Pirmadienį įvyko Šiaurės rago skvero Klaipėdoje atviro projekto konkurso viešas darbų aptarimas, kurio metu komisija paskelbė savo verdiktą.
Klaipėdos architektas Romas Gailius savo „Facebook“ paskyroje įvardino, kad pirmąją vietą užėmė projektas „Šiaurės krantas“. Jo autoriai – „PUPA. Life over space“ (registruota MB PUPA – strateginė urbanistika). Autoriai: Tadas Jonauskis, Justina Muliuolytė, Lukas Kulikauskas, Jūratė Volkavičiūtė, Linas Ūsas, Augustė Klimanskytė.
Projektuojamas Šiaurės rago skveras – viešoji erdvė Klaipėdos mieste, dešiniajame Danės upės krante, atkarpoje tarp Pilies tilto ir Kuršių marių.
Dėl unikalios lokacijos ir kultūrinių sluoksnių skveras turėtų tapti reprezentacine miesto viešąja erdve, atskleidžiančia skirtingus istorinius ir kultūrinius sluoksnius, formuojančia miesto jungtis su Danės upe ir Kuršių mariomis.
Vienas iš konkurso lūkesčių buvo atrasti kaip Šiaurės rago skveras gali atitinkti šiandienines architektūrines tendencijas bei atliepti skirtingus miesto gyventojų ir svečių poreikius.
Nugalėjusio projekto – „Šiaurės krantas” tikslas, pasak autorių, yra sukurti viešąją erdvę, kuri būtų patogi pasiekti keltą bei jauki ilsėtis prie vandens ir stebėti uostą. Tai autoriai siūlo padaryti kuriant dvejus lygius, kuriuos atskirtų senųjų pastatų vietoje esanti želdinių juosta.
„Du takai tai žemesnis palei Danę esantis istorinio uosto charakterio takas bei funkcionalus takas palei Memelio miestą. Abu susijungia atviroje erdvėje prie marių ir perkėlos į Smiltynę.
Svarbiausios projekto „Šiaurės krantas” vertybės tai:
-
Saugomas ir atkuriamas istorinis vietovės kontekstas. Tai medinis krantinės takas, medžiagos (akmuo, brukas) bei mažoji architektūra žymi buvusį užstatymą, matomi ir atpažįstami uosto elementai – laivų švartavimosi stulpeliai, krantinė, įvairi įranga.
-
Moderni ir patogi viešoji erdvė miestiečiams. Tai platūs takai ir praėjimai, žaidybinis elementas-skulptūra prie marių ir kelto, skirtingos poilsio erdvės – daug suolelių su vaizdu į vandenį ir po medžiais, krantinė-turėklas pasirėmus stebėti uostą”, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.
„Bene svarbiausia Šiaurinio rago skvero funkcija yra takas į keltą, Smiltynę. Tad skvere numatomi tiesūs, patogūs, platūs ir aiškūs takai pėstiesiems ir dviratininkams, takai pritaikyti dideliems poilsiautojų srautams vasarą.
Su gretimomis teritorijomis skveras taip pat gerai sujungtas: pėsčiųjų takas po Pilies tiltu, pasukamas naujas pėsčiųjų tiltas per Danę į pietinį krantą, nusileidimai į žemesnį skvero taką prie vandens yra numatyti taip, kad sutaptų su gatvelėmis tarp Memelio miesto kvartalų.
Taip pat numatomi dviračių takai – palei Memelio miestą takas link kelto, pakylantis ant tilto ir link Danės gatvės, palei marias aplink Memelio miestą”, – nurodoma projekto aprašyme.
Architektūrinę ir urbanistinę struktūrą projekto autoriai išskaido į keturias zonas: 1. Lėto pasivaikščiojimo, žemesnis takas palei upę vandens stebėjimui ir poilsiui; 2. Želdinių ir istorinio užstatymo juosta su suoleliais; 3. Atvira erdvė prie marių ir perkėlos stebėjimui; 4. Viršutinis takas greitam ėjimui į keltą palei Memelio miestą.
Siūlomos ilgaamžėms, natūralios, Klaipėdai būdingos medžiagos – medis, brukas, granitas. „Naudojame medžiagas, kurios jau dabar randamos ir atpažįstamos skvere ir visame mieste. Taip išlaikomas vietos identitetas, mažų elementų atpažįstamumas, vieningas visų miesto erdvių charakteris”, – sako „Šiaurės kranto” autoriai.
Iš viso Šiaurės rago skvero Klaipėdoje atviram projekto konkursui buvo pateikti 4 darbai.
Antrąją vietą užėmė projektas „Banga“.
UAB „G.A.L. architektai“. Autoriai: Adomas Šablevičius, Eglė Žemaitytė, Polina Kalugina, Eglė Buikaitė, Vaidotas Paliulionis, Gintautas Vieversys, Gina Vieversytė.
Trečioji vieta atiteko projektui „Amo mare“.
Ketvirtąją vietą užėmė „Dune/Kopa“.
Konkurso projektų vertinimo komisiją sudarė architektai – ekspertai, patyrę planuojant miestų viešąsias erdves – dr. Edgaras Neniškis, Edmundas Andrijauskas, Petras Džervus, Mantas Daukšys, dr. Inga Urbonaitė-Vadoklienė, Laima Šliogerienė, Arūnas Kilišauskas – bei architektai, atstovaujantys Klaipėdos miesto savivaldybės administracijai – Kastytis Macijauskas ir Marijus Mockus.
Konkurso prizinis fondas – 20 000 eurų. Skelbėjas: UAB Memelio miestas. Organizatorius: Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija.
5 komentarai. Leave new
Gražus projektas!
Papuoš miesto senamiestį kada bus užbaigtas.
Ble kam iš vis skelbti konkursą kai išrenką tokį mėšlą.
Kiek galima gadinti per amžius būtą ir gyventą- prigyventą istorinį senovinį miesto upės pavadinimą – DANGĖS upė ? Dabar projekto aprašymuose -komentaruose vėl iškraipomas tikrinis upės pavadinimas. Atkuriama puiki, patogi krantinė… Aš dar puikiai pamenu palei Dangę buvusius ir tarnavusius upei bei miestui praktiškus pastatus: – sandėlius
bei administracinius… Teko ir darbuotis. Ir tai viskas buvo, gyveno, veikė prie Dangės upės !!! Negalima keisti, žaloti, gadinti Klaipėdos (Mėmelio) istorinės praeities ir atminties !
Besuprantu uzsienyje renka kad grazibti miestus o cia kad juos bjauroti pasirenkant pigiause variabta parsidace del pinigu visaj
Konkurse nebuvo nei vieno stipraus projekto, tačiau ne tai blogiausia. Blogiausia, kad buvo išrinktas bene prasčiausias, „trinkelinis” projektas. Kyla klausimas dėl komisijos kompetencijos, Klaipėda, kas ten vyksta pas jus, čia bus reprezentacinė erdvė?
Nejuokaukit, čia bus eilinis trinkelių filosofijos įgyvendinimas…….