Net 60 proc. darbo vietų Lietuvoje gali būti iš dalies arba visiškai automatizuotos, šių metų pradžioje paskelbė Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (OECD). Kompanijų „Dell“ ir „Intel“ 10-yje šalių atliktas tyrimas „Dell and Intel Future Workforce Study 2016“. Kaip rašoma pranešime žiniasklaidai, jo metu paaiškėjo, kad didelė dalis darbuotojų visame pasaulyje nėra patenkinti savo darbo vietos technologiniu aprūpinimu. Tyrimas taip pat atskleidė, kad:
• daugiau nei 50 proc. darbuotojų tikisi per artimiausius 5 metus dirbti išmaniame biure;
• daugiau nei 80 proc. Y kartos atstovų teigia, jog darbui naudojami technologiniai įrenginiai turės įtakos priimant sprendimą įsidarbinti konkrečioje darbovietėje;
• pusė visų darbuotojų ir 3 iš 5 Y kartos atstovų tiki, jog artimiausioje ateityje technologijos išstums bendravimą akis į akį;
• daugiau nei 60 proc. Y kartos atstovų tokias motyvacines priemones kaip stalo žaidimai ar nemokami užkandžiai iškeistų į galimybę naudotis naujausiomis technologijomis.
Labai svarbu tinkamai apsibrėžti biuro patalpų kokybę. Pasaulinė žaliųjų pastatų taryba apskaičiavo, kad darbuotojų susirgimo tikimybė net iki 25 % mažėja biurų pastatuose, kurie buvo projektuoti ir pastatyti remiantis BREEAM vertinimo standartais. Juos atitinkantys pastatai 6 % padidina produktyvumą, o tai reiškia, kad įmonei ar kompanijai tikrai naudinga persikelti į aukštesnės klasės biuro patalpas.
Oras – ir be formaldehidų…
Skiriant dėmesį darbo sąlygoms, svarbu atsižvelgti ir į kitus esminius BREEAM standarto reikalavimų aspektus, kurie gali užtikrinti ir vidaus patalpų oro kokybę. Ši priklauso ne tik nuo pastato vėdinimo sistemos, bet ir nuo statybose naudojamų medžiagų ir apdailos. Verta rinktis apdailos medžiagas, neturinčias formaldehidų ar kitų lakiųjų organinių junginių, nes būtent dėl jų padidėja kvėpavimo takų ligų, gerklės ir akių dirginimo rizika. Užterštose patalpose daug laiko praleidžiančius darbuotojus gali kamuoti kosulys, galvos skausmas bei svaigimas, pykinimas, odos dirginimas ir pan.
Apšvietimas gerina minčių, idėjų ir finansų tėkmę
Apšvietimas – neatsiejamas sėkmingo verslo komponentas, nes gerai besijaučiantys darbuotojai mažiau pavargsta, didėja jų darbo našumas, motyvacija. Apšvietimą biure būtina suprojektuoti taip, kad jis užkirstų kelią atspindžiams, blaškantiems darbuotoją. Dėl to šviestuvai turi turėti aukšto lygio optinę kontrolę bei tinkamą dizainą. Svarbus ir tolygus veido apšvietimas, lemiantis kokybišką vizualinę žmonių tarpusavio komunikaciją.
Šiaurės Amerikos apšvietimo inžinerijos asociacijos IES duomenimis, šiuo metu dauguma biurų yra apšviesti iki dviejų kartų daugiau už rekomenduojamą normą. Įmonės nukenčia dėl mažėjančio darbuotojų produktyvumo, kurį gali sukelti ne tik per mažas, bet ir pernelyg intensyvus apšvietimas. Norint išvengti pastarojo, geriausia „sluoksniuoti“ skirtingo tipo apšvietimą, t. y. jį kombinuoti, kai naudojamas ne tik foninis, bet ir darbinis apšvietimas. Taip sutaupoma ir elektros energijos.