Kaip nustatyti, kiek LED šviestuvų reikės, norint tinkamai apšviesti patalpą


Ką turime galvoje, sakydami, kad patalpoje yra pakankamai šviesos? Klausimas nėra sudėtingas, bet techniškai nelengvai išsprendžiamas ir verslo centruose, ir gyvenamosios paskirties patalpose. Kalifornijos universiteto Los Andžele absolventas Davidas Hakimi dirba energiją taupančio apšvietimo gamybos sektoriuje. Jo teigimu, šviesos diodų (LED) apšvietimas leido architektams, dizaineriams ir apšvietimo dizaineriams pereiti iš pasenusios standartinių kaitinimo lempučių į naują šviesos erą, bet tik su sąlyga, kad LED šviestuvai bus tinkamai suprojektuoti.

Liumenai – spindulių skleidžiamos šviesos matavimo vienetas. Vadinasi, kuo daugiau liumenų, tuo ryškesnę šviesą skleidžia kaitinimo lemputė. Atskaitos taškas galėtų būti standartinė 100 W kaitinimo lemputė. Ji gamina apie 1 500–1 700 liumenų (tiesa, 2009 metais dėl Europos Sąjungos tvariosios energetikos politikos jos buvo išimtos iš prekybos, nuo 2012 metų prekybos centrų lentynose negalima rasti ir 60 W kaitinimo lempučių).

Pasak D. Hakimi, jeigu darysime prielaidą, kad apšvietimas krinta tik viena kryptimi, nustatyti reikiamą šviesos ryškumą galėsime pagal erdvės plotą santykiu 30 lm/m2. 10 kW LED lemputė šviečia 450 lm ryškumu. Taigi 30 m2 patalpos bendrajam apšvietimui reikia bent dviejų standartinių LED šviesos šaltinių.

Apie 10–20 % liumenų skaičių rekomenduojama padidinti, jeigu projektuotojas pasirinko tamsesnių spalvų sienas arba nori sukurti ryškesnį interjerą, patalpoje neįmanoma užtikrinti pakankamo ir nuolatinio natūralios šviesos srauto.

Žinant, kokio ryškumo šviesa turi būti patalpoje, ją būtina skaidyti į bendrąjį apšvietimą ir papildomą. Ir nors daug kas juokiasi iš baltai melsvos halogeninės dienos šviesos ir kompaktiškos fluorescencinės šviesos, būtent tai kartu su LED šviestuvų kombinacija gali sukurti tobulą šviesos dermę. Tinkamai suprojektuota šviesa sukuria komfortą patalpoje laiką leidžiantiems žmonėms. Šviesos projekto tinkamumą galima apskaičiuoti kelvinais.

„Apšvietimo technologijoje balta spalva apibūdinama vadinamąja spalvine temperatūra (matuojama kelvinais (K)). Natūralios (dienos) šviesos lempų spalvinė temperatūra yra 4 000–4 500 K, šaltai baltų – 5 700–7 000 K, šiltai baltų – 2 700–3 500 K. Kuo aukštesnė spalvinė temperatūra, tuo daugiau spalvos spektre yra mėlynos ir tuo mažiau raudonos. XX a. viduryje buvo nustatytas ryšys tarp spalvinės temperatūros ir komforto: kuo stipresnis aplinkos apšviestumas, tuo aukštesnės spalvinės temperatūros reikia, kad apšvietimas būtų malonus akiai, ir atvirkščiai. Todėl įprastam salono apšvietimui, kur naudojamas santykinai nedidelis apšviestumas, reikia rinktis žemos spalvinės temperatūros (2 700–3 500 K) šaltinius. Būtent tokia spalvine temperatūra ir išsiskiria įprastos halogeninės lempos. LED apšvietimo spalvos temperatūrų diapazonas svyruoja nuo 2 500 iki 7 000 K“, – patarimais dalijasi D. Hakimi.

 

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų