Lietuvių projektuojama mokykla Bučoje – naujo Ukrainos istorijos etapo pradžios šauklys


Architektai visame pasaulyje generuoja idėjas ir kuria planus, kaip padėti atstatyti nuolat griaunamą Ukrainą,o lietuviai šiame sunkiama laikotarpyje parodė itin dideles iniciatyvas. Architektų studija „2L Architects” susivienijo su ukrainiečiais architektais „Zvidsy”„BaltCap” ir „BT Invest“ tam, kad suprojektuotų naują mokyklą Bučos miestelyje, kuri, pasak 2L komandos, simbolizuoja priešingybę karui ir tam, ką dėl jo patyrė ukrainiečiai – gėrį, šviesą, mokslą, pažangą, viltį.

 

Mokyklos projekto idėja, pasak architektų ir investuotojų, kilo iš noro sukurti priešpriešą rusijos agresijai. Pastaraisiais karo mėnesiais Buča ypač stipriai nukentėjo, tad jos atstatymui reikės daug materialinių ir fizinių resursų. „2L Architects” kartu su ukrainiečiais architektais ir bendrove „BT Invest“ siekia padėti ukrainiečiams kuo greičiau atsitiesti ir pradėti kurti naują pažangos istoriją. „BT Invest“ dirba Kijeve ir jo apylinkėse nekilnojamojo turto srityje ne vienerius metus, tad yra sukaupę nemažai patirties. Bučoje jie turi žemės sklypą, kuris pasirodė labai tinkamas modernios mokyklos ir sporto aikštyno statybai.

Mokykla bučoje 2l architektai vizualizacija

Bendradarbystė kilo iš noro padėti

Lietuvių bendradarbystė su dviem ukrainiečių architektų studijomis kilo netikėtai. Karo pradžioje „2L Architects” vadovė Viktorija Blažienė į savo namus gyventi priėmė iš Ukrainos atvykusią merginą, kuri, kaip vėliau paaiškėjo, taip pat buvo architektė urbanistė. Pradėjus kalbėti apie idėją padovanoti Bučai mokyklą, V. Blažienė pasiūlė jai bendradarbiauti. Ji labai palaikė idėją ir supažindino su savo kolegomis iš Kijevo – Zvidsy, kurie netrukus įsiliejo į komandą ir iki šiol kartu vysto šį projektą.

„Siekiant sukurti ne tik funkcionalią, bet ir į Bučos miesto audinį puikiai įsiliejančią mokyklą, kuri taptų ir bendruomenės centro dalimi vietos architektų, urbanistų indėlis yra neatsiejama projekto dalis. Atstatant miestą, neužtenka žinoti statybų normas ir tikrinti teritorijų planavimo dokumentus, svarbūs ir miesto identiteto, Bučai būdingo medžiagiškumo ir bendruomenės bei savivaldos įsitraukimo klausimai. Būtent dėl to, nuo pat projekto pradžios kartu žengiame su kolegomis iš Kijevo“,  sako „2L Architects” vadovė.

Saugi, bet atvira architektūrinė kompozicija

Projekto architektūrinė idėja kilo iš noro sukurti saugią, jaukią aplinką, kad pastatas tarsi apglėbtų vidinius mokyklos kiemelius, vaikams suteiktų saugumo jausmą, tačiau savo struktūra vaikų neuždarytų ir neapribotų kiemelyje.

„Raizgyta pastato forma tarsi apglėbs, nuramins vaikus ir tuo pat metu leis tiesiogiai pasiekti poilsio bei sporto erdves. Kruopščiai suplanuotos užsiėmimų erdvės leis grįžti į vaikystės tyrinėjimus nuo sodininkystės iki aktyvaus sporto“, pasakoja V. Blažienė. Ši struktūra pranaši ir tuo, kad dėl skaidymo, smulkesnio mastelio tūrio, mokykla, nors ir yra gana didelio, dideliam vaikų skaičiui skirto ploto, neatrodo pernelyg masyvi, iš kiekvieno žiūrėjimo kampo atrodo kiek kitaip.“

Mokykla bučoje 2l architektai konceptas

Mokykla bus skirta 720 vaikų, o darželyje – 150 darželinukų. Dėl pastato „išsirangymo“ sukuriamos dvi pagrindinės erdvės – pusiau vieša reprezentacinė aikštė šalia pagrindinio įėjimo į pastatą bei uždaras, tik darželio vaikams ir mokiniams skiriamas kiemas, kurio pagrindiniu simboliu tampa didžiulis ąžuolas simbolinė vieta susiburti.

„Tikimės, kad mokyklos teritorijoje pavyks sukurti augalų įvairovę, sukurti malonią ir žalią aplinką. Kieme numatomi ir daržai, šiltnamiai, kur vaikai galės auginti daržoves, šitaip mokytis dalintis ir prisiimti atsakomybes, suprasti, iš kur ant stalo atsiranda maistas. Kita vertus, labai svarbus ir kitas aplinkinių erdvių elementas – sporto aikštynas. Siekiama, kad juo galėtų naudotis ne tik mokiniai, bet, pamokoms pasibaigus, ir vietos bendruomenė“, sako projekto autoriai.

Mokykla bučoje 2l architektai vizualizacija

Fasadas įprasmina miestelio istoriją

Fasadams architektai planuoja rinktis plytų/klinkerio apdailą. Toks pasirinkimas neatsitiktinis  Bučos miestas dar XIX amžiuje buvo žinomas dėl jame buvusios plytų gamyklos, gaminusios plytas ne tik aplinkiniams, bet ir užsienio pastatams, todėl tokiu apdailos pasirinkimu architektai siekia įprasminti miestelio istorijos dalį.

plytos fasadai

Vis dėlto medžiagų pristatymo sutrikimai statybų eigoje tampa nemenku iššūkiu, tad belieka tikėtis, kad dauguma tiekėjų Bučos mokyklos statytojo užsakymus laikys prioritetu, nes Rusijos agresija Ukrainoje nepaliko abejingų ne tik Lietuvoje, bet ir visame civilizuotame pasaulyje.

Visus kitus iššūkius architektai stengiasi priimti kaip galimybes. „Labai džiugina visų prie šios idėjos prisidedančių žmonių ir įmonių geranoriškas požiūris, tačiau neišvengiame trikdžių. Vienas jų, pavyzdžiui, tai, kad visiems yra žinoma, jog dėl šių dienų realijų visuose naujuose pastatuose turės būti įrengiamos slėptuvės. Problema tame, kad tai tikslinantys teisės aktai dar nėra parengti, todėl negalime jais vadovautis, pagal juos priimti sprendimus. Taigi laukiame patikslinančių teisės ir suprantame, jog dėl to mokykla bus tik saugesnė ir geresnė“ , pasakoja „BT Invest“ atstovas Aivaras Karalius.

Mokykla bučoje 2l architektai vizualizacija

Tikimąsi spartesnės statybų procesų eigos

Rudens vidury numatomos projekto dirbtuvės Bučoje su savivaldos švietimo skyriumi bei bendruomene, peržiūrėti projekto programą, papildyti užduotį bendruomenei skirtomis erdvėmis ir veiklomis. Po šių dirbtuvių seks jų apibendrinimas, projektinių pasiūlymų rengimas bei techninio projekto rengimas.

„Bučos savivaldybė nusiteikusi optimistiškai, be to, dėl projekto svarbos yra tikimasi paspartinti statybos leidimo ir kitus procesus. Todėl kol kas tyliai, bet tikimės, kad statybas galbūt bus įmanoma pradėti dar ateinantį pavasarį. Šiuo metu yra peržiūrimi pirminiai pastato planai, pasirašomos sutartys su ukrainiečių partneriais“, sako V. Blažienė.

Bučos miesto meras Anatolijus Fedarukas su savo komanda geranoriškai palaiko šią idėją, todėl tikimąsi sklandaus projekto derinimo proceso. „Sujungę „BT Invest“, „2L Architects“ ir „BaltCap“ patirtį, prisijungti norinčius Lietuvos ir Ukrainos specialistus, viso pasaulio investuotojus, filantropus bei kitus prisidėti norinčius žmones būsime pajėgūs pastatyti naują modernią mokyklą. Siekiame parodyti, kad tokia idėja gali tapti realybė ir kad gėris gali nugalėti. Norime, kad Ukrainai laimėjus, jos vaikai galėtų pergalę švęsti bent vienoje naujoje modernioje ir saugioje mokykloje“, sako „BT Invest“ atstovai.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų