Pavilnių regioniniame parke stūksančio namo interjeras skandinaviškai modernaus stiliaus. Jį projektavę kūrybinės studijos „Dizaino virtuvė“ komandos nariai sako, kad kuriant jį reikėjo tik apsidairyti aplink langus ir visos idėjos tarsi išniro iš supančios aplinkos. Pasak namus įrengusių specialistų, jauna šeima norėjo namų su daug konkuruojančių sprendimų, tad čia tikrai gausu grafinių, tekstūrinių ir struktūrinių idėjų, bet ir į pageidavimą išsaugoti ramybės ir laisvės aurą išplaukiančią iš supančios aplinkos į namus, buvo atsižvelgta.
Interjero autorius: UAB „Dizaino virtuvė”
Įgyvendinimo metai: 2016
Objekto pavadinimas, vieta: namas Pavilnių regioniniame parke, Vilnius
Kerniaus Pauliukonio nuotr.
Kupini idėjų, tačiau funkcionalūs
Modernusis skandinaviškas stilius yra vienas populiariausių pasaulyje. Jis ypač mėgstamas šiaurės šalyse, kur klimatas atšiaurus ir juntamas saulės trūkumas. Tad nieko keista, kad skandinavišką modernizmą pamėgo ir lietuviai. Artimas jis ir Pavilnių regioniniame parke esančio namo gyventojams. Šio būsto interjerą įgyvendinusi UAB „Dizaino virtuvė“ komanda įkvėpimo sėmėsi iš pačios gamtos, kurios supamas stovi namas, bei pratęsė gamtos dovanojamą ramybės pojūtį. Kiekvienas žingsnis pateisina savo tikslą – namas kupinas netikėtumų ir įvairių idėjų, tačiau funkcionalumas ir praktiškumas čia yra svarbiausi. Sujungus visus šiuos momentus, gautas interjeras, kuris kuria bendrą namų harmoniją ir vientisumą, jame gerai jaučiasi žmonės, vertinantys natūralumą ir siekiantys darnos su aplinka.
Anot šio namo interjerą kartu su komanda kūrusios dizainerės Gabijos Pažarskytės, pamačius namo vietą, pačios idėjos nugulė į interjerą. „Norėjosi išlaikyti vientisą koncepciją visame trijų aukštų name, išsaugoti natūralumą, sutverti juntamą sąsają su gamta. Nepageidavome kažko sterilaus, modernaus, šalto, norėjosi jaukių detalių, taip gimė esama stiliaus idėja. Užsakovai turėjo gana aiškią viziją, bet suteikė ir daug pasitikėjimo „Dizaino virtuvės“ komandai. Be galo džiaugiamės, kad mūsų braižas sutapo su šeimininkų lūkesčiais. Dirbome kaip tvirtas dizainerio ir užsakovo duetas – mūsų idėjos ir užsakovo norai. Projektuodami individualius interjerus konkretiems žmonėms, pirmiausia bandome suprasti jų poreikius ir gyvenimo stilių. Tik pažinus užsakovą, jo nesuvaržius, galima sukurti tai, kas artima jo filosofijai. Juk tendencijos lieka tendencijos, o svarbiausia išlikti savimi ir suvokti, kad mūsų namai – tai mes patys“, – teigia dizainerė.
Iššūkiai išspręsti
Namas susideda iš dviejų aukštų ir cokolio. Kaip sudėtingiausią užduotį interjerą kūrusios komandos nariai įvardija poilsio erdvę, įrengtą cokoliniame aukšte. Tamsiausia namo dalis, kurioje buvęs didelis šviesos trūkumas suspindo šviesa ir apsigaubė ramybe. Čia įsikūrė SPA su pirtimi, namų kino salė, atskira virtuvė, židinys, buvo pastatyti patogūs baldai.
Antras sudėtingas komandinis darbas – laiptai. „Iki tokių smulkių detalių mes dar nesame braižę, kaip šįkart laiptų erdvę, – atskleidžia kūrybinius įspūdžius G. Pažarskytė. – Tai mums – didelis naujas profesinis žingsnis. Konstruktyvinis laiptų betonas buvęs labai nelygus. Pagal taisykles komandai reikėjo beveik viską perdaryti, bet jų konstruktyvą palikome ir kiekvieną pakopą žingsnis po žingsnio papildę betonu įgyvendinome laiptinės projektą nuo pat cokolio iki trečio aukšto.“
Šio interjero elemento ir poilsio erdvės sukūrimas bei sujungimas pagal vientisą stilistiką tapo rimčiausiais kūrybinės komandos iššūkiais.
Skandinaviškame interjere – tik kokybiška mediena
Pasak G. Pažarskytės, laiptai puikiai atsiskleidžia ir įsilieja į bendrą interjero koncepciją. Juos, būsto medines grindis ir palanges tikrove pavertė UAB „Medžio stilius“ meistrai, tikrai daug prisidėję prie kompleksinio projekto. „Laiptų pakopas, jų apšvietimą, kurį derinome iki milimetrinės detalės, padėjo įgyvendinti šios bendrovės specialistai. Taip pat ir įrengti medines grindis, namų erdvei suteikiančias šilumos, jaukumo. Juk natūralus medis tiek vizualiai, tiek vaikštant basomis yra šiltas net šaltą dieną, – sako interjero dizainerė. – Kuriant skandinavišką interjerą, grindys – svarbi jo dalis, nes tampa pagrindu, fonu baldams, aksesuarams ir kitoms detalėms, todėl svarbu apgalvoti medienos ir jos paruošimo tipą, spalvą.“ Grindų apdailai šio stiliaus interjere dažniausiai naudojama natūrali kokybiška mediena, tad pasirinktas alyvuotas baltas ąžuolas iš UAB „Medžio stilius“. Įmonės atstovas Adomas Čepavičius pasakoja, kad baltas ąžuolas patenka į perkamiausių gaminių trejetuką ir, nors neturi tokios senos naudojimo tradicijos kaip Belgijoje ar Prancūzijoje, jau dešimtmetį yra pamėgta Lietuvoje grindų danga: „Kietmedžio ir ąžuolinės grindys turi daug pranašumų. Ąžuolas – mūsų platumų medis, jo gaminiai tinka Lietuvos sąlygoms, ne taip reaguoja į visus temperatūrinius pokyčius, drėgmės skirtumus.“
Paklaustas, kodėl UAB „Medžio stilius“ renkasi klientai, jos atstovas sako, kad greičiausiai dėl teisingo požiūrio į užsakovą, gebėjimo išgirsti lūkesčius, suprasti problemas ir padėti jiems jas išspręsti. Be to, kiekvienais metais įmonė, prekiaujanti medinėmis grindimis bei jų priežiūros priemonėmis, gaminanti laiptus, duris ir pasirūpinanti visų gaminių servisu nuo sumontavimo iki priežiūros, investuoja į naujus įrenginius, žengia koja kojon su naujosiomis technologijomis. Orientuotis į naujausias tendencijas padeda ne vien tik informacija, gaunama iš Lietuvos klientų, bet ir atkeliaujanti iš bendrovės salonų, esančių Jungtinėje Karalystėje, Lenkijoje, bei partnerių Belgijoje ir Vokietijoje.
Bendroji erdvė pirmame aukšte
Pagrindiniai viso namo interjero bruožai – jaukumas, komfortas ir daug šviesos. Patalpos erdvios ir šviesios, aukštos lubos, dideli langai. Vyraujanti spalva – balta, kone idealiausia skandinaviško stiliaus būstui. Jos fone išryškėja pasteliniai rudos atspalviai, išraiškingai kontrastuoja charakteringa juoda. Patekimas į namą eina per vidurinį, t. y. pirmąjį namo aukštą, kuriame įgyvendinta pagrindinė gyvenamoji erdvė – virtuvė su svetaine. Joje išlaikytas atvirumas, paliktos didelės knygų skaitymo erdvės, išnaudotos plačios palangės, ant kurių galima sėdėti, skaityti ar gėrėtis gražiu vaizdu pro langą. „Vienas mūsų komandos principų, – sako dizainerė G. Pažarskytė, – siekti, kad projektas turėtų išliekamąją vertę. Dėl tos priežasties reikia detaliai suplanuoti, kad funkcionalumas susipintų su interjero estetika, kad kiekvienas kampas prabiltų, o bendras medžiagiškumas susivestų į vieną liniją. Sužiūrėti visumą dideliame name tikrai sudėtinga, bet galime drąsiai teigti, kad projektas įgyvendintas techniškai profesionaliai.“
Antrame namo aukšte įrengti trys miegamieji. Pagrindinis – tėvų miegamasis – turi drabužinę ir atskirą sanitarinį mazgą, kiti du kambariai – dalijasi vienu. Iš vieno vaikų kambario galima patekti laiptukais į pusketvirtą aukštą – žaidimų kambarį palėpėje.
Nepamirštas medžiagiškumas ir visumos sintezės
„Dizaino virtuvės“ vadovė pasakoja, kad projektui ypatingo lengvumo suteikia ir apgalvotai panaudotas medžiagiškumas. Užsakovams buvo specialiai kuriami numatomų medžiagų koliažai, vizualizacijos, o sprendimai priimami drauge. Viską integravus į gyvenamąją aplinką, netikėtumų nebuvo. Prioritetas skirtas natūralioms medžiagoms. Matomose vietose nėra laminuotų, imitacinių paviršių, dominuoja medžio masyvas, faneruotė, medžio lukštas, MDF plokštės, stiklas, metalas.
Nestandartiniai baldai stiliui išgryninti
Ypatingas dėmesys namų interjere skirtas patogiam erdvių ir baldų išdėstymui, pačių baldų ergonomiškumui. Visi elementai – nuo knygų spintų, sofų, staliukų iki virtuvės baldų – yra pastelinių atspalvių, aiškių linijų. Būtent tai kuria jaukumą. Kai kurie net standartiniai baldai šiam projektui buvo specialiai gaminami, nes susidomėję ir prisijungę UAB „Evaldo baldai“ specialistai sugalvojo daug įdomių sprendimų. Pagal individualų užsakymą įmonė šį kartą gamino tiek virtuvės, tiek prieškambario, vonios, vaikų kambario ir kitoms namų erdvėms pritaikytus baldus, pasirūpino, kad gaminiai atitiktų ne tik poreikius, bet ir išskirtinį šeimininkų skonį, „Dizaino virtuvės“ komandos vizijas. Įmonės „Evaldo baldai“ vadovas Evaldas Putna sako, kad neišsprendžiamų dalykų bendrovės meistrams nėra, ir pabrėžia, kad jie gamindami baldus naudoja tik sertifikuotas aukščiausios kokybės medžiagas: medžio masyvą, laminuotas medžio drožlių plokštes (LMDP), dažytas medžio dulkių plokštes (MDF) ir kt., užtikrinančias ilgametį patvarumą. Skiriant didelį dėmesį gaminio kokybei, virtuvėje sumontuota aukščiausios kokybės „Blum“ furnitūra. „Šiai įmonei padedant išspendėme pagrindinį interjero uždavinį – sukurti jaukią, funkcišką erdvę, kurioje vyrauja stilius, bet kartu ir harmonija, kokybė“, – sako interjero dizainerė G. Pažarskytė.
Baltos durys sustiprino erdvės pojūtį
Visuose namuose sumontuotos baltos be apvadų durys sustiprino erdvės pojūtį ir papildė bendrą modernaus skandinaviško interjero atmosferą. Nuo pamatavimo, sukomplektavimo iki pristatymo ir sumontavimo jomis projekte rūpinosi didelę patirtį vidaus durų ir laiptų gamybos srityje turinti įmonė „Roblux“. Projekto kūrėjai į juos kreipėsi ne tik dėl gero bendrovės vardo ir ilgametės patirties, bet ir dėl to, kad gaminiai atitinka šiuolaikinio dizaino, kokybės bei technologinius reikalavimus, gebėjimo prisitaikyti prie išrankiausių klientų ir galimybės pagaminti nestandartines vidaus duris. UAB „Roblux“ lankstumas, sutartinių įsipareigojimų laikymasis ir kokybė padeda įmonei išlaikyti gerą vardą savo veiklos srityje. Klientai gali rinktis durų gaminius iš įvairiausių rūšių: faneruotų su įvairiausiu medžio lukštu, medinių, kombinuotojo masyvo, dažytų bei beicuotų pagal norimą atspalvį, jeigu pageidaujama, ir su stiklu. Durys visuomet komplektuojamos su kokybiškais italų gamintojo „AGB“ arba „Anzelmi“ vyriais bei „AGB“ arba „Abloy“ spynomis. Sėkmingos UAB „Roblux“ veiklos priežastis – ypač didelis dėmesys klientų aptarnavimui, operatyviai priimami užsakymai, kokybiška ir patikima produkcija, kuriai suteikiamos garantijos.
Moto: „Daugiau šviesos“
Interjerą kūrusi komanda, siekdama įgyvendinti skandinaviško modernaus stiliaus idėją, vadovavosi šūkiu: „Daugiau šviesos“. Kokybiškas ir funkcionalus apšvietimas, kuriam buvo skiriama ypač daug dėmesio, ne tik harmoningai papildo sudėtingus, apgalvotus dizaino sprendimus, bet ir sukuria namų nuotaiką. Natūralus ir neperkrautas pagrindinis šviesos srautas užbaigiamas akcentiniais šviestuvais, subalansuotais skaityti ar jaukesnei, intymesnei atmosferai sukurti. Tai ir praktiška, ir pabrėžia skandinavišką temą.
Pavilnio name naudoti UAB „Ardena“ šviestuvai. Vieną didžiausių apšvietimo sprendimų pasirinkimų siūlančios ir garsiausiems Europos gamintojams atstovaujančios įmonės pardavimų vadybininkė Jolanta Kijakovska teigia, kad apšvietimo svarba su metais tik didėja. Tai labai reikšminga visų erdvių – nuo namų iki biuro – dalis. „Ardena“ atstovė tik patvirtina, kad tiek dekoratyviniame, tiek pramoniniame sektoriuose šviesos šaltinių galimybės darosi neribotos, todėl specialistų įsitraukimas tampa būtinas. Pasak pašnekovės, tinkamai parinktas apšvietimas leidžia optiškai keisti erdves – jas mažinti ir plėsti, paslėpti arba, priešingai, – išryškinti reikšmingas detales. Namų jaukumui labai svarbi apšvietimo kokybė, tinkamai parinktas apšvietos lygis suteikia neatrastų dizaino galimybių, kuria nuotaiką, puoselėja žmonių sveikatą, gerą savijautą. 25 metų veiklos jubiliejų atšventusios įmonės komanda jau suprato savo indėlį į kokybišką dizainerių ir architektų veiklą ir visada yra pasiruošusi juos konsultuoti apšvietimo klausimais. Pati naujausia įmonės veiklos sritis – šviestuvų gaubtų gamyba, atsiradusi būtent dėl išskirtinių interjerų kūrėjų idėjų įgyvendinimo poreikio. „Apšvietimas yra tai, be ko neįmanoma įsivaizduoti šiandienio pasaulio, – tikina J. Kijakovska. – Tad mūsų bendrovė nuolat investuoja į aukštesnę produkcijos kokybę, kad užsakovai visuomet rastų sprendimą sau. Per ilgus darbo metus sukūrėme aukšto pajėgumo gamybos sistemą – šiuolaikiška įranga aprūpintus cechus Lietuvoje ir už jos ribų.“
Interjerą su kolegomis kūrusi G. Pažarskytės sako, kad namas Pavilnių regioniniame parke labai sėkmingas projektas: „Gal dėl to, kad turėjome itin gerą darbų rangovą UAB „Medžio forma“, kurio komandai galėjome skirti bet kokią neįtikėtiną idėją ir ją jie paversdavo maloniai stebinančiu rezultatu. Nepavykusių sprendimų – lygiai nulis, viskas, kas sumanyta, – įgyvendinta. Projektas mūsų labai mėgstamas, išjaustas ir išbaigtas.“