Rekonstruotoje „Utopijoje“ – ir muzikos mokykla, ir miesto biblioteka


Architektų studija  „Kaan Architecten“ laimėjo konkursą pertvarkyti Alstos (Belgija) senamiestį ir čia nuo XIX amžiaus veikiančią mokyklą „Utopija“. Architektai nusprendė išgriauti tris plytų sienas, bet išlaikyti mokyklos pastatą ir jį integruoti į naują stačiakampio formos masyvą. Aplink pastatą buvo suformuotos trys naujos viešosios erdvės. 

Komplikuotas sprendimas

Biblioteka ir scenos menų akademija buvo pavadinta pagal Thomo Moore knygą, kuri pirmą kartą buvo išspausdinta būtent Alstoje.  

Alstos miestas nuo įkūrimo išlaikė viduramžiams būdingą gatvių struktūrą. Architektų studijos „Kaan Architecten“ partneris Vincentas Panhuysenas sako, kad buvo siekta šiame gatvių tinkle pridėti naujų kultūrinių erdvių. Mokyklos pastatas tapo svarbiausiu viso senamiesčio atnaujinimo akcentu. Prie raudonų plytų pastato buvo prijungti nauji objektai iš vietinio molio. Taip sukurtas ryšys su miesto paveldu.  

Trijų aukštų pastato interjeras yra viešojo ir privataus sektoriaus derinys. Muzikos mokyklos įrenginiai yra išdėstyti aplink centrinę betoninę tuštumą, naudojamą kaip viešoji biblioteka.

Knygų lentynos kopia aukštyn per visą sienos aukštį ir atrodo, kad jos laiko pastatą. Storos konsolinės grindys buvo suprojektuotos taip, kad būtų tvirtinamos prie betoninių laiptų.  

Mokyklos ir bibliotekos rekonstrukcijai buvo skirtas nedidelis biudžetas, todėl buvo naudojamos nebrangios ir paprastos medinės knygų lentynos, iš betono suformuotos langų arkos. Vienintelė sritis, kuriai nebuvo taupyta, – tai izoliacija.  

Tinkama garso izoliacija  

Tinkama garso izoliacija padėjo po vienu stogu sujungti triukšmingą muzikos mokyklą ir tylią biblioteką.  

Muzikos ir teatro patalpose garsas izoliuotas naudojant kabinamąsias betonines grindis, įrengiant langus su dvigubu stiklu ir garsą izoliuojančias duris. 

Vilda Bojarūnė, bendrovės „Knauf” rinkodaros vadovė, teigia, kad nors nuolat besikeičiančios interjero tendencijos, tobulėjantys architektūriniai sprendimai bei didėjantis akustikos ir garso izoliacijos temų aktualumas skatina statybinių medžiagų gamintojus kurti naujas statybines medžiagas bei sistemas, kartais reikia ne ieškoti itin naujų inovacijų, o tinkamai pritaikyti jau turimas medžiagas. Tai buvo padaryta ir „Utopijos” rekonstrukcijos metu. Tokiuose pastatuose, kuriuose siekiama gerų akustinių rodiklių, tačiau tuo pat metu norima turėti kietus, garsą atspindinčius betoninius, stiklinius paviršius, puikus sprendimas yra akustinio tinko sistemos. Akustinio tinko sistemos leidžia sukurti savitos struktūros vientisą paviršiaus vaizdą, be to, jos užtikrina geras akustines savybes.

„Pastato Utopija” garso izoliacija – dvigubo gipskartonio apkalos, skirtos garso izoliacijai pagerinti ir paviršiui išlyginti, – savaime taip pat nėra inovatyvūs sprendimai, tačiau patys tinkamiausi tokio tipo pastato renovacijai. Vis dėlto labai svarbu ne tik atrasti tinkamiausias medžiagas, bet ir tinkamai jas panaudoti”, – sako V. Bojarūnė.  

Aukšti ir platūs mokyklos langai buvo atnaujinti ir integruoti į pastato fasadą, kad statinys darniai įsilietų į bendrą miesto urbanistinį peizažą. „Dėl akustikos buvo priimta daug netradicinių dizaino sprendimų. Dvigubo stiklo aukšti ir platūs langai sukūrė jaukų interjerą, kuriame žmonės gali ramiai leisti laiką, atrasti vieni kitus klausydamiesi, skaitydami ar tiesiog stebėdami“, – pasakoja V. Panhuysenas.  

Mokyklos pastate yra scenos, muzikos, teatro klasės, meno literatūros kolekcija, pirmame aukšte yra daugybė viešųjų erdvių su pagrindine skaitymo erdve, vaikų skaitykla, auditorija, restoranas, muzikos klasė, kurioje rodomi net ir dideli spektakliai. Antrajame pastato aukšte daugiausia vietos skirta kabinetams, kompiuterių erdvei, įrengtas susitikimų kambarys.  

Iki šiol inovatyviausiais akustikos sprendimais laikytos sienų ir lubų plokštės, modulinės pertvaros. Kalifornijos universiteto mokslininkai balandžio mėnesį paskelbė apie kuriamas naujas akustines metamedžiagas, kurias bus galima įjungti ir išjungti nuotoliniu būdu.  

Šių medžiagų veikimo principas – trimačiu (3D) spausdintuvu atspausdinta materija, kurios magnetinis laukas sukuriamas pagal fiksuotos geometrijos principus. Todėl medžiagos akustines ir magnetines bangas bus galima kontroliuoti tarp aktyvios ir pasyvios būsenų.  

„Kaan Architecten“ vizualizacija


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų