go life realco
Realco nuotr.

Sostinės pirminė NT rinka šių metų birželį – aktyvesnė nei pernai


Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų birželį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 195 būstai, kas yra du kartus daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. 107 būstai parduoti ekonominiame, 75 vidutiniame ir 13 prestižiniame segmente. Fiksuoti 25 sutarties nutraukimai.

„Birželį sostinės pirminėje NT rinkoje būstų nupirkta 5 proc. mažiau nei gegužės mėnesį, kai buvo nupirkti 204 būstai, tačiau dukart daugiau nei pernai metų birželį, kuomet fiksuoti 98 sandoriai. Situacija yra pasikeitusi, tačiau būsto rinkos aktyvumą vis dar lemia ekonominės aplinkybės, o jos šiuo metu nėra itin palankios“, – komentuoja „Realco“ pardavimų direktorius Marijonas Chmieliauskas.

Pernai NT rinkai didžiausios įtakos turėjo Rusijos pradėtas karas Ukrainoje ir jo sukeltos pasekmės – pirkėjų šokas, energetinių resursų ir statybų kainų šuolis. Šiuo metu lėtesnį NT rinkos aktyvumą lemia sumažėjęs būsto įperkamumas. Lietuvos banko analitikų skaičiavimais, jis dabar siekia 2012 metų lygį.

„Itin jautriai pirkėjai reaguoja į vis didėjančią 6 mėnesių EURIBOR palūkanų normą – nuo metų pradžios ji pakilo 1,14 procentinio punkto ir dabar siekia 3,91 proc. Turint omenyje, kad Europos centrinis bankas, norėdamas suvaldyti infliaciją, ruošiasi ir toliau vėsinti ekonomiką keldamas palūkanas, tikėtina, kad ribotos galimybės įsigyti būstą NT rinkoje dar gali užsibūti“, – sako M. Chmieliauskas.

Būstų sandėlyje yra iš ko rinktis

Ekspertas pastebi, kad birželį, palyginti su geguže, sumenko vidutinio segmento būstų pardavimai – praėjusį mėnesį susitarta dėl 75 sandorių, kas yra 15 proc. mažiau nei gegužę, kuomet nupirkti 87 vidutinio segmento būstai.

Birželį Vilniaus pirminės NT rinkos sandėlį papildė 372 nauji būstai vystytojams pradėjus naujus statybos etapus jau plėtojamuose projektuose. Šiuo metu būstą sostinėje galima rinktis iš 128 projektų ir 3841 būstų sandėlio, iš kurių 507 – nepradėtuose statyti, 764 – statomuose ir 2570 – baigiamuose statyti arba pastatytuose projektuose.

Palyginti su geguže, kai būstų sandėlį sudarė 3649 būstai, pirkėjai birželį turėjo panašų pasirinkimą, o naujo būsto gausa toliau išsiskiria Šnipiškių, Lazdynėlių, Justiniškių ir Pilaitės mikrorajonai.

„Pastebime, kad nepaisant sumažėjusio būsto įperkamumo, gyventojai stebi rinką ir būstų kainas. Nesnaudžia ir vystytojai – jie yra linkę pasiūlyti pirkėjams papildomų naudų ir taip išjudinti pardavimus. Viena nesikeičia – būstą perka tie, kuriems jo reikia asmeniniams poreikiams, susidomėjimas būstu investicijai išlieka sumažėjęs“, – sako „Realco“ pardavimo vadovas.

Pirmas pusmetis vangesnis

Bendrovės duomenimis, Vilniaus pirminė NT rinka pirmąjį šių metų pusmetį baigė su 30 proc. mažesniais pardavimais nei tuo pačiu laikotarpiu pernai – šių metų sausį-birželį sostinės pirminėje rinkoje parduoti 1064 būstai, kai tuo pačiu laikotarpiu 2022 metais 1519.

„Nuo pandemijos pradžios NT rinka buvo itin aktyvi, ne kartą fiksavome rekordinius būsto pardavimus, tačiau šiuo metu išgyvename ramesnį laikotarpį. Daugiausiai būstų per pastarąjį pusmetį parduota kovo mėnesį – 343. Tam įtakos galėjo turėti atslūgusios energetinių išteklių kainos, kas leido pirkėjams atsikvėpti nuo didelių išlaidų, taip pat ir bankų krizės užuomazgos, kurios galėjo paskatinti pirkėjus investuoti santaupas į nekilnojamąjį turtą“, – sako M. Chmieliauskas.

Gerokai išaugo ir būstų sandėlis – pirmojo šių metų pusmečio pabaigoje pirkėjai galėjo rinktis iš 3841 būstų, kai pernai tuo pačiu laikotarpiu – iš 2800. Pasak pašnekovo, būstų sandėlis sostinėje sparčiausiai didėjo iki balandžio mėnesio, kuomet pasiekė pastarojo laikotarpio piką (3959 būstai), o vėliau pradėjo pildytis gerokai lėčiau ir kreivė ėmė nestipriai leistis žemyn.

„Būstų sandėlio augimas pavasarį rodė, kad vystytojai, nepaisant sąstingio rinkoje, nestabdo jau plėtojamų projektų, taip pat paleidžia naujus. Šiuo metu būstų kiekis pirminėje rinkoje auga lėčiau dėl plėtotojų atsargumo pateikti į rinką naujų projektų. To priežastys – pabrangęs finansavimas, vis dar dideli statybų kaštai ir sulėtėję pardavimai“, – vardina M. Chmieliaukas.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų