Viešosios treniruoklių aikštelės miesto erdvėse atveria duris sveikiau ir aktyviau gyventi siekiantiems žmonėms. Šios aikštelės yra daugiau nei paprasti sporto įrenginiai – jos tampa simboliniu bendruomenės susitikimo tašku, kurioje skatinama fizinė aktyvumo kultūra.
Tokios viešai prieinamos treniruoklių aikštelės siunčia svarbų pranešimą apie sveikatą ir gerovę, skatindamos žmones atrasti nemokamai prieinamo sporto naudą kasdieniniame gyvenime. Taip pat Viešosios treniruoklių aikštelės – tai ne tik sporto įrenginiai, bet ir bendruomenės jungiamasis elementas, skatinantis aktyvų gyvenimo būdą bei sveikatos priežiūrą miesto gyventojams.
Be to, fizinio aktyvumo trūkumas tampa dideliu iššūkiu šiuolaikinėje visuomenėje. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nurodo, kad daugiau nei 1,4 milijardo suaugusiųjų nepakankamai juda, o daugiau nei 80 proc. pasaulio jaunimo nevykdo rekomenduojamos fizinio aktyvumo normos.
Nemokamas sportas viešosiose erdvėse įgauna pagreitį
Šiuo metu viešųjų sporto erdvių tendencijos Lietuvoje ir pasaulyje atspindi augantį susidomėjimą aktyviu gyvenimo būdu. Didėjantis susidomėjimas skatina kurti viešąsias sporto erdves, kurios būtų prieinamos visuomenei. Tai gali būti įvairaus tipo treniruočių aikštelės, bėgimo, dviračių takai ir kita infrastruktūra, skatinanti fizinį aktyvumą.
„Kalbat daugiau apie lauko treniruoklių infrastruktūrą, vyrauja modernios viešosios sporto erdvės, kurios turi ne tik būti funkcionalios, bet ir estetiškai patrauklios. Dizaino ir kūrybiškumo elementai skatina žmones naudotis šiomis vietomis ir padidina visuomenės įsipareigojimą palaikyti jų priežiūrą. Taip pat išmaniosios technologijos vis dažniau integruojamos į viešąsias sporto erdves. Tai gali apimti įvairias programas, skirtas sekti individualias treniruotes ar bendruomenės aktyvumą ir kitą. Daugelis viešųjų sporto erdvių projektų orientuojasi į socialinę atsakomybę, siekiant suteikti galimybes visiems gyventojams dalyvauti sporto veiklose ir skatinti sveiką gyvenimo būdą“, – apie vyraujančias tendencijas pasakoja „Omnigym“ atstovai.
Sportas lauke – efektyvus ir buriantis bendruomenę
Pasak „Omnigym“ atstovų, lauko treniruokliai ir kita sporto infrastruktūra yra svarbi dėl akivaizdžių priežasčių. Viešosios sporto erdvės suteikia galimybę miesto gyventojams aktyviai judėti ir užsiimti fizine veikla. Tai prisideda prie sveikos gyvensenos įpročių lavinimo, stiprina kūną, pagerina ištvermę, sumažina stresą ir galimybę susirgti įvairiomis ligomis.
Įmonės atstovai pabrėžia, kad viešosios sporto erdvės tampa ir socialinio aktyvumo galimybe. „Viešosios sporto erdvės tampa vietomis, kuriose žmonės gali susitikti, bendrauti ir kartu leisti laisvalaikį siekiant tų pačių tikslų. Sportas, tai priemonė jungti įvairias socialines grupes, skatinti bendruomeniškumą ir socialinį aktyvumą. Taip pat tokio tipo aikštelės sutaupo brangų žmonių laiką, kurį tektų paaukoti vykstant į sporto klubą. Tik įsivaizduokite, jei tokio tipo sporto aikštelė būtų Jūsų gyvenamojo namo kieme ar netoliese miesto parke. Viešosios sporto erdvės yra nemokamos ir lengvai prieinamos, o tai ypač svarbu žmonėms, neturintiems galimybių įsigyti sporto klubo abonemento“, – dalijasi atstovai.
Naujos kartos sporto sprendimai Lietuvoje
Pasak „Omnigym“ atstovų, šiandien Lietuvoje siūlomas platesnis sportui reikalingos įrangos pasirinkimas, einantis koja kojon su pasaulinėmis tendencijomis.
„Keičiamo svorio lauko treniruokliai yra nauja karta lauko sporto infrastruktūroje. Taip pat „Omnigym“ treniruokliai turi galimybę būti išmanūs, tai reiškia, jog integruotos sistemos pagalba, mes galime matyti įvairius duomenis – žmonių apsilankymų skaičių per dieną, praleistą laiką treniruojantis, dažniausiai naudojamą treniruoklį, kokiomis oro sąlygomis buvo naudojami treniruokliai, piko valandos, pakartojimų skaičius ir panašūs rodikliai“, – teigia atstovai.
Šiuo metu, įmonės vykdoma bandomoji programa Lietuvos savivaldybėse – „Padidinkite fizinį aktyvumą“. Tai tam tikrą laikotarpį trunkanti bandomoji treniruoklių versija, kurios metu yra kaupiami minėti duomenys, taip pat miesto gyventojai ir svečiai pildo apklausą, kurioje palieka savo atsiliepimą. Visų šių inovacijų pagalba, savivaldybė po bandomosios programos gali įvertinti ir patikrinti ar investicija bus pasiteisinusi, ar tokio tipo įranga yra patraukli bei atitinka miesto gyventojų poreikius ir
Puiki alternatyva sporto klubams
Didžiausias lauko treniruoklių pranašumas – efektyvi treniruotė lauke. Jau minėti keičiamo svorio lauko treniruokliai yra naujiena, kadangi jie lengvai pakeičia uždaroje sporto salėje randamą įrangą, suteikdami galimybę sportuoti gryname ore, nepakenkiant treniruotės kokybei.
„Tai gali būti puiki alternatyva sporto klubams, tačiau jokiu būdu nereikėtų pamiršti ir pastarųjų – lokacijų kaitaliojimas gali tik pridėti motyvacijos aktyviai leisti savo laiką. Mes džiaugiamės, jog šiandieną žmonės gali rinktis, kur jie nori atlikti savo treniruotę, žinodami, kad treniruotės kokybė nuo to nenukentės ir išliks tokia pati. Be to, tokios sporto erdvės yra viešai prieinamos, o tai reiškia, jog jos nieko nekainuoja“, – privalumus pabrėžia „Omnigym atstovai“.
Skinasi kelią savivaldybių prioritetų sąraše
Atstovų manymu, kiekviena savivaldybė turėtų būti suinteresuota suteikti, pasiūlyti savo miesto gyventojams, jų bendruomenėms, fizinio aktyvumo skatinimo priemonių, aktyvaus judėjimo galimybių.
„Būtent tokio tipo aikštelės įrengimas savivaldybėje suteikia galimybę propaguoti fizinį, socialinį aktyvumą ir sveikatingumą. Taip pat tai priemonė, kuria galima sumažinti sveikatos priežiūros išlaidas ir pagerinti gyventojų gerovę. Be abejonės tokio tipo aikštelės prisideda prie aplinkos gerinimo: tokios lokacijos gali tapti žaliaisiais plotais, prisidedančiais prie aplinkos estetikos, tvarumo ir ekologijos“, – sako įmonės atstovai.
Remiantis „Omnigym“ statistiniais duomenimis, įrangą naudoja įvairaus amžiaus grupės – nuo jaunimo iki senjorų, nuo pradedančiųjų iki profesionalių sportininkų. Treniruokliai yra pritaikyti kiekvienam, visiškai nesvarbus fizinis pasirengimas.
Žinoma, vienas iš svarbių lauko treniruoklių privalumų yra tai, kad jie naudojami ne tik viešosiose erdvėse, miestų parkuose. Įranga yra naudojama ir kitose erdvėse, tokiose kaip – gyvenamųjų kvartalų, daugiabučių kiemuose, apgyvendinimo įstaigų, viešbučių, sodybų teritorijose, miestų sporto centrų, kompleksų lauko erdvėse. Taip pat šiuos treniruoklius naudoja įkalinimo įstaigose, jie taip pat puikiai atitinka kariuomenės poreikius. Su tokio tipo treniruokliais fizinį aktyvumą galima skatinti įvairiose vietovėse.