Šiaudai yra viena iš tų medžiagų, kuri dažniausiai lieka architektūrinių brėžinių paraštėse. Indijos architektūros biuras „Nudes“ siūlo keisti šias nuostatas. Šiaurinėje Afrikos dalyje įsikūrusioje Malavio provincijoje jie sukūrė modulinę mokyklą iš šiaudų. Akivaizdu, kad rezultatas nustebino net pačius architektus, nes šį projektą jau nominavo ne vienam apdovanojimui. Manoma, kad šis projektas yra realiausias pretendentas į „Archstorming” įsteigtą architektūros prizą, pagal nominaciją „Active Africa“.
Vidurinės mokyklos „Straw Bale School“ koncepcija su moduline medine konstrukcija ir išlenktomis sienomis, pagamintomis iš šiaudų rulonų – taip architektai pristato savo darbą.
Architektų studija „Nudes“, vadovaujami architekto Nuru Karimo, pasakoja, kad projekto vizija gimė, siekiant įgyvendinti visus užsakovų (Bengos parapijos misionierių bendruomenės) poreikius.
Bengos parapijos misionierių bendruomenė įsikūrusi 10 km į rytus nuo Malavio ežero ir apie 30 kilometrų į vakarus nuo Ntchisi miško rezervato. Būtent tokioje urbanizacijos nepaliestoje vietoje turėjo išdygti mokykla. Konkurso metu buvo paprašyta sukurti dizainą, kuriame būtų naudojamos vietos medžiagos ir statybos sistemos. Kiti pagrindiniai reikalavimai: tvarumas ir moduliniai sprendimai, kuriuos būtų galima pastatyti keliais etapais per kelerius metus.
Dalyviai taip pat buvo paprašyti įtraukti įvairias erdves, tarp jų ir klasių, biurų, kompiuterių patalpas, bibliotekas, laboratorijas ir gyvenamąsias patalpas studentams bei mokytojams, taip pat lauko erdvę gyvūnams ir žemės ūkiui.
„Nudes“ pasiūlymas grindžiamas moduline medinių konstrukcijų sistema, susidedančia iš medinių A-rėmų. Rėmai yra išdėstyti tiesiai, kad būtų sukurtos formos, kurių aukštis ir plotis skiriasi, nes kopėčių komponentai yra išstumiami į išorę. Modulinėje konstrukcijoje yra horizontalių protektorių, kurie palaiko šieną. Šios lentelės naudojamos pastato išorės formai formuoti. Kopėčios perkelia struktūrinę apkrovą ir atveria, kad sukurtų įvairias programines funkcijas atitinkančias erdves. Beje, projektiniuose pasiūlymuose buvo teigiama, kad vietoje šieno gali būti naudojama ir žemė, terakota.
„Mes norėjome išnagrinėti šiaudų rulonų naudojimo galimybes. Taip pat analizuoti kokią įtaką mokymosi atmosferai daro pamokos amfiteatruose“, – sakė N. Karezas.
Tvari statyba
Pasak architektų, pasirinktos kūgio formos leido palikti tarpus tarp aukščiausio stogo taško ir sienų. Tai buvo būtina dėl šviesos ir šviežio oro patekimo į patalpą. Šviežio oro cirkuliaciją palengvina ir specialiai paliktos spragos palei pamatus.
Architektas N. Karim pabrėžė, kad buvo atliktas išsamus šiaudų rulonų tinkamumo šiam projektui tyrimas, keliais dokumentais apibūdinantys jos galimybes atsparumo ugniai ir struktūrinių charakteristikų atžvilgiu.
Šiaudinių namų statybai naudojami šiaudai, molis ir mediena, iš kurios daromas namo karkasas. Tokie namai pasižymi didele šilumine varža, todėl tokiuose namuose yra šilta žiemą, o vasarą – vėsu. O atsparumas ugniai nėra mažesnis, nei standartinių medinukų. Tiesa, šiaudinio stogo storis paprastai siekia iki 30 centimetrų, tad papildomai jo šiltinti nereikia, tačiau dėl priešgaisrinės saugos reikalavimų iš vidaus pastogė turėtų būti dengiama gipso kartonu.
Tik pradžia
Malavio mokykloje pasirinktas geoterminis šildymas. O mokyklos pirmasis pastatas turėtų iškilti per pusantro mėnesio.
Architektų studija ketina toliau plėtoti šio projekto prototipus, kad išbandytų savo potencialą. Architektai planuoja sukurti skaitymo paviljoną iš šiaudų. Studija anksčiau eksperimentavo su kitomis neįprastomis medžiagomis savo projektuose, pvz., Mumbajaus kavinėje yra sienos, kėdės, stalai ir lemputės, pagamintos iš gofruoto kartono likučių.
Lietuvoje šiaudinių individualių namų statyba taip pat populiarėja. 2015 metais tokių namų buvo pastatyta vos šimtas, praėjusiais metais – du kartus daugiau. Apie šios medžiagos ilgaamžiškumą, paklausti specialistai šypsosi: „Jei nebus netikėtumų, viršutinį šiaudinio stogo sluoksnį – bent 10 ar 15 centimetrų – reikės pakeisti praėjus dvidešimt metų nuo statybų pabaigos“. Pasak meistrų, gerai suklotas ir prižiūrimas šiaudinis stogas ir namas tarnauja apie 70 metų.
Beje, šiaudinių namų interjerą galima įrengti taip pat kaip ir standartinių namų. Galimybės leidžia užapvalinti kampus, palikti griovius ar kitus raižinius. Taigi galimybės yra, reikia tik idėjos.
Projekto autorių vizualizacijos