ramintojos baznycia
Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios. Nuotr. Arnas Strumila/BNS

Rekonstrukcijai ruošiama viena seniausių Vilniaus bažnyčių: paskelbtas rekonstrukcijos projekto konkursas


Po visą rudenį trukusių pasiruošimo darbų skelbiamos Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios pastato, Savičiaus g. 15, Vilniuje, rekonstrukcijos atviro architektūrinio projekto paslaugų pirkimas.

Vilniaus istoriniame centre, UNESCO pasaulio paveldo vietovėje, Savičiaus gatvėje, stovinti Vilniaus augustinų vienuolyno statinių ansamblio Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia yra išgyvenusi įvairių religinių konfesijų pasikeitimus, istorines negandas, o 1962 m. paversta 3 aukštų „Glavkoopchoztorg“ maisto sandėliu.

Nepriklausomybės periodu ėjęs per įvairių institucijų rankas ir daugiau nei 20 metų uždarytas bažnyčios pastatas 2017 m. buvo perduotas Vidaus reikalų ministerijai (VRM), o nuo 2022 m. kovo buvo patikėjimo teise perduotas valdyti Policijos departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos. Nuo 2017 m. bažnyčios pastate vyksta kultūriniai, meniniai, socialiniai renginiai, o Ramintojos bažnyčios pastatas šiandien yra neatsiejama Vilniaus miesto kultūrinio gyvenimo dalis.

ramintojos baznyciaNors buvo atlikti pastato avarinės būklės šalinimo darbai, o pastate vykdomos įvairios veiklos yra sėkmingos, prie jo tvarkymo prisideda bendruomenė, deja, bendra statinio būklė yra labai prasta. Jis nešildomas, drėgnas, nepritaikytas žmonėms su specialiaisiais poreikiais. Dėl to dalis lankytojų fiziškai negali patekti į koplyčios ir kitas erdves, o prastos akustinės savybės riboja veiklų, kurios pastate galėtų vykti tuo pačiu metu, spektrą.

Atsižvelgiant į tai, Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios pastatą planuojama rekonstruoti ir jame sukurti unikalų objektą, kuriame nebūtų apsiribojama religine veikla ir per Policijos vykdomas veiklas būtų skatinamas visuomenės pasitikėjimas vidaus tarnybos įstaigų veikla, didinamas visuomenės įsitraukimas į viešojo saugumo sritį, taip pat vystoma dvasinėmis vertybėmis, etikos ir moralės normomis pagrįsta švietėjiška veikla. Konkurso tikslas – rasti šiuolaikiškus, lanksčius interjero sprendinius, kuriuose derėtų nauja ir sena, o pastatas būtų transformuotas taip, kad jame vienu metu viena kitai netrukdydamos galėtų vykti skirtingos veiklos, per erdvių manipuliacijas atsirastų pilietinių ir sakralinių funkcijų sinergija.

Pasak Algirdo Toliato: “Ramintojos bažnyčia – lyg paminklas trapiai mūsų laisvei. Kur sovietiniai baroko randai tampa gyvenimo dalimi. Nei ta, kurios gėdijamasi, nei ta, kuria didžiuojamasi. Tiesiog. Viskas yra tikra. Nuo brolių augustinų, sukūrusių šį Vilniaus baroko perlą ir išvarytų už tai, kad palaikė sukilėlius pasipriešinusius caro valdžiai, iki šiandienos trispalvės bažnyčios, kurios pirmas aukštas yra svetingumas,  antras – švietimas, o trečias –  sakralumas. Kelionė Ramyn. Kaip sako Rytų patarlė: “jei kelias neveda į Šventovę, kam jis reikalingas?”

Nepaisant to, kad šis konkursas organizuojamas viešųjų pirkimų būdų, konkursas organizuojamas vadovaujantis Lietuvos architektų rūmų tarybos Laikinaisiais architektūrinių konkursų organizavimo nuostatais, patvirtintais 2020 m. sausio 22 d. sprendimu Nr. T20-01 konkurso sąlygos buvo sėkmingai suderintos su Lietuvos architektų rūmais.

Pasiūlymų pateikimo terminas: 2023.03.06 16:00 (GMT+2) Lietuvos laiku.

Konkursinius pasiūlymus vertins kompetentinga ekspertinė komisija sudaryta iš užsakovo atstovų, ir žinomų Lietuvos architektų:

Komisija

 1. Romualdas Voišnis, Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas) vyriausiasis patarėjas (Komisijos pirmininkas);
 2. Mindaugas Pakalnis, Vilniaus miesto savivaldybės vyriausiasis architektas (Komisijos pirmininko pavaduotojas);
 3. Donatas Mačiuitis, Policijos departamento Turto valdymo valdybos Aptarnavimo skyriaus patarėjas;
 4. Algirdas Toliatas, Lietuvos policijos kapelionas, Švč. Mergelės Marijos Ramintojos koplyčios kunigas;
 5. Lukas Rekevičius, Lietuvos architektų rūmų pirmininkas;
 6. Vytautas Biekša, atestuotas architektas;
 7. Robertas Zilinskas, architektas, aukščiausios kategorijos architektūros tyrimų, projektavimo ir ekspertizės specialistas, paveldosaugininkas;

Pakaitiniai Komisijos nariai:

 1. Laura Šerniūtė, Turto valdymo ir ūkio departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos direktoriaus pavaduotoja;
 2. Dalius Vrubliauskas, architektas.

Recenzentai

 1. Irena Kliobavičiūtė
 2. Andrius Ropolas

Nuoroda į viešąjį pirkimą.

Papildoma informacija: http://ramintojoskonkursas.lt

Spaudos pranešimas. Portalo Structum.lt redakcija neatsako už jo turinį. Straipsnis viešinamas visuomenės informavimo tikslais.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų