Kodėl iki šiol Lietuvoje statome kaip dėžutes?


Iš pradžių statiniai buvo griežtų formų. Tačiau griežtos formos natūralioje gamtoje neegzistuoja. Todėl netrukus buvo pradėti taikyti parametrinio dizaino principai. Dėl kainos tokius statinius galėjo užsakyti tik privilegijuotieji, o tokius pastatus statydavo dešimtmečiais. Neretai architektai taip ir nesulaukdavo savo sukurtš šedevrų statybų pabaigos”, – konferencijos Architektūros inovacijos – dizaino disciplinos modernizacija” metu kalbėjo Martynas Liočasbendrovės VikingDome” komunikacijos vadovas. Jis klausė –ar esame dėžučių tauta?  

Parametrinio dizaino pradininku laikomas ispanų architektas Ričardo Bofil Levi. Parametrinio dizaino pradžia datuojama XX amžiaus viduryje. Septyniasdešimt metų pasaulis kuria parametrinio dizaino pavyzdžius, o Lietuvoje tokių statinių yra lygiai nulis.  

Kaip pastebi M. Liočas, Lietuvoje per dažnai ir per daug dėmesio skiriama kvadratūrai. Nors konferencijos dalyviai oponavo, kad iš dėžučių galima pastatyti puikias kompozicijas. Visa auditorija ir pranešėjai sutiko – kai svarbiausiu parametru tampa išnuomoti tinkamas plotas, architektūrinė, meninė statinio vertė tampa antraeiliu dalyku.  

Kita vertus, parametrinis dizainas – brangus, ar bent jau toks buvo iki šiol. Pirmiausiai todėl, kad jį įgyvendinti užtrunka. Dažniausiai šios konstrukcijos susideda iš trikampių, kaip geriausiai gniuždymą atlaikančios medžiagos. Konstrukcijų paruošimas užtrunka kelis kartus ilgiau nei tradicinių sprendimų.  

Kaip sako M. Liočas, dabartinės technologijos leidžia net sudėtingiausias architekto fantazijas įgyvendinti pasitelkiant parametrinio dizaino principus. Jos atpigina statybą. Ir kaip pavyzdį pateikia nasos užsakymu sukurtą medžiagą – ETFE (etileno tetrafluoroetilenas – specialus plastikas). Iš jos Lietuvoje statinių dar nėra statoma, tačiau tikimasi, kad situacija pasikeis. 

Sistemos Sirewall kūrėjas Meror Krayenhoff konferencijos metu pastebėjo, kad 60 tūkst. medžių reikia sukurti vienai kaimynystei. 40 proc. pasaulio energijos panaudojama namų ūkiuose. Nepaisant to, naudojamos statybinės medžiagos vis dar yra kenksmingos. Ką reiškia tvari statyba? Pranešėjas ragino ne tik kurti architektūriniu požiūriu išskirtinius statinius, tačiau pritaikyti tvarios statybos principus, statyti nenaudojant toksinių medžiagų, užtikrinti, kad tame pastate laiką leidžiantys gyventojai nesusirgs onkologinėmis ligomis. 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų