Miškas tarsi žengia į naująjį policijos pastatą Vilniuje  


Vilniaus Karoliniškių mikrorajone, visai šalia miško juostos ir prie tako į vadinamąjį kaklaraiščių tiltą, iškilo netradicinis pastatas – ilgas, siauras ir tviskantis stiklo fasadu. Praeis mėnuo kitas, ir čia įsikurs keletas skirtingų policijos padalinių. Pastato teritorijoje numatyta poilsio zonų miesto gyventojams ir svečiams, pirmajame pastato aukšte veiks vieša kavinė, o netoliese sužaliuos jau veisiamas miesto parkas.

„Policija dalį patalpų Vilniuje nuomojasi rinkoje. Siekiant optimizuoti valdomą turtą ir sutelkti skirtingose vietose dirbančias pajėgas, nuspręsta investuoti į naujo pastato statybą. Pastato statybos finansuojamos parduodant anksčiau policijai priklausiusį nebereikalingą valstybės turtą“, – sako projekto užsakovo VšĮ Turto banko Komunikacijos skyriaus vadovas Karolis Vaitkevičius ir priduria: įrengtas ir patvirtintas pastatas pereis Policijos žinion.

Pastatas suprojektuotas laikantis visų šiuolaikinių standartų, jo energinė klasė A++. Dalį energijos poreikio užtikrins ant pastato sumontuoti saulės moduliai. Suprojektuotos dviejų lygių požeminės aikštelės, jose, kaip ir prie pastato, bus elektromobilių įkrovimo stotelių. Atsižvelgiant į policijos poreikius, numatyta įvairių specialios paskirties patalpų, pareigūnams įrengti šviesūs ir ergonomiški kabinetai, taip pat bendrų darbo erdvių, vaikų kambarys, interesantų aptarnavimo zona. Pastatas eksploatacijos metu bus vertinamas („BREAM in use“ sertifikatu).  Laikantis visų galiojančių reikalavimų, pastatas pritaikytas neįgaliesiems. Pagal policijos pateiktus reikalavimus pastate bus užtikrintas kelių lygių saugumas. Aplinka ir pastatas bus stebimi vaizdo kameromis.

Atsižvelgiant į Vilniaus miesto gatvių standartą, prie pastato išasfaltuota Sietyno gatvė, įrengtas dviračių takas, dvi sankryžos. Čia taip pat suplanuotas apželdinimas – krūmai ir medžiai palei gatvę. Projektuojant pastatą taip pat stengtasi išsaugoti kuo daugiau žalumos, dėl to net keisti projektiniai sprendimai.

„Pareigūnai prie pastato turės pievelę su medžiais. Čia galės būti organizuojami renginiai, leidžiamas laisvalaikis, pietaujama“, – pasakoja K. Vaitkevičius.

Įgyvendinant projektą susidurta su dviem dideliais iššūkiais.

Įrengiant pamatus aptikta daug gruntinio vandens, jam stabdyti pritaikyti išmanūs sprendimai, sumontuotos kvėpuojančios, bet vandeniui nelaidžios konstrukcijos, išgręžti net 926 pamatų poliai.

Dėl karo Ukrainoje pabrangus medžiagoms, įvedus sankcijas, statybų pradžioje tapo iššūkiu suvaldyti projekto kaštus, tačiau Turto bankas šį iššūkį sėkmingai įveikė.

Skaičiuojama, kad projekto vertė sieks 17 mln. eurų

Statybas ketinama baigti gruodžio mėnesį, įkurtuvės planuojamos kitų metų sausį.

 

Statybų procesą stebėti įgalina BIM naujovės 

„Užsakovui Turto bankui buvo svarbu, kad pastato sprendiniai būtų ne tik šiuolaikiški, bet ir ilgaamžiai, užtikrintų sklandų pastato gyvavimą su minimalia reikalaujama priežiūra“, – sako naujojo policijos pastato projekto autorius – architektas Gražvydas Sabaliauskas.

„Ir pastatas, ir jo teritorija turėjo atitikti užsakovo ir naudotojos – policijos lūkesčius bei poreikius. Pastato struktūra ir ryšiai turėjo būti patogūs, sistemos – šiuolaikiškos, taupios ir išmanios, be to, projektavimo ir statybos procese privalu buvo taikyti BIM metodologiją“, – tęsia G. Sabaliausko pasakojimą projekto vadovė Ieva Puidokaitė.

Naujasis pastatas, be abejo, turėjo įsilieti ir į jau susiformavusią aplinką. Antra vertus, kūrėjai puoselėjo norą šioje tikrai patrauklioje plėtrai vietoje duoti toną ir ateities statyboms.

Naujojo komisariato sklypas – vos keli metrai nuo miško, tad nenuostabu, kad didžiausią įtaką pastato architektūrinei idėjai padarė medžiai. Stilizuotas medžių motyvas buvo naudojamas kuriant pastato tūrį ir fasadų išraišką.

Viso pastato pirmasis aukštas – tai stiklinis fasadas su vertikaliais elementais, simbolizuojančiais medžių kamienus. Viršutinė tūrio dalis – medžių lajų interpretacija. Pietrytinis ir šiaurrytinis fasadai – uždaresni, juose tarsi medžių lajos per tris aukštus eina langai. O štai pietvakarių ir šiaurės vakarų fasa-dai – aliuminio profilio vitrinų sistemos, kad į patalpas patektų kuo daugiau šviesos, nes šioje pusėje vešintis miškas užstoja šviesą. Medžių lajų motyvą šioje dalyje atkartoja sutankinti vertikalūs elementai.

Dėl tokios fasadų ir tūrio išraiškos pastatas atrodo lengvesnis, dera prie aplinkos.

Naujasis pastatas yra A++ energinės klasės, ir tai tarp pastarojo metų objektų nėra jau toks išskirtinis atvejis. „Tačiau projektavimo metu buvo taikomas dinaminis modeliavimas 3D modeliavimo įrankiais, išanalizuojamos ir pagal objekto specifiką parenkamos optimalios inžinerinės sistemos, energiniu požiūriu patikrinami tūriniai, planiniai ir medžiagiškumo sprendiniai. Šis dinaminio modeliavimo procesas leido jau projektinių pasiūlymų stadijoje parinkti optimalius energinius sprendinius“, – sako I. Puidokaitė.

Pastatas kartu bus ir akustinė siena, kuri bent iš dalies sumažins triukšmo lygį keliuose aplinkiniuose vaikų darželiuose ir mokykloje.

Naujajame pastate įsikurs keletas skirtingų policijos padalinių, todėl buvo siekiama optimizuoti patalpų funkcijas – dalis jų numatytos sklandžiam bendram darbui (posėdžių, mokymų, pasitarimų salės, apklausos kambariai, ginklinė, persirengimo patalpos ir kt.). Taip pat reikėjo turėti omeny, kad kiekvieno policijos padalinio poreikiai priklauso nuo jų vykdomos veiklos, skiriasi saugumo reikalavimai patalpų fizinei apsaugai – pradedant atitvaromis, baigiant specifine įranga ir saugumą užtikrinančiomis sistemomis.

Vidaus erdvės suprojektuotos taip, kad miškas per stiklinį fasadą tarsi žengtų į patį pastatą. Ypač tai bus juntama svarbiausioje reprezentacinėje erdvėje – pirmojo aukšto hole, iš kurio net per du pastato aukštus atsiveria nuostabus vaizdas į mišką. „Manau, ne vienas policijos komisariato lankytojas maloniai nustebs patekęs į gamtos pilną erdvę“, – sako G. Sabaliauskas.

Pirmame aukšte bus įrengta tiek darbuotojams, tiek lankytojams skirta valgykla-kavinė su dengta terasa. Šalia jos numatyta konferencijų salė ir saugaus eismo klasė vaikų edukacijai.

Nors tokio tipo pastatams tai ir neprivaloma, didžiosioms erdvėms (holui, posėdžių salėms) parinktos akustinės lubos, pasirūpinta patalpų garso izoliacija.

Tinkamą pastato funkcionavimą ir saugumą užtikrins keliasdešimt inžinerinių sistemų, sujungtų į vieningą pastato valdymo sistemą (BMS).

Teritorija aplink pastatą liks atvira visuomenei. Čia numatyta zonų poilsiui, ramiam pasisėdėjimui ar net pietums lauke, išsaugota dalis esamų želdynų ir sodinami nauji. Taip pat rekonstruota nemaža dalis Sietyno gatvės, įrengta automobilių stovėjimo vietų, apšvietimas, pėsčiųjų ir dviračių takų.

„Policija – nepaprastai dinamiška organizacija, jos struktūriniai padaliniai projektavimo metu ne kartą buvo reorganizuojami, dėl to vis teko keisti vidaus patalpų planą. Paskutinė korekcija įvyko jau statybų metu“, – priduria G. Sabaliauskas.

Nuo pat projektinių pasiūlymų (S2) iki baigiamosios (S6) statybų stadijos taikytas BIM. S6 stadijai įgyvendinti šiuo metu išbandomas naujas įrankis, kai kamera 360 laipsnių kampu periodiškai fiksuoja statybų progresą tiek pastato išorėje, tiek viduje ir automatiškai sugretina realybės vaizdą su to paties rakurso vaizdu modelyje. BIM šiame projekte padėjo didžiąją dalį problemų numatyti iš anksto ir išspręsti jas virtualiai, ne statybos aikštelėje, tad neteko perdaryti atliktų darbų. Ne atsitiktinai šio pastato techninis projektas pripažintas geriausiu BIM projektu visuomeninių pastatų kategorijoje. Baigus objekto statybas planuojama kandidatuoti į geriausią realizuotą BIM projektą visuomeninių pastatų kategorijoje.

 

Nuo kompleksinių ŠVOK sprendinių iki vandens taupymo sistemos

Šie metai jaunų, ambicingų, iššūkių nebijančių specialistų komandą subūrusiai UAB „Fazė“ ypač prasmingi – ji švenčia 10 metų veiklos sukaktį. „Per tą laikotarpį bendrovė vystėsi ir išaugo – buvo suformuoti savarankiški elektrotechnikos ir ŠVOK inžinerinių sistemų darbų padaliniai, todėl šiandien galime užsakovams pasiūlyti kompleksines inžinerinių sistemų diegimo paslaugas“, – sako Giedrius Valiukas, ŠVOK padalinio vadovas.

5-ajame policijos komisariate UAB „Fazė“ atliko šildymo, vėdinimo, vėsinimo, vidaus vandentiekio ir nuotekų sistemų įrengimo darbus. Užsakovas pageidavo, kad tuo pat metu vienoje pastato dalyje patalpų būtų galima naudoti vėsinimo režimą, o kitoje – šildymo režimą. Tuo tikslu pastate buvo įdiegta pažangi „AlpicAir“ kintamo šaltnešio srauto trivamzdė (VRF) vėsinimo ir šildymo sistema, ypač efektyvi energiniu požiūriu ir suteikianti vartotojui galimybę autonomiškai valdyti patalpos mikroklimatą pagal poreikį – tuo pat metu skirtingose

pastato patalpose galima pasirinkti arba šildymo, arba vėsinimo režimą.

Į šią sistemą per patalpos termostatinį valdiklį taip pat buvo integruotas konvektorių termostatinių pavarų ir vėdinimo sistemos kintamo oro srauto sklendžių (VAV) valdymas. Esant tokiai kompleksinei mikroklimato valdymo sistemai, kai vienu patalpos termostatiniu valdikliu vartotojas gali pasirinkti mikroklimato režimą patalpoje nepriklausomai nuo metų sezono, taupomi energiniai ištekliai ir užtikrinamos optimalios darbuotojų darbo sąlygos.

Kokybiškus A+ energinės klasės vėdinimo įrenginius objektui tiekė lietuvių prekių ženklo bendrovė UAB „Komfovent“, o sertifikatu „Eurovent“ įvertintą vėsinimo įrangą – prekių ženklui „AlpicAir“ atstovaujanti bendrovė UAB „BVT Partneriai“.

Siekiant užtikrinti vandentiekio sistemos ilgaamžiškumą, patikimumą ir tiekiamo vandens kokybę, buvo sumontuoti „KAN-therm Inox“ nerūdijančio plieno magistraliniai vamzdynai. Mažesnes vandens sąnaudas užtikrins pastate sumontuoti vandenį taupantys firmos „Oras“ vandens maišytuvai.

„Vykdydami šį projektą glaudžiai bendradarbiavome su profesionalia generalinio rangovo UAB „Infes“ projekto valdymo komanda, kuri konstruktyviai sprendė objekto statybos metu kilusius iššūkius, todėl norime padėkoti už partneryste grįstą darbą ir pasitikėjimą mūsų bendrove“, – sako G. Valiukas.

Pažangiausiomis technologijomis suvaldyta potvynių rizika

Užduotis pasirūpinti naujojo policijos komisariato teritorijos nuotekų sistema buvo patikėta INSI – UAB „Intelektualios sistemos“, daugiau kaip pusantro dešimtmečio plėtojančios veiklą įdėtinių detalių surenkamajam arba monolitiniam gelžbetoniui, lietaus nuotekų valymo įrenginių, infiltracinių-akumuliacinių lietaus nuotekų surinkimo sistemų, lietaus nuotekų nuvedimo sistemų – latakų ir trapų, atbulinių vožtuvų, siurblinių, vidaus ir lauko trapų, riebalų atskirtuvų – tiekimo ir technologinių sprendinių srityse.

Kasdien gvildendama naujų ir rekonstruojamų statinių nuotekų sistemų problemas, įmonė sukaupė didelę patirtį, todėl gali pateikti racionalių technologinių pasiūlymų ir išrinkti tinkamiausias medžiagas projektiniams sprendiniams įgyvendinti. Didelės techninio palaikymo galimybės leidžia įmonei operatyviai padėti projektuotojui išspręsti bet kokią dėl lauko nuotekų sistemos iškilusią problemą. INSI taip pat mielai dalijasi savo patirtimi per visuose Lietuvos miestuose rengiamus seminarus projektuotojams, architektams ir statytojams.

Visi INSI tiekiami įrenginiai yra sertifikuoti ir atitinka pačius aukščiausius tarptautinius kokybės reikalavimus. Įmonė taip pat atstovauja Lietuvoje tokiems pasaulinio lygio prekių ženklams kaip naftos ir riebalų gaudyklių gamintoja TECHNEAU SAS (Prancūzija), taškinių ir linijinių vandens nuvedimo sistemų, trapų ir latakų gamintoja „MEA Group GmbH“ (Vokietija), infiltracinių-akumuliacinių paviršinių nuotekų talpyklų gamintoja „FRÄNKISCHE Rohrwerke Gebr. Kirchner GmbH & Co. KG“ (Vokietija).

„Verta paminėti, kad su savo partneriais TECHNEAU SAS rinkai galime pasiūlyti išskirtinį lietaus nuotekų valymo įrenginį, kuris iš lietaus nuotekų išskiria dulkes, žiedadulkes, sunkiuosius metalus ir padangų gumos likučius“, – pabrėžia UAB „Intelektualios sistemos“ projektų vadovas Martynas Gavelis. Tai yra įmanoma naudojant naująjį dekanterį su sukamojo principo tekėjimo sistema, kuri įgalina surinkti vandens paviršiuje plūduriuojančias šiukšles ir prailgina vandens tėkmės kelią, taip užtikrindama maksimalaus kietųjų dalelių kiekio nusėdimą. Kietųjų dalelių kaupimo kamera, atskirta nuo sukamosios tėkmės, užtikrina, kad susikaupusios dalelės nepakils ir neištekės iš valyklos net esant itin dideliam srautui.

„Didžiuojamės, kad kartu su partneriais „FRÄNKISCHE Rohrwerke Gebr. Kirchner GmbH & Co. KG“ galime vieninteliai pasiūlyti rinkai išskirtinį sprendinį lietaus nuotekų infiltracinių-akumuliacinių talpyklų eksploatacijai – d500 techninio aptarnavimo šulinius, leidžiančius patogiai iš viršaus prieiti prie sistemos perimetro“, – tęsia M. Gavelis ir pabrėžia, kad įmonės specialistai taip pat gali pateikti projektuotojams akumuliacinės sistemos plūdrumo gruntiniame vandenyje ir mechaninio talpyklos atsparumo skaičiavimus pagal naujausius meteorologinės stoties pateikiamus kritulių duomenis.

Naujajame policijos komisariato projekte buvo panaudota daug INSI tiekiamų produktų.

„Mūsų koncepcija – lietaus nuotekas surinkti, išvalyti ir išleisti. Džiugu, kad užsakovas patikėjo šiame projekte lietaus nuotekų problematiką spręsti būtent mums“, – sako įmonės projektų vadovas M. Gavelis ir pabrėžia, kad INSI naujojo policijos komisariato teritorijoje pirmiausia išsprendė mūsų šalies sostinei itin aktualią problemą: sumontavo „MEA Group GmbH“ polimerbetonio latakus, linijiniu būdu renkančius lietaus nuotekas iš teritorijos. Surinktos nuotekos požeminiais vamzdynais transportuojamos į TECHNEAU SAS naftos produktų skirtuvą. Išvalytas lietaus nuotekų srautas išleidžiamas į požeminę „FRÄNKISCHE Rohrwerke Gebr. Kirchner GmbH & Co. KG“ infiltracinę-akumuliacinę talpyklą, intensyvaus lietaus atveju ir objekto teritoriją, ir miesto nuotekų tinklus apsaugančią nuo potvynių.

Inovatyvi hidroizoliacija patikimai saugo nuo visų netikėtumų 

Naujojo policijos komisariato pastato požeminės dalies grindų ant grunto ir sienų hidroizoliacija rūpinosi UAB „Mosas“, daugiau kaip 15 metų plėtojanti veiklą Lietuvos statybinių medžiagų rinkoje. Nuo pat įkūrimo įmonė prekiauja ir inovatyviomis hidroizoliacinėmis medžiagomis, kaip bentonitinis molis ir poliurėja.

Per tuos keliolika metų susiformavo stipri statybos inžinierių komanda, padedanti rangovams, užsakovams ir projektuotojams išspręsti klausimus, susijusius su antžeminių ir požeminių konstrukcijų hidroizoliacija, jos remontu ir gruntų sutankinimu bei stabilizavimu.

Įmonės inžinieriai rūpinosi ir policijos komisariato pastato požeminės pastato dalies grindų ant grunto ir sienų detalių paruošimu, instruktavo rangovą bei subrangovus, dėl tinkamo medžiagų panaudojimo ir atliko darbų kokybės patikrą. Taip pat buvo sandarinamos požeminių komunikacijų jungtys, kertančios pastato požeminės dalies sienas.

Paprastai įmonė tiekia tik medžiagas, tačiau prireikus atvyksta į objektą instruktuoti. „Mes – kaip ugniagesiai. Iškviečia – ir vykstame į objektą tikrinti kokybės ar parodyti, kaip tinkamai įrengti vieną ar kitą mazgą“, – sako UAB „Mosas“ projektų vadovas Vytautas Tamošaitis. Prireikė konsultacijų vietoje ir naujojo policijos komisariato įrengimo atveju.

Pasak V. Tamošaičio, pas subrangovus, užsakovus ir projektuotojus dažniausiai tenka vykti dėl to, kad didelis informacijos kiekis rinkoje labai trukdo atskirti tiesą nuo rinkodaros triukų. Pavyzdžiui, teigiama, kad hidrotechninis betonas su priedais gali būti naudojamas požeminėms konstrukcijoms kaip galutinis vandens barjeras, tačiau pagal projektavimo normas konstrukcijose gali būti platesni plyšiai, nei gali užsandarinti betono priedai. Tokiu būdu sandarintuose pastatuose pastaruoju metu kyla daug problemų dėl sienų bei perdangų remonto, ir galutinė sąskaita nelabai skiriasi nuo tos, kuri būtų įrengus brangesnį, bet išties patikimą hidroizoliacijos sluoksnį.

Išrinkę projektui tinkamus sprendinius pagal geologiją ir eksploatavimo intensyvumą, „Moso“ inžinieriai moko subrangovus, kaip dirbti su atrinktomis medžiagomis, o techniniams prižiūrėtojams parodo, kaip atskirti netinkamai įrengtas vietas.

Naujajame policijos komisariate buvo naudojama bentonitinio molio hidroizoliacija „Voltex®“, betono technologinių siūlių sandarinimo juosta „Waterstop RX 101 DH“ ir „Contaflexactive ACF 165“, taip pat greitai kietėjantis mišinys protakams užtaisyti „Proquick“.

„Voltex®“ hidroizoliacija, pakeitusi prilydomą bituminę izoliaciją, – vienintelė hidroizoliacija, kurią galima įrengti žiemos metu ant drėgnų paviršių, ir dėl to ši hidroizoliacija tampa pigiausia grindų ant sutankinto grunto hidroizoliacija rinkoje. Kituose objektuose „Voltex®“ hidroizoliacija populiari ir dėl to, kad tai yra viena žaliausių hidroizoliacinių membranų, turinti EPD (produkto poveikio aplinkai deklaraciją), reikalingą rengiant pastatą LEED ir BREEAM įvertinimams. Už šios medžiagos naudojimą skiriama papildomų taškų.

„Voltex®“ natrio bentonito kilimas yra puiki hidroizoliacija horizontaliems ir vertikaliems paviršiams, esantiems po žeme. Paprastai „Voltex®“ naudojamas po betono, įrengiamas ant atraminių sienučių, gręžtinių ar spraustinių polių, sekliųjų pamatų ar po jais. Naudojant Voltex®“, labai lengva sujungti išorinės rūsio sienos hidroizoliaciją su horizontalia rūsio grindų hidroizoliacija, kad būtų garantuotas vientisas, nepertraukiamas hidroizoliacijos sluoksnis, ko neįmanoma užtikrinti naudojant prilydomas arba tepamas hidroizoliacijas. Išbrinkęs molis užsandarina siūles bei sujungimus ir nepraleidžia vandens nei per tvirtinimo elementus, nei įvykus atsitiktiniam pažeidimui statybų metu.

Iš viso naujojo policijos komisariato pastato požeminėje dalyje buvo įrengta apie 3000 kv. m grindų ant grunto ir 1000 kv. m sienų. Darbai vyko sklandžiai, nekilo jokių keblumų.

 

Moderniausios aliuminio konstrukcijos garantuoja ypač didelį stiklo vitrinų ir langų sandarumą ir saugumą

Aliuminio profilius langams ir stiklo vitrinoms gamino UAB „Aliplast Baltik“, veiklą plėtojanti kartu su Lenkijos bendrove „Aliplast Poland“, nuo pat veiklos pradžios 2002 m. išlaikančia aukščiausią savo gaminamų aliuminio profilių sistemų kokybę ir nuolat atnaujinančią asortimentą pažangiausiais gaminiais. Lenkų bendrovė priklauso 1984 m. įkurtam Belgijos koncernui „Aliplast“, statyboms skirtų aliuminio sistemų gamybos lyderiui Europos rinkoje.

„Aliplast“ aliuminio profilių sistemos buvo sumontuotos ir naujajame policijos komisariate.

Langams pasirinkta „Genesis 75i+“ – labai gerų šilumos izoliacinių savybių aliuminio sistema moderniems langams ir vitrinoms. Rėmo Uf – nuo 0,76 W/m2K. Toks didelis sandarumas pasiekiamas įdiegiant į sistemą pažangiausias izoliacines medžiagas ir, be įprastinės centrinės tarpinės, naudojant papildomą šiluminę tarpinę. Modernią išvaizdą ir estetiką garantuoja galimybė rinktis iš įvairių profilių apdailos variantų.

„Objekto langams taip pat buvo keliami itin aukšti atsparumo įsilaužimui reikalavimai“, – sako UAB „Alipast Baltic“ vadovas Karolis Kairys ir pabrėžia, kad „Genesis 75i+“ langai atitinka RC3 apsaugos nuo įgudusio, sunkiuosius įsilaužimo įrankius naudojančio įsilaužėlio reikalavimus pagal naujausią EN 1627:2011 standartą.

Taip pat objekte sumontuota fasadinė sistema „MC Wall pasive+“, naudojama norint užtikrinti geriausias šiuolaikinių paprastų ir sudėtingų atitvarų šilumines charakteristikas. „MC Passive+“ – vienos aukščiausių techninių parametrų aliuminio fasadų sistemų rinkoje. Jų atsparumas vėjo apkrovai – 3900 Pa pagal standartą PN-EN 13116:2004.  Itin gerą šilumos perdavimo koeficientą (Uf nuo 0,61 W/m2K) leidžia pasiekti naujas izoliatorius, pagamintas iš inotyvių medžiagų. „MC Passive+“ atitinka visus energijos taupymo ir pasyviosios statybos poreikius. Šiuos aliuminio profilius galima lenkti, didelė jų spalvų pasiūla.

Visoms šiame objekte sumontuotoms sistemoms suteiktas tarptautinis „Cradle to Cradle“ sertifikatas. Į gaminio ir jo gamybos proceso poveikio aplinkai aspektus orientuotas „Cradle to Cradle Certified™“ – visame pasaulyje pripažinta saugesnių ir tvaresnių sprendinių priemonė, sukurta žiedinei ekonomikai. Šiuo sertifikatu remiasi viso pasaulio dizaineriai, gamintojai ir prekių ženklai, kuriantys ir gaminantys teigiamą poveikį žmonėms ir planetai turinčias medžiagas ir priimantys atsakingus sprendimus dėl žaliųjų pirkimų.

Profesionaliems montuotojams sudėtingos stiklo konstrukcijos – tik iššūkis, ne problema

Aukščiausios kokybės modernias fasado stiklo ir aliuminio konstrukcijas buvo patikėta sumontuoti UAB „Vitrum domus“ kartu su gamybine įmone UAB „Fortisima“. Jos jau dešimt metų atlieka aliuminio profilių sistemų – langų, durų, fasadų, vidaus pertvarų, žiemos sodų ir kitų aliuminio konstrukcijų – projektavimo, gamybos ir montavimo darbus, taip pat gamina ir montuoja berėmio stiklo pertvaras, stiklinius stogus, atlieka lifto šachtų, laiptų turėklų, balkonų stiklinimo darbus.

Šį kartą įmonių profesionalams teko atlikti daug netipinių užduočių, nes objektas išties išskirtinis.

Pirmiausia reikėjo sumontuoti 14 metrų aukščio langus pietrytinėje ir šiaurrytinėje fasado pusėse. Jie buvo suprojektuoti ne kaip fasadinės sistemos, o kaip langinių profilių sistemos. Pagrindinė užduotis buvo išspręsti tokio aukščio langų tvirtinimo mazgus ir temperatūrinį langų judėjimą ties tarpaukštinėmis perdangomis.

Sunkiausia techninė užduotis buvo atlikti projektavimo darbus, nes visi gamybiniai brėžiniai buvo paruošti be jokių tikslių matavimų objekte, viską projektuojant 3D modelyje (BIM).

Pasak „Vitrum domus“ vadovo Algio Špakausko, jų įmonei tokio tipo užsakymai nėra naujiena, yra tekę montuoti ne vieną stiklinį fasadą neatliekant matavimų objekte, tačiau šiuo atveju klaidų ir neatitikimų galimybė yra pakankamai didelė. Generalinis rangovas šiuo atveju prisiima atsakomybę, kad monolito ir mūro darbai bus atlikti tiksliai pagal projektą su minimaliomis paklaidomis. A. Špakausko nuomone, generalinis rangovas tai atliko puikiai ir profesionaliai.

Kadangi pastatas stovi vos per kelis metrus nuo miško juostos ir nebuvo galimybės judėti su jokia kėlimo technika, įmonės komandai teko visus darbus atlikti naudojantis fasadiniais pastoliais. Stiklo paketai buvo montuojami perduodant juos iš vidinės pastato pusės ant fasadinių pastolių.

Iš viso UAB „Vitrum domus“ šiame objekte sumontavo daugiau kaip 3000 kv. m aliuminio ir stiklo konstrukcijų. Pasak A. Špakausko, darbai turėjo būti atlikti greitai, nenukrypstant nuo ganėtinai įtempto darbų vykdymo grafiko, ir tai buvo iššūkis gamybai, nes visas konstrukcijas reikėjo pagaminti per labai trumpą laiką, taip pat montavimo darbus organizuoti dviem grandimis.

Vadovo nuomone, būtent tokie, netipiniai, projektai visapusiškai sujungia komandą: ji pajunta bendro darbo jėgą, įgyja naujos patirties ir drąsos įgyvendinti didelės apimties projektus.

Išmaniosios technologijos įgalina įrengti išskirtinį fasadą

Naujojo policijos komisariato fasado aliuminio karkasą, apdailos medžiagas ir klijavimo sistemą taip pat tiekė UAB „Mosas“, atstovaujanti mūsų šalyje ne vienam iš pasaulinio lygio statybinių medžiagų gamintojų, garsėjančių aukščiausios kokybės inovatyvia produkcija, be to, prekiaujanti apdailos medžiagomis savo salone „Stoun“. „Darbuojamės ir B2B, ir B2C segmentuose. Apdailos srityje gal vis dėlto dominuoja privatus sektorius arba individualių namų kvartalų vystytojai“, – trumpai apibūdina savo įmonės veiklos sritis „Moso“ direktorius Rimantas Bernotas ir priduria besidžiaugiantis, kad ir valstybinio sektoriaus pastatams išrenkama jo įmonės tiekiama išskirtinė produkcija.

Naujojo policijos komisariato projektuotojai pasirinko didelių matmenų, 1600 x 3200 mm, kvarco (stiklo) keramikos plytelių gamyboje besispecializuojančios italų bendrovės „Infinity“ produkciją, gaminamą tik Italijoje ir tik iš 100 proc. natūralių žaliavų. Šios plytelės itin kokybiškos, nes jų gamyboje taikomos naujausios išmaniosios technologijos.

Pagrindinėms plokštumoms buvo naudojamos „Chianca di Ostuni“. Jos gaminamos 6 mm, 12 mm arba 20 mm storio, nesugeria drėgmės, yra atsparios karščiui, įbrėžimams, trinčiai ir šalčiui. Kaip jau minėta, pagamintos iš kokybiškų žaliavų, todėl netoksiškos ir neišskiria mikrodalelių.

Kitos naujojo policijos komisariato fasado apdailai naudotos plytelės – „Pierre Bleue“. Jos gaminamos 6 mm arba 12 mm storio ir yra lygiai tokių pat puikių fizinių savybių kaip ir „Chianca di Ostuni“.

Ir „Chianca di Ostuni“, ir „Pierre Bleue“ – tai vientisa vertingo molio, kvarco ir kaolino su įvairiais priedais masė, supresuota 450 kg/kv. cm slėgiu ir išdegta aukštesnėje nei 1200 ºC temperatūroje. Jų absorbcija – vos 0,05 proc., t. y. gerokai mažesnė už Europoje nustatyto standarto ISO 10545-3 ribas. Dėl to jos atsparios šalčiui, lenkiamiesiems terminiams ir mechaniniams smūgiams, cheminiams ir fiziniams pažeidimams.

Pasak „Moso“ vadovo R. Bernoto, pasaulyje „Infinity“ kvarco keramikos plytelės vis labiau vertinamos ne tik dėl lengvumo (mažiau nei 16 kg/kv. m), bet ir dėl galimybės klijuoti jas tiesiai ant sienų tiek viduje, tiek išorėje. Šios plytelės daugybę metų saugo pastatą nuo ekstremaliausių oro sąlygų neprarasdamos savo pirminių savybių. Dar didesnis pliusas, kad tokių plytelių fasado nereikia prižiūrėti. Didelis spalvų ir apdailos asortimentas, didelis formatas, galima uždengti tarp pastato aukštų esantį tarpą.

Klijuojamiems fasadams naudojamos 6 mm storio „Infinity“ kvarco keramikos plytelės, taip sumažinamas visos sistemos svoris. Naudojama klijavimo sistema padidina fasado atsparumą vėjui.

„Vis dėlto iššūkių yra – klijuojant plyteles reikia būti ypač atidiems“, – neslepia R. Bernotas.

Pasak jo, nemažai iššūkių teko įveikti ir šiame objekte plytelių klijavimo darbus atlikusiai įmonei.

„Plytelės didelio formato, todėl jomis nėra paprasta operuoti, reikia tam tikrų įgūdžių. Jos buvo tvirtinamos naudojant klijavimo sistemą, todėl buvo labai svarbu išlaikyti klijavimo technologijos reikalavimus: oro temperatūrą, drėgmę“, – vardija „Moso“ vadovas.

Dar sudėtingiau, pasak jo, buvo tai, kad šiomis plytelėmis turėjo būti klijuojamos ir pastato prieigų nišų lubos.

„Iššūkių tikrai buvo nemažai. Svarbu, kad būtent tokios didelės ir plonos, vos 6 mm, plytelės leidžia su tais iššūkiais susidoroti“, – reziumuoja R. Bernotas.

 

Vientisa fasado apdaila – netipinė preciziška užduotis

5-ojo policijos komisariato fasado apšiltinimo ir apdailos darbus atliko jauna ambicinga UAB „Ruberis“, drąsiai pasitinkanti iššūkius ir sėkmingai įgyvendinanti įvairiausius užsakovų sumanymus. Ir šiame objekte užduotis buvo ne iš paprastųjų, tačiau įmonė sugebėjo ją atlikti taip, kaip buvo suplanavę projektuotojai.

Pastatas buvo apšiltintas nedegiomis poliuretano plokštėmis, sumontuoti nerūdijančio plieno kronšteinai.

Apdailai buvo naudojami UAB „Mosas“ tiekiami gaminiai – aliuminio karkasas ir italų gamintojos „Infinity“ didelių matmenų, bet labai plonos, vos 6 mm storio, apdailinės kvarco (stiklo) keramikos plytelės „Chianca di Ostuni“ ir „Pierre Bleue“. Jos buvo ne tvirtinamos smeigėmis, o klijuojamos. Tam naudota „Bostik“ klijavimo sistema „PanelTack™“, galinti sugerti vėjo apkrovas ir užtikrinti ilgalaikį paviršių sukibimą ekstremaliomis sąlygomis. Šią sistemą taip pat tiekė „Mosas“.

„Mums, fasadininkams, kaip tik tai ir buvo didžiausias šio projekto išskirtinumas – kad didelio formato plyteles reikės tvirtinti ne mechaniniu būdu, nes išoriškai jos turi atrodyti vientisos, be jokių tvirtinimų. Naujojo komisariato fasadas – išties netipinis fasadas. Tiesą sakant, mums tai buvo vienas pirmųjų tokių objektų, kur ir sienų, ir lubų plokštės tvirtinamos nemechaniniu būdu“, – pasakoja UAB „Ruberis“ direktorius Povilas Kručkauskas.

Smeigės, pasak vadovo, buvo naudojamos tik nerūdijančio plieno kronšteinams tvirtinti, tačiau jie iš išorės nematomi, uždengti kvarco keramikos plytelėmis.

Nors „Ruberiui“ klijuoti fasadą, ir dar tokio dydžio plytelėmis, buvo nauja patirtis, visi iššūkiai buvo įveikti, projektuotojų užduotį įmonės komanda, glaudžiai bendradarbiaudama su medžiagų tiekėju „Mosu“, atliko kaip dera.

 

* Sklandžią 5-ojo Vilniaus policijos komisariato statybos eigą užtikrina Tarptautinės inžinierių konsultantų federacijos (Federation Internationale Des Ingenieurs-Conseils, FIDIC) inžinieriaus ir statybos techninės priežiūros paslaugas šiam objektui teikianti Jono Cilciaus vadovaujama UAB „Statybų inžinerinės paslaugos“, jau 24 metus plėtojanti veiklą statybų techninės priežiūros, statybų valdymo, statinių ir inžinerinių sistemų projektavimo, pastatų energijos vartojimo auditų ir kitose inžinerinio konsultavimo srityse.

 

Objektas: Policijos komisariatas Vilniuje

Projekto pavadinimas: „Administracinės paskirties pastatas Sietyno g. 24 Vilniuje, nauja statyba“

Užsakovas / vystytojas: VšĮ Turto bankas

Generalinis rangovas: UAB „Infes“

Projektuotojas: UAB ATAMIS

Projekto vadovė: Ieva Puidokaitė

Projekto autorius: architektas Gražvydas Sabaliauskas

Architektas: Almantas Bingelis

Konstruktoriai: Jelena Čepulėnienė ir Gražvydas Spudys, UAB „Statybų projektų ekspertizės centras“, Tomas Vitas

Inžinieriai: Diana Suruda, Vitalijus Štura

FIDIC InžinieriUS: Jonas Cilcius, UAB „Statybų inžinerinės paslaugos“

Statybų Techninė priežiūra: UAB „Statybų inžinerinės paslaugos“


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų