Vilniaus senamiestyje įsikūrusioje mokykloje susijungia nauja ir sena


Pavadinimas: Vilniaus tarptautinė mokykla
Adresas: Rusų g. 5, Vilnius
Užsakovas: VšĮ Vilniaus tarptautinė mokykla
Architektai: UAB „Senojo miesto architektai“ (Daina ir Jamesas Fergusonai)
Interjero dizaineriai: studija „A Form“ (Aurelija Slapikaitė-Jurkonė)
Rangovas: UAB „Naresta“
Projekto valdymas, techninė priežiūra: RUMA, UAB „Kiwa Inspecta“
Paskirtis: ugdymo įstaiga
Plotas: 2171 kv. m
Darbų pabaiga: 2020 m. III ketvirtis
Investicijos: 3 mln. eurų

Vilniaus senamiestyje įsikūrusioje mokykloje susijungia nauja ir sena

Įžengus į naująjį Vilniaus tarptautinės mokyklos pastatą, su pagrindine mokyklos idėja galima susipažinti iš karto – čia tarpusavyje susijungia istorija ir modernumas. Visų pirma pasitinka įspūdingas natūralaus deginto medžio registratūros stalas. Jis simbolizuoja šios vienos seniausių Senamiesčio vietos gaisrų ir nuolatinio atstatymo istoriją. Už jo – senovinių plytų siena. Daug dėmesio skiriama tvarumui ir natūralioms medžiagoms.

„Esu įsitikinusi, kad vaikams būtina rodyti tai, kad mes čia ne pirmi, kad turime prisiimti atsakomybę ir išlaikyti tai, kas mums palikta, – teigia mokyklos direktorė Rebecca Juras. – Norėjome savitos erdvės, skatinančios kūrybingumą ir bendradarbiavimą; erdvės, kuri leistų atsiskleisti mokyklos kultūrai, kuri žmogui atveria plačias ir viešas, ir asmenines galimybes.“

Iš pat pradžių buvo planuota rekonstruoti sklype esančius pastatus, iš esmės nekeičiant jų urbanistinės struktūros ir pastatų tūrio, kuo labiau išsaugant autentiškas savybes.

Įvertinus pastato istoriją, nuspręsta teritorijoje išgriauti menkaverčius statinius, o bendrą kiemo erdvę uždengti stikliniu stogu – atrijumi. Būtent jis tapo tikra mokyklos šerdimi – čia įrengta scena, profesionali audio ir video įranga leis rengti koncertus, renginius, platūs laiptai pritaikyti auditorijos paskirčiai arba tiesiog laiko praleidimui laisvu nuo pamokų metu. Ir čia, ir kitose mokyklos patalpose daug dėmesio skirta akustikai – sumontuotos akustinės plokštės, lubos.

Dar vienas originalus sprendimas – pastato naujosios dalies uždengimas keraminėmis bagetėmis. Tai padėjo iš dalies išspręsti šviesos trūkumo patalpose klausimą: pagal senamiestyje galiojančius reikalavimus, nebuvo galima didinti matomų langų ploto, todėl uždengus bagetėmis iš pastato išorės matomas tik vienas langas. Nors iš tiesų jie dvigubi. Tas pats ir su stoglangiais – iš viršaus jų visai nematyti.

Interjero dizainerė Aurelija Slapikaitė-Jurkonė taip pat pabrėžia, kad viso interjero tikslas – jautriai sureaguoti į pastato istorinį palikimą.

Mokyklą kuria žmonės

„Klasės vis dar turi keturias sienas ir mokytojus, bet stiklo sienos nukreipia natūralią šviesą iš atrijaus, sujungia erdves sukurdamos pojūtį, kad esame kažko didesnio, ne tik savo klasės, dalimi. Baldai, jų išdėstymas, leidžia judėti tarp žmonių, o ne stovėti vietoje.“, – teigia mokyklos direktorė.

Keičiantis mokyklos koncepcijai, būtina keisti ir patalpas, kuriose mokiniai praleidžia didžiąją dienos dalį. Interjerui parinktos ramios spalvos, neužgožiančios patalpose esančių žmonių.

„Mokyklą kuria joje esantys žmonės, todėl buvo nuspręsta neperpildyti patalpų papildomomis spalvomis. Mokykloje įrengta fotografijų studija, muzikos įrašų studija. Mansardiniame aukšte – tradicinė biblioteka. Įdomus sprendimas – atviros mokytojų darbo vietos su nuostabiu vaizdu į bažnyčią. Trumpiau tariant, mokykla įkurta jos bendruomenei“, – pasakoja A. Slapikaitė-Jurkonė.

Interjere naudotas natūralus tamsus medis. Tiesa, norint išgauti didesnę šviesos refleksiją, nuspręsta kėdžių ir stalų paviršius gaminti baltus.

Baldų kojose atkartojami natūralaus medžio motyvai.

Plytos padėjo išlaikyti autentiškumą

Pasak A. Slapikaitės-Jurkonės, visą pastato interjerą iš dalies diktavo tai, kas buvo likę šiame objekte. Be to, kur tik įmanoma, stengtasi atidengti senovinių plytų sienas.

„Tai buvo pats ilgiausias ir kruopščiausias darbas – norėjome, kad plytų sienos įsilietų į interjerą, taptų neatskiriama jo dalimi. Pagal pirminį planą tokių sienų turėjo likti gerokai daugiau, tačiau teko susitaikyti su tuo, kad ne visos yra tinkamos dėl techninių ar estetinių savybių, – darbų pradžią prisimena dizainerė. – Mokykloje naujai permūryta tik viena siena prie registratūros, jai naudojome senovines pilnavidures plytas.“

Beje, nors daugelis pastato dalių buvo išlaikytos, atsirado ir visiškai naujų erdvių. Pavyzdžiui, mokyklos sporto salė, kuri įrengta naujojo pastato rūsyje. Priešgaisrinius reikalavimus atitinkanti salė bus atvira visai mokyklos bendruomenei.

Bene geriausiai pandemijai pasiruošusi mokykla Vilniuje

Nors, pradėjus projektuoti naująjį Vilniaus tarptautinės mokyklos pastatą, apie koronavirusą dar nebuvo girdėti jokių žinių, čia įrengti technologiniai sprendimai leis užtikrinti mokinių sveikatą šiuo sudėtingu laikotarpiu.

„Džiaugiamės, kad visoje mokykloje veikia klasių rezervavimo sistema – šalia klasių sumontuotuose ekranuose aiškiai matoma, kada ir kas užims patalpą, – pasakoja R. Juras. – Tai padės užtikrinti, kad mokymosi procesas vyktų sklandžiai: mokinių srautus bus lengva koreguoti ir nukreipti.“

Pasaulyje siaučiantis virusas šiek tiek pakoregavo ir mokyklos valgyklos idėją. Iš pradžių norėta čia įrengti didelį stalą, prie kurio būtų galima susėsti visiems kartu kaip šeimoje. Tačiau dabar, laikantis nurodymų, nuspręsta reguliuoti srautus, rinktis mažesnes grupeles.

Beje, šią erdvę vadinti valgykla sudėtinga, nes ji labiau primena nedidelę kavinę. Nors patalpoje nėra dienos šviesos, ją kompensuoja gerai apgalvota apšvietimo sistema.

„Šią erdvę norėjome paversti kuo jaukesne. Tam naudojome ne tik apšvietimą, bet ir žalius augalus. Jie puikiai dera su žalia galine kambario siena. Beje, įdomus dalykas tai, kad turėjome palikti vieną įdrėkusią sieną tiesiog kvėpuoti – nusprendėme neslėpti vis pasirodančių dėmių, kylančių iš senovinės konstrukcijos“, – teigia A. Slapikaitė-Jurkonė.

Šiandien buvęs konditerijos fabriko „Pergalė“ filialas – neatpažįstamas. Per trumpą laiką iškilęs naujasis mokyklos pastatas yra puikaus komandinio darbo pavyzdys.

Rangos darbai – vienai patikimiausių įmonių rinkoje

Vilniaus tarptautinė mokykla yra unikalus objektas ne vien dėl savo paskirties, bet ir dėl vietos. Sostinės senamiestyje vykusi mokyklos rekonstrukcija buvo nelengva užduotis: šalia pastato nėra papildomos vietos statybų aikštelei įrengti, siauromis gatvelėmis sunkiasvorė technika nepravažiuoja, darbai turėjo būti suderinti su archeologais, nenusižengti senamiesčio pastatus reglamentuojančioms taisyklėms, viskas derinama ne tik su užsakovais, bet ir su savivaldybės atstovais.

Būtent dėl tokių iššūkių ieškota itin patikimų ir profesionalių rangovų, kurie sugebėtų užtikrinti sėkmingą projekto eigą. UAB „Naresta“ yra sukaupusi daug patirties paveldosaugos objektų rekonstravimo srityje. Įmonė ne kartą prisidėjo prie skirtingos paskirties Vilniaus senamiesčio pastatų autentiškumo atkūrimo.

Tad nuo pat pirmų akimirkų buvo aišku, kad Vilniaus tarptautinės mokyklos rekonstrukcijos rangos darbai atsidūrė patikimose rankose – visa UAB „Naresta“ veikla bei plėtra yra tikslingai orientuota į patikimo statybos generalinio rangovo poziciją.

DARBAI KOREGUOJAMI BENDRADARBIAUJANT SU UŽSAKOVAIS, ARCHEOLOGAIS BEI PAVELDOSAUGININKAIS

UAB „Naresta“ atstovai pagal paveldosaugininkų ir užsakovų reikalavimus turėjo išsaugoti visas laikančiąsias objekto sienas.

Prieš atliekant su paveldosaugininkų saugomomis konstrukcijomis tiesiogiai susijusius griovimo darbus, buvo atlikti žvalgybiniai laikančiųjų konstrukcijų atidengimai šių konstrukcijų būklei įvertinti. Paaiškėjo, kad dauguma autentiškų konstrukcijų buvo per silpnos būsimoms apkrovoms atlaikyti, tad didžiąją dalį konstrukcijų teko stiprinti: dalį jų laikinai suvaržyti griovimo laikotarpiui, siekiant eliminuoti galimos griūties riziką. Pastato perdangų ardymas taip pat buvo sudėtingas, nes, norint išvengti sienų poslinkių, reikėjo sumontuoti papildomus metalinius ryšius tarp autentiškų laikančiųjų sienų.

„Statoma mokykla ir šalia esantis gyvenamasis namas susijungia pirmame ir antrame aukštuose. Šie du pastatai remiasi ant bendros kolonos, kuri turi atlaikyti viso pastato svorį, t. y. keturis pastato aukštus bei mansardinę palėpę, – pasakoja UAB „Naresta“ darbų vadovas Mindaugas Stažys. – Reikėjo ypatingo atidumo, kad, atliekant laikančiosios kolonos stiprinimo, o vėliau sporto salės įrengimo darbus, neatsirastų nepageidaujamų deformacijų gyvenamojo namo butuose.“

Pasak M. Stažio, spraustinių pamatų įrengimas pastato viduje buvo ne mažiau sudėtingas darbų saugos atžvilgiu, nes tokius darbus atlikti nedidelėse erdvėse yra gana pavojinga. Atliekant pamatų stiprinimo darbus iš Latako gatvės pusės, teko uždaryti eismą šia gatve ir pakeisti eismo judėjimą į Pilies gatvę.

„Rekonstrukcijos metu sunku planuoti darbus į priekį dėl gausybės nenumatytų darbų, kuriuos privalu papildomai atlikti: pavyzdžiui, Rusų gatvės fasadinėje sienoje, išėmus langus ir nuvalius tinką nuo mūro, paaiškėjo, kad visa autentiška laikančioji siena sutrūkinėjusi ir susisluoksniavusi (vidinis mūras atsiskyręs nuo išorinio mūro). Teko keisti visas langų sąramas ir specialiomis technologijomis papildomai injektuoti bei „surišti“ mūrą, kad jis atlaikytų reikiamas apkrovas. Užsakovas dalį autentiškų sienų norėjo eksponuoti, todėl stiprinimo darbams buvo keliami ir estetiniai reikalavimai.“

Dėl pailgėjusių archeologinių kasinėjimų terminų teko keisti visą suplanuotą darbų grafiką – pagrindiniai darbai buvo perkelti rudens ir žiemos laikotarpiui, todėl prireikė papildomų sprendimų, kad nebūtų nukrypta nuo sutartinių darbų atlikimo terminų.

„Atliekant kasinėjimo, o vėliau ir sporto salės grindų įrengimo darbus, reikėjo nuolatos žeminti gruntinį vandenį. Remiantis geologiniais tyrimais, gruntinis vanduo buvo apie 50 cm aukščiau būsimos sporto salės grindų lygio ir beveik visu metru aukščiau archeologų darbų zonos žemiausios altitudės. Todėl po grindimis įrengta gruntinio vandens žeminimo sistema be nuolydžio, pagrįsta susisiekiančiųjų indu principu, o pasiekus kritinį vandens lygį, perteklinis vanduo pašalinamas siurbliais“, – dėsto M. Stažys.

Pasak jo, rūsio grindų įrengimas buvo nestandartinis, nes po sporto salės grindimis yra durpių sluoksnis, kuriam būdingos didelės sėdimo deformacijos. Dėl papildomo archeologinių tyrimo apimties buvo nuspręsta palikti durpingą sluoksnį ir įrengti perimetru į rostverkus atremtą perdangą.

IŠSKIRTINIŲ SPRENDIMŲ ĮGYVENDINIMAS: NĖRA NIEKO NEĮMANOMO

Pasak projektų vadovo Aleksandro Ščensnovičiaus, ne mažiau pastangų prireikė ir įrengiant atrijų: pradėjus jį įgyvendinti, paaiškėjo, kad reikia ieškoti papildomų techninių sprendimų.

„Pats atrijaus įrengimas statybvietėje nebuvo sudėtingas. Tačiau sugaišome nemažai laiko detalizuodami projektinius sprendinius, nes užsakovas bei projektuotojai pageidavo įrengti lietaus nuvedimo sistemą, kuri būtų kuo labiau integruota į pastato konstrukcijas taip, kad lietaus vandens nuleidimas būtų maksimaliai nematomas, paslėptas“, – teigia A. Ščensnovičius.

Ir architektai, ir interjero dizainerė ne kartą pabrėžė, kad mokykloje vienas svarbiausių aspektų yra šviesa, todėl UAB „Naresta“ įgyvendino ne vieną sprendimą, užtikrinantį kuo didesnį šviesos srautą patalpose.

Pasak M. Stažio, šviesos reguliavimo sprendimų įgyvendinimas nebuvo itin sudėtingas dėl tiksliai apskaičiuotų apšvietimo reikšmių. Didžiausias keblumas – išlaikyti patalpas kuo aukštesnes ir šviestuvus montuoti kuo arčiau lubų.

A. Ščensnovičiaus teigimu, svarbu ir tai, kad nebuvo galima keisti esamų langų angų dydžio ar vietos, tad panaudota stoglangių skleidžiama šviesa, įrengti šviesos tuneliai. Vilniaus tarptautinėje mokykloje sėkmingai įgyvendinti net ir unikaliausi sprendimai – visa tai laiku pavyko atlikti profesionalios UAB „Naresta“ komandos dėka.

„Nors prie gausybės neplanuotų, rekonstrukcijos metu paaiškėjusių, papildomų darbų prisidėjo ir pasaulinės pandemijos sukelti statybinių medžiagų bei įrangos tiekimo grandinės trikdžiai, darbus pavyko užbaigti laiku, kad naujoji mokykla spėtų duris atverti naujiems mokslo metams“, – projekto eigą apibūdina A. Ščensnovičius.

