Įmonės darbuotojų skaičius išaugo, tačiau į naujas patalpas pavyks persikraustyti tik po pusmečio? Darželis sulaukė daugiau vaikų, nei buvo planuota? Gamybos apimtys išaugo ir nebeužtenka turimų dirbtuvių? Nors šios problemos laikinos, tačiau turi rimtų padarinių – pristabdo įmonių plėtrą, kelia darbuotojų ir klientų ar tėvų nepasitenkinimą. Rūpesčių galima išvengti pasitelkus modulines patalpas – greitai pastatomas ir dar greičiau įrengiamas.
Naujos patalpos per kelias savaites
Kaip teigia modulinių patalpų nuomos įmonės „Cramo Adapteo“ projektų vadovas Tadas Piekus, modulinių patalpų planavimo derinimas ir pastatymas gali trukti nuo savaitės iki kelių mėnesių. „Lyginant su trukdžiais ar nuostoliais, kuriuos įmonė patiria dėl patalpų stokos, per mėnesį ar du įrengiamos papildomos patalpos yra veiksmingas sprendimas. Moduliai, iš kurių įrengiame patalpas, yra pagaminti gamykloje, juos lieka tik atvežti į vietą ir sumontuoti pagal iš anksto suderintą planą. Vis dėlto didžiausiu pranašumu mūsų užsakovai laiko tai, kad šias patalpas galima nedidelėmis išlaidomis maksimaliai pritaikyti pagal įmonės poreikius, praėjus kuriam laikui – dar kartą išplėsti arba sumažinti“, – pasakoja T. Piekus.
Mažiausia laikinoji patalpa, kurią galima įrengti moduliniais sprendimais, yra 15–30 m2, o galimybės – neribotos. Tiesa, stambiuose projektuose, kai statomos didelės patalpos, prireikia ir statybų leidimo.
Nuoma ir priežiūra – neribotam laikui
Verslo sektoriuose, kuriems būdingas sezoniškumas, praverčia ne tik laikinųjų darbuotojų samda, bet ir laikinųjų patalpų nuoma. Modulinių patalpų lankstumas leidžia jas įrengti net ir tais atvejais, kai patalpų prireikia vos kelioms savaitėms.
T. Piekus pasakoja, kad kelioms savaitėms ar mėnesiui statomos modulinės patalpos gelbsti ir tas įmones, kurioms prireikia sprendimo vėluojant statybos darbams. „Labai dažnas atvejis, kai vėluoja stacionaraus pastato statybos, o įmonė turi laikytis išsikraustymo iš ankstesnių patalpų termino. Dažnai į mus kreipiasi ir tokios įmonės, kurių patalpų remontas užtrunka ilgiau nei buvo suplanuota. Stambiai įmonei net vienos dienos prastova reiškia nuostolį, to galima išvengti išsinuomojus laikinąsias patalpas“, – sako T. Piekus.
„Cramo Adapteo“ Lietuvoje įgyvendina modulinius sprendimus, kurių nuomos periodas įprastai siekia kelerius metus. Tačiau yra klientų, kurie modulines patalpas nuomojasi ilgiau kaip penkerius ar net 10 metų. Nuomos laikotarpiu patalpų priežiūra rūpinasi „Cramo Adapteo“.
Įsirengti ten, kur reikia ir kada reikia
Modulines patalpas galima statyti ten, kur reikia – greta biuro, sandėlio, logistikos ar gamybos centrų. „Pasitaiko ir tokių atvejų, kai pasirinkusios laikinąsias patalpas įmonės atranda gamybos ar sandėliavimo optimizavimo būdų, kurių būtų nepastebėjusios, jei dirbtų įprastomis sąlygomis. Tad jos laimi žvelgiant iš ilgalaikės perspektyvos – laikinojo pastato vieta jau iš anksto parodo, kur verta ar neverta pradėti naujų patalpų statybą“, – papildomą modulinių patalpų vertę atskleidžia T. Piekus.
Taip papildomos naudos yra gavęs jau ne vienas „Cramo Adapteo“ modulinėmis patalpomis išsiplėtęs vaikų darželis. „Naujai atsidarančiuose vaikų darželiuose ypač sunku prognozuoti būsimus srautus, o esami darželiai dažniausiai turi jų galimybes pralenkiančią paklausą. Darželių priestatus galime įrengti vos per kelias savaites, o jų įrengimo lygis visiškai atitinka sveikam ir visaverčiam vaikų gyvenimui reikalingas sąlygas, atitinka galiojančias ES ir Lietuvos normas. Vakarų Europoje bei Šiaurės Amerikoje vaikų darželiai labai dažnai plečiami nuomojant modulines patalpas“, – pasakoja T. Piekus.
Modulinės patalpos sėkmingai buvo įrengtos ir Kauno oro uoste, kuriam šią vasarą teko rimtas išbandymas perimant laikinai uždaryto Vilniaus oro uosto srautus.
Bendras modulinių patalpų plotas siekė daugiau nei 1,3 tūkst. m2, vieno ir dviejų aukštų moduliuose buvo įrengtos: sanitarinės zonos, policijos biuras, muitinių ir patikros patalpos, bagažo saugojimo erdvės, parduotuvės, kavinės, papildomos patalpos oro uosto partneriams bei laikinojo apgyvendinimo patalpos pabėgėliams ar prieglobsčio prašytojams. Dviejų aukštų modulinėse patalpose keleiviams buvo įrengtas ir Verslo klubas, kurio bendras plotas siekė 350 m2. Pasak T. Piekaus, tai įprasta užsienio oro uostų praktika, vienas pavyzdžių – tik iš modulių patalpų ir angarų įrengtas Paryžiaus Bovė oro uostas, priimantis pigių skrydžių bendrovių keleivius.