connect”.

-Kokias miestų plėtros tendencijas įvardytumėte? Kas Jums yra sėkmingas urbanistinis dizainas?

-Manau, kad sėkmingas urbanistinis dizainas – tai gyvybingų, įtraukiančių ir su natūralia aplinka stipriai susietų viešųjų erdvių kūrimas.

Miestai turėtų teikti daug įvairių funkcijų, kurios nutoltų nuo tradicinio miesto zonavimo ir funkcinio atskyrimo, kurtų kuo daugiau įvairesnių laiko praleidimo būdų. Jie turėtų pasiūlyti tankų antžeminės veiklos tinklą, skatinantį gyvybingą socialinį gyvenimą.

Gyvybinga bendruomenė yra įvairi ir įtrauki. Per daug to paties tipo funkcijų riboja žmones ir sukuria negyvas miesto zonas, todėl svarbu sukurti funkcijų ir bendruomenės patogumų derinį tiek viešose erdvėse, tiek kiekviename rajone, kad bendruomenės galėtų gyventi ir dirbti ten pat.

Talino uosto generalinis planas. „Zaha Hadid Architects“ vizual.

Tai lemtų daug malonesnį ir tvaresnį gyvenimo būdą. Kiekvieną rytą masiškai važiuoti į miesto centrą ir kiekvieną vakarą važiuoti namo atima daug laiko ir yra netvaru.

Kadangi mūsų miestų ir miestelių tvarumas ir gyvybingumas tampa aiškiu prioritetu, dar didesnį dėmesį reikėtų skirti aktyviam pėsčiųjų ir dviratininkų judumui gerinti.

Architektūra yra apie kiekvieno iš mūsų gerovę, todėl turime kurti malonią aplinką, perteikiančią gyvybingumą, optimizmą, apjungiančią bendruomenes ir kuriančią jų ateitį.

Vilniaus geležinkelio stoties projektas „Green connect”.

-Pasidalinkite keletu įsimintiniausių „Zaha Hadid Architects“ architektūrinių projektų.

-Pirmiausia į galvą ateina Talino uosto generalinis planas, be abejojo naujoji Vilniaus geležinkelio stotis ir vienas naujausių mūsų kurtų projektų – Orhuso stadionas Danijoje.

Orhuso stadionas. „Zaha Hadid Architects“ vizual.

Pastarąjį visai nesenai laimėjome tarptautinio architektūrinio konkurso metu. Pateikėme pasiūlymą, įkvėptą vietos natūralaus miško konteksto.

Projektas siūlo daugybę naujų viešųjų erdvių, skirtų naudoti 365 dienas per metus, o pats stadionas bus naujas orientyras Orhuso miestui, kuriame bus laikomasi aukščiausių aplinkosaugos, ekonominio ir socialinio tvarumo standartų visais jo projektavimo ir statybos aspektais.

Orhuso stadionas. „Zaha Hadid Architects“ vizual.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų