Vilniaus centro puošmena – išskirtinės architektūros kompleksas


Paskirtis: viešbučio paskirties pastatas K. Kalinausko g. 20, Vilniuje

Projekto užsakovas: UAB „Vilkerda“

Projekto generalinis rangovas: UAB „Naresta“

Projekto autoriai: UAB „Kitos pusės projektai“

Projekto vadovas: Dainius Kitovas

Paveldosauginės dalies vadovė: Laima Navickienė

Architektai: Dainius Kitovas, Artūras Blotnys, Vilma Lekarevičienė, Lina Urban, Inga Martinonytė

Konstruktoriai: Aurelijus Butkus, Arvydas Stumbras, Tomas Žvinys

Pastato bendras plotas: 6 952,61 m2

Antžeminės dalies plotas: 4 488,58 m2

Požeminės dalies plotas: 2 464,03 m2

Pastato aukštų skaičius: 6 antžeminiai ir 2 požeminiai.

Transporto priemonėms skirtų vietų skaičius: 68

Statybos darbų pabaiga: 2018-03-19

Vilniaus centre pastaruoju metu kilo vienas už kitą įspūdingesni objektai. Vos daugiau nei prieš mėnesį duris atvėrė garsaus architekto Danielio Libeskindo suprojektuotas MO muziejus, apie kurį garsas nuvilnijo ne tik per Lietuvą, bet ir kitas šalis. Neseniai Vilniaus centrą papuošė ir kitas gražus pastatas – išskirtinių butų, apartamentų ir komercinės paskirties patalpų kompleksas, pavadintas pagal adresą – „K. Kalinausko 20“. Šį modernios architektūros šešių aukštų pastatą pastatė ta pati statybų bendrovė, kuri įgyvendino ir sudėtingą MO muziejaus projektą, – UAB „Naresta“.

Solidi kaimynystė

Projektas K. Kalinausko 20 nuo pat pradžių buvo kuriamas remiantis geriausia prabangaus nekilnojamojo turto įgyvendintų projektų praktika prisitaikant prie klientų poreikių ir reikalavimų. Pastatas susideda iš dviejų esminių dalių: viena skirta apgyvendinimo paslaugai teikti, o kita – nuolatiniams gyventojams. Šis projektas skirtas žmonėms, vertinantiems gyvenimą sostinės centre, miesto kultūrinį gyvenimą, kokybišką ir erdvų būstą, gerą kaimynystę, privatumą bei saugumą“, – pasakojo projekto K. Kalinausko 20 projektą vystančios bendrovės UAB „Vilkerda“ vadovas Viktoras Zubrecovas, atkreipęs dėmesį ir į tai, kad pastatas pastatytas išskirtinėje vietoje, kur patogus susisiekimas tiek pėsčiomis, tiek ir automobiliu.

Pastatą stačiusios bendrovės „Naresta“ projektų vadovas Stanislavas Smolskas mano, kad K. Kalinausko 20 kompleksas iš kitų pastaruoju metu pastatytų gyvenamųjų pastatų visų pirma išsiskiria savo kaimynyste ir vaizdais pro langus. Šalia yra Civilinės metrikacijos rūmai su parku, Šv. Konstantino ir Michailo cerkvė, netoliese – ir Vingio parkas, kurį galima pasiekti pėstute, taip pat kavinės, restoranai, ugdymo įstaigos, muziejai, tarp jų – ir minėtasis MO muziejus.

Išskirtinumo suteikia ir kaimynystėje įsikūrusios ambasados. Galima teigti, kad šis miesto rajonas yra ambasadų rajonas. Čia įsikūrusios JAV, Suomijos, Japonijos, Norvegijos ir kitos ambasados ir jų rezidencijos. Savito žavesio suteikia ir Civilinės metrikacijos rūmų kaimynystė, nes, ypatingai vasaros savaitgaliais, iš pastato galima stebėti daug linksmų ir laimingų ką tik susituokusių porų ir juos sveikinančius svečius“, – kalbėjo UAB „Vilkerda“ vadovas.

Komplekso gyventojams ir viešbučio svečiams pro langus ir iš terasų atsivers nuostabūs vaizdai į Vilniaus centrą, senamiestį, Gedimino kalną bei tolimas miesto panoramas. Be to, jie galės džiaugtis puikiu susisiekimu, kuomet Vilniaus senamiestį vos per kelias minutes galima pasiekti pėsčiomis, ir gerai išvystyta infrastruktūra.

Vystydami šį projektą įdėjome daug laiko ir širdies, kad pavyktų suderinti funkcionalumą ir prabangos elementus. Visi komplekso apartamentai ir butai turi balkonus arba terasas bei didelius vitrininius langus, suteikiančius patalpoms daugiau šviesos ir leidžiančius mėgautis tiek Vilniaus senamiesčio, tiek Konstitucijos prospekto aukštybinių pastatų panoramomis“, – sako V. Zubrecovas, įvardindamas, jog pirmame pastato aukšte esančiose komercinėse patalpose savo veiklą jau pradėjo prabangi grožio ir estetikos studija „Salon 20“, taip pat netrukus pradės veiklą baldų salonas „Interio“ ir šviestuvų salonas

Delight“. Dvi laiptinės skirtos nuolatiniams pastato gyventojams, ten įrengti butai, o trečioje laiptinėje yra viešbučio apartamentai. Nuo pradžių buvo numatyta, kad pastate viešbučio apartamentai bus didelio ploto ir bus skirti tiek ilgalaikiam tiek trumpalaikiam apgyvendinimui.

Nenuostabu, kad tai – viena labiausiai vertinamų gyvenamųjų vietų Vilniuje.

Tarsi „vario vargonai“

Iš kitų šiuolaikinių gyvenamųjų pastatų kompleksas „K. Kalinausko 20“ išsiskiria ir ypatinga architektūra – laužyta forma, dekoratyviniais apdailos elementais iš vario bei plačiu pagrindiniu fasadu.

Pirminę komplekso architektūrinę viziją pasiūlė architektas Artūras Blotnys. Kaip tik jam priklauso kampu išdėstyto tūrio ir judrios fasadų tektonikos idėja. Tuo siekta suderinti du dalykus: išgauti architektūrinį savitumą ir darniai pastatą įlieti į urbanistinę aplinką. „Patrauklus K. Kalinausko gatvės apstatymas ir palanki urbanistinė situacija leido įterptu tūriu ne tik pratęsti K. Kalinausko gatvės išklotinę, bet ir užbaigti Akmenų gatvės erdvę“, – paaiškino komplekso projekto vadovas Dainius Kitovas.

Daug architektų pastangų buvo įdėta į atvirų terasų, vėdinamojo fasado jungčių su stiklo ir aliuminio konstrukcija bei architektūrinių dekoratyvinių elementų projektavimą ir įrengimą. „Panašiais angų gabaritais, viršutinio aukšto atitraukimu į fasado gilumą ir terasiškai nužemintu nuo 6 iki 4 aukštų tūriu viešbučio gatvės korpusas tęsia K. Kalinausko g. 24 numeriu pažymėtos diplomatinės atstovybės pastato, prie kurio blokuojamasi, gatvės ir kiemo fasadų architektūros ritmą“, – pastebėjo D. Kitovas. Projekto vadovas pridūrė, kad dinamiškas, laužytas pagrindinio fasado plokštumas tarsi „vario vargonai“ stabilizuoja keturios statiškos vertikalių dekoratyvinių fasado elementų grupės.

Ne tik matavo, bet ir tvarkė dokumentus

Architektūrinis sumanymas buvo įgyvendinamas nuosekliai etapais, pradedant projektiniais pasiūlymais, kvartalo detaliojo plano koregavimu, inžinerinių tinklų iškėlimu ir baigiant statybos projektu. Viskas užtruko kelerius metus.

Kadastrinius matavimus patikėta atlikti UAB „Planai“. Kaip sakė UAB „Planai“ direktorius Irmantas Cibas, atlikti kadastrinius matavimus jautriose senamiesčio ir naujamiesčio zonose dažnai būna nelengva, bet šįkart darbai vyko sklandžiai.

UAB „Planai“ turi nemažai darbo senamiestyje patirties, be to, gali pasiūlyti didelį spektrą paslaugų. Šios įmonės darbuotojai ne tik atlieka kadastrinius matavimus, bet ir padeda išspręsti aibę kitų klausimų, pavyzdžiui, gauti adresą, sužiūrėti, kur ir kokie turi būti inžineriniai tinklai, kur ir kokius įrengti laiptus, kaip turėtų atrodyti sandėliukai, dviračių saugyklos ir pan. Tai labai palengvina pastato statytojų ir būsimų gyventojų dalią. „Mes turime patirties ir žinome, kokių dokumentų reikia, patys tuos dokumentus padedame sutvarkyti, nueiname į Registrų centrą ir pasirūpiname viskuo taip, kad žmonėms tektų kuo mažiau susidurti su popierizmu ir pavyktų išvengti galvos skausmo dėl bylų tvarkymo“, – tikino I. Cibas.

Ypatinga perdangų technologija

Komplekso „K. Kalinausko 20“ statybos vyko sklandžiai, bet be iššūkių neapsieita. Ypač didelio UAB „Naresta“ statybininkų meistriškumo ir sumanumo prireikė įrengiant laikančiąsias pastato konstrukcijas. Jas sudarė monolitinis karkasas, kurio perdangoms tarp aukštų įrengti buvo naudota įtemptojo gelžbetonio technologija. Ši populiarėjanti technologija leido sumažinti laikančiųjų kolonų skaičių. Kaip pastebėjo S. Smolskas, įtemptosios armatūros perdangos ypač retai naudojamos gyvenamojoje statyboje, o UAB „Naresta“ istorijoje tokia technologija apskritai taikyta pirmąsyk. Išorinės ir vidinės pastato sienos buvo sumūrytos iš keramzitbetonio blokelių mūro. Šie blokeliai, anot UAB „Naresta“ projektų vadovo, pastatui suteikė lengvumo ir padėjo užtikrinti geras garso izoliacijos savybes.

Pastato išorės apdailai parinkti ventiliuojami fasadai su dviejų spalvų akmens masės plokštėmis. Kaip prisiminė S. Smolskas, dėl ypatingos komplekso konfigūracijos ir terasų įrengti vėdinamojo pastato fasado konstrukciją buvo gana sudėtinga. Architektas D. Kitovas dar pridūrė, kad daugiausia laiko ir kantrybės prireikė kuriant ir įgyvendinant nestandartines detales bei mazgus.

Stikliniams pastato fragmentams naudota aliuminio profilių fasadinė sistema su varstomais arba stumdomais langų rėmais bei tonuoto stiklo (apšiltintais) elementais.

Fasado šviesa netrukdys grožėtis panorama

Pastato fasadų grožį padėjo išryškinti ir specialus apšvietimas, kurį suprojektavo ir įrengė „Simetria“. „Kuriant šiam projektui apšvietimą, reikėjo atsižvelgti į daugybę aspektų: pastato vietą, modernią architektūrą su stikliniais fasadais ir konkrečiomis aiškiomis linijomis, paskirtį – čia bus prabangūs apartamentai ir komercinės patalpos pirmame aukšte“, – prisiminė „Simetria“ apšvietimo specialistas ir projektuotojas Robertas Staševskis.

Anot pašnekovo, stiklinis fasadas ir gyvenamosios paskirties viršutiniai aukštai padėjo išsikelti užduotį – apšviesti pastatą taip, kad šviesa netrukdytų gyventojams vakare grožėtis miesto panorama, atsiveriančia iš viršutinių aukštų.

Bendradarbiaujant su architektu Dainiumi Kitovu buvo nuspręsta tik subtiliai paryškinti fasado vertikales, vadinamuosius peilius, paleidžiant tarp jų šviesą iš viršaus ir apačios. Tam buvo parinkti nedideli, siauro švietimo kampo modernūs italų kompanijos „Ares“ architektūriniai fasado šviestuvai. Dienos metu beveik nematomi vakare šie šviestuvai atskleidžia ir paryškina pastato solidumą ir grožį“, – teigė R. Staševskis.

Pirmąjį aukštą, kuriame bus komercinės paskirties patalpos, nuspręsta paryškinti, kad jis taptų traukos akcentu.

Gyvenamosios patalpos išsiskirs aukščiu

K. Kalinausko g. 20 kompleksą sudaro ne tik butai, bet ir viešbučio paskirties dalis, administracinės bei komercinės patalpos. Kaip pasakojo architektas D. Kitovas, viešbučio paskirties dalis susideda iš dviejų kampu sujungtų korpusų – gatvės ir kiemo. Juose yra trys funkciniai blokai: centrinės ašies kampe išsidėstė viešbučių paskirties apartamentų tūris, iš šonų – gyvenamosios paskirties flangai. Šioje dalyje įrengti prabangūs, ilgalaikei nuomai skirti apartamentai, turintys po svetainę, du arba tris miegamuosius, darbo kambarį ir balkoną arba terasą.

Komplekse esančių butų dydis – nuo 52 iki 200 m² su galimybe jungti du atskirus butus. Visi butai taip pat turi balkonus arba erdvias terasas. Siekiant užtikrinti gyventojų privatumą, kiekvienoje aukšto laiptinėje buvo suprojektuota vos po 2–3 butus.

Beje, šis kompleksas iš kitų išsiskiria ir gyvenamųjų patalpų aukščiu, kuris siekia net iki 3 metrų. Anot UAB „Naresta“ projektų vadovo S. Smolsko, toks aukštis retas šiuolaikiniuose gyvenamuosiuose pastatuose.

Jauku ir saugu

Gyventojų bei svečių patogumui buvo įrengtas ir solidus pagrindinis holas su jaukiomis laukiamojo vietomis, skirtomis bendrauti ir ilsėtis. Komplekso „K. Kalinausko 20“ gyventojai ir svečiai galės jaustis saugiai, nes pagrindiniame hole visą parą budės apsaugos darbuotojas. Saugumą užtikrins ir prie kiekvieno įėjimo bei įvažiavimo įrengtos stebėjimo kameros.

Simetria“ specialistai padėjo užtikrinti ir saugų įvažiavimą ar įėjimą į vidinį kiemą, kur nebuvo numatytas joks gatvių apšvietimas. Buvo nuspręsta panaudoti nedidelius antro aukšto karnizus, einančius pastato perimetru palei K. Kalinausko gatvę, ir įvažiavimui į vidinį kiemą apšviesti. Įleidome į juos juodo korpuso, derančio prie esamų lubų, šviesos diodų (LED) šviestuvus su opaliniu įgilintu gaubtu, maloniai išskleidžiančiu šviesą. Taip išgavome du efektus – funkcionaliai apšvietėme plotą aplink pastatą ir vizualiai jį palengvinome, pakėlėme nuo žemės“, – džiaugėsi apšvietimo specialistas.

Šviestuvai puoš net ir nešviesdami

Bendrųjų erdvių interjerus sukūrė architektė Inga Martinonytė, su kuria bendradarbiaudami „Simetria“ specialistai prisidėjo ir prie vidinių bendrų erdvių apšvietos kūrimo. Ieškant geriausio apšvietimo, buvo svarstomi įvairūs variantai ir koncepcijos, atsižvelgiama į pagrindinio užsakovo išsakytus norus bei pastabas.

Galutinis realizuotas variantas kardinaliai skiriasi nuo pradinės koncepcijos ir, manau, tiko ir patiko užsakovui. Kad parodytume pastato statusą ir išskirtinumą laukiamojo zonoje, prie konsjeržo darbo vietos bei minkštasuolių pasiūlėme garsaus britų dizainerio Tomo Dixono pakabinamus dekoratyvius šviestuvus. Jie išsiskiria deimanto formomis ir chromo blizgesiu, be to, net neuždegti puošia ir dekoruoja aplinką. Laiptinėse, aukštų koridoriuose buvo panaudoti sieniniai stačiakampio formos šviestuvai iš specialaus gipso, kurių šviesos sklaida slysta siena į viršų ir apačią. Išskirtinis šių šviestuvų bruožas – kad jų korpusą buvo galima nudažyti sienos spalva. Taip dieną jie susilieja su siena ir lieka beveik nepastebimi, o vakare siena maloniai nušvinta komfortiška šviesa, kuri neerzina ir neakina praeivių“, – paaiškino R. Staševskis.

Jaukus vidinis kiemelis

K. Kalinausko g. 20-ąjį namą sups jauki aplinka. Gyventojai galės mėgautis ramybe, išėję į jaukų uždarą vidinį kiemelį su suoliukais, vaikų žaidimo aikštele ir čia pat įrengtu lauko treniruoklių kompleksu, į kurį bus galima patekti iš holo.

Vidiniame uždarame kieme, žalioje zonoje, „Simetria“ nutarė išdėstyti neaukštus chromuoto korpuso ir nematomo šviesos šaltinio italų gamintojo „Gochia“ parkui skirtus šviečiančius stulpelius, kurie paryškins žalumą šiltuoju metu ir sniego baltumą žiemą.

Ir, nors paprastai Vilniaus centre sudėtinga rasti vietą automobiliui, K. Kalinausko g. 20 gyventojams ir lankytojams neteks sukti galvos, kur palikti savo transporto priemonę. Aplink yra užtektinai automobilių stovėjimo vietų ir aikštelių.

Be to, UAB „Naresta“ įrengė ir dviejų aukštų požeminę automobilių stovėjimo aikštelę su numatyta galimybe įrengti elektromobilių krovos stoteles arba suformuoti uždaro tipo garažus. Šioje aikštelėje suplanuotos ir dviračių saugojimo vietos bei sandėliukai.

Visi numatyti sprendimai užtikrina komplekso gyventojų komfortą ir aukštą gyvenimo lygį.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų