Kovo pradžioje Ukmergėje atidaryta „Baltic-American Concord“ (BAC) įmonių grupei priklausanti „UMP Technika“ gamykla, į kurią investuota 1,5 mln. eurų – naujose įmonės patalpose bus gaminami hidrauliniai briketų gamybos presai, šieno ir šiaudų smulkintuvai ir kt. Bendrovės direktorius Vilius Domarkas džiaugiasi, kad projekto vystymo rezultatas pranoko lūkesčius ir pripažįsta, kad už sklandžią projektų realizaciją atsakingi ir užsakovai.
„Tai mūsų pirmasis tokio pobūdžio projektas, todėl į jį žiūrėjome ypač atsakingai. Nors ir dirbome su rangovais, dalyvavome kiekviename statybų ir gamyklos įrengimo etape. Kiekvienam pirkimui buvo organizuojami konkursai, kuriuose rinkomės iš 3 – 4 tiekėjų pasiūlymų. Sprendimus priėmė tiek rangovas, tiek įmonės atstovai. Toks modelis reikalavo daugiau laiko, žmonių, tačiau pasiteisino“, – atskleidžia V. Domarkas ir priduria, kad iššūkių būta nemažai – tai ir siekis nenukrypti nuo pradinio sumanymo, ir išlaikyti suplanuoto pastato koncepcijos idėją, nepaisant kylančių sunkumų bei tiekėjų siūlomų kompromisų.
V. Domarkas pasakoja, kad iki šiol bendrovė „UMP Technika“ veikė kitos grupės įmonės – „Universalūs medžio produktai” – patalpose, Ukmergės rajone. „Universalūs medžio produktai” – gerokai didesnė gamybinė įmonė, kurioje dirba daugiau nei 180 žmonių. Iš pradžių šis žingsnis buvo tinkamas, nes „UMP Technika“ pradėjo veiklą kaip šios įmonės padalinys, vėliau, 2013 metais, buvo nuspręsta verslą atskirti. Netrukus pastebėta, kad „UMP Technika“ produktų paklausa didėja, tačiau plėtrai reikalingos vietos – nebuvo. Todėl priimtas sprendimas pradėti įmonės poreikius tenkinančių patalpų statybos.
Įmonės „UMP Technika“ tikslas – serijinė produktų gamyba. Taigi, jau nuo pat projektavimo pradžios buvo labai aiškiai apibrėžti lūkesčiai naujoms patalpoms.
„Buvo iki smulkmenų išanalizuoti ir apgalvoti visi patalpose vyksiantys technologiniai procesai, suplanuotas patalpų išdėstymas”, – sako V. Domarkas.
Greitis nėra privalumas
Pašnekovas tikina, kad niekas geriau nepadės išvengti kliūčių nei kruopštus pasiruošimas. „UMP Technika“ technikos vadovas tikina, kad stengėsi aktyviai dalyvauti visuose projekto vystymo etapuose.
„Dėl tokio modelio projekto įgyvendinimas užėmė daugiau laiko nei tikėtasi, tačiau rezultatais esame patenkinti. Tiesa projektas vyko ne pagal grafiką ir dėl kitų kliūčių, kaip pavyzdžiui, gamtinių salygų. Pradėjus statybas, oro sąlygos nebuvo palankios. Dažnas lietus, drėgmės perteklius lėmė sunkumus atliekant grunto darbus. Kita vertus, labai daug dėmesio buvo skirta stogo konstrukcijai”, – pasakoja pašnekovas.
Buvo siekta stogo maksimalaus tvirtumo, naudojant kuo mažesnį metalo kiekį santvarose. Todėl pasirinkta Lietuvoje dar retai naudojama, lengva norvegiška PVC stogo danga.
Industrinio stiliaus pergalė
Norėta ne sunkaus gamybinio pastato įvaizdžio, tačiau industrinio stiliaus vientisumo tiek administracinėse, tiek ir gamybinėse patalpose. Įmonės atstovas pasakoja, kad buvo ilgai ieškota architektūrinių sprendimų, kuriais į pastatą patektų kuo daugiau natūralios dienos šviesos. Todėl į fasado pagrindą buvo integruoti skaidrių plokščių fragmentai, o lubose įmontuoti stoglangiai. Administracinių patalpų dalyje įrengta daug langų, atsiveriančių tiek į lauko pusę, tiek į gamybines patalpas, o visos vidinės pertvaros – stiklinės. Pastato interjere dominuoja atviros erdvės, pertvarų gamybinėse patalpose nedaug, o biure jos – stiklinės. Kitas išorinis pastato akcentas ir inžinerinis sprendimas – fasade įrengtas skaidrus liftas.
„Dirbtiniam apšvietimui taip pat skyrėme daug dėmesio. Įdiegėme LED technologijas, todėl gamybinėse patalpose galima pagal poreikius reguliuoti šviesos kiekį”, – priduria specialistas.
Taip pat buvo siekta sukurti darbui patogią ir malonią aplinką. Pagalvota apie ateitį, pavyzdžiui, nors šiuo metų gamyboje nedirba nei viena moteris, vis tiek įrengti du persirengimo kambariai su dušais – vyrų ir moterų.
„Darbo vietas gamyboje papildė ergonominiai baldai ir technika, papildoma įranga, pavyzdžiui – visiškai nauja, saugi dažymo kamera, ant kolonų sumontuoti tiltiniai kranai. Gamybinių plotų grindyse pakloti inžinerinių komunikacijų kanalai, kuriais patogu keisti elektrą į skirtingas gamybos procesų vietas. Šiais kanalais taip pat gali būti tiekiamas vanduo, oras”, – atvirauja apie jau pilnu pajėgumu veikiančios gamyklos patalpas V. Domarkas.
Įmonės „UMP Technika“ nuotr.