Rugsėjį jau aštuntą kartą startavo žurnalo „STRUCTUM“ organizuojamas nacionalinis architektūrinių ir urbanistinių idėjų konkursas „Išmanusis miestas VIII“. Jame dalyvaus rekordinis savivaldybių skaičius – aštuonios. O tarp jų – trečioji mūsų pristatoma Kėdainių rajono savivaldybė.
Lietuvos centre įsikūręs Kėdainių rajonas yra Kauno regiono dalis. Kėdainiai yra vienas iš nedaugelio Lietuvos miestų, turinčių unikalų senamiestį, kuris yra valstybinės reikšmės urbanistinis objektas. Kėdainių senamiestyje yra viena iš trijų Lietuvoje išlikusių rotušių. Vienas seniausių Lietuvos miestų (šiemet Kėdainiai atšventė 649 metų gimtadienį) svečius traukia daug amžių puoselėtomis kultūrinėmis ir religinėmis tradicijomis, kasmet rengiamomis šventėmis, senųjų amatų mugėmis ir kitais tradiciniais rajono renginiais.
Vienas dažniausiai vartojamų būdvardžių apibūdinant Kėdainius – daugiakultūris miestas, nes Kėdainiuose yra net penkių skirtingų konfesijų maldos namai. Škotai, lenkai, vokiečiai, žydai, lietuviai, rusai nuo seno ilgesnį ar trumpesnį laiką gyveno Kėdainių krašte, net sukūrė atskirus kvartalus. Mieste yra išlikę visi architektūriniai stiliai: pradedant gotika, renesansu, barokiniu bažnyčių vidumi ir baigiant klasicistine Šviesiosios gimnazijos išore.
Šiandien Kėdainiai yra svarbus žemės ūkio, pramonės ir tranzito centras, stiprus užsienio investicijų traukos objektas Lietuvoje. Rajone veikia didelės chemijos, maisto, lengvosios pramonės, statybinių medžiagų pramonės įmonės.
Siekdama gerinti rajono gyventojų gyvenimo kokybę ir aplinką, Kėdainių rajono savivaldybė strategiškai planuoja darbus, efektyviai naudoja materialiuosius, finansinius bei žmogiškuosius išteklius, kad Kėdainių rajonas būtų patrauklus tiek gyventojams gyventi ir dirbti, tiek šalies ir užsienio verslui kurtis bei plėstis. Dedamos didelės pastangos užtikrinti viešosios infrastruktūros priežiūrai, modernizavimui ir plėtrai, ypatingą dėmesį skiriant Kėdainių, kaip e. miesto, koncepcijai įgyvendinti.
Projekto „Išmanusis miestas VIII“ dalyviams Kėdainių rajono savivaldybė nusprendė patikėti tris Kėdainiams svarbias, tačiau turimo potencialo neišnaudojančias teritorijas:
- Kėdainių miesto Babėnų šilą su gretimomis teritorijomis
- Buvusį Kauno kolegijos Kėdainių Jonušo Radvilos studijų centro pastatą ir jo teritoriją
- Kėdainių senamiestį
Kėdainių rajono savivaldybės vizija yra įtvirtinta Kėdainių rajono strateginiame plėtros plane iki 2030 m. ir yra pagrindas nuosekliai bei kryptingai miesto plėtrai ateityje: „Kėdainių rajonas – e. Lietuvos centras, garsus daugiakultūriu paveldu ir išvystytu turizmu, inovatyvios pramonės bei klestinčio žemės ūkio kraštas, kuriame kiekvienam gyventojui garantuojamas socialinis saugumas, užtikrinama aukšta gyvenimo kokybė“.
Kėdainiai turi daug ambicingų idėjų ir projektų, tačiau niekada nepraleidžia progos pasisemti patirties ir idėjų už rajono ribų. Tai ir būtų pagrindinis Kėdainių rajono savivaldybės lūkestis, keliamas šių metų projektui „Išmanusis miestas VIII“ – kitoks žvilgsnis į kėdainiečiams įprastus objektus, inovatyvūs bei tvarūs, naujausias e. technologijas inkorporuojantys sprendiniai ir progresyvios idėjos, kaip miestą paversti dar patrauklesne vieta gyventi, dirbti ir pramogauti.