STRUCTUM organizuojamas nacionalinis architektūrinių ir urbanistinių idėjų konkursas „Išmanusis miestas 9“ sulaukė rekordinio savivaldybių skaičiaus. Kasmet vis daugiau savivaldybių jungiasi prie tvarių iniciatyvų ir siekia kurti aukštesnę gyvenimo kokybę savo gyventojams. Šiemet dalyvauja net 9 Lietuvos savivaldybės, kiekviena jų – su unikalia urbanistine vizija ir ambicingais plėtros tikslais.
Projekte „Išmanusis miestas 9“ dalyvauja devynios savivaldybės: Anykščių, Jurbarko, Molėtų, Tauragės, Mažeikių, Lazdijų, Šalčininkų, Vilniaus rajonų savivaldybės ir Druskininkų savivaldybė. Kiekviena jų pristatė savo originalias vizijas, tikslus bei po kelias teritorijas, kurioms konkurso dalyviai kurs novatoriškus ir kontekstualius sprendimus, orientuotus į tvarią miestų plėtrą. Pateiktos savivaldybių teritorijos itin skirtingos: jų istorija, poreikiai ir galimybės skiriasi tiek architektūriniais, tiek urbanistiniais ar kraštovaizdžio sprendimais.
Į dalyvavimą projekte „Išmanusis miestas 9“ Anykščių savivaldybė žiūri kaip į didžiulę paskatą nuolat judėti į priekį, siekti užsibrėžtų tikslų, matyti ir jausti pasaulio tendencijų pulsą. Daug dėmesio skiriama bendruomeniškumui, solidarumui, orientuotam į kompetencijų konkurenciją ir naudą visai bendruomenei. Šiemet Anykščiams nestinga entuziazmo tikslingai eiti XXI amžiaus miesto kurorto statuso link. Savivaldybė įsitikinusi, kad projekto metu sugeneruotos idėjos būtų įgyvendintos, reikia labai nedaug – tik ryžto.
Tauragė yra viena žaliausių savivaldybių Lietuvoje. Jau daugelį metų savivaldybė orientuojasi į projektus, skatinančius tvarumą, ne pirmus metus dalyvauja projekte „Išmanusis miestas“. Šiemet Tauragės rajono savivaldybė dar labiau skatins strateginį požiūrį į žalio ir išmaniojo miesto plėtrą ir dės pastangas, kad pasiūlytas idėjas ir šį kartą būtų galima įgyvendinti.
Molėtai šiais metais siekia stiprinti savo kaip gyvenimo, verslo ir poilsio kurorto įvaizdį. Savivaldybės misija – miesto gyventojams kurti patogias, saugias, aukštos kokybės gyvenimo ir darbo sąlygas, gerinti gyvenimo kokybę, skatinti verslo investicijas į ūkinę ir komercinę veiklą, nesusijusią su taršia gamyba. Tokiai veiklai aptarnauti bus kuriama reikalinga socialinė, inžinerinė, susisiekimo ir kita infrastruktūra.
Druskininkų savivaldybė kasmet įgyvendina įvairių sričių projektus: sukuria patogesnes, patrauklesnes, kokybiškesnes sąlygas čia gyvenantiems žmonėms bei pateisina turistų lūkesčius. Tam, kad galėtų dar sparčiau augti ir vystytis, šiemet Druskininkų savivaldybė nusprendė dalyvauti projekte „Išmanusis miestas 9“, kuriame išsikėlė du esminius prioritetus: siekti aukštos gyvenimo kokybės užtikrinimo bei darnios ir harmoningos savivaldybės plėtros.
Jurbarkas – tai miestas, įsikūręs ypač gražioje vietoje prie Nemuno upės, kuri atlieka svarbų vaidmenį kuriant miesto viziją. Jurbarko savivaldybės tikslas – darnaus turizmo vystymas, keleivinio ir pramoninio uostų atnaujinimas, įrengiant Nemuno upės prieigas, susiejant jas su turistų lankomais objektais. Taip pat įrengti daugiausia gyventojų turinčias daugiabučių namų vidines kvartalų erdves, kuo daugiau viešųjų erdvių žmonių bendrystei, nepamirštant želdynų.
Mažeikių rajono savivaldybė gali didžiuotis ne tik gamtos ir istoriniais paminklais. Jame veikia daug pramonės įmonių nuo svarbiausios šakos – naftos perdirbimo, taip pat metalo ir medienos apdirbimo iki maisto ir medicinos prekių gamybos bei statybos ir žemės ūkio sektorių. Šių metų konkurse savivaldybė dalyvauja su unikaliais siekiais tvaraus miesto kūrimo ir gyventojų pritraukimo link. Mažeikių rajono tikslai orientuojami į pramonės zonos su užimtumu, naujų darbo vietų kūrimą, verslo plėtrą. Siekiama, kad Mažeikių gyventojai turėtų darbo vietas, kurios būtų gerai apmokamos, kad būtų sukurta saugi ir sveika socialinė aplinka.
Lazdijų savivaldybės tikslai apima tvarų vystymąsi ir unikalios tapatybės išsaugojimą. Dalyvaudama projekte „Išmanusis miestas 9“ Lazdijų rajono savivaldybė tikisi sulaukti inovatyvių pasiūlymų, kurie atlieps viešųjų erdvių patrauklumo ir gyvenimo kokybės standartus ne tik regioniniu, bet ir tarptautiniu mastu, atsižvelgiant į išskirtinę krašto geografinę poziciją.
Šalčininkų savivaldybė kelia ambicingus tikslus – visus turimus urbanistinius ir / arba nematerialius, intelektinius, meninius produktus, kūrybinius ir kultūrinius objektus pritaikyti, aktualizuoti, patobulinti ir atiduoti gyventojams naudoti. Savivaldybės siekis – skatinti gyventojų aktyvumą laisvalaikio, sporto, kultūrinėse ir kūrybinėse veiklose, įtraukti kuo įvairesnes visuomenės grupes.
Stebint viešųjų erdvių sprendimus projekto „Išmanusis miestas“ kuruojamose vietovėse, šiemet idėja prisijungti kilo ir Vilniaus rajono savivaldybei. Savivaldybės dalyvavimo tikslas – išsaugoti savitas Vilniaus krašto gyvenviečių ar ūkininkų sodybų erdvinio modelio tradicijas, istorinius jų architektūros bruožus, puoselėti savo gyvenviečių patrauklumą bei kurti inovatyvius sprendimus siekiant Europos geografinio centro atnaujinimo.
Svarbiausias projekto „Išmanusis miestas“ tikslas – sukurti žmogaus poreikius atitinkančias miesto koncepcijas. Šį tikslą įgyvendinti kasmet susitinka Lietuvos savivaldybės ir geriausi architektūros, inžinerijos, statybos profesionalai bei jaunieji, aukštosiose mokslo įstaigose besimokantys studentai. Šių metų konkurso šūkis – „Išmanusis miestas – tvarumo ir technologijų sinergija“, tad konkurso dalyviai kviečiami kurti projektus, remiantis darnaus miesto principais, kurie dera su inovatyviomis technologijomis, ekologiškumu, taršos mažinimu bei energetinių resursų taupymu.
Kviečiame jau dabar registruotis architektus, urbanistus, kraštovaizdžio, infrastruktūros, miestų planavimo specialistus ir pristatyti savo vizijas konkurse „Išmanusis miestas 9“.
Daugiau informacijos ir registracija el. paštu ismanusismiestas@structum.lt arba telefonu + 370 611 17 962.