Augalai ne tik pagyvina namų interjerą, bet ir prisotina orą deguonimi, padeda sukurti jaukią aplinką, suteikia namams gaivos bei gyvybės įspūdį. Žalioji augalų oazė gali džiuginti visus metus, o ją susikurti nėra sunku žinant vos kelias svarbias taisykles.
Ekspertai dalijasi idėjomis, į ką verta atkreipti dėmesį renkantis kambarinius augalus, bei atskleidžia pagrindinius jų priežiūros patarimus.
Nelepūs augalai – pradedantiesiems
Jei kambarinių augalų niekada neauginote, bet jus vilioja idėja apie žaliąją oazę namuose, specialistai siūlo rinktis daug priežiūros nereikalaujančius augalus.
- Pinigų medis arba Zamiokulkas (lot. Zamioculcas zamiifolia). Tai neišrankus, bet itin namus papuošiantis augalas. Jį laistyti reikia tik tuomet, kai vazone pradžiūsta žemė, jis taip pat nereikalauja daug šviesos.
- Sukulentai. Tai ypač nereiklūs augalai, kuriuos laistyti reikia ne dažniau nei kartą per savaitę. Vienas iš mažiausiai reiklių sukulentų – storalapis (lot. Crassula) arba laimės medis.
- Dracenos (lot. dracaena). Jei esate linkę skirti šiek tiek daugiau priežiūros augalui, tuomet rinkitės dracenas. Jų būna tiek žalialapių, tiek su dryželiais – jos jaukiai papuoš interjerą, tai teisingas pasirinkimas pradedantiesiems kambarinių augalų augintojams.
„Pastebime, kad vis daugiau klientų nori namuose džiaugtis kambarinių augalų žaluma. Pradedantiesiems visada rekomenduojame rinktis daug priežiūros nereikalaujančius, nelepius augalus. O greitai įgavus patirties, galima pasirinkti ir šiek tiek daugiau dėmesio prašančius bei reiklesnėmis sąlygomis auginamus augalus“, – komentuoja interjero ekspertė Elona Uckutė.
Augalai tamsioms erdvėms
Dažnai augalai vysta ar meta lapus ne dėl priežiūros, o dėl šviesos trūkumo. Todėl jei į namus patenka mažai saulės šviesos, ekspertai pataria rinktis augalus, toleruojančius tamsą. Vis tik svarbu prisiminti – kuo tamsesnė erdvė, tuo mažiau vandens reikia augalui.
- Aglaonema (lot. Aglaonema). Šis augalas yra įtrauktas į ištvermingiausių ir stipriausių augalų sąrašus. Taigi galite būti ramūs, kad tamsiame kambaryje ji ne tik vegetuos, bet ir puikiai jausis.
- Kalatėjos (lot. Calathea). Išskirtinis jų bruožas – apvalūs lapai, kurie atrodo tarsi dirbtiniai. Kai saulė nusileidžia, kalatėjos lapai susiskleidžia, o ryte vėl išsitiesina, todėl jai iš tiesų reikia mažiau šviesos. Dar vienas svarbus augalo bruožas – tai visiškai nenuodingas augalas, todėl kalatėjas drąsiai galima auginti namuose, kur laksto maži vaikai ar naminiai gyvūnai.
- Filodendras (lot. Philodendron). Šis mėgstantis tamsą augalas geriau derės šiltoje patalpoje, o jo ryškiai žalios spalvos lapai puikiai papuoš interjerą. Tai vienas paprasčiausiai prižiūrimų augalų.
- Sansevjera (lot. Sansevieria). Nereiklus sausringų sričių augalas, kurį laistyti reikia gana retai. Sansevjeros papuoš namų interjerą ir tiks tiek modernioje, tiek klasikinėje aplinkoje.
Mažose erdvėse – avangardiniai sprendimai
Tikrai nebūtina atsisakyti augalų žalumos, net jei namuose nėra daug vietos. Tokiu atveju žinovai siūlo rinktis terariumą – augalų kompoziciją stiklainyje. Šį sprendimą nesunkiai galima susikurti patiems arba įsigyti jau paruoštą.
Dar vienas originalus variantas, neužimantis daug vietos – tai oro augalai, tilandsijos (lot. tillandsia). Šių augalų šaknys tarsi kybo ore, joms nereikia nei vazono, nei substrato. Tilandsijas galima įkomponuoti specialiuose stoveliuose, medžio, keramikos ar akmens kompozicijose, stikliniuose gaubtuose. Šių oro augalų priežiūra itin paprasta – kartą per mėnesį juos reikia panardinti į vandenį.
„Oro augalų populiarumas kasmet auga – šie moderniai atrodantys, daug priežiūros nereikalaujantys augalai tampa dažnu pasirinkimu tiek urbanistiniuose biuruose, tiek asketiškuose studentų kambariuose“, – pastebi E. Uckutė.
Augalas gali tapti interjero akcentu
Jei jūsų namuose vyrauja vienodo stiliaus, griežtų linijų baldai, taip pat turite daug erdvės – profesionalai rekomenduoja rinktis pavienius, didesnius kambarinius augalus. Jie trauks dėmesį ir taps pagrindiniu interjero akcentu. Tokie augalai itin gražiai atrodys šviesios sienos fone, taip atsiskleis jų spalvos ir faktūriškumas. O įspūdžiui sustiprinti galima pasirinkti ir originalų vazoną.
O jei namuose turite mažesnių augalų, bet efekto norite jau dabar, patariama rinktis įvairius augalų stovus. Jie pasitarnaus kaip pjedestalas – augalas atrodys didesnis ir išsiskirs iš aplinkos. Stoveliai taip pat pravers, jei jūsų namų grindys žiemą yra šildomos – pakelti nuo žemės augalai neperdžius.
Augalų komponavimo patarimai
Norėdami auginti ne vieną akcentinį augalą, o jų grupę, specialistai pataria vadovautis keliomis pagrindinėmis komponavimo taisyklėmis:
- Rinkitės nelyginį augalų skaičių, kad kompozicija atrodytų organiškai ir stilingai.
- Išdėliokite augalus laipteliais, kad jų aukščiai būtų skirtingi: žemiausi priekyje, aukščiausi – gale.
- Naudokite pasikartojančių spalvų ir formų vazonus – taip, net ir pasirinkus skirtingus augalus, kompozicija atrodys vientisa ir harmoninga.
- Naudokite augalų stovelius, jei norite sukurti aukštesnių augalų įspūdį.