Šios įmonės sfera – Lietuvos įmonės, turinčios didelių pramoninių kaminų, siekiančių iki 250 metrų. Aukščiausios kvalifikacijos specialistai atlieka viską: tvarko techninę dokumentaciją, teikia dūmtraukių apžiūros, konstrukcijų ekspertizės, projektavimo, remonto, griovimo ir statybos darbus. „Prižiūrime tokių įmonių kaminus, kaip „Lietuvos energija“, „Litesko“, „ Akmenės cementas“, „Orlen Lietuva“, „Šiaulių energija“, „Kauno energija“, Ignalinos atominė elektrinė“, – savo partnerius vardija įmonės direktorius Vitas Stulgė. – Dirbame ir su didžiaisiais, ir su mažesniais šilumos gamintojais ir tiekėjais.“
Naujesnės technologijos paspartino irimą
Kadangi naujų aukštųjų kaminų statyba finansiškai atsieina labai daug, šiandien praktiškiau juos restauruoti, o nuolatinė priežiūra pailgina jų eksploatavimo laiką. Kai senieji kaminai buvo projektuojami ir statomi, juose buvo įrengiami galingi katilai, pritaikyti labai didelei galiai. Šiandien tokios energijos poreikis yra sumažėjęs, statomi kondensaciniai ekonomaizeriai, ekonomiški katilai, todėl išmetamų dūmų srautas yra sumažėjęs, natūraliai krenta ir jų temperatūra.
Kaminai pritaikyti sauso oro sąlygoms, todėl nuolatinis drėgnų dūmų srautas jiems kenkia, dūmtraukiai primirksta ir ima sparčiai irti. Mūrinio kamino plytos peršąla, jos pritaikytos tik 150 peršalimo ciklų, po jų ima byrėti. Gelžbetoniniai kaminai irti pradeda, kai įmirksta gelžbetonis, prasideda armatūros korozija, ji plečiasi ir ardo betoną, visa tai vyksta labai sparčiai. Privaloma imtis priemonių šiam procesui sustabdyti.
Restauruotas – geriau nei naujas
„Mūsų išskirtinumas – dirbame su patikima vakarietiška bendrove „BASF“ CICIND. Ji pateikia technologijas, o mes galime jas pritaikyti Lietuvoje, – sako V. Stulgė. – Mes kaminų paviršių iš vidaus padengiame specialiomis dangomis, kurios suteikia galimybę dūmtraukį eksploatuoti įvairiausiais katilų darbo režimais ir naudojant įvairių rūšių kurą.“
Nestatant naujo kamino, neįdedant specialių įdėklų, paviršius paruošiamas, naudojant įvairias tamprias, atmosferai atsparias, kvėpuojančias dangas, kurios užkonservuoja statinį, taip kaminas pritaikomas darbui kondensacinėmis sąlygomis. Tokiomis medžiagomis padengiant dūmtraukio paviršių, jo eksploatavimo laikotarpį galima pratęsti ir kaminą padaryti netgi geresnį, nei jis buvo naujas. Be to, tai pigiau nei naujo kamino statyba.
Patirtis ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje
UAB „Aukstata“ ypač daug dėmesio skiria darbo kokybei, tai vienas pagrindinių įmonės principų. Atliktiems darbams suteikiama 10 metų ir ilgesnė garantija. „Lietuva – mažas kraštas, todėl dirbame itin atsakingai, žmonės apie mus sužino iš lūpų į lūpas“, – teigia įmonės direktorius.
„Mūsų darbo srities rinka Lietuvoje nėra labai didelė, daug patirties čia sukaupti sudėtinga, todėl mes savo akiratį plečiame būdami tarptautinės organizacijos CICIND (angl. International Committee on Industrial Chimneys) vienijančios pramoninių dūmtraukių priežiūra užsiimančias įmones pasaulyje, visateisiai nariai, – apie įmonės išskirtinumą pasakoja V. Stulgė. – Baltijos šalyse vieninteliai šioje organizacijoje atstovaujame dūmtraukių priežiūra užsiimančioms įmonėms.“
Vadovas patvirtina, kad įmonė atestuota Aplinkos ministerijos bei Energetikos inspekcijos. Ji įsidiegusi kokybės vadybos sistemą ISO 9001, turi darbų saugos, aplinkosaugos sertifikatus, joje dirba specialistai, turintys 20–30 m. savo srities darbo patirtį.
Apie pramoninius dūmtraukius ir jų problemas pasakoja vienos seniausios Lietuvoje specializuotos įmonės, atliekančios pramoninių dūmtraukių bei kitų energinių statinių remonto ir priežiūros paslaugas, UAB „Dūmtraukis“ direktorius Eduardas Anančenka.
JŪS UŽSIIMATE PRAMONINIŲ DŪMTRAUKIŲ REMONTU, KOKIŲ DAŽNIAUSIAI SU JAIS IŠKYLA PROBLEMŲ?
Visi Lietuvoje esantys pramoniniai dūmtraukiai yra pastatyti prieš 30 ar daugiau metų, todėl didžioji jų dalis yra smarkiai susidėvėję ir remontuotini. Dažniausi dūmtraukių pažeidimai: pažeista ar išgriuvusi dūmtraukių vidinės dalies futeruotė (apsauginis sluoksnis, įrengtas iš specialių plytų, ar užneštas specialus skiedinys), gelžbetoninio dūmtraukio stiebo betono ir armatūros pažeidimai, mūrinio dūmtraukio mūro skiedinio pažeidimai ir plytų eižėjimas, metalinių dūmtraukių korozija bei laikančiųjų konstrukcijų pažeidimai, netvarkinga žaibosaugos ir signalinio apšvietimo sistema, sukorodavusios ar kitaip pažeistos metalinės konstrukcijos.
IŠ KUR ŽINOTI, KAD JAU ATĖJO LAIKAS REMONTUOTI DŪMTRAUKĮ?
Pagal Lietuvoje galiojančias dūmtraukių naudojimo ir priežiūros taisykles turi būti atliekamos eilinės bei specialiosios dūmtraukių apžiūros. Apžiūros metu nustatomi defektai bei pažeidimai, surašomi apžiūros aktai ir visa tai sužymima dūmtraukio pase.
KAS GALI NUTIKTI, LAIKU NEPRADĖJUS REMONTUOTI DŪMTRAUKIO?
Laiku neatlikus remonto, gali būti pažeistas gelžbetoninių dūmtraukių betonas ar net armatūra, metalinių dūmtraukių stiebas gali sukoroduoti ir suplonėti iki neleistino storio, gali būti pažeistas mūrinių dūmtraukių rišamasis skiedinys ir plytos, nutrūkti suveržiamieji žiedai. Esanti netvarkinga žaibosaugos sistema gali turėti nenuspėjamų pasekmių. Be to, atliekančių dūmtraukio priežiūrą darbuotojų saugai užtikrinti privalo būti prižiūrimos dūmtraukių metalinės konstrukcijos, t. y. lipynės, signalinių šviesų aikštelės.
KUO JŪSŲ ĮMONĖ IŠSISKIRIA IŠ KITŲ, REMONTUOJANČIŲ DŪMTRAUKIUS?
Turime daugiametę patirtį, nebijome rimtų iššūkių, esame subūrę patyrusių ir veržlių savo srities specialistų komandą. Šiuo metu atliekame visus su pramoninių dūmtraukių remontais susijusius darbus. Be to, turime visus reikalingus kvalifikacinius atestatus, įmonėje yra įdiegta integruotos vadybos sistema, atitinkame standartus ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 ir OHSAS 18001:2007.