Pabėgimas prie jūros: prabangūs apartamentai, išsiskiriantys lenktų linijų fasadu


Palangos pajūrį papildė vienas įspūdingiausių poilsio paskirties objektų – kompleksas „EGLĖ apartamentai“. Generalinės rangos paslaugas teikusios įmonės „Conresta“ direktorius Lukas Laukaitis džiaugiasi profesionalų komanda ir dar vienu įgyvendintu išskirtiniu Lietuvoje projektu.


Tikslus objekto pavadinimas:  „EGLĖ apartamentai“, Palanga

Užsakovas:  UAB „Turto valdymo ir Investicijų grupė“

Generalinis rangovas: UAB „Conresta“

Architektas: Donatas Rakauskas

Įgyvendinimo metai: 2018

 

Sudėtingą projektą įgyvendino generalinės rangos bei statybos paslaugas teikianti bendrovė „Conresta“, veiklą pradėjusi 2009 m., o šiemet tapusi ketvirtąja statybų bendrove Lietuvoje. Tai viena sparčiausiai augančių įmonių Lietuvos statybų sektoriuje. 2016 m. bendrovė pateko tarp 1 000 pažangiausių Europos kompanijų, kurių sąrašą sudarė Londono vertybinių popierių birža (LSEG), o įtakingas JAV verslo žurnalas „Inc“ paskelbė įmonę „Conresta“ trečia sparčiausiai besivystančia statybos bendrove Europoje.

Pastatas organiškai įsilieja į aplinką

Į kultūros paveldą įtrauktoje teritorijoje pušų apsuptyje netoli Meilės alėjos įsikūrę „EGLĖ apartamentai“ – architektūros ir meno kūrinys ant Baltijos jūros kranto. Keturių aukštų komplekse įrengti 73 apartamentai su terasomis arba lodžijomis. Unikali pastato forma atkartoja gamtoje vyraujančias netaisyklingas linijas. Pirmąjį apartamentų aukšto korpusą sudaro atskiri statinio elementai. Jų apdailai buvo pasirinktas rankų darbo plytų mūras, primenantis eglės medžio kamieno reljefą.

Pastatas įgauna vientisumą per sujungtus atskirų korpusų antrą, trečią ir ketvirtą aukštus. Organiškų formų panoraminiai langai harmoningai įsilieja į darnų pušų apsupties paveikslą. Sudėtingam projektui įgyvendinti pasirinktos itin kokybiškos ir ilgalaikės medžiagos, kurios laikui bėgant sensta kartu su žmogumi ir įgauna vis ryškesnį charakterį.

„Pušų apsuptyje įsikūrusio statinio architektūros užmojai buvo tikrai sudėtingi, tačiau pažangūs sprendimai, komandos profesionalumas bei ilgametė patirtis leido išlaikyti tinkamą pastato geometriją, suvalgyti sudėtingą konstrukciją, – džiaugiasi įmonės „Conresta“ direktorius L. Laukaitis. – Statant pastatą, teko įveikti daug iššūkių ir pasitikrinti jėgas, dažnai standartiniai sprendimai netiko, todėl buvo imtasi modernių.“

Sudėtinga konstrukcija ir unikalios formos

Architekto Donato Rakausko kurtam pastatui būdinga sudėtinga konstrukcija bei unikalios formos: prabangūs „EGLĖ apartamentai“ išsiskiria plastiškai išsidėsčiusių lenktų linijų fasadu, kolonomis pakeltu antruoju aukštu ir skirtingų tipų apdailos sijomis, integruotomis į perdangą. „Norisi stipriai pagirti statybininkus ir betonuotojus, kuriems tikrai teko padirbėti, kad suvaldytų lenktų formų konstruktyvą“, – sako architektas D. Rakauskas.

Keturių aukštų, 8 200 m² bendrojo ploto su požemine automobilių saugykla (2 135,50 m²) statinio konstrukcinė dalis monolitinė, o pagrindinės pastato svorį laikančios konstrukcijos yra gelžbetoniniai pamatai, kolonos bei perdangos. „Pastate įrengti 73 apartamentai po 2–4 kambarius, jų plotas siekia nuo 40 iki 120 m². Taip pat įrengta moderni sporto salė ir erdvi 67 vietų požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, – pasakoja architektas. – Viduje integruota daug išmaniųjų sprendimų: biometrinės durų spynos, leidžiančios, pateikus pirštų antspaudus, patekti į apartamentus ir automobilių stovėjimo aikštelę, kurioje taip pat veikia ir automobilio numerio nuskaitymo sistema.“

Pasak architekto, pirmojo apartamentų aukšto korpusas sudarytas iš atskirų detalių. Kaip pagrindas pasirinktas vertikalus rankų darbo plytų mūras, atkartojantis medžio kamieno reljefą. Antrasis, trečiasis ir ketvirtasis aukštai įgauna vientisumo jungiant korpusus, lenktų formų panoraminiai langai įsilieja į darnų pušų ir parko apsupties paveikslą. Daug investuota į apartamentų aplinkos sutvarkymą, tačiau svarbiausia, ko gero, čia yra jūra. Vaizdus į šią gamtos stichiją garantuoja pora minučių kelio nuo pastato iki jos.

Įspūdingos bendrosios erdvės

„Kaip pastato išskirtinumą norėčiau paminėti ir tai, kad užsakovas nepagailėjo lėšų, dėmesio bendroms erdvėms: dideliam holui, įspūdingam atriumui. Apartamentų gyventojai, kildami stikliniu liftu, turės galimybę grožėtis Eglės Babilaitės išskirtinai šiam projektui kurtomis freskomis, – aiškina „EGLĖ apartamentai“ kūrėjas. – Šis sprendimas techniškai itin sudėtingas ir visiškai netradicinis kaip interjero dizainas Lietuvoje. Specialus apšvietimas sukurs galimybę kūrinį apžiūrėti atidžiau.“

Apartamentų architektas D. Rakauskas didžiąją savo gyvenimo dalį praleido Palangoje. Per daugiau nei 25-erius darbo metus jis suprojektavo apie 50 pastatų, kurių didelė dalis sulaukė ypatingo dėmesio, buvo įvertinti apdovanojimais ir premijomis. Manoma, kad į kultūros paveldą įtrauktoje teritorijoje pastatytas šis objektas taip pat taps vienu iškiliausių šių laikų Palangos architektūros kūrinių.

Fasadui pasirinktos vienos prabangiausių pasaulyje plytų

Inovatyvi, technologiškai pažangi ir itin šiuolaikišku požiūriu išsiskirianti generalinės rangos ir statybos paslaugas teikianti bendrovė „Conresta“ rūpinosi, kad „EGLĖ apartamentai“ darbų kokybė būtų nepriekaištinga, atitiktų visus užsakovo poreikius. Tiek projektuodama šį unikalų statinį, tiek vykdydama statybos darbus, bendrovė naudojo skaitmeninę BIM platformą (angl. Building Information Modeling), kuri leidžia užsakovams stebėti visą projektavimo eigą 3D formatu, o tai padeda lengviau perprasti projekto sprendinius, valdyti išlaidas, išvengti klaidų, užtikrinti tikslesnį inžinerinių projekto dalių suderinamumą, mažinti statybų vėlavimo tikimybę. Įmonės „Conresta“ vadovas L. Laukaitis teigia, kad šis statinys sudėtingas architektūrine koncepcija. „Pastatas turi gelžbetoninę apdailinę siją su medžio struktūros paviršiumi. Buvo nelengva išlenkti pastato formas ir išlaikyti tinkamą geometriją. Galime pasidžiaugti, kad tai pirmasis statinys Lietuvoje, kuriam specialiai buvo gaminamos pagal pastato fasadą lenktos plytos (jos apdailai naudotos ir interjere)“, – pasakoja L. Laukaitis.

Vienomis prabangiausių pasaulyje plytų „Petersen“ siekta atkartoti ne tik pajūrio gamtos diktuojamas spalvas, bet ir tekstūras. Šios rankų darbo molio plytos gaminamos Danijoje. Projektui įgyvendinti naudota viena naujausių jų rūšių „Kolumba“. Išskirtinės išvaizdos fasadui pritaikytas gaminys laikui bėgant suteiks jam tik dar solidesnį vaizdą. Prie pastato išorės dera ir teritoriją rėminanti sendinta tvora.

Pasak įmonės „Conresta“ vadovo, pastate įdiegtos modernios inžinerinės eksploatavimo technologijos. Apartamentai suprojektuoti taip, kad energijos sąnaudos patalpoms šildyti ir vėdinti būtų kuo mažesnės. „Sumontuotas B klasės dujinis šildymas yra autonominis, išsiskiria energiniu naudingumu bei efektyvumu. Katilai per atstumą reguliuojami išmaniosiomis sistemomis. Pastate įdiegta išmani įėjimo kontrolės sistema su pirštų antspaudų patikra, išmaniosiomis telefonspynėmis, sumontuota apsauginė signalizacija“, – vardija L. Laukaitis. Paklaustas, ar statybų metu kurortiniame mieste buvo kreipiamas dėmesys į ekologiją, vadovas atsako, kad tai savaime suprantama – visuomet didelis dėmesys skiriamas tvarkai, šiukšlių rūšiavimui bei bendrai statybvietės tvarkai.

Sudėtingi langų ir stumdomųjų durų sprendimai

Pastato sudėtingumas, išskirtinumas – lenktos linijos ir nestandartiniai jo kampai. „Šiame projekte buvo labai daug įdomių ir technologiškai naujų bei sudėtingų sprendimų, sukurtų būtent jam. Tai parodė, kad galime įgyvendinti pačias drąsiausias architektų vizijas ir ateityje“, – įsitikinęs aliuminio konstrukcijų gamyba ir montavimu užsiimančios įmonės „SKP Aliuminis“ vadovas Arūnas Jackonis. Bendrovė išskirtiniams apartamentams Palangoje pagamino ir sumontavo langus, stumdomąsias duris bei fasadines vitrinas. „Tam prireikė ypač daug meistriškumo, – antrina ir įmonės aliuminio konstrukcijų projektų vadovas Andrius Zokaitis. – Tai tikrai nebuvo standartiniai langai, įprasti sprendimai: lenkti stiklai, kampai – visam tam reikėjo daugiau laiko ir pastangų įgyvendinti. Kad išpildytume architekto viziją, teko užsakyti specialių detalių, komplektuojamųjų medžiagų.“ Bendras plotas, kuriuo statybų metu rūpinosi „SKP Aliuminis“, sudarė 2 600 m². Kaip pasakoja abu įmonės atstovai, objekte „EGLĖ apartamentai“ jų įmonės sumontuotos vieno pasaulio lyderių, gamintojo ir sistemų kūrėjo, „Schüco“ aliuminio ir stiklo sistemos: langų „Schüco AWS 75 SI“, stumdomųjų durų „Schüco ASS 70 HI“ su papildomais terminiais intarpais.

Aukšti standartai ir pastato viduje

Anot architekto D. Rakausko, nebuvo paprasta pastate įrengti požeminę aikštelę ir pirmuosius pastato aukštus – objektas yra teritorijoje, kurioje aukšti gruntiniai vandenys, tad teko įdėti pastangų ir pasitelkti papildomų technologijų. Vykdant užsakovo pageidavimus ir įgyvendinant architekto sumanymus, objekte dauguma pagrindinių medžiagų yra išskirtinės, atkeliavusios užsakius jas iš svečių šalių. Apartamentų balkonuose sudėtos „Ipe“ terasinės lentos iš Brazilijos. Pastato viduje įrengti du keleiviniai stiklu dengti „Schindler“ liftai, už kurių – rekordinio dydžio freska ir specialus šiam meno kūriniui skirtas apšvietimas. Liftų maksimali keliamoji galia – 1 125 kg, jų kabinų vidaus apdaila – stiklas nerūdijančiojo plieno rėmuose, grindys – kalkakmenis.

Pastatui originalumo ir išskirtinumo suteikia apartamentuose dominuojantis betonas, plytos, originalios detalės, šviesios spalvos, papildomai išryškintos tamsiais spalviniais aspektais. Pastato vidaus grindys ir laiptinės – iš natūralaus kalkakmenio, turėklai žalvariniai.

Apdailai – ne tik estetiniai reikalavimai

Medžiagų kokybei, jų specifikacijoms projekte kelti itin aukšti reikalavimai. Prie šio objekto interjero ir eksterjero prisidėjęs salonas „Aklota“ parinko pastato apdailos medžiagas, prisidėjo prie tiekimo ir įrengimo sprendimų. Įmonės specialistai, sukaupę ne vieno dešimtmečio patirtį, naudoja apdailos medžiagas, kurios nepraranda savybių ir po daugelio metų. Dėl šios priežasties jas mielai renkasi tiek architektas D. Rakauskas, tiek kiti. Ne viename objekte galima aptikti „Ipe“ terasos lentų, lauko takų ir laiptų iš kvarcito, vidaus patalpose (grindys, laiptai, palangės) ir lauko fasadams naudojamo juros marmuro. Įmonės naujiena – rankų darbo plytos „Petersen“, naudotos statinyje tiek lauko, tiek vidaus apdailai. Taip pat numatyta naujoviška grindų danga sporto komplekse iš dulkes sulaikančios kiliminės dangos „DESSO AirMaster®“. „Dangos technologija sukurta taip, kad sugaudytų ir sulaikytų kietąsias daleles. Smulkias dulkes ji sugauna ir sulaiko aštuonis kartus veiksmingiau negu kietoji grindų danga ir keturiskart veiksmingiau negu įprastos kiliminės dangos, – aiškina įmonės vadovas Gintaras Trepėnaitis. – Jos atsiradimas kiliminę dangą, skirtą naudoti visuomeninėse patalpose, kilstelėjo į aukštesnį lygį.“

Pasak G. Trepėnaičio, architekto idėjoms įgyvendinti viso pastato vidaus koridorių, laiptinių grindų dangoms, vidaus palangėms, taip pat lauko lodžijų fasadų sienoms jų įmonė tiekė juros marmuro (sin. juros kalkakmenis) dangą. Taip pat numatyta naudoti ispaniškojo marmuro ir kitas dangas. „Juros kalkakmenis yra labai įdomios struktūros (grūdėtumo), su fosilijomis. Savo „atmintyje“ akmuo saugo jau nebeegzistuojančių augalų, gyvūnų daleles, įspaudus ir liekanas. Dėl jų danga ne tik papildoma įvairiais mineraliniais junginiais, bet ir įgauna nepakartojamą estetinį vaizdą. Juros kalkakmenį galima poliruoti, naudoti tiek lauke, tiek viduje“, – medžiagos pranašumus įžvelgia specialistas. Šiame projekte labai daug tokių vienetinių sprendimų, gausu įdomių minčių, ekstravagancijos, kokybiškų medžiagų, kurios ir po 50 metų atrodys taip pat puikiai.

Išmaniosios saugos sistemos – į teritoriją ir pastatą galima patekti be raktų

Užsakovas, projektuodamas aukštos klasės apartamentus, pasirinko patikimą partnerį „Hansab“, kuris suprojektavo pažangius kompleksinius sprendimus, užtikrinančius pastato saugumą ir funkcionalumą. Objekto „EGLĖ apartamentai“ saugumui užtikrinti pasirinktos šiuolaikinės technologijos. Įdiegti aukšto patikimumo apsaugos ir gaisro aptikimo sprendimai leidžia greičiau ir efektyviau identifikuoti incidentus. Į teritoriją ir pastatą galima patekti be raktų. „Durys valdomos biometriniais pirštų skaitytuvais. Tai vienas saugiausių ir patogiausių būdų įeiti į teritoriją ar pastatą. Šis sprendimas užkerta kelią klastojimui ir dublikatams“, – aiškina įmonės projektų vadovas Gintaras Čaikauskas. Svečiams identifikuoti ir priimti įdiegti vaizdo pasikalbėjimo įrenginiai. Jiems esant galima matyti, kas nori patekti į teritoriją ar pastatą. Visuose butuose įrengti aukštos raiškos skystųjų kristalų ekranai su vartų / durų valdymu. Per šiuos ekranus buto savininkas gali komunikuoti su svečiu jį matydamas ir girdėdamas. Jeigu buto savininko nėra namuose, jis gali bendrauti nuotoliniu būdu, naudodamasis telefono programėle.“

Tam, kad būtų galima patekti į automobilių stovėjimo aikštelę, įrengta valstybinių numerių nuskaitymo sistema. Kiti būdai, bandant patekti į teritoriją, yra blokuojami vartais, turinčiais GSM atidarymo funkciją. Visoje teritorijoje sumontuoti aukšto lygio vaizdo stebėjimo sprendimai leidžia stebėti ne tik lauko teritoriją, bet ir pastato vidų 24 val. per parą ir septynias dienas per savaitę.

„Hansab“ įdiegti naujausių technologijų sprendimai „EGLĖ apartamentai“ suteikia aukštą saugumo lygį ir modernumo atspalvį. Bendrovės siūlomus inovatyvius technologinius sprendimus sudaro konsultacijos, programinės įrangos kūrimas bei integracija, instaliacijos, priežiūra ir palaikymas.

Tinkama techninė priežiūra maksimaliems rezultatams

Inovatyvių inžinerinių sprendimų įmonių grupės „Taem Group“ atstovai, nagrinėdami projekto „EGLĖ apartamentai“ dokumentaciją, atkreipia dėmesį, kad architektūra bus tikrai išraiškinga. „Projekto sprendiniai sufleravo, kad reikės aukštos statybos darbų kokybės, o techninės priežiūros specialistai turės dirbti labai kruopščiai, rūpestingai ir atsakingai, – darbų pradžią prisimena UAB „Taem Group“ rinkodaros direktorius Virginijus Palubinskas. – Bendraudami su užsakovu supratome jo poreikį užtikrinti aukštą būsimo pastato kokybę. Projektui įgyvendinti buvo naudojamos ir kreditinės lėšos, todėl, bankui reikalaujant, už tinkamas techninės priežiūros paslaugas buvome atskaitingi tiek tiesioginiam užsakovui, tiek projektą kredituojančiam bankui. Būtent banko reikalavimu bendrovė rengė tarpines statybos techninės priežiūros ataskaitas, kad jis, remdamasis objektyviais duomenimis, galėtų vertinti projekto pažangą ir kreditinių lėšų naudojimo tinkamumą.“

Apie UAB „Taem Group“ darbus jos rinkodaros vadovas sako, kad įprastai įmonės specialistai, atlikdami statybos darbų techninę priežiūrą, kontroliuoja atliekamų darbų kokybę, kuri susideda iš naudojamų medžiagų bei gaminių kontrolės, tinkamo darbų technologinio atlikimo, taip pat kontroliuoja atliktų darbų apimtis, projekto sprendinių atitikimą, tikrina, kaip tvarkoma statybos darbų dokumentacija, rūpinasi, kad būtų tiksliai fiksuojami atlikti darbai, užtikrinamas teisingas atliktų darbų aktavimas bei atsiskaitymas už juos.

Objekte dirbusi komanda sutartinai tvirtina, kad visada smagu dirbti su projektais, kurie išsiskiria architektūra, kompleksiškumu, reikšmingumu ir techniniu sudėtingumu.

„EGLĖ apartamentai“ arch. nuotr.

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų