„Užupio vartai“ – šiuolaikiškai atgimusi istorinė klasika


 

Istoriškai ypatinga vieta

Dabartinis Užupio užstatymas formavosi jau nuo XVI amžiaus. Nors ši teritorija buvo už miesto gynybinių sienų ribų, tačiau didelę reikšmę jos plėtrai turėjo prekybinis kelias į Polocką. Šiaurinė priemiesčio dalis kartu su dabartinėmis Krivių ir Filaretų gatvėmis nuo XVI a. priklausė Šv. Dvasios brolijai – čia gyveno šventikai ir cerkvių tarnautojai. Vakarinėje ir pietinėje priemiesčio dalyse gyveno amatininkai, daugiausia audėjai. Nuo XIX a. Užupį pamėgo ir smulkūs valdininkai. Atgaivintame „Užupio vartų“ pastate XX a. pradž. veikė mokykla, buvo vaikų prieglauda ir ligoninė. Vėliau pastatą valdė draugija „Dobrochodnaja kapeika“,
M. Milevskos labdaros draugija „Caritas“. XX a. antroje pusėje po pastato rekonstrukcijos jame įkurta ligoninė.

Projektuoti objektą tokioje ypatingoje sostinės senamiesčio vietoje buvo patikėta ne bet kam, o žinomai projektavimo įmonei, kuri per savo 15 metų kūrybinį kelią jau buvo sukaupusi daugybės restauravimo ir rekonstravimo projektų istorinėje erdvėje patirtį. Nuo pat įmonės pradžios joje kurianti projekto autorė architektė Aušra Gvildienė atskleidė kai kuriuos, susijusius su „Užupio vartų“ projekto rengimu, niuansus, pasidalijo savo kūrybinių paieškų momentais.

Duoklė istoriniam architektūros kontekstui

Pasak A. Gvildienės, dažniausiai kiekvienas senamiestyje projektuojamas objektas visų pirma yra iššūkis pačiam architektui, nes projektuojamas jau susiklosčiusioje istorinėje aplinkoje ir turi būti suvokiamas kaip kažkada įgyvendintų idėjų bei naujų sumanymų visuma.

„Užupis Vilniaus miesto kontekste gali būti laikomas tarsi miestas mieste, turintis savitą struktūra, gatvių tinklą, aikštes, skersgatvius ir, žinoma, čia gyvenančius žmones. Mano nuomone, projektuojant istorinėje aplinkoje, pirmiausia reikia ją gerai išstudijuoti ir su ja susigyventi, kad, pajutus, kas tai vietovei yra būdinga, o kas – svetima, po to dar pastudijavus sukauptą istorinę medžiagą ir remiantis tyrimais, vėliau būtų galima visą informaciją apibendrinti ir su naujomis idėjomis ją įkūnyti“, – teigia architektė.

Pradėjus rengti pastato Polocko g. 2 rekonstravimo projektą, kūrėjos pagrindine idėja tapo nepakenkti esamai aplinkai, su ja susilieti ir tuo pačiu, neimituojant istorinių pastatų, naujai interpretuoti naujas pastato dalis. Šios idėjos buvo siekiama keliais būdais. „Visų pirma sutvarkėme istorinį pastatą. Pavyzdžiui, kiemo erdvėje atkūrėme apnykusį buvusio dvarelio portiką, o sovietiniu laikotarpiu labai grubiai perstatytų buvusių vežiminių vietoje, kiemo gilumoje ir ties Krivių gatve, suprojektavome naujus šiuolaikinius korpusus. Tačiau, taikantis prie esamos aplinkos, jų fasadų apdailai buvo parinktos Užupio pastatams būdingos apdailos medžiagos: tinkas ir geltonos plytos. Man einant pro šalį, susidaro įspūdis – lyg viskas čia jau seniai yra susiformavę, o kai priartėji prie Krivių gatvės korpuso, supranti, kad tai naujas pastatas. Jeigu tokį įspūdį šis kompleksas sukelia ne tik man, bet ir kitiems žmonėms, tai, manau, pasiekiau sau iškeltą tikslą“, – taip savo indėlį atgaivinant Užupį vertina A. Gvildienė.

Stiprus generalinis rangovas – sėkmės sąlyga

Objekto plėtotoja – investicijų valdymo bendrovės „Lords LB Asset Management“ valdomo fondo „Lords LB Opportunity Fund II“ dukterinė įmonė UAB „Parko gama“ taip pat atidžiai rinkosi, kam galima būtų patikėti „Užupio vartų“ statybos užsakymą, nes jau nuo pat projektavimo etapo buvo aišku, kad šiam projektui sėkmingai įgyvendinti reikalingas itin patikimas generalinis rangovas su atitinkama patirtimi.

Todėl visai neatsitiktinai statybos generalinio rangovo teises laimėjo UAB „Naresta“, kuri jau daugiau nei du dešimtmečius keldama vis ambicingesnius tikslus yra puikiai įvaldžiusi pažangias statybos technologijas. Šiandien, vaikščiojant po Vilniaus senamiestį, sunku būtų rasti gatvių, kuriose šios bendrovės statybininkai nebūtų palikę savo darbo pėdsakų ir nesimatytų akivaizdaus jų indėlio į kultūros paveldo objektų sostinės širdyje išsaugojimą.

UAB „Naresta“ pelnytai gali didžiuotis per ilgą laikotarpį sukaupta didžiule paveldosauginių objektų restauravimo patirtimi, atliekant Vilniaus senamiesčio pastatų autentiškumo atkūrimo darbus. Jos specialistai naujam gyvenimui yra prikėlę ir nemažai Lietuvos bažnyčių, o tarp žinomiausių restauruotų objektų – garsieji sostinės senamiesčio Šventų Jonų gatvėje esantys Amerikos lietuvio Juozo Kazicko rūmai, visiškai atitinkantys XIX a. pradž. lietuviškų dvarų stilistiką.

Be to, užsakovams buvo svarbu ir tai, kad visa UAB „Naresta“ veikla bei plėtra yra tikslingai orientuota į patikimo statybos generalinio rangovo poziciją, nepaisant kitų didžiausių rinkoje konkuruojančių statybų kompanijų. Ne veltui, „Verslo žinių“ viešai skelbiamais duomenimis, UAB „Naresta“ pagal savo jėgomis atliktus statybos darbus patenka į didžiausių Lietuvoje statybos bendrovių 20-tuką.

Papildomi rūpesčiai statybų nesutrukdė

Naujam gyvenimui prikelti Užupio užstatymo fragmentą nebuvo visiškai lengvas uždavinys. Pasak UAB „Naresta“ specialistų, statant „Užupio vartus“ pakako ne tik neeilinių užduočių, bet buvo atsiradę ir tam tikrų iš anksto nenumatytų, su statybos senamiestyje specifika susijusių trikdžių. Kokias statybos kliūtis teko įveikti ir į ką įdėti pastangų, kad būtų pasiektas norimas rezultatas? Apie tai papasakojo bendrovės statybos projekto vadovas Jevgenij Kleinov.

Pasak jo, statybas iš dalies apsunkino archeologiniai tyrinėjimai, dėl kurių nuolatos buvo pristabdomi grunto kasimo ir pamatų įrengimo darbai, ir tai trukdė pakankamai tiksliai suplanuoti darbus. Buvo ir transportavimo problemų. Pavyzdžiui, kasant gruntą po naujais korpusais, nebuvo galimybės pakrauti jį į sunkvežimius pagrindinėje gatvėje, todėl šiems teko važiuoti per gretimus kiemus, kuriuose stovi daug lengvųjų automobilių, ir dėl pravažiavimo nuolatos derintis su jų savininkais. Be to, atliekant esamo pastato pamatų sustiprinimo ir rūsio įgilinimo darbus, nebuvo sąlygų mechanizuotai kasti ir pakrauti perteklinį gruntą, todėl visas gruntas buvo kasamas rankiniu būdu ir specialiais transporteriais tiekiamas iki pakrovimo vietos.

J. Kleinovo teigimu, statybos metu nebuvo visiškai lengva išsaugoti vieno iš suprojektuoto pastato esamą trijų aukštų išorės sieną ir ją sujungti su naujomis korpuso konstrukcijomis. Be to, po atliktų laboratorinių tyrimų teko išsaugoti ir esamas monolitines gelžbetonines briaunotąsias perdangas. Taip pat esamo korpuso sienose palyginti daug buvo aptikta išlikusių senųjų krosnių kaminų šachtų, kurioms sustiprinti ir užtaisyti taip pat prireikė papildomų darbo bei laiko sąnaudų. Ne mažiau jų teko skirti ir visoms išsaugotoms laikančiosioms konstrukcijoms – senoms mūro sienoms sustiprinti bei trūkiams jose užtaisyti. Kad reikės atlikti šiuos darbus ir rasti naujus konstrukcinius sprendimus, išaiškėjo tik statybos metu, po to, kai jau buvo nuo sienų pašalintas atšokęs senasis tinkas.

Buvo ir daugiau nekasdienių užduočių. Turint galvoje, kad išsaugotame pastato korpuse anksčiau nebuvo liftų ir jų šachtų, o sena laiptinė neatitiko šiandienos reikalavimų, UAB „Naresta“ statybininkai taip pat nepriekaištingai susitvarkė su užduotimi įrengti projektinėje istorinio pastato vietoje dvi laiptines su liftais.

Beje, gyventojų patogumui naujajame „Užupio vartų“ komplekse buvo įrengti keturi šiuolaikiški „Schindler 3300“ modelio liftai. Tobulesnės šio modelio liftų techninės detalės leido padidinti liftų kabinas, todėl jos yra erdvesnės ir talpina daugiau keleivių. Nors kabinos yra didesnės, tačiau šiems liftams įrengti tinka standartinės šachtos.

Kalbėdamas apie fasadus, statybos projekto vadovas J. Kleinov patikslino, kad UAB „Naresta“ statybininkai atsakingai rūpinosi apdailos medžiagų pritaikymu, atkuriamo ir naujų fasadų suderinamumu, senų karnizų, ypač vidiniame kieme ties išsaugotomis kolonomis, atkūrimu. Buvo atkurti ir esamo pastato pažeisti mūro fragmentai, o fasadų tinkas – išsaugotas ir dalinai pertinkuotas bei nudažytas. Naujų korpusų fasadai iš keraminių plytų mūro pirmame aukšte buvo apdailinti sendintomis klinkerio plytomis, o viršutiniai jų aukštai – padengti dekoratyviniu tinku.

UAB „Naresta“ specialistai, siekdami išsaugoti išlikusių „Užupio vartų“ mūro sienų bei kolonų vertingus fragmentus, daug dėmesio skyrė ir pamatams, kuriems įrengti turėjo pasitelkti atitinkamus konstrukcinius ir šiuolaikinius technologinius sprendimus. Po dalimi laikančiųjų
konstrukcijų naujų pamatų įgilinimas siekė 4 m, buvo įrengti nauji pamatai po liftų šachtomis ir laiptinių sienomis. Esamo istorinio korpuso pamatai iš akmens mūro įrengti statybininkų vadinamu „pavedimo“ būdu. Jų hidroizoliacijai užtikrinti buvo nuspręsta panaudoti natrio bentonito „Voltex®“ kilimą, kurį pateikė UAB „Mosas“. Talkino ir subrangovai. Ilgametė požeminių statinių projektavimo ir statybos įmonė UAB „Grunsta“ suprojektavo ir įrengė polinius pamatus bei atramines sienas, taip pat atliko dalį projekte numatytų pamatų stiprinimo darbų.

„Nors statant „Užupio vartus“ teko susidurti su kai kuriais iššūkiais, bet planus įvykdėme laiku nevėluodami nė dienos. Manome, kad pavyko įgyvendinti architektų sumanymus ir pateisinti užsakovo lūkesčius. Kadangi viena iš mūsų įmonės veiklos specializacijų yra renovacija ir restauracija, ir ateityje planuojame dalyvauti vykdant paveldo atkūrimo darbus, – apibendrino statybų pabaigą J. Kleinov ir pridūrė: – Yra ir kita UAB „Naresta“ atliekamų darbų specializacija – monolitinė statyba, kurioje ji laikoma viena šios srities lyderių.“

Visiems naudingas šiltinimo medžiagų pasirinkimas

Įgyvendinant „Užupio vartų“ projektą buvo vadovaujamasi ilgalaikių sprendimų pasirinkimo nauda, kuri leidžia ateityje užtikrinti saugią, energiškai efektyvią ir patogią gyvenamąją bei darbo aplinką. Todėl renkantis šilumos izoliaciją buvo svarbu ne tik šiluminės savybės, bet ir ilgalaikiškumas, medžiagos gaisrinė klasė.

Požeminių automobilių stovėjimo aikštelių luboms apšiltinti buvo pasirinktos vertikaliai orientuoto plaušo plokštės „PAROC CGL 20cy“. Požeminiams garažams ypač svarbu lubų konstrukcijų apsauga nuo ugnies. „PAROC CGL 20cy“ plokštės gelžbetonio konstrukcijose atitinka net REI 240 klasifikaciją, t. y. šiomis plokštėmis teisingai apšiltinta konstrukcija gaisro metu gali išlaikyti apkrovas (R), vientisumą (E) ir izoliacines savybes (I) net 240 minučių. Be to, šios plokštės gerai slopina garsą ir yra lengvai montuojamos. Prie šiltinamo paviršiaus jos klijuojamos be jokio papildomo mechaninio tvirtinimo. Apšiltinus lubas, jų gruntuotas paviršius dažniausiai nudažomas arba nupurškiamas dažais.

Visiškai kiti reikalavimai yra keliami tarpaukštinėms perdangoms. Čia labai svarbu ne šilumos, bet smūgio garso izoliavimas. Todėl buvo pasirinktos „PAROC SSB 1“ – smūgio garsą izoliuojančios plokštės. Vėdinamosios sienos buvo apšiltintos plokštėmis „PAROC WAS 35“. Šios plokštės yra laidžios vandens garams ir mažai laidžios orui, todėl tinka neintensyviai vėdinamųjų sienų šilumos izoliacijai. Konstruktorių manymu, jos idealiai pritaikytos renovuojamų ir naujai statomų pastatų vėdinamųjų atitvarų šilumos izoliacijai.

Tinkuojamos „Užupio vartų“ išorės sienos buvo apšiltintos itin efektyviai šilumą izoliuojančiomis ir apkrovą laikančiomis plokštėmis „PAROC Linio 10“, specialiai gaminamomis plonasluoksniu tinku apdailintiems fasadams. Atsparios šarmams, laidžios vandens garams, stabilių matmenų plokštės buvo pasirinktos siekiant užtikrinti fasado ilgalaikiškumą ir nedegumą. Šlaitinio stogo šilumos izoliacijai buvo pasirinktos statybininkams gerai žinomos ir įprastos universalios plokštės „PAROC eXtra“. Jos gerai priglunda prie šiltinamo paviršiaus, lengvai montuojamos į karkasą.

Beje, pastato šildymo, vėdinimo ir vandentiekio sistemas įrengusios UAB „SD ranga“ specialistai vamzdynams izoliuoti taip pat naudojo „Paroc“ techninės izoliacijos gaminius. Ploniems vamzdžiams izoliuoti buvo pasirinkti lengvai montuojami kevalai „PAROC Hvac Section AluCoat T“, o storesniems vamzdynams buvo pasirinkti dembliai „PAROC Hvac Lamella Mat AluCoat“.

Naujakuriams patrauklūs sprendimai

Nekilnojamojo turto agentūros „Ober-Haus“ Būsto departamento vadovas Audrius Šapoka, vertindamas „Užupio vartus, patikino: „Apskritai panašių klasikinių, tik pėstiesiems skirtų kiemelių Vilniuje sunku rasti. Čia buvo išsaugotos vidinį kiemą puošiančios kolonos, atkurtas dekoras, frontonas. Visą šį ansamblį paryškina tarp kolonų esanti didinga antrojo aukšto lodžija, priklausanti vienam iš butų. Toks fasadas yra vienintelis visame Užupyje. Ir pastato viduje atkartota išorėje moderniai atgimusios klasikos dvasia. Naujo suplanavimo 1–4 kambarių butai turi balkonus arba terasas, o papildomos erdvės būstams suteikia aukštos lubos ir gilūs langai. Taip pat moderniai įrengti nauji požeminiai garažai, iš kurių į butus galima patogiai pakilti liftais. Rūsio dalyje, skirtoje komercinėms patalpoms, paliktos autentiškos skliautinės lubos, suteiksiančios išskirtinumo bet kokiam interjerui. Ypač patrauklu čia bus gyventi tiems, kam jaukus būstas neįsivaizduojamas be natūralios židinio šilumos – naujakuriams palikta galimybė įsirengti židinį“, – pasakoja NT ekspertas.

Marius Žemaitis, projektą vystančios investicijų valdymo bendrovės „Lords LB Asset Management“ fondų valdytojas labiau buvo linkęs kalbėti apie išskirtinę „Užupio Vartų“ techninę kokybę: „Pastatas pastatytas naudojant tik aukščiausios kokybės medžiagas ir suprojektuotas sukuriant itin jaukų mikroklimatą. Erdvės suplanuotos taip, kad į jas patektų kuo daugiau natūralios ir dirbtinės šviesos.“

Neabejojama, kad naujakuriams nekils rūpesčių dėl pastato eksploatacijos. Objekto statybose svarius kokybiško darbo pėdsakus paliko UAB „SD ranga“, kurios specialistams buvo patikėtas modernių vėdinimo, šildymo ir vandentiekio inžinerinių tinklų įrengimas.

Pažangus apšvietimas

Norint nepriekaištingai įgyvendinti šį prestižinio objekto Užupyje projektą, ne mažiau svarbu buvo įrengti ir aukštus reikalavimus atitinkantį apšvietimą. Atlikti elektros instaliacijos darbus ir įrengti pažangią, tausojančią aplinką apšvietimo sistemą apsiėmė UAB „Inžinera“, kurios viena iš specializacijos sričių – statinio elektros ir silpnųjų srovių inžinerinių sistemų instaliavimas. Įmonės vadovo Giedriaus Valiuko teigimu, buvo padaryta viskas, kad UAB „Inžinera“ aukštos kvalifikacijos specialistų sumontuota apšvietimo sistema liktų patenkinti visi – projekto autoriai, generalinis rangovas ir, svarbiausia, gyventojai. Pastariesiems ypač turėtų imponuoti specialiai parinkti prie įvairių interjero sprendimų puikiai derantys, itin estetiški šviesos diodų (LED) šviestuvai. Taip pat ne mažiau gyventojus turėtų džiuginti būsimos mažos sąskaitos už tokio apšvietimo ekonomišką elektros energijos vartojimą. „Beje, geri rezultatai buvo pasiekti neatsitiktinai – tai galima laikyti sėkmingu generalinio rangovo ir subrangovo bendradarbiavimu“, – apibendrino darbą statant „Užupio vartus“ G. Valiukas.

Užtikrintas saugumas

Mažas butų ir gyventojų skaičius, uždaras, tik pėstiesiems skirtas pastato vidinis kiemas turėtų laiduoti ramų ir tvarų gyvenimą, skatinti tarpusavyje bendrauti. „Užupio vartuose“ jau kuriama darni naujakurių bendruomenė. Jos saugiu gyvenimu tinkamai pasirūpinta iš anksto. UAB „Pristis“ sėkmingai įdiegė modernius ir patikimus automatizuotus sprendimus – visuose korpusuose veikia šios įmonės sumontuota adresinė priešgaisrinė sistema „Detnov“, dūmų ir CO šalinimo automatika, elektroniniai ryšiai, ypač patogi vartotojui naudoti skaitmeninės telefonspynės sistema. Taip pat, įgyvendindami projektą, UAB „Pristis“ specialistai sumontavo aukštos raiškos IP vaizdo stebėjimo sistemą, skirtą užtikrinti saugią pastato aplinką.

Belieka naujakuriams geranoriškai palinkėti greičiau įsikurti tokiuose namuose, apie kokius galbūt daugelis tik svajoja.

Objektas: daugiabutis pastatas su komercinėmis patalpomis

Sklypo plotas: 3 899,01 m2

Užstatymo plotas: 1 864 m2

Bendras plotas: 6 496 m2

Pastato tūris: 22 423 m3

Aukštingumas: 3 ir 4 aukštai

Projekto autorė: architektė Aušra Gvildienė (UAB „Archinova“)

Objekto konstruktoriai: Sergėjus Mekinkovas ir Borisas Feofanovas

Užsakovas: UAB „Parko gama“

Generalinis rangovas: UAB „Naresta

Statybos vadovas: Vytautas Matvejevas

Adresas: Polocko g. 2, Vilnius




Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų