Unikalios betono galimybės architektūrinėms išraiškoms


 

Šios medžiagos savybės unikalios: ji plona, tampri, tvirta, nedegi (A1 klasė), saugi ir ilgalaikė bei tvari. Tarptautinis šios medžiagos pavadinimas – GFRC (angl. Glass Fiber Reinforced Concrete). Įprasti, standartiniai GFRC plokščių matmenys yra 2 500 x 1 200 x 13 mm, 3 600 x 1 200 x 13 mm, tačiau galimi ir specialūs formatai.

GFRC plokščių paviršių įvairovė gali nustebinti net pačius išrankiausius architektūros bei meninių instaliacijų gamintojus. Be kasdieniškų matinių, pusiau matinių, blizgių paviršių, GFRC paviršiai gali būti tokie, kokius tik susigalvoja išsiskirti iš minios norintis meno kūrėjas. GFRC plokštės gali būti standartinės – lygaus paviršiaus, „glamžytos“, tinkamos įvairaus sudėtingumo reljefams formuoti, perforuotos, sukuriant įvairiausius ažūrus. Plokštės paviršiuje galima formuoti įvairius grafinius vaizdus, iš plokščių formuoti plastiškų formų pastatų „veidus“. Spalvinis pasirinkimas nors ir nelabai įvairus, bet itin subtilus, taigi eksperimentai ir šioje vietoje galimi.

Dėl savo išskirtinio atsparumo įvairiems išorės poveikiams, GFRC plokščių naudojimo spektras labai didelis. Trumpai susipažinkime su keletu šių plokščių naudojimo krypčių: plokštuminiai ir lenkti, iš anksto suformuoti elementai; tūriniai trimačiai elementai, betoniniai ažūrai, įvairios žaliuzės; betoninių lentjuosčių elementai.

Plastiška plokštuma

Plokštuminiai bei lenkti GFRC plokščių apdailos elementai dažniausiai naudojami geometrinių formų fasadams, meninėms instaliacijoms, interjero projektams, kuriant mažąsias architektūros formas, baldų gamybai. Panaudojus šias plokštes, grindų, sienų ir lubų apdaila savo atsparumu bei estetine išvaizda nė kiek nenusileidžia natūralioms medžiagoms.

Ką unikalaus ir kartu paprasto galima sukurti, naudojant plokštuminius GFRC elementus, dar 2008 m. visiems pademonstravo „Zaha Hadid Architects“ Saragosos tilto paviljono projekte. Šiai plastiškai fasado kompozicijai įgyvendinti prireikė 29 tūkst. trikampių ir 10 pilkų atspalvių plokščių GFRC elementų.

Dar vienas įspūdingas projektas, kuriam panaudoti plokšti GFRC konstrukciniai elementai, įgyvendintas Londone. Tarptautinį dizaino tyrimų laboratorijos AA DRL paskelbtą „CSpace“ paviljono konkursą laimėję architektai Alanas Dempsey ir Alvinas Huangas meistriškai pademonstravo GFRC elementų naudojimo galimybes. DRLTEN paviljone ne tik grindys, sienos, lubos ir baldai, bet ir visos konstrukcijos pagamintos naudojant šias plokštes. „CSpace“ paviljonas sumontuotas iš 800 individualių, nepasikartojančių detalių. Viena šio projekto rėmėjų taip pat buvo įmonė „Zaha Hadid Architects“.

Prisiminkime, dar 1993 m. architektas Stevenas Hoolas su konceptualiuoju menininku Vito Acconci, naudodami lengvas GFRC plokštes, sukūrė unikalią meno galerijos fasado kompoziciją. Įvairiai besisukinėjančios lengvos betono elementų sienos sukuria skirtingas fasado bei interjero kompozicijas.

Tūriniai ornamentai

Naudojant erdvines GFRC plokštes, sukuriamos įvairios šiuolaikinės architektūros detalės, saulės kontrolės ažūrai, „glamžyto“ betono elementai, piliastrai, tūriniai ornamentai, įvairiai lankstyti apdailos elementai.

Naudojant trimačius gaminius, projektuojami labai įspūdingų kompozicijų pastatai. Iš pirmo žvilgsnio sunkios pastatą puošiančios betoninės detalės yra lengvi, paprastai ir greitai montuojami GFRC erdviniai elementai.

Erdvinių elementų iš GFRC plokščių atsiradimas padeda architektams ir kitiems specialistams sukurti labai sudėtingas ir įspūdingas erdvines kompozicijas. Tai vėl puikiai iliustruoja „Zaha Hadid Architects“ įgyvendintas KAPSARC projektas Saudo Arabijoje bei Vienos universiteto bibliotekos ir mokslo centro projektas.

Įspūdžio žaismas

Betoninės GFRC lentjuostės savo estetika beveik nenusileidžia analogams iš natūralios medienos. Tačiau lentjuostėms iš GFRC būdinga daug pranašumų: ilgalaikiškumas, tvarumas, lengvas montavimas, šiai apdailai nereikia jokios priežiūros. Austrijos Alpėse ir Floridoje pastatyti objektai demonstruoja aukštus šios apdailos medžiagos estetinius bei techninius parametrus.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų