Nėra nieko neįmanomo – tai žodžiai tobulai apibrėžiantys neįtikėtinus architektūros kūrinius, kaustančius dėmesį net tų, kuriuos sunku nustebinti. Modernėjančiuose miestuose iškylantys nauji objektai kaskart tampa vis sumanesni, inovatyvesni, interaktyvesni… Tačiau kas suteikia pastatams šias ypatybes? Kas daro juos ne tik šiuolaikiškais, bet ir stulbinamai novatoriškais, tarsi jie būtų nužengę iš kino ekrano filmų, kuriuose pasakojama apie neatrastus pasaulius?
MARKET HALL, ROTERDAMAS, OLANDIJA
PROJEKTUOTOJAI: MVRDV STUDIJA, WINY MAASAS, JACOBAS VAN RIJSAS IR NATHALIE DE VRIES
Spalvoti ekranai, nusidriekiantys aukštomis sienomis ir viliojantys nenusakomu išraiškingumu bei originalumu… Toks yra Roterdame esantis, ir tradicinei architektūrai iššūkį metantis, „Market Hall“ centras. Jo pasagos formos pastato fasadas iš abiejų pusių yra stiklinis ir naudojamas kaip interaktyvusis ekranas. Šis neįprastas MVRDV kūrinys – individualaus gyvenimo, poilsio, parduotuvių ir pramogų derinys, kurio tylus tikslas – sukurti absoliučią integravimosi į aplinką patirtį.
Interaktyviais ekranais papuošto „Market Hall“ projektas kainavo daugiau nei 216 mln. eurų. Centras turi 228 gyvenamuosius apartamentus, daugiau nei 100 prekybos vietų, 1 200 automobilių stovėjimo vietų.
STEVE’O JOBSO TEATRAS, KUPERTINAS, KALIFORNIJA
PROJEKTUOTOJAS: NORMANAS FOSTERIS
Labiau futuristinis nei interaktyvus Steve’o Jobso teatras (angl. Steve Jobs Theatre) yra puikus pavyzdys modernaus objekto, kuriame susipina erdvinis vientisumas – šiame objekte vienu metu galima būti ir viduje, ir lauke.
Ypatingas objekto elementas – vadinamasis „dangtis“, sukuriantis nežemišką atmosferą, pagamintas iš stiklo ir metalinio anglies pluošto. Tačiau daugiausia inovatyvių elementų slypi pastato viduje – tiek teatro statyboms, tiek jo eksploatavimui pasirinktos tik pačios inovatyviausios technologijos, užtikrinančios, kad objektas bus sumanus ir teikiantis komforto jo lankytojams.
Kitas stulbinantis „Steve Jobs Theatre“ aspektas – didelis, visiškai atviras viršutinis aukštas. Nėra jokių matomų rėmų, vamzdžių, laidų ar garsiakalbių – jie paslėpti 20-yje plonų sandūrų, atskiriančių kiekvieną stiklo plokštę.
THE TORCH DOHA (ASPIRE TOWER), DOHA, KATARAS
ARCHITEKTAS: HADI SIMAAN, INŽINIERIUS: OVE ARUP
„Aspire Tower“ bokštas turi daug vardų. Vienas jų – „THE TORCH DOHA“, reiškiantis „Dohos deglas“. Šis įspūdingas 300 metrų aukščio dangoraižis, kuriame įsikūręs prestižinis viešbutis, naktį tampa tikru miesto švyturiu. Žinoma, prieš daugiau nei dešimtmetį statyto objekto „išorinis interaktyvumas“ labiau optinis, tačiau tai nė kiek nesumenkina įspūdingo vaizdinio efekto, kurį realizavo „Dohos deglo“ kūrėjai.
Šiuo metu „Aspire Tower“ yra aukščiausias objektas Dohoje ir Katare.
PEKINO ORO UOSTAS, TREČIASIS TERMINALAS, PEKINAS, KINIJA
PROJEKTUOTOJAS: FOSTER + PARTNERS
Kinija visuomet sugeba nustebinti unikaliais atradimais bei kūriniais. Vienas jų – Pekino oro uostas – didžiausias pagal keleivių ir krovinių priėmimą oro uostas visoje Azijoje. Siekiant aptarnauti išaugusį skaičių keleivių, oro uoste 2008 m. buvo įrengtas naujas trečiasis terminalas. Jis tapo antruoju terminalu pagal dydį ir šeštuoju pastatu pagal grindų plotą (986 tūkst. m2) pasaulyje.
Pekino tarptautinis oro uostas – vienas moderniausių pastatų pasaulyje. Oro uosto trečiasis terminalas turi 10 darbo vietų, 25 tūkst. monitorių bei inovatyviausias naujųjų technologijų sistemas skirtas aukščiausios klasės saugumui ir ekologiškam išteklių naudojimui užtikrinti. Visos 10 terminalo darbo vietų kontroliuoja šildymo ir oro srauto sistemą.
Terminalo pastatas taip pat yra vienas iš tvariausių pasaulyje, apimantis daugybę pasyvių aplinkos dizaino koncepcijų, tokių kaip į pietryčius orientuoti stoglangiai, maksimaliai padidinantys ryto saulės šilumos naudojimą.
INTERAKTYVŪS OBJEKTAI ATEITYJE – MEGA CRYSTAL ROCK
PROJEKTUOTOJAI: MVRDV STUDIJA
Po to, kai MVRDV paskelbė apie savo planus sukurti mišrios paskirties biurų bokštą, Esslingen širdyje, Vokietijoje, interaktyvių objektų lygis šoktelėjo kelis kartus. Naujasis objektas, planuojama, turės atspindinti fasadą su „atvira geometrine širdimi“. Architektai šį kūrinį pristato „mega kristalizuoto bokšto“ apibūdinimu. „Mega Crystal Rock“ pavadintas projektas buvo pasirinktas „Esslingen“ miesto žiuri, nes jis dinamišku fasadu ir dominuojančia geometrija puikiai sąveikauja su miesto kontekstu ir istorija.
Interaktyvus objekto fasadas turės prieigą prie miesto topografijos archyvų ir rodys pranešimus apie Esslingeno istoriją ir žmones.
„Fasadas su frituotu stiklu bus sujungtas su QR kodais, kurie informuos lankytojus apie žymias „Esslingen“ asmenybes, kraštovaizdį, istoriją. Objektas taps nauju simboliu, atspindinčiu miesto praeities paveldą ir ateities potencialą“, – spaudai sakė MVRDV bedraįkūrėjas Winy Maas.