Nesunku seną būstą paversti draugišku aplinkai


Nėra taip sunku šeimos namus paversti ekologiškais, kaip manote. Nebūtina griauti seną namą ir statyti modernų. Su santykinai nedidelėmis investicijomis galite integruoti ekologiškus, energiją taupančius ir anglies dvideginio išmetimą mažinančius sprendimus. Saulės energija, maksimali dienos šviesa, sandarūs langai ir durys – tik kelios priemonės, padedančios atnaujinti seną namą, sumažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro, be to, mažinti sąskaitas ir kovoti su klimato kaita.

Įleiskite dienos šviesą

Padidėjęs natūralios šviesos kiekis namuose ne tik suteikia energijos ir pakelia nuotaiką, bet ir sumažina apšvietimo išlaidas. Kuo daugiau saulės šviesos patenka į vidų, tuo mažiau reikia elektros. Jeigu dirbate namuose, pastatykite stalą prie pat lango – iš karto galėsite išjungti stalinę lempą.

O jeigu ryžtatės į tai investuoti, apsvarstykite galimybę įrengti stoglangius ar saulės tunelius. Nesvarbu, ar keičiate esamą stogą, ar statote naują priestatą, stiklinis stogas leis mėgautis dienos šviesa.

Stoglangiai ir švieslangiai yra klasikinės, seniai naudojamos priemonės, bet dabartinės technologijos suteikia jiems neįtikėtinų techninių ir estetinių galimybių. Juos galima montuoti tiek ant plokščių, tiek ant šlaitinių stogų. Langai gali būti atidaromi arba ne, valdomi rankomis arba elektriniu būdu. Pro varstomus stoglangius galima ne tik žvalgytis po apylinkes.

Liuko tipo varstomi stogo langai teikia dvejopą naudą – jie padidina natūralią šviesą ir gerina vėdinimą namuose, taip pat leidžia įsirengti poilsio erdvę ant plokščio stogo ir išėjimą į ją pro šį lango liuką.

Stiklinis stogas labai tinka uždengti namo verandą ar priestatą, kad būtų šviesus koridorius arba poilsio kambarys. Patalpa su stiklo stogu atrodo šviesesnė ir erdvesnė.

Grūdintas stiklas, tvirti rėmai ir užtikrintas sandarumas yra neatsiejami nuo stilingo šiuolaikiško stogo langų dizaino. Jie tvirti, saugūs ir estetiški, gali išlaikyti svorį ir spaudimą. Stoglangiai, ant kurių galima vaikščioti, atlieka grindų funkciją ir leidžia apšviesti žemiau esančią patalpą gausia natūralia šviesa. Jie puikiai tinka erdvėms, kuriose vaikštoma, pavyzdžiui, stogo terasoms arba rūsio patalpų luboms, atsiveriančioms į kiemą.

Rinkitės trigubus stiklus

Trigubas lango stiklas yra puikus būdas paversti namą tikrai taupančiu energiją. Trigubo stiklo paketai turi tris stiklo plokštes su argono pripildytais tarpais tarp stiklų ir daug veiksmingiau stabdo šilumos praradimą bei stipriai sumažina energijos suvartojimą.

Namų šildymas vis brangsta. Tyrimai rodo, kad efektyvūs trijų stiklų langai gali padėti taupyti energiją. Nors, palyginti su viengubu stiklu, ir dvigubi stiklai jau buvo svarbus patobulinimas, bet pramonė juda į priekį – trigubo stiklo langai dar labiau pagerina namo energijos vartojimo efektyvumą.

Trigubo stiklo paketui ir langui gaminti naudojamos moderniausios technologijos, o jam montuoti naudojami specialūs itin tvirti langų vyriai, kad išlaikytų papildomą lango svorį, ir šiluminės ventiliacijos angos, kad būtų sumažintas kondensatas.

Be energijos taupymo, dar vienas trigubo stiklo privalumas yra tas, kad jis sumažina triukšmą iš išorės.

Nepamirškite sandarumo

Atnaujinkite senesnio modelio langus, padidindami energinį jų efektyvumą. Langų ir durų sandarumui užtikrinti prekyboje rasite daugybę nebrangių ir paprastai naudojamų priemonių.

Šiuolaikiniai plastiko, medžio ar aliuminio profilio langai – sudėtingos konstrukcijos, tačiau ne mažiau būtinas kiekvieno lango sistemos elementas yra tarpinės. Tai sandarinimo juostos, kurios sulaiko šiltą patalpos orą, kad šis neišeitų į lauką, ir neleidžia patekti į patalpą šalčiui ir drėgmei. Svarbiausias kriterijus – tarpinių medžiaga, iš kurios jos pagamintos. Šiuo metu rinkoje galima rasti poroloninių, poliuretaninių, polivinilchloridinių ir guminių sandarinimo tarpinių. Itin svarbus rodiklis – jų minkštumas. Jei tarpinės kietos, bus sunku sandariai uždaryti langus. Kitas svarbus tarpinių rodiklis yra elastingumas. Tarpinės ilgai būna užspaustos, bet vos atidarius langą jos turi atgauti pradinę formą. Tik minkštos ir elastingos tarpinės gali užtikrinti puikią garso ir šilumos izoliaciją.

Tobulėjant technologijoms, rinkoje atsiranda naujos kartos tarpinių, sukurtų iš unikalių medžiagų, kurios yra itin elastingos, minkštos ir atsparios net labai žemai temperatūrai, ultravioletinių spindulių, sudėtingų oro sąlygų, teršalų ir bet kokių valymo priemonių poveikiui.

Durų sandarumą užtikrina ne tik tarpinės, bet ir slenkstis, kuris turi apsaugoti nuo skersvėjų po durimis. Bet jeigu pro durų apačią veržiasi dulkės ir šaltas vėjas, įsigykite ir prikalkite prie durų apačios specialią plačią juostą, kuri užsandarins duris lyg guminis kamštis. Plastiška juosta sandariai priglunda prie grindų arba slenksčio, bet netrukdo jų varstyti. Ši priemonė efektyviai užblokuoja šaltą orą iš lauko ir šilumą namo viduje žiemą, be to, sulaiko ir išorės dulkes, triukšmą, drėgmę, dūmus ir net vabzdžius.

Pirkite žaliąją elektrą

Sparčiai didėjant naftos ir dujų kainoms, dabar pats tinkamiausias laikas keisti namams šildyti naudojamą energijos šaltinį ir sumažinti šias sąskaitas.

Jei norite prisidėti prie klimato kaitos mažinimo ir sumažinti savo namo anglies pėdsaką, suraskite būdų, kaip sunaudoti mažiau dujų, o vietoj jų rinkitės elektrą ir įsigykite ją žalią – pasirinkite gamintoją, naudojantį atsinaujinančius energijos šaltinius.

Iki šiol gyventojai mūsų šalyje elektros energiją pirko iš visuomeninio tiekėjo, o šiuo metu visi vartotojai gali pasirinkti tinkamiausią elektros energijos tiekėją. Tad pats laikas rinktis žaliosios elektros tiekėją – tai puikus būdas padėti planetai ir kartu sutaupyti anglies dioksido bei pinigų.

Modern houses with solar panels on the roof for alternative energy. close-up

Įsirenkite saulės baterijas

Siekdami optimizuoti savo namo CO2 išmetimą, saulės baterijas galite įsirengti ant bet kokio namo stogo, o jų gaminamą švarią energiją naudoti namų reikmėms. Tiesa, reikia atsižvelgti į namo orientaciją ir pagalvoti, kokia geriausia saulės baterijų kryptis. Jūsų stogo orientacija saulės atžvilgiu gali turėti didelės įtakos bendram saulės energijos baterijų efektyvumui. Visa turima stogo erdvė į pietus arba pietvakarius turėtų būti panaudota saulės baterijų energijai gaminti.

Dvigubo stiklo dvipusiai saulės moduliai su saulės sekimo sistema pagamina 40 proc. daugiau elektros energijos nei tradicinė saulės elektrinė. O moderni saulės sekimo technologija, kai moduliai įrengiami ant saulės judėjimą danguje sekančių platformų (angl. solar trackers), gali užtikrinti, kad baterijos kuo ilgiau būtų atsuktos į saulę, ir tai dar labiau padidina energijos generavimą.

Woman sitting on the floor with a book in front of the warmth of the fireplace in winter.

Rinkitės grindinį šildymą

Jei planuojate pertvarkyti senus namus, pasinaudokite proga įsirengti grindinį šildymą – šis itin efektyvus šildymo variantas sparčiai tampa populiari alternatyva radiatoriams. Ir ne veltui – tai pats patogiausias ir estetiškas energiją taupantis šildymo būdas, nes nereikalingi radiatoriai.

Nepriklausomų tyrimų duomenimis, priimtiniausias patalpų klimatas yra toks, kuriame grindų temperatūra svyruoja 19–29 °C, o oro temperatūra galvos lygyje – nuo 20 iki 24 °C. Šildant radiatorių arba konvektorių sistemomis pėdų lygyje yra šalčiau nei prie galvos. Grindinis šildymas skleidžia švelnią šilumą per visą grindų paviršių ir tolygiai šildo visą kambarį. Iš tikrųjų dėl spinduliuojamos šilumos šildote tik pirmuosius du metrus oro erdvės nuo grindų. Toks šildymas leido sumažinti energijos sąnaudas pasitelkus žemą temperatūrą.

Kiekviena modernios sistemos grindų zona namuose gali būti valdoma atskirai ir šildoma skirtingai.

Elektrines grindų šildymo sistemas galima montuoti tiesiai ant senų grindų. Šildymo kontūrai projektuojami veikti esant maksimaliai 55 °C temperatūrai, o tai užtikrina, kad medinės arba plytelių grindys neskiltų.

Dėl didelio efektyvumo ir mažų energijos poreikių grindinis šildymas idealiai tinka namuose, kur ant stogo sumontuotos saulės baterijos, gaminančios energiją grindims šildyti.

Tapkite gaminančiu energijos vartotoju

Gaminančiu energijos vartotoju gali tapti kiekvienas fizinis arba juridinis asmuo, įsirengęs saulės, vėjo ar biomasės energijos išteklius naudojančias elektrines, ir pats gamintis elektros energiją. Tai galimybė elektros vartotojams pasigaminti žaliosios elektros energijos ne tik savo ūkio poreikiams, bet ir nesuvartotą elektros energiją tiekti į elektros tinklus, o atsiradus poreikiui ją susigrąžinti. Lietuvoje finansinę paramą galima gauti įsirengiant nedidelės galios saulės elektrines.

Gaminantis vartotojas elektrą gamina ir naudoja toje pačioje vietoje. Jis turi dvikryptės apskaitos elektros skaitiklį, kuris apskaito į tinklą patiektos elektros kiekį ir iš tinklo suvartotos elektros kiekį. Kai pasigamintos elektros jam nebeužtenka, elektra perkama iš tiekėjo įprasta tvarka.

Kai elektros naudotojas neturi galimybės įrengti elektrinės elektros energijos vartojimo vietoje arba gyvena daugiabutyje, jis gali tapti nutolusiu gaminančiu vartotoju, investavęs į ne vieno investuotojo valdomas saulės elektrines. Nutolęs gaminantis vartotojas jam priklausančią žaliąją elektrą naudoja viename taške, o ją gaminasi kitoje vietoje, esančioje elektrinėje. Šie du taškai gali būti ir gretimi sklypai, ir skirtingos šalies vietovės. Nutolusios elektrinės pagamintas energijos kiekis yra priskiriamas kiekvienam vartojimo objektui atskirai, proporcingai pagal iš anksto išdalytą ir objektui priskirtą elektrinės galią.

Close-up of woman pointing at display and controlling the light in her apartment with smart home system which hanging on the wall

Gyvenkite išmaniuose namuose

Padarykite savo namus patogesnius gyventi su išmaniaisiais įrenginiais. Svarbus pirmasis žingsnis norint suprasti savo energijos suvartojimą, yra energijos pirkimo ir naudojimo monitoringas. Taip pat svarbu tikslingas energijos suvartojimo mažinimas ir jos taupymas.

Toks paprastas dalykas kaip termostatas gali padėti taupyti energiją ir padėti padaryti namus ekologiškesnius. Išmanioji šildymo arba vėsinimo temperatūros, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų kontrolė yra puikus pavyzdys, kaip išmanieji įrenginiai padeda sukurti komfortą ir taupyti energiją. Išmanieji termostatai gali automatiškai reguliuoti temperatūrą, atsižvelgiant į tai, kur pastate yra žmonių, arba pradėti veikti prieš jiems pareinant į namus. Darniai veikiančios sistemos, pradedant užuolaidų atitraukimu ir muzikos įjungimu, baigiant apšvietimo pritaikymu, gyventojams judant po kambarius, padeda automatiškai palaikyti maksimalų komfortą ir išvengti nereikalingų išlaidų.

Svarbu visoms sistemoms kartu valdyti pasirinkti patikimą išmaniojo namo technologiją, suderinamą su visais gamintojais, nes viena didžiausių kliūčių diegti išmanų namų valdymą yra nesuderinamumas tarp gamintojų. Reikėtų rinktis tokias technologijas, kurios leidžia nesunkiai integruoti naujus produktus, nepriklausomai nuo gamintojo, ir taupo elektros energiją.

Persėskite į elektromobilį

Yra daugybė būdų būstą ir gyvenamąją aplinką padaryti ekologiškesnius. Antai elektromobilis ir jo dvikryptis akumuliatorius gali atrodyti kaip mokslinė fantastika, bet tai jau yra realybė: elektromobilio energija iš jo akumuliatoriaus gali „įkrauti“ namą.

Ar „Audi“ elektromobilis, kol stovi nenaudojamas, galėtų padėti sumažinti namų sąskaitas už elektros energiją? O gal galite užsidirbti pinigų parduodami energiją iš savo elektrinės transporto priemonės akumuliatoriaus atgal į tinklą? Tokia sistema ypač praverstų tiems, kurie turi privačias saulės jėgaines. Saulėtą dieną sukaupta perteklinė elektros energija galėtų būti kaupiama stovinčio automobilio baterijoje, o vėliau galėtų būti panaudota namų poreikiams.

Australijoje ir Europoje daugėja elektra varomų transporto priemonių ir jų įkrovimo infrastruktūros. O „Audi“ ir „Nissan“ su tinklų technologijų kompanijomis jau pavertė dvikrypčio įkrovimo technologiją elektromobiliams realybe. Šalių vyriausybės tvirtina, kad draudimas prekiauti naujais benzininiais ir dyzeliniais automobiliais gali įsigalioti 2030 metais.

Ir nors Švedijos „Volvo“ kompanija neseniai paskelbė, kad elektromobilių gamybos proceso metu išmetama 70 proc. daugiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų nei gaminant automobilius su benzininiais varikliais, daugiausia dėl CO2 taršos intensyvumo, kuriuo pasižymi akumuliatorių ir plieno gamyba, tačiau tikima, kad pats elektromobilis „per eksploatavimo laikotarpį“, t. y. per 9 metus, palieka gerokai mažesnį CO2 pėdsaką, palyginti su panašia, benzininiu varikliu varoma versija.

Nors tai reiškia, kad prireikia ilgesnio eksploatavimo laikotarpio, kol kompensuojamas didesnis gamybos metu išskirtų teršalų kiekis, svarbu, kad kitame laido gale jis būtų įkraunamas ekologiška energija, pavyzdžiui, vėjo ar saulės energija.

Taigi žingsnis po žingsnio įmanoma paversti seną namą aplinkai draugišku statiniu, jo nenugriovus (nes griovimo darbai irgi sukeltų taršą) ir kapitaliai nerekonstravus, o tik mažinant suvartojamą  energiją, naudojant atsinaujinančius jos šaltinius, renkantis žaliąją energiją, galbūt kaupiant lietaus vandenį nuo jo stogo ar kitaip „žaliomis“ priemonėmis kompensuojant seno namo CO2 pėdsaką.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų