Futbolas, kaip ir krepšinis, yra žaidimas, kuris, jeigu gerai žaidžiamas, sujungia žmones malonumui. Tai galima pasakyti ir apie architektūrą. O artėjančiame Pasaulio taurės čempionate – didžiausiame pasaulio futbolo turnyre, kuris vyks 2022-aisiais – „Zaha Hadid“ architektų suprojektuotas stadionas taps šios sporto šakos simboliu. Architektūros mėgėjai taip pat turės kuo stebėtis. Pasibaigus Pasaulinės taurės šurmuliui, „Al Wakrah” stadiono dalys bus išardomos ir gabenamos į šalis, kuriose trūksta sporto infrastruktūros. Stadionas iš 40 000 vietų bus sumažintas iki 20 000-ies. Ir tai tik pradžia.
Pasaulio taurė vyksta kartą per ketverius metus. Priimančioji šalis ruošiasi priimti milijonus gerbėjų, kurie ateis remti savo vėliavą. 2010 metais Kataras laimėjo, todėl įgijo teisę rengti 2022-ųjų Pasaulio taurės varžybas (nugalėjo JAV, Pietų Korėją, Japoniją ir Australiją). Kataro apdovanojimas turnyre iškėlė tiek daug antakių, kad paskesni tyrimai lėmė Sepp Blatter, buvusio FIFA (tarptautinio futbolo valdymo asociacijos) prezidento pašalinimą dėl galimos korupcijos. Nepaisant to, Kataras laimėjo galimybę ir pradėjo kurti žiūrimiausio pasaulyje turnyro logistiką.
2013 metais „Zaha Hadid” architektai (ZHA) pristatė savo siūlomą Kataro „Al Wakrah” stadiono dizainą. Kuriant moderniausią stadioną 12 mylių (maždaug 19,31kilometrų) į pietus nuo Dohos, ZHA susivienijo su vokiečių statybų inžinieriaus firma „Schlaich Bergermann Partner“, kad suprojektuotų kilnojamąjį stadiono stogą. Naudojant plisuotą polietrafluoretileno (PTFE) audinį, stogas gali būti išplėstas, kad imituotų burės išvaizdą. Tačiau tuo pat metu apsaugotų žaidėjus ir žiūrovus stadione nuo lietaus ar kaitrios saulės.
Stogo struktūroje yra įmontuoti oro difuzoriai su aušinimo įrenginiais. Jie vėsina orą stadione, taip pat filtruoja orą ir taip užtriktina, kad stadione visada būtų šviežias, gaivus oras. Tačiau, grečiausiai, paklausite kodėl burė?
Galimybė sužibėti
Kataro valstybė ribojasi su Saudo Arabija. Todėl ir stadione pabrėžiama Artimųjų Rytų šiluma, tradicijų ir regiono istorija. Kuriant stadiono formą, ZHA architektus įkvėpė vietiniai amatai, žvejyba. Architektų komanda puikiai supranta, kad stadionas yra galimybė Katarui tapti kultūros švyturiu regione. Todėl pasirūpino įkvėpti aplinką. Rezultatas – tai traukianti struktūra, kurios kreminė forma primena tradicinius laivus.
„Tai abstrakti nuoroda, tačiau korpuso apvalkalas yra tiesioginis analogas su stadiono stogu, kurį sudaro kriauklių kolekcija. Viduje struktūra yra išreikšta briaunomis, pavyzdžiui, laivo korpuso struktūra, o išorėje apvalkalas yra klojamas kaip burė”, – sako „Zaha Hadid Architects“ direktorius Jim Heverin ir priduria, kad komanda norėjo sukurti dinamišką statinio struktūrą.
Pasirinktos modulinės konstrukcijos
Vienas svarbiausių argumentų prieš mažiau išsivysčiusių šalių apdovanojimą Pasaulio taurės čempionate yra tas, kad jos įsipareigos išleisti šimtus milijonų vietinės valiutos ir nemažiau eurų ar dolerių milžiniškos struktūros statybai, kurios ateitis neaiški. Nors dažniausiai būna viena – stadionai tampa pamiršti ir nenaudojami. ZHA šią pagrįstą kritiką matė kaip galimybę padaryti kažką ypatingo.
„Al Wakrah“ stadione pasaulio čempionato metu bus 40 000 vietų, tačiau po konkurso pusė šių vietų bus pašalintos ir vežamos į besivystančias kaimynines šalį, kurioms reikia sporto infrastruktūros. „Mes pastatėme laikiną struktūrą, todėl ją bus galima perkelti į kitą vietą ir pritaikyti prie kitų poreikių, naudoti vėl ir vėl”, – sako J. Heverinas.
Stadione taip pat numatytos vietos tradicinių funkcijų erdvėms: restoranams, kavinėms, suvenyrų parduotuvėms. Nesvarbu, koks yra jo pajėgumas, „Zaha Hadid“ architektų „Al Wakrah“ stadionas yra sporto aplinkos, kurią puoselėja drąsi ir moderni architektūra, pavyzdys.
„Al Wakrah“ stadionas buvo vienas iš paskutiniųjų garsiosios architektės ir ZHA studijos įkūrėjos Zaha Hadid projektų. 2016 m. kovo mėn. mirė Zaha Hadid. Ji buvo viena iš žinomiausių ir labiausiai mėgstamų architekčių pasaulyje. Jos darbas su drąsiomis linijomis ir skulptūriniu išraiškingumu yra galios užtaisas, priverčiantis kiekvienam tapti architektūros gerbėju. Jos 1979 metais, po studijų Londone, įkurta architektų studiją „Zaha Hadid Architects“ darbus tęsia.
Hufton + Crow nuotr.