Techninei priežiūrai atlikti pasirinkta ilgametę patirtį turinti įmonė

Objekto statybų techninę priežiūrą atliko UAB „Kiwa Inspecta“. Įmonė jau 10 metų Lietuvoje teikia gamybos ir statybos įmonėms daug tarpusavyje susijusių, kokybe išsiskiriančių paslaugų: tikrina įrenginių techninę būklę, sertifikuoja, teikia techninio konsultavimo, laboratorijos ir mokymo paslaugas. UAB „Kiwa Inspecta“ paslaugomis naudojasi ne tik Lietuvos, bet ir užsienio pramonės įmonės.

UAB „Kiwa Inspecta“ yra dalis „Kiwa Group“, kuri yra viena iš 20 pasaulio geriausių testavimo, tikrinimo ir sertifikavimo (angl. Testing, Inspection and Certification, TIC) įmonių, veikianti daugiau nei 40 šalių ir turinti daugiau nei 4,5 tūkst. darbuotojų.

Objekto statybų techninė priežiūra buvo atlikta vadovaujantis STR 1.06.01:2016 ir kitais įmonės aukštos kokybės standartais.

Statybų techninės priežiūros darbai atliekami tam, kad viskas būtų statoma pagal projektą, o įgyvendinant architektūrinius, konstrukcinius ir inžinerinius sprendimus būtų išvengta bet kokių netikslumų.

Kultūros paveldo objektų, tokių kaip šis, techninei priežiūrai reikia ypatingos specialistų patirties ir žinių. UAB „Kiwa Inspecta“ nuoširdžiai džiaugiasi savo komandoje turinti aukštos kvalifikacijos specialistų, kurie dalyvauja tokiuose aukštų standartų projektuose.

Saugūs ir kiaurai permatomi sprendimai

Kiekvieno pastato architektūrą ir interjerą papuošia gražūs balkonų bei laiptų turėklai. Naujajame Vilniaus tarptautinės mokyklos pastate pasirinktos berėmės stiklinės turėklų konstrukcijos.

UAB „Ourea“ šiam objektui pagamino ir sumontavo berėmio stiklo balkonų turėklus, stiklinius atrijaus atitvarus, taip pat dažytus juodo plieno turėklus laiptinėse, veidrodžių sieną sporto salėje ir veidrodžius WC patalpose.

Architektūriniai sprendimai su stiklu – įprasti modernios statybos pastatuose. Stikliniai turėklai ne tik suteikia erdvei skaidrumo ir šviesos, jie taip pat atspindi interjero fragmentus, už stiklo esančius augalus arba kraštovaizdžio peizažą. Šie atspindžiai stikle suteikia interjerui bei eksterjerui gyvumo ir žaismingumo, kurį savaime sukuria supanti aplinka.

Stikliniams turėklams naudojamas grūdintas, laminuotas stiklas – tai saugus, patikimas ir kiaurai permatomas sprendimas. Turėklo viršuje prireikus gali būti montuojami įvairių formų porankiai, apdailiniai loveliai. Funkcionalaus dizaino stiklinės konstrukcijos išsaugo erdvės pojūtį ir neužstoja vaizdo.

UAB „Ourea“ gamina ir montuoja įvairias stiklo, plieno ir medžio konstrukcijas: laiptus, stiklo ir metalo turėklus, stiklines pertvaras,  stogelius, terasas, pavėsines, dušo kabinas, veidrodžius.

Šviesos srautams užtikrinti panaudoti kokybiški sprendimai

Architektai, rinkdami stoglangius Vilniaus tarptautinei mokyklai, įmonei Velux Lietuva pateikė aiškiai suformuluotus dydžio reikalavimus, atsižvelgdami į esamą stogo konstrukciją. Įmonės atstovams reikėjo ne tik derintis prie senovinio tipo gegnių išdėstymo, bet ir parinkti tokius produktus, kurie būtų tinkami objekto paskirčiai – mokyklai pateikti „premium“ klasės stoglangiai su aukštos klasės šilumine verte.

„Vadovaudamiesi architektų nurodymais, parinkome išskirtinių matmenų stoglangius – 78 x 180 cm. Jie puikiai tiko tam, kad į patalpas patektų optimalus dienos šviesos kiekis. Tai itin svarbus aspektas mokymosi aplinkai, kad mokymosi erdvės būtų šviesios ir vaikams teiktų geras emocijas. Projekte buvo numatyta, kad stogo langų vidaus spalva – balta. Taip dar labiau būtų paryškintas erdvės pojūtis“, – pasakoja Velux Lietuva regiono atstovė Jūratė Narbuntienė.

Pašnekovės teigimu, ugdymo įstaigų stiklo paketams keliami papildomi reikalavimai, todėl parinkti stiklo paketai iš grūdinto stiklo, su laminuotu vidiniu stiklu – dūžio atveju šukės nepažirs vaikams ant galvų. Be to, stiklo paketai turi UV apsaugą, apsaugančią patalpas bei inventorių nuo žalingų saulės ultravioletinių spindulių.

Šiame projekte sumontuotų stoglangių stiklo paketų išorinis stiklas turi specialią dangą „Easy to Clean“, kuri neleidžia aplinkos nešvarumams ir dulkėms prisitvirtinti prie stiklo paviršiaus, lietui lyjant nešvarumai nuteka nuo stiklo, o stiklui išdžiūvus nelieka dulkių dėmių kaip ant standartinių stiklinių paviršių. Tai labai palengvina stoglangių eksploataciją. Išorinis stiklas turi ir papildomą dangą, mažinančią išorinio stiklo aprasojimą. Projekte panaudoti stoglangiai turi gerą garso izoliaciją – 37 dB.

„Dar vienas architektų reikalavimas buvo įgilintas stoglangių sumontavimas į stogo šlaitą iš gatvės pusės. Šiai užduočiai įgyvendinti panaudojome specialias įgilinto montavimo tarpines ir pavieniams, ir sublokuotiems stogo langams, – projekto ypatumus atskleidžia J. Narbuntienė. – Įgilintas montavimas leidžia suformuoti šiltesnį mazgą, stoglangiai sudaro vientisumą su stogo plokštuma, tarsi įsilieja į stogą.“

Iš viso šiame projekte buvo panaudoti 33 stoglangiai, o keletas jų yra specialios paskirties: dūmų šalinimo, sujungti su pastato priešgaisrine sistema.

Be to, Vilniaus tarptautinėje mokykloje nuspręsta panaudoti ir vienus unikaliausių šviesos užtikrinimo sprendimus – naujos kartos šviesos tunelius „Velux“. Juos įrengus, patalpos dieną būna pripildytos natūralios šviesos – tai ypač pagyvina interjerą, padeda jį vizualiai padidinti.

„Labai didžiuojamės, kad galėjome prisidėti prie šio projekto įgyvendinimo, nes mums labai svarbu įnešti bent dalelę indėlio į augančios jaunosios kartos ateitį: kad vaikai, leisdami laiką šiame pastate jaustųsi komfortiškai, galėtų susikoncentruoti į mokymąsi ir džiaugtųsi čia praleistu laiku“, – teigia J. Narbuntienė.

Vienintelis iššūkis – logistika

Vilniaus tarptautinės mokyklos vandentiekio ir šildymo sistemoms įrengti prireikė beveik devynių mėnesių. Pasak UAB „TM statyba“ atstovo Mareko Smirnovo, sistemas buvo galima įrengti ir greičiau, tačiau terminas išsitęsė dėl keletą kartų keistų techninių sprendimų.

Įmonės „TM statyba“ specializacija – statybų ir vidaus inžinerinių sistemų montavimas, įrengimas, todėl užsakovų iškelti reikalavimai dėl vandentiekio ir šildymo įrengimo jokių sunkumų nesukėlė: naudotos įprastos medžiagos, užteko standartinių sprendimų, todėl nereikėjo gaminti produktų pagal individualų užsakymą.

„Darbai mums gerai žinomi, objektuose dirba savo srities profesionalai, – sako M. Smirnovas. – Vienintelis iššūkis buvo susijęs su logistika – šalia mokyklos visiškai nėra jokios papildomos vietos, todėl reikėjo itin gerai apgalvoti, kaip reikiamas medžiagas pristatyti į vietą. Į pagalbą buvo pasitelkti specialūs kranai.“

Dar vienas įdomus sprendimas – dėl saugumo sporto salėje radiatoriai yra paslėpti po specialiu tinkleliu. Anot M. Smirnovo, šis tinklelis neturi įtakos šildymo efektyvumui.

Bene kiekvienas mokykloje įgyvendintas sprendimas yra skirtas užtikrinti bendruomenės patogumui, todėl įmonės „TM statyba“ specialistai lietaus stovams parinko storesnę įrangą, kad būtų užtikrinta kuo geresnė garso izoliacija.

UAB „TM statyba“ turi sėkmingos projektų vystymo patirties ir privačiame, ir viešajame sektoriuose visoje Lietuvoje.

Pasitinka funkcionalaus ir subtilaus dizaino lauko durys

UAB „Jundos stalių gaminiai“ pagamino trejas medines Vilniaus tarptautinės mokyklos pastate įrengtas paradines lauko duris, kurių ąžuolo medienos faktūra ir spalvos, pro jas įžengus, lydi ir harmoningai įsilieja į visą mokyklos interjerą.

Kaip pasakoja įmonės komercijos direktorius Vaidas Verikas, architektai pagal užsakovų pageidavimus suformavo užduotį gamintojams, kad mokyklos lauko durys būtų derinamos prie pastato architektūros ir Vilniaus senamiesčio stiliaus. Visos trejos lauko durys sukurtos skirtingo individualaus dizaino. Kiekvienas duris reikėjo pritaikyti konkrečioms pastate išlikusioms senosioms durų angoms. Vienų durų arka yra apvalaus skliauto, kitos dvi durys įrengtos stačiakampio formos angose. Arkinės durys bus rečiau naudojamos – jos pastato interjere atliks estetinę funkciją.

Prieš pradedant gaminti duris, ilgai diskutuota ieškant geriausių funkcinių ir estetinių sprendimų, kaip įvykdyti architektų sumanymus. Pagamintas ne vienas pavyzdys, kol galiausiai pasirinktas galutinis durų projekto variantas, kuris ir buvo įgyvendintas.

Pagal išdiskutuotą sumanymą, buvo pagamintos lygios skydinės termodurys, kurių viršutinio sluoksnio apdaila – horizontalios ir vertikalios lentelės. Durų gamybos proceso metu naudota klijuota ąžuolo mediena. Dvejos mokyklos lauko durys pagamintos dvispalvės. Joms gaminti panaudotos horizontalios ąžuolo spalvos lentelės, kurios buvo padengtos šviesia dažyve bei lauko sąlygoms skirtu laku, o kiti durų elementai dažyti pilka spalva. Vienų durų ruda spalva priderinta prie pastato eksterjero spalvų.

Visų durų furnitūra komplektuota taip, kad atitiktų keliamus evakuacinius, estetinius ir funkcinius reikalavimus. Iš lauko pusės naudota juodos spalvos furnitūra. Lauko durų patraukiamos rankenos gamintos pagal individualų užsakymą. Durys komplektuotos su dviem sandarinimo tarpinėmis, trimis reguliuojamais vyriais, „Abloy“, „Dorma“, „Iseo“ spynomis bei rankenomis.

Mokykloje įrengtų durų techninės savybės atitinka aukštus reikalavimus lauko durims: jų varčios storis – 76 mm, termodurų šilumos laidumo koeficientas yra 0,77 W/m2K.

Laimono Ciūnio nuotr.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų