Klimato pokyčiai ir kylantis jūros lygis tiesiogiai veikia architektūros ateitį. Aplinkos problemas reikia spręsti jau dabar. Į vieną iš klimato problemų dėmesį atkreipė Slovakijos dizainerė Lenka Petráková: tai vandenynų tarša ir jų išsaugojimas.
Jos sukurta plūduriuojanti vandenyno tyrimų stoties, pavadinta „8-uoju žemynu“, koncepcija Prancūzijoje šiais metais laimėjo aukščiausią nacionalinį architektūros apdovanojimą. Šiuo prizu įvertintas išskirtinis indėlis į pramonės sritį.
Plūduriuojantis tyrimų centras sukurtas iš trijų stiklo formų, kurias laiko spiralinis pagrindas. L. Petrákovos tikslas – kad centras taip pat paskatintų vandenynų tyrimus ir padėtų atrasti daugiau antrinių atliekų panaudojimo būdų.
Abu minėti šie poreikiai – išvalyti vandenynus ir paspartinti mokslinius tyrimus – turėjo įtakos idėjai suprojektuoti projektą taršos problemai spręsti. Šios problemos taip pat lėmė objekto pavadinimą „8-asis žemynas“.
„Šiandien plastiku padengti dideli jūrų paviršiai. Kai kurie savo dydžiu prilygsta žemynui. Esantis Ramiajame vandenyne vadinamas „8-uoju žemynu“. Per ilgai gyvenome apgaulėje, tikėdami, kad mūsų veiksmai sausumoje negali pakenkti vandenynams. Savo veiksmais paskatinome šimtų rūšių išnykimą“, – kalbėjo L. Petráková.
Dizainerė opius klausimus bando spręsti per naujo tipo tvarią architektūrą. „8-as žemynas“ padalintas į penkias funkcines zonas: barjeras, kuris renka atliekas ir generuoja energiją iš potvynių; kolektorius, naudojamas vandenynų atliekoms rūšiuoti ir perdirbti; tyrimų ir švietimo centras; šiltnamis, kuriame galima apdoroti vandenį ir auginti augalus ir gyvenamosios patalpos, skirtos personalui ir tyrėjams.
Be minėto laimėjimo, „8-as žemynas“ taip pat apdovanotas prancūzų architekto okeanografo Jacques’o Rougerie fondo apdovanojimu „Jūros naujovės“